Jump to content

otkaz nakon porodiljnog


zutaplava

Preporučene objave

Pozdrav,

porodiljni mi skoro istječe, a poslodavac me obavijestio da se ne vraćam na svoje radno mjesto nakon isteka.... Znam da imam pravo na otkazni rok od barem mjesec dana i zanima me (ako me o svojoj nakani obavijestio nekoliko mjeseci prije isteka porodiljnog) računa li se taj otkazni rok još dodatnih mjesec dana nakon isteka porodiljnog, ili ni nemam pravo na njega jer je tih mjesec dana već prošlo za vrijeme trajanja porodiljnog.

Tvrtka je mala, privatna, radim tamo 5 godina. Ne postoje nikakvi kolektivni ugovori ni ništa slično, samo osnovni ugovor o radu na neodređeno. Imam li pravo na kakvu otpremninu, ako da, kakvu?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zutoplava,

Zakon o radu kaže:Zabrana otkaza

Članak 34.

(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava.

I propisuje sankcije poslodavcu ukoliko ne poštuje Zakon i to:

N

 

Članak 229.

(1) Novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

 

9) ako za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od dana prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava otkaže ugovor o radu trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od tih prava (članak 34. stavak 1.)

 

Ovo znači:

1.usmeni otkaz (to kaj je "on" tebi rekel je pravno irelevtan.

2 On tebi MORA dostaviti pismeni otkaz sa obrazloženjem.

3. To nesmije biti prije isteka 15-tog dana po korištnju prava.

4. Na ovogodišji GO imaš provo do krja 6 mj 2015-te.

Kad ti dosatavi otkaz bumo nastavili dalje(otprmnina -otkazni rok) jer sad neznamo kakav će to prestanak radnog onosa biti!

A može biti:

Sporazumni ili otkaz! To su dvije različite stvari. Na prvu nikako nesmiješ prstati. Dakle ništa ne potpisuj, osim primitka poštanske pošiljke.

POOOOOOOOOOOOOz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zutoplava,

Zakon o radu kaže:Zabrana otkaza

Članak 34.

(1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od tih prava.

I propisuje sankcije poslodavcu ukoliko ne poštuje Zakon i to:

N

 

Članak 229.

(1) Novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

 

9) ako za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, odnosno u roku od petnaest dana od dana prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava otkaže ugovor o radu trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od tih prava (članak 34. stavak 1.)

 

Ovo znači:

1.usmeni otkaz (to kaj je "on" tebi rekel je pravno irelevtan.

2 On tebi MORA dostaviti pismeni otkaz sa obrazloženjem.

3. To nesmije biti prije isteka 15-tog dana po korištnju prava.

4. Na ovogodišji GO imaš provo do krja 6 mj 2015-te.

Kad ti dosatavi otkaz bumo nastavili dalje(otprmnina -otkazni rok) jer sad neznamo kakav će to prestanak radnog onosa biti!

A može biti:

Sporazumni ili otkaz! To su dvije različite stvari. Na prvu nikako nesmiješ prstati. Dakle ništa ne potpisuj, osim primitka poštanske pošiljke.

POOOOOOOOOOOOOz

 

Nije mi rekao, nego poslao mail (kojeg onda očito imamo i on i ja) i to 3 mj prije siteka porodiljnog... jel to šta mijenja na stvari?

Dal ja uopće imam pravo na ovogodišnji GO ako sam na rodiljnom cijelu ovu godinu i neću ni dana raditi ove godine?

Na sporazumni neću prisatti (osim ako u međuvremenu ne nađem novi posao)...jel to ok?

 

hvala ti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Mail može "ztiltati" pa nemaš dokument. Iz sudske prakse sud preferira poštu!Preporućeno s povratnicom. Inzistiraj na Poštnskoj pošljci ak i pošalje otkaz by mail!

2.

Članak 84. (1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 83. ovoga Zakona radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.

....................

 

(4) Godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti te korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, radnik ima pravo iskoristiti po povratku na rad, a najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.

(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.

 

........................

Dakle imaš pravo na GO.

3. Sprazumni je dobar ako je poslodavac OK i ponudi platiti GO i otpremninu ali nje doar jer nemaš pravo na nakndu sa HZZO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pomoći.

Znači imam pravo na GO... E sad kako da postupim... ovaj dopust mi ističe za dvadesetak dana.

Posao nisam uspjela pronaći. Sad nedavno sam bila na jednom testiranju i postoji šansa za jedan posao. Kad bi to dobila, onda bih i pristala na sporazumni i samo bi prešla s jednog posla na drugi.

A ako ne...

poslala bih mu mail u kojem ću mu napisati da mi prema zakonu otkaz ne može dati ranije od 15 dana nakon povratka na posao, i to pismeni. Također bih mu napisala da imam pravo na godišnji za prošlu god. Sad ne znam jel bolje da tražim godišnji odmah nakon isteka porodiljnog i da na godišnjem čekam taj otkaz, ili da ga iskoristim nakon što mi uruči otkaz (imam li onda pravo na godišnji + otkazni rok, ili da godišnji iskoristim za vrijeme OR-a).

U slučaju da mi uruči otkaz (ne sporazumni) imam li pravo na otpremninu, čisto da znam kako da se postavim? Tamo radim 6 godina, krivo sam napisala, na neodređeno, nemamo potpisano kolektivni ugovor ni ništa, samo obični ugovor o radu.

Imam još 1 pitanje..što ako mi on odbije odobriti godišnji tad kad ga ja želim?(to je već u prošlosti napravio)...

i što ako imam pravo na otpremninu nakon otkaza a on mi je odbije isplatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joooj plavuše li! Šala:

1.Nikav mail mu nemoj pisati .Ti ćeš doći na posao kad ti istekne porodijski toćno nad dan po isteku istog! Dakle zanemarit ćeš mail prepiske! Zakaj? Zato jer ako ne dođeš a posao nakon tri dana može se dogoditi da ti posdavac da IZANREDNI otkaz a tada gubiš sva prava. Ako te poslodvac pošalje kući ,otići ćeš i sjedećega dana ćeš mu poštom ,preporućno sa POVRATNICOM poslati ZZP (zahjev za zaštitu prava),tražiti svoja prava o kojima smo gorili u prhodnim postovima, te priprijetiti Inspektoatom i u konačnci ,tužbom.

Dva su scenarija koja bi se mogu dogoditi kad se vratiš na posao

a)Poslodavac će ti najvjererojatnje ponuditi sporazumni PESTANAK radnog odnosa. Na to smo rekli nećeš pristati ukoliko ne nađeš novi posao.

b)da ti da REDOVITI otaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga.

I u sučaju a) i b)imaš pravo na GO i otremninu ali u l.a)nemašprvo a na naknadu sa HZZO-a.

Dakle kad se vratiš na posao javi se tu na portal, pa bumo dalje zganjali,ak bu trebalo!

Dobro? E i kad dođeš na poso samo mirno i staloženo. Ukoliko budeš u prilici saslušaj što ti se nudi pa zatraži svoja prava ali nemoj prijetiti. Za prijetnje ima vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno ti hvala što si mi napisao za taj inzvaredni nakon 3 dana nepojavljivanja, to nisam znala.

 

Poslušat ću te, vratit ću se tad i odgodit pregovore za kasnije, kad budem tamo i nakon što mi uruči otkaz. I za GO i za otpremninu itd.

 

Jedino što se ipak ne bi samo pojavila:evo mene, to mi nije ok,

pa ću mu u mailu napisati samo to da:

- mi prema ZORu mi ne može dati otkaz za vrijeme i prvih 15 dana nakon porodiljnog (citat zakona)

- mi porodiljni ističe xx.01. i da se sljedeći dan vraćam na posao raditi bar tih 15 dana pa onda što bude.

 

Nije mi zgodno to jer mi nema tko čuvati dijete, a u vrtić upisivati ili čuvalicu tražit za tih 15 dana-mjesec pa onda ispisivati/otkazivati ne mogu, al snać ću se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovanje molila bih vas savjet naime

 

Na porodiljnom sam sve zajedno 5 g s prvom curicom 2 g i u meduvremenu sam opet zatrudnila i rodila trece djete ..koristila porod 3 god..koji sad istjece 16.03.

U firmi radim vec 19 god..

privatna vet.abulanta.poslodavac je ok bio za vrijeme kad sam radila ..(s tim da sam svo ovo vrijeme porodiljnog puno puta dolazila u firmu nikad mi rirektor nije nista navtu temu rekao )

ja sam se javila u firmu prije mj.dana pa mi je sefica rac.rekla da ce se direktor meni javit.i javio se s pitanjem kad bi ja mogla doc u firmu

i sad neznam sto me ceka .

voljela bih bar znat okvirno imam li kakva prava ako dode do otkaza ..nadam se da nece .

Hvala Vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Snježana, vi imate pravo na povratak na posao kojeg ste i ranije obavljala (po prestanku korištenja dopusta).

 

Ukoliko je kojim slučajem kod vašeg poslodavca prestala potreba za obavljanjem tog posla (što je upitno), imate pravo na sklapanje novog ugovora o radu za obavljanje sličnih poslova onima koje ste ranije obavljala, pri čemu uvjeti rada ne smiju biti nepovoljniji od onih iz ranijeg ugovora o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdtav danas sam bila na razgovoru u firmi i poslodavac mi je kratko rekao da mi daje otkaz ..s tim da ja se sama raspitam na burzi sto je povoljno za mene ..po pitanju naknade s burze i otpremnine nusam nista potpisala

ako moze neka smijernica neznam tko mi glavu danas nosi jos sam u soku .sama sam mu rekla da ramisli o svojoj odluci ...veli lose financiski stanje u firmi i da me nemoze primit ...19 g staza ce biti sad 4.3

hvala Vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, dao vam je poslovno uvjetovan otkaz, ako sam vas dobro razumio?

 

Je li kod poslodavca prestala potreba za obavljanjem poslova koje ste ranije obavljali? Ako jeste, postoji li mogućnost da vas se zaposli na drugim odgovarajućim poslovima sa ne lošijim uvjetima rada od onih koje ste ranije imala?

 

I najbitnije - je li vam uručen pisani otkaz ugovora o radu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro jutro zelim ..potpisala nisam nista ..uruceno mi nije nista..u principu da kako se vi gore naveli..posao nema nikakav cak ni da slazem robu ..jer je dao prije mene otkaz agronomu iz apoteke

tako da nemam nikakve nade za povratak rekao mi je da do 16.03 raspitam se sto je za mene najbolje kako sam gore navela

Otkaz definitivno

sto sad treba biti pametan ni muz mi ne radi zbog teske ozljede kraljeznice ..i troje djece

da vas pitam kiliko mi mogu pomoc na burzi ..dali imam prava

Naknada.ili od hzzo-a nesto

zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su stvari doista takve (imajte na umu da ja ne znam, jer nisam upoznat sa organizacijom rada kod vašeg poslodavca) da se ne možete vratiti na strae poslove niti vam se može ponuditi ugovor o radu na drugim odgovarajućim poslovima, onda je njegova odluka u redu.

 

Koliko sam ga shvatio, daje vam poslovno uvjetovan otkaz, u kojem slučaju imate pravo na otpremninu, i to, ako nije drukčije regulirano ugovorom o radu, Pravilnikom o radu ili KU-om, u visini 6 prosječnih mjesečnih plaća koje ste ostvarila u razdoblju zadnja tri mjeseca pred otkaz. Također, ova vrsta otkaza omogućava vam i pravo na novčanu naknadu sa HZZ-a.

 

Uglavnom, pričekajte odluku o otkazu, pa se možete javiti ovdje da vidimo točan razlog otkaza, no kao što sam naposmenuo, ispada da bi to bio poslovno uvjetovan otkaz u kojem slučaju vrijedi već napisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

takav raskid ugovora mi je predlizio i rekao kako sam napisala ..vjerojatno je i odluka o otkazu zbig mog izostanka bilovanje i porodiljnji u trajanju od 6 g skoro ..s tim da je uzeo jednu gospidu koja me mijenjala svo ovo vrijeme..mada mi je rekao poslidavac ..da po isteku ugovora i ona odlazi ..neligicbo mi je da jz zadrzi ako firma propada i slicno :-?

vjerujte nisam pametnac na danadnji dan 1997. Sam se zaposlila u firmi

jos bih Vas molila ako mi mi mozete reci ipak ste strucni

godine staza za otpremnunu se racunaju sve ili samo one koje sam fizicki bila u firmi.dali se racuna i ovaj dio izostanka zbog bolovanja i porodiljnog hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

godine staza za otpremnunu se racunaju sve ili samo one koje sam fizicki bila u firmi.dali se racuna i ovaj dio izostanka zbog bolovanja i porodiljnog hvala

 

Računa se cjelokupno razdoblje provedeno u radnom odnosu, a što potvrđuje i čl. 32. Zakona o radu -

 

"Ako je za stjecanje određenih prava iz radnog odnosa ili u vezi s radnim odnosom važno prethodno trajanje radnog odnosa, razdoblja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada s polovicom punog radnog vremena radi pojačane brige i njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, smatrat će se vremenom provedenim na radu u punom radnom vremenu."

 

Dakle, imate pravo na otpremninu u iznosu od 6 prosječnih plaća ostvarenih u tri mjeseca koje prethode prestanku radnog odnosa (osim ako imate ugovoreno nešto povoljnije, u što sumnjam, ali provjerite).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Imam sljedeću situaciju: Radim u firmi 7 g. Prije dva mj. otišla sam na roditeljski dopus na koji imam pravo od trećeg djeteta. Mogu ga iskoristit s prekidima, pa sam sada nakon 2. g odlučila otići i iskoristit još ostatak. Predložila sam poslodavcu rad na 4 sata na koje sam bila upućena od strane HZZ-a, ali on je odbio uz obrazloženje da je najbolje da idem na ful roditeljski pa ako se ukaže prilika da će mi se javit. Ali srž problema leži u poslovođi zbog kojeg sam i otišla, jer je vršio mobing i više to nisam mogla trpiti. Ja sam to rekla poslodavcu, međutim on je rekao da zna. Imam i djete s teškoćama u razvoju za koje sad idem na vještačenje, budući da sam kad je on imao 8 g. imala pravo radit na 4 sata, ali sam odbila jer sam se bojala za posao, no sad idem do kraja pa sam podnjela zahtjev za nanovo vještačenje i ako mi se odobri da li sam zaštićena od malverzacija i otkaza jer moj poslovođa se zaprijetio da će dati otkaz ako se ja vratim. Šta je sa onih 4 sta od redovnog roditeljskog jel me smio odbiti? Zahvaljujem, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija