Jump to content

broj ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju


obiteljsko

Preporučene objave

Poštovani imam troje djece i tri nekretnine ( točnije jedan stan i dva zemljišta ) i želim za živora raspodijeliti svoju imovinu . Mogu li se sklopiti tri ugovora o doživotnom odnosno dosmrtnom uzdržavanju za svaku nekretninu posebno budući darovni ugovor nije garancija da cijela nekretnina postane vlasništvo baš te osobe kojoj se poklanja jer ostali nasljednici mogu tražiti nužni dio . Također me zanima konkretno u mojem slučaju da li se takav ugovor može sklopiti i za zemljište i za stan .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možeš.

ali ukoliko darovnim ugovorom daruješ nasljednicima približno jednaku vrijednost nemogu pobijati darovne ugovore. nije povređeno njihovo pravo na nužni dio.

kod darovanja nekretnina odmah po potpisivanju i uknjižbi prelazi u vlasništvo obdarenika.

nakon godinu dana nema traženja povrata dara.

 

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključujenasljeđivanje, pa i nužni dio

kod ugovora o doživotnom uzdržavanju nekretnina postaje vlasništvo uzdržavatelja po ispunjenju ugovorom određenog događaja.

uzdržavatelji imaju obvezu skrbiti se za uzdržavanu osobu (inače je moguće raskinuti ugovor).

smatram da je ugovor o doživotnom uzdržavanju povoljniji za vlasnika nekretnine. stvara obvezu drugoj strani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

doživotno uzdržavanje- imovina navedena u ugovoru postaje vlasništvo nakon smrti uzdržavane osobe (i upisom vlasništva u zemljišne knjige).

dosmrtno uzdržavanje- imovina iz ugovora postaje vlasništvo davatelja uzdržavanja po potpisivanju ugovora (i upisu vlasništva u zemljišnim knjigama)

 

postoji mogućnost da podliježe obvezi plaćnja poreza na promet nekretninama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija