Jump to content

Prava udovice u nekretnini u vlasništvu svekra i svekrve


Danona
 Dijeli

Preporučene objave

Poštovani!

U početku molim administratora da ukoliko sam na krivom forumu da premjesti post na prikladniji. Hvala

 

Naime situacija je ovakva : Moja majka koja je sad 5 godina udovica, ja i sestra (obje punoljetne) nakon smrti oca naslijedile smo nekretninu u obliku vikend kuće koja nije legalizirana ali je u postupku svaka u 1/3 dijela,kuća se nalazi na moru. Kako su nekretninu kupili svekar i svekrva,moji baka i djed i poklonili je mom ocu ( oni u nekretnini imaju doživotno uživanje) ona je ušla u ostavinsku raspravu na kojoj smo je mi naslijedili no to se nikako nije svidjelo baki i djedu i od tog trenutka je sve krenulo nizbrdo.Kako su baka i djed živjeli u inozemstvu,otac i majka,ja i sestra nastavili smo živjeti u kući koja je bila u njihovom vlasništvu. Prije 15 godina oni su se vratili iz inozemstva i logično je bilo da nastavimo živjeti zajedno,i sve je donekle uz male razmirice bilo u redu do smrti oca prije 5 godina kada su oni počeli s prijetnjama da će majku mene i sestru izbaciti iz kuće i uz pomirenja i opet prijetnje to se nastavlja i danas pa mene sad zanima da li možda ima netko slična iskustva koja bi mogla pomoći i savjet što napraviti ,s pravne strane, i koja prava imamo mi kao unuke i majka kao snaha i udovica njihovog sina(otac je bio jedini sin i jedini nasljednik) u nekretnini u kojoj sada živimo i koja je u cijelosti u vlasništvu bake i djeda pošto nemamo gdje drugdje živjeti osim u toj vikend kući koja se nalazi na moru i drugom kraju Hrvatske.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U nekretnini koja je u (su)vlasništvu drugih osoba imate samo pravo posjeda odnosno pravo na zaštitu posjeda, tj. vlasnici vas ne mogu izbaciti po kratkom postupku (npr. tako da promijene bravu) već - ako odbijete napustiti nekretninu - moraju to učiniti sudskim putem tj. podnijeti tužbu protiv vas. U tome će sigurno uspjeti, a vi ćete morati platiti troškove postupka, jedino - zahvaljujući sporosti našeg sudstva - možete takvim stavom malo dobiti na vremenu.

 

S obzirom na situaciju, možda - naglasak je na "možda" - bi postojala mogućnost da tražite ukinuće prava doživotnog uživanja vikendice od strane bake i djeda, što bi vam omogućilo da vikendicu koristite za svoje potrebe ili prodate radi rješavanja stambenog pitanja. Ne znam vam reći da li biste u tome mogli uspjeti, možda se javi netko tko se bolje razumije u takva pitanja i sudsku praksu u vezi s tim.

 

Inače, uopće nije "logično" da vlasnici nekretnine koji su uz to uložili svoj rad i trud da steknu tu imovinu prihvaćaju da ju dijele s nevlasnicima koji su doprinijeli ništa ili malo, a da li je moralno s obzirom na obiteljske veze između vlasnika i nevlasnika u konkretnom slučaju - drugo je pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

U toj kući čiji su vlasnici baka i djed iako je zajedničko kućanstvo, mi živimo u prizemlju koje smo sami uredili a oni žive na katu koji su si sami uredili,međutim ulaz je zajednički tako da nije istina da nevlasnici nisu za tih 20 godina ništa doprinosili i također režije koje su se plaćale iako su dolazile na ime vlasnika plaćao je moj otac kao što i sve troškove vikend kuće također podmirujemo mi kao vlasnici iako sam negdje čitala da je uživatelj dužan plaćati troškove,nisam sigurna. Zanima me s toga kako npr. dokazati da se ipak ulagalo tipa ako nemaš račune,sigurno postoji nešto jer sumnjam da svi ljudi čuvaju račune za boju za zid itd. preko 20 godina. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito se ne radi o zajedničkom kućanstvu ako ste fizički podijeljeni po katovima i samo je ulaz zajednički.

 

Točno je da je uživatelj dužan plaćati komunalne troškove nekretnine koju koristi, ali isto tako vlasnici kuće u kojoj stanujete bi od vas, osim plaćanja troškova, mogli zahtijevati i stanarinu.

 

Ulaganje se dokazuje dokumentima (računima), svjedocima i/ili procjenom (sudskim vještačenjem), ali takvim ulaganjem u održavanje ne možete steći vlasnička prava. Takvi slučajevi ulaganja u tuđe su dosta česti pa o tome pretražite Legalis, naći ćete dosta odgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija