Jump to content

Zaštita darivanog u razvodu


pater

Preporučene objave

Roditelji su mi počeli uplaćivali životno osiguranje prije braka (čak i prije upoznavanja družice). Godišnje uplate su se nastavile i tokom braka, a rok od 15 godina za osiguranje je završio u samom braku. Novci od osiguranja su dignuti i tada oročeni.

 

Izvjesno je da će doći do razvoda braka. Supruga je iselila iz stana, te uzela zajednički namještaj.

 

Sama štednja je nedavno podignuta.

 

Zanima me postoji li način da se zaštiti ova gotovina?

Prilikom brakorazvodne parnice gleda li se stanje računa na dan, ili se može tražiti povijest računa supružnika?

 

Je li pametno kupovati novi namještaj koji bi onda zbog činjenice da još nije pokrenut brakorazvodni postupak također ulazio u podjelu?

 

Što bi savjetovali kao optimalno rješenje?

 

Isprike zbog podugog posta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede ove štednje - jesu li roditelji cijelo ovo vrijeme plaćali ŽO ili ste u određenom trenutku vi to preuzeli na sebe?

 

A glede namještaja - ako je prestala bračna zajednica (više ne živite zajedno), eventualno kupljeni novi namještaj načelno ne čini bračnu stečevinu, osim ukoliko je kupljen novcem koji čini bračnu stečevinu. Pametniji izbor bio bi da taj namještaj, ako je toliko neophodan kupi netko drugi (roditelji, brat, sestra), pa vam ga "daruje", a vi to kasnije "kompenzirate".

 

I inače, najbolje rješenje je uvijek dogovor, jer realno govoreći - na brakorazvodnim parnicama jedino profitiraju odvjetnici, samo što to ljudi ne žele shvatiti zbog emocionalnog vrtloga u koji zapadnu. Ali kako se kaže, najbolje se uči na vlastitim greškama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede ove štednje - jesu li roditelji cijelo ovo vrijeme plaćali ŽO ili ste u određenom trenutku vi to preuzeli na sebe?

 

Sve je rate uplaćivao roditelj gotovinom u Sloveniji, a za nekoliko zadnjih rata (maksimalno 5 od ukupno 15) sam mu ja dao novce za uplatu. Za nekoliko početnih rata nisam ni imao primitke, pa vjerujem da je za njih lako dokazivo od kud je sjela uplata.

 

A glede namještaja - ako je prestala bračna zajednica (više ne živite zajedno)

 

Hvala na savjetu za darivanje namještaja!

Prestaje li bračna zajednica službenim razvodom braka ili prestankom zajedničkog života?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je rate uplaćivao roditelj gotovinom u Sloveniji, a za nekoliko zadnjih rata (maksimalno 5 od ukupno 15) sam mu ja dao novce za uplatu. Za nekoliko početnih rata nisam ni imao primitke, pa vjerujem da je za njih lako dokazivo od kud je sjela uplata.

 

Ako otac ima dokaze o izvršenim uplatama, onda sam mišljenja da ŽO (niti ono štio proizlazi iz njega) ne ulazi u bračnu stečevinu, već se može percipirati kao dar oca vama.

 

Prestaje li bračna zajednica službenim razvodom braka ili prestankom zajedničkog života?

 

Prestankom zajedničkog života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija