Jump to content

Placanje poreza pri uknjizbi i zastara?


marton

Preporučene objave

Trebao bi savjet oko sljedeceg slucaja placanja poreza pri uknjizbi zemljista;

 

02/2013. napravljena je uknjizba prvog gradjevinskog zemljista -pravo vlasnistva prema presudi

 

07/2013. napravljena je uknjizba drugog gradjevinskog zemljista -pravo vlasnistva prema ugovoru o darovanju

 

Nakon sto su oba gradjevinska zemljista uredno uknjizena, da sve bude prema zakonu i proceduri uredno sam to prijavio poreznoj upravi u 10/2013.

Porezna uprava bi trebala procijeniti vrijednost i ispostaviti racun za porez.

Dakle, to je bilo u 10/2013, a ja jos uvijek nikakav odgovor nisam dobio od porezne.

 

Postoji li mozda u ovakvom slucaju kakva zastara placanja poreza nakon odredjenog vremena posto sam im ja sve uredno prijavio, a porezna uprava se nicim ne ocituje?

 

Sto mi je ciniti, ipak se ne bi htio izletavati upitom prema poreznoj, pa da mi vec sutra ispostave racun?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po onome sto ste napisali,mogli bi biti kaznjeni,buduci da nastanak porezne obveze niste na vrijeme prijavili.

 

Pretpostavljam da mislite prema onome sto pise u zakonu o porezu na promet nekretnina:

 

Članak 17. (NN 143/14)

(1) Porezni obveznik nastanak porezne obveze mora prijaviti ispostavi Porezne uprave na području koje se nalazi nekretnina u roku od 30 dana od dana njezina nastanka.

 

Da budem iskren, sada vise nisam siguran, mislim da je prijava poreznoj upravi isla odmah u zakonskom roku.

 

 

Sada sam procitao i jos jedan dio zakona:

 

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

 

Članak 13.

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u odnosu na umrlog ili darovatelja

 

 

Prema clanku 13, ispada da bi trebali biti oslobodjeni placanja poreza jer je:

 

-prvo zemljiste steceno na nacin da su se moji preci (potomci mog djeda) odrekli imovine u moju korist

-drugo zemljiste je steceno prema ugovoru o darovanju od mog brata

 

 

Da li bi prema tome trebao biti oslobodjen placanja poreza ili sam nesto krivo razumio?

 

Zna li tko nesto vise o tome koliko obicno treba poreznoj upravi da posalje svoje ocitovanje, jer mi je potpuno cudno sto se nisu ocitovali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-prvo zemljiste steceno na nacin da su se moji preci (potomci mog djeda) odrekli imovine u moju korist

u ovom slucaju vi ste djedov potomak,pretpostavljam da je rjesenjem o nasljedjivanju utvrdjeno da ste vi zakoniti nasljednik umrlog djeda.

-drugo zemljiste je steceno prema ugovoru o darovanju od mog brata

U odnosu na brata,vi niste potomak ni predak.

 

 

Zna li tko nesto vise o tome koliko obicno treba poreznoj upravi da posalje svoje ocitovanje, jer mi je potpuno cudno sto se nisu ocitovali?

nevidim tko ce vam na forumu dati tako nezahvalan odgovor na upit o trajanju odredjenog postupka,obratite se PU ili pak ako nezelite dirati u osinjak,cekaj te.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija