Jump to content

Pokrenuti ovrhu na imovinu nakon presude


skuri

Preporučene objave

Dobar dan,

 

imam pravomocnu i ovrsnu presudu. Na presudi nema zatezne kamate, niti je pokrenuta ovrha. Znam da moram pokrenuti ovrhu predo suda gdje se nalazi imovina ovrsenika.

 

Ovrsenik prica do danas da nema nista i da zivi na najmi.

 

Sad sam saznao da ima veliku imovinu u jednom mjestu. Ta nekretnia je podeljena na dvije cestice. Jedna cestica nema tereta, druga ima (upisani neki krediti). Obe cestice su upisane na ovrsenika. Na jednoj cestici ima kuca i dvoriste, na drugoj zgrada i oranica.

 

Sto najbolje da ucinim?

 

Kod odvjetnika koji treba pokrenuti ovrhu?

 

Imate ideju iz prakse zasto jedna cestica ima tereta a druga nema (krediti idu na cesticu sa kucom)? Valjda sto nemoze kredite na cesticu sa zgradom?

 

Dali je to uopce bitno za mene koja cestica ima tereta?

 

Koji sud ima izracunati zateznu kamatu ako nije na presudi? Sud koji je donio rjesenje ili sud gdje se vodi/ predaje ovrha (u mjestu ovrsenika)?

 

Hvala na odgovor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokreni ovrhu na imovinu koja nema hipoteku(ovisi od vrijednosti imovine i visine duga)

koristi uslugu odvjetnika čiji rad bi trebao pratiti.

 

Tako cu preko odvjetnika! Hvala.

 

u postupku kamate nisi tražio pa ih i nisi dobio.

 

Kako to mislis? Ja mislio mogu jo jos uvjek zateznu kamatu traziti?

 

Ovrsni zakon cl. 30 st. 2?

 

http://www.zakon.hr/z/74/Ovr%C5%A1ni-zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

navedena odredba zakona govori o kamatama na troškove postupka

 

Dobro, ja cu kod odvjetnika radi ovrhe pa mislio sam ovdje da pitam kako sta. Nisam pravnik, niti imam iskustvo.

 

Sta ja mislim sa kamatom, je, kamata na moje troskove koje ovrsenik nije platio.

 

To su svih troskovi postupka/ parnice. Na primjer ako su bili troskovi za odvjetnika oko 20000 kuna koji su navedeni u presudi. Ja sam platio odvjetnika a ovrsenik meni nakon na primjer dvije godine nije platio moje troskove.

 

Od kad se racuna kamata? Od dana kad je presuda pravomocna ili ovrsna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od prvog dana nakon isteka paricijskog roka, koji je specificiran u pravomoćnoj presudi za dobrovoljno podmirenje obveze.

 

Dobro.

 

Kako je to sa ovrhom kad bi je sam pokrenuo?

 

Dali je to toliko komplikovano da nebi sam mogao sastaviti zahtjev? Ako ima neke sprance po internetu bi tu sprancu koristio. Zato sam imao vec toliko veliki trosak sa odvjetnikom da nebi hteo dalje i mnogo trositi novaca (cijena za odvjetnika radi predati zahtjev/ prijedlog za ovrhu ide li po vrijednosti / koliko mi duguje ovrsenik?).

 

Koliko vidim u ovrsnom zakonu pise sto trebam napisati.

http://www.zakon.hr/z/74/Ovr%C5%A1ni-zakon

 

Ako neko ima sprancu za ovrhu na nekretninu bi molio da mi posalje gdje je mogu naci.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OPCINSKOM SUDU U ______________

Ovršna pravna stvar.

Trazitelj izvrsenja:xxxxxx xxxxx iz (adresa)Zastupan po punomoćniku(xxxx)

Ovršenik:matrix76(adresa)

PRIJEDLOG ZA OVRHU(na nekretnini radi naplate novčane tražbine)

(1)Pravomoćnom i ovrsnom presudom Opcinskog suda u _______ br. P-______ od _____ godine,naloženo je ovršeniku da trazitelju ovrhe isplati iznos od _________ KN zajedno s kamatama na taj iznos po stopi od _______% godišnje koje teku od ________ pa do naplate, te da mu nadoknadi trošak parničnog postupka u iznosu od ________ KN.

Dokaz: priložena presuda u originalu sa potvrdom pravomoćnosti i ovrsnosti.

(2)Ovrsenik nije u roku za dobrovoljno ispunjenje ispunio svoju obavezu.

(3)Ovrsenik je vlasnik nekretnine upisane u zk.ul. br._______,na kč. br. _______KO _______u naravi ____________, površine _____m².

Dokaz: zemljišnoknjižni izvadak u originalu.

Radi navedenog trazitelj ovrhe predlaže da sud radi namirenja tražbine te radi namirenja troškova izvrsenja donese slijedeće :.RJEŠENJE O OVRSI

Na temelju pravomoćne i ovrsne presude Opcinskog suda u _________ .br. P-______ od_______ godine, radi naplate novčane tražbine trazitelja ovrhe u iznosu od _________ KN zajedno sa zakonskim zateznim kamatama po stopi od _____% godišnje koje teku od ________ godine pa do naplate, te radi namirenja troškova parničnog postupka u iznosu od __________ KN sa zakonskim zateznim kamatama po stopi od_______% godišnje tekućim od dana______ kao dana donošenja presude pa do isplate, te troškova ovrsnog postupka u iznosu od ________ KN sa zakonskim zateznim kamatama od _______ do isplate.o d r e đ u j e s e o v r h a; na nekretnini u vlasništvu ovrsenika upisanoju u zk.ul. br._______,na kč. br. _______KO _______ u naravi____________, površine _____m², zabilježbom ovrhe u zemljišnoj knjizi Općinskog suda u ________ u zk.ul.br., KO _________, utvrđenjem vrijednosti navedene nekretnine, njezinom prodajom i namirenjem trazitelja ovrhe iz novčanog iznosa dobivenog prodajom.

Zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog suda u __________ nalaže se upis zabilježbe ovrhe .

Trazitelj ovrhe zahtijeva naknadu troškova:-za sudske pristojbe na prijedlog i rješenje u iznosu od __________KN,kao dokaz prilaže se potvrda o plaćanju sudske pristojbe.

POTPIS:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam čitao zakon i ispada da sve troškove koji slijede u postupku provođenja ovrhe nakon dobivene tužbe (regresna tužba) ponovno moram platiti ja, dakle od početka oštećena strana.

Država je novim zakonom zaštitila vlasnike jedne nekretnine te se prodajom takove nekretnine ne može naplatiti niti onaj koji ne posjeduje niti jednu nekretninu. Smatram da je takovo ponašanje države izravno kršenje mojih prava jer me tamo tjera da platim /ako nemam za platiti onda propada i moja tužba/ , a ovdje mi brani naplatu ili ju onemogučava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
pokreni ovrhu na imovinu koja nema hipoteku (ovisi od vrijednosti imovine i visine duga) koristi uslugu odvjetnika čiji rad bi trebao pratiti. u postupku kamate nisi tražio pa ih i nisi dobio.

 

Bio sam kod odvjetnika. Mislio sam bez ali dobro vidjet cu.

 

Sta mene sad zanima je sljedece:

 

Koliko sam saznao ta imovina/ nekretnina koja ima hipoteku je na brzinu upisana hipoteka. Hipoteka je upisana na clan obitelji. I to nakon sto je presuda postala ovrsna.

 

Pretpostavljam da je ta hipoteka sklopljena / upisana samo fiktivno na imovinu koja ima veciju vrijednost nego druga.

 

Dali ima smisla da se za obadvije imovine preda ovrha?

 

Moj odvjetnik kaze da nema smisla predati ovrhu na imovinu sa hipotekom. Zato sto upis hipoteke ima prijednost u ovrsnom postupku. Dalje bi trebao dokazati da je hipoteka fiktivno sklopljena.

 

Sta mislite o tome?

 

Mislim hajde dobro nismo mi budalasti. Ako neko nakon sto je postala presuda ovrsna na brzinu upise hipoteku od 600.000kn na clan obitelja to za mene znaci da tu nesto nije u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odvjetniku daš informaciju o kojim nekretninam, u vlasništvu dužnika, se radi.

provjeri se vrijednost nekretnine. ako je dug 100.000,00 kuna, hipoteka 60.000,00 kuna a vrijednost nekretnine 350.000,00 kuna možda se i isplati se ići sa ovrhom na tu nekretninu.

 

kod prodaje nekretnine putem dražbe na sudu (zbog ovrhe) nekretnina se prodaje najniže uza 1/3 cijene. prvo se namiruje trošak suda, hipoteka pa ovrhovoditelj a vlasniku se isplaćuje ostatak.

računaj dali se isplati. raspitaj se za vrijedmnost nekretnina.

ovrhovoditelj može kupiti nekretninu na dražbi bez polaganja jamčevine (ali mora imati za isplatu ostatka cijene (trošak suda, hipoteka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odvjetniku daš informaciju o kojim nekretninam, u vlasništvu dužnika, se radi.

 

Sta se tice odvjetnika, on je kod mene u mjestu. Ali ovrsenik se nalazi u drugom mjestu i dosta je daleko. Sto bi bilo bolje za mene?

 

Ja mislio predati odvjetniku koji se nalazi u blizini ili tocnu u gradu gdje se nalazi ovrsenik i njegova nekretnina. Moj odvjetnik u mom mjestu kaze on bi to predao jednom odvjetniku gdje se nalazi ovrsenik.

 

Dali ima tu logike?

 

Sto bi ja predao odvjetniku u mom mjestu a on salje drugom odvjetniku? To mogu i ja naci odvjetnika preko interneta, objasniti i poslati odvjetniku gdje se nalazi ovrsenik i nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
pokreni ovrhu na imovinu koja nema hipoteku(ovisi od vrijednosti imovine i visine duga).

 

Ovrsenik je dobio pravomocnu presudu koja je ovrsna nakon osam dana.

 

Ipak sto ovrsenik to zna upisuje hipoteku u zemljisnu knjigu, za neki novac koji su mu obitelji iznajmili (valjda je to fiktivno).

 

Ja se pitam dali je to kazneno djelo, zato sto ovrsenik pokusava onemogucavanje ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
odvjetniku daš informaciju o kojim nekretninam, u vlasništvu dužnika, se radi.

provjeri se vrijednost nekretnine. ako je dug 100.000,00 kuna, hipoteka 60.000,00 kuna a vrijednost nekretnine 350.000,00 kuna možda se i isplati se ići sa ovrhom na tu nekretninu.

 

kod prodaje nekretnine putem dražbe na sudu (zbog ovrhe) nekretnina se prodaje najniže uza 1/3 cijene. prvo se namiruje trošak suda, hipoteka pa ovrhovoditelj a vlasniku se isplaćuje ostatak.

računaj dali se isplati. raspitaj se za vrijedmnost nekretnina.

ovrhovoditelj može kupiti nekretninu na dražbi bez polaganja jamčevine (ali mora imati za isplatu ostatka cijene (trošak suda, hipoteka).

 

Sad je ispalo da je ovrsenik upisao sestri na opterecenoj nekretnini pravo za dozivotnoga uzivanja.

 

Vec duze raspravljam sa odvjetnika dali se isplati ovrha ili ne.

 

Nije valjda moguce da ovrsenik moze tako lako da izbegne ovrhu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Bok imam pitanje. Na temelju sudske nagodbe tuženik mi je morao isplatiti određeni novčani iznos, kako to nije učinio odvjetnica je pokrenula ovrhu na njegove račune, ali naravno on nije imao sredstava i nisam se mogla naplatiti. Krenuli smo sa ovrhom na nekretninu i odvjetnica je trebala poslati prijedlog za ovrhu sudu kako bi donio rješenje o ovrsi. Sad me zanima ona se meni par mjeseci nije javljala, ja sam je molila da mi pošalje kopiju zahtjeva kojeg je kao poslala da budem sigurna da je to i napravila i kako ništa nije slala otišla sam njoj i ona mi je dala prijedlog koji je kao posla prije mjesec i pol, prijedlog se čini ok ali je li moguće da ako je uistinu predan na njemu nema nikakvog žiga i potvrde od suda da je on zaprimljen, i je li tu vrijedi onaj članak 80. Ovršnog zakon da rješenje mora biti doneseno u roku od 15 dana što je onda već trebalo biti. Jesam li bespotrebno paranoična ili ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok imam pitanje. Na temelju sudske nagodbe tuženik mi je morao isplatiti određeni novčani iznos, kako to nije učinio odvjetnica je pokrenula ovrhu na njegove račune, ali naravno on nije imao sredstava i nisam se mogla naplatiti. Krenuli smo sa ovrhom na nekretninu i odvjetnica je trebala poslati prijedlog za ovrhu sudu kako bi donio rješenje o ovrsi. Sad me zanima ona se meni par mjeseci nije javljala, ja sam je molila da mi pošalje kopiju zahtjeva kojeg je kao poslala da budem sigurna da je to i napravila i kako ništa nije slala otišla sam njoj i ona mi je dala prijedlog koji je kao posla prije mjesec i pol, prijedlog se čini ok ali je li moguće da ako je uistinu predan na njemu nema nikakvog žiga i potvrde od suda da je on zaprimljen, i je li tu vrijedi onaj članak 80. Ovršnog zakon da rješenje mora biti doneseno u roku od 15 dana što je onda već trebalo biti. Jesam li bespotrebno paranoična ili ?

 

Ako znaš o kojoj se nekretnini radi pogledaj u zemljišne knjige je li zabilježena ovrha na nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha onda je moguće da je i do suda, a je li stvarno moguće da kad se preda zahtjev sudu, sud ne udari nikakav žig ili ne da nikakvu potvrdu o tome, stavi neki datum ili što već , mislim ja sam dobila kopiju tog zahtjeva ali ništa od toga nema, jer to praksa ili?

 

trebala ti je dati kopiju zhtjeva sa žigom (naziv suda i datum) koji potvrđuje zaprimanje zahtjeva. u pisarnici (ovrha) nadležnog suda možeš provjeriti (izvršit uvid u spis) dali je zahtjev za ovrhu zaprimjen, pod kojim brojem i kad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osim ako je sud u drugom gradu pa je odvjetnica slala poštom, pa onda niti ona nema kopiju sa datumom predaje, to vi najbolje znate. kao što kaže bovu, najjednostavnije vam je nazvati ovršni upisnik tog suda i pitati je li ovršni prijedlog predan, nitko vam ne brani da kontrolirate rad svog punomoćnika, pogotovo ako nemate povjerenja u njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija