Jump to content

Plaćam tuđi kredit, a trebam ići iz države - što učiniti?


Jeca88

Preporučene objave

Poštovani forumaši,

molim Vas za savjet u vezi situacije kojoj smo se moj suprug i ja našli. Moj suprug je bio žirant svom rođaku prije nekoliko godina. Njegov rođak je ispočetka uredno otplaćivao rate. Nažalost, uplate su prestale i banka zadnje 2 godine za dug, tereti mog supruga. Redovito mu s računa skidaju mjesečnu ratu za tuđi kredit. Taj njegov rođak, glavi dužnik, se u međuvremenu iselio u drugu državu (Austriju) i znamo da radi, zarađuje i prima novce na račun. Banka to zna, međutim i dalje terete mog muža za dug, s izgovorom da preko granice dužnike "ganjati" ne mogu.

 

Sad smo u situaciji da smo oboje dobili zaposlenje u Njemačkoj, i trebamo se seliti kroz 2 mjeseca. Tuđi kredit se i dalje odbija mom suprugu s računa.

Moja pitanja su sljedeća: što će se dogoditi kad napustimo zemlju i odjavimo se sa svoje adrese? Da li mi smijemo napustiti zemlju?

 

Njegov rođak ima svoje roditelje koje žive blizu nas - oni imaju nekretninu, i stalno zaposlenje. Da li dug djeteta, ukoliko se ne naplaćuje, prelazi na roditelje?

 

Kredit treba otplaćivati još 2 godine, zbog toga Vas najljubaznije molim za pravi savjet kako postupiti, i objašnjenje daljih dešavanja nakon našeg napuštanja zemlje.

 

 

Ukoliko postoji netko tko se našao u istoj/sličnoj situaciji, nek mi se javi inbox kako bismo razmijenili iskustva u vezi ove neugodne teme.

 

Iskreno molim za pomoć.

 

Hvala svima unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

nadam se da je ta slj. žrtva za plaćanje kredita, njegovi roditelji (koji imaju nekretnine i stalno zaposlenje, a ne zele ucestvovati u otplati). Nemamo nekretnina (u ovom slučaju: naša sreća). Pokretna imovina je u fazi prodaje, tako da doslovno ništa na svoje ime nećemo imati upisano.

 

Hvala na javljanju.

 

Ukoliko imate još nekih primjera ili prijedloga, javite se.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja pitanja su sljedeća: što će se dogoditi kad napustimo zemlju i odjavimo se sa svoje adrese? Da li mi smijemo napustiti zemlju?

 

Smijete, jedino se postavlja pitanje vaše eventualne imovine u RH (za koju kažete da je nemate) i radnji banke u smjeru naplate putem te imovine. Jednako vrijedi i za ovog "geliptera" neplatišu.

 

Njegov rođak ima svoje roditelje koje žive blizu nas - oni imaju nekretninu, i stalno zaposlenje. Da li dug djeteta, ukoliko se ne naplaćuje, prelazi na roditelje?

 

Može prijeći eventualno na nasljednike, po njegovoj smrti. Drugačije, automatizmom - ne.

 

Inače, banke su banke, svatko tko je imao posla s njima zna to jako dobro. One uvijek idu na njima najlakši način naplate, i to je razumljivo. Ono što nije razumljivo je situacija kada imaju alternativu, da je uopće ne žele razmotriti. Ni pod razno.

 

A ova situacija, u konačnici može rezultirati dugotrajnim postupkom sa upitnim ishodom naplate, kako prema korisniku kredita, tako i vašem suprugu. Najbolji način je riješiti sporazumno sve to, ali ako druga strana za to ne želi čuti, onda se možemo "igrati" tko ima više živaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija