Jump to content

Poništenje dosmrtnog ugovora


Komsija

Preporučene objave

Baka mi je nedavno umrla. Nakon njene smrti saznao sam da je dosmrtnim ugovorom ostavila nekretninu sestri.

Pošto sam siguran da baka svojevoljno (ili u zdravom stanju) ne bi napisala takav ugovor sa sestrom jer nikada nije pravila razliku između nas dvoje, molio bi da mi pomognete sa savjetom.

 

Iznijet ću samo neke činjenice koje su uslijedile pri i poslije potpisivanja ugovora:

Baki je negdje prilikom potpisivanja ugovora dijagnosticirana alzheimerova bolest i bilo je očito da se povremeno gubila.

Nakon nekoliko mjeseci od potpisivanja ugovora, baka je smještena u dom za starije i nemoćne osobe gdje je boravila sve do svoje smrti (cca dvije godine).

Smještaj u domu plaćan je od bakine penzije (sestra je imala punomoć na bakin račun).

 

Na osnovu navedenoga, a pod pretpostavkom da je potpisan ugovor sličan ovom predlošku (http://www.legalis.hr/forum/downloads.php?do=file&id=524), zanima me imam li pravne osnove za poništenje ugvovora.

 

Što se pretpostavke o ugvoru tiče, pošto sam sa sestrom u lošim odnosima, saznao sam samo da dosmrtni ugovor postoji i vrijeme kad je potpisan, al ne i kako on izgleda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Svakako ću tražiti ugovor od nadležnog ureda ako ne uspijem saznati na drugi način kroz par dana. Usput, ako znate, jel moram dokazivati srodnost prilikom traženja ugvora ili kopiju može dobiti tko god zatraži?

 

Zamolio bi još za pomoć ako imate neka iskustva s ostatkom pitanja.

Ako je ugvor pisan po predlošku (unutar linka iz zadnjeg maila), u što sam poprilično siguran, kakve su šanse za poništenje?

 

Konkretno, zanima me smije li se osobu smjestiti u dom za nemoćne i nezbrinute i nemati nikakve financijske obveze, tj, ne teretiti svoj račun već bakin.

I kakvi su iskustva ako netko ima dijagnosticiranu Alzhajmerovu bolest i s takvom bolesti potpisuje ugvor.

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

u zemljisnim knjigama nema nista prikriveno,one su javne,glede cega vi nemate potrebu nista dokazivati.

Bolest nemora biti osnov za ponistaj ili nistavost ugovora,ali je bitno koliko je takva bolest utjecala na ispravno rasudjivanje ugovorne stranke,sto bi se moralo dokazivati vjestacenjem.

U vezi ostalih upita je rano govoriti,sve dok neishodite primjerak ugovora i vidite ugovorne obveze,kao i samu formu ugovora,a posebno pogledajte datum sklapanja ugovora zbog roka za ponistaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija