Jump to content

Državni odvjetnik propustio sve rokove pa kazneni postupak obustavljen


stela77

Preporučene objave

Pozdrav,

 

radilo se o KD pronevjere i krivotvorenja potpisa. ODO je propustio rokove podizanja postupka, ali to moj odvjetnik nije uocio nego smo se zalili na optuznicu koja je bila veoma manjkava. Sudsko vijeće usvaja moju žalbu i vraća na dopunu, što ODO ne odrađuje nego pokreće ptotiv mene ponovno istragu iako je ona bila okončana. Na istu sam se žalila, te se zalba usvaja i donosi se rjesenje da se obustavi. Nakon toga se zalimo da se i postupak obustavi jer ODO opet propušta sve rokove i ne odrađuje nista, niti o poduzetim koracima obavjestava stranke niti višek drzavnog odvjetnika. Da skratim priču, donosi se rejsenje o obustavi postupka preotiv mene, na sto se ODO nije zalio te je isto i postalo pravomoćno. Moj odvjetnik odalzi da mu udare pecat pravomoćnosti i traži ppvrat troškova. Nakon mjesec dana, isti taj drzavni odvjetnik mom odvjetniku salje poziv da se pojavim kod njega i o istom slucaju iznesem obranu, na sto ja opravdavam svoj nedolazak radi komplikacija u trudnoći te sluzbenim putem obavjestavam ODO da me ne moze ispitati po necemu posto je postupak obustavljen, a inace sam bila ispitivana i u spisu je moj iskaz pred istraznim sucem i policijom dat u prisustvu mog odvjetnika.

Tada on mom odvjetniku govori, citiram: " Ma daj neka se samo pojavi i kaze da se branim šutnjom" na sto mu moj odvjetnik odgovara da se ja nemam sta braniti za nesto sto je obustavljeno. Danas drzavni odvjetnik zove mog odvjetnika i daje mu svoj broj telefona da ga ja osobno nazovem kako bi se dogovorio samnom, sto ja odbijam i kategoricki odbijam bilo sto sto nije pismenim putem.

Molila bih vas pomoć? ODOu prijet stegovni postupak i razrjesenje duznosti radi propustanja rokova (moj slucaj nije jedini), i lovi u mutnom. Sto mi je za poduzeti? Da ga prijavim? Da li je on duzan izdati od sebe Rješenje o odustanku od progona obzirom da imam pravomoćno rješenje Županijskog suda u kojem stoji da je protiv mene postupak obustavljen? Dajte mi savjet, Moj odvjetnik smatra da je vrijeme na našoj strani.... a da li je? Ionako sam nevina optuzena za nesto, i da dođe do postupka imam dokaze da nisam pocinila za sto me se optuzuje.

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema zakonskih zapreka da DO ponovo pokrene novi kazneni postupak, i sastavi novu optužnicu. Državni odvjetnik nije odustao od kaznenog progona vec je samo odbacena optuznica kao nepravodobna. Da ste oslobođeni pravomocnom presudom, onda ne bi se više mogao pokretati postupak za isto djelo, kako se odbacaj optuznice ne smatra oslobađanjem, nema ni povrede načela ne bis in idem. Znam nelogično je možda i dovodi do pravne nesigurnosti, ali očito postoji rupa u zakonu. Državni odvjetnik bi bio stegovno odgovoran tek kad ne bi pokrenuo postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u rjesenju nije razlog nepravodobno podnesena optuznica vec, obustava kaznenog postupka protiv mene.

 

Ažurirano

 

Prema odredbi čl. 356 st. 3 i 4 ZKP-a smatra se da je državni odvjetnik odustao od vašeg kaznenog progona. Naime, prema st. 3 navedenog članka ako vijeće nije potvrdilo optužnicu u cijelosti ili dijelu,( a to je mojslučaj) Državni odvjetnik je dužan u roku od 8 dana od dostave rješenja donijeti rješenje o dopuni istrage ili poduzeti dokaznu radnju odnosno odustati od kaznenog progona, što državni odvjetnik nije učinio.

Prema st. 4 istog članka državni odvjetnik dužan je o razlozima propuštanja roka iz st. 3 ovog. čl. izvijesiti višeg državnog odvjetnika, a ako u daljnjem roku od 8 dana nije postupljeno prema st. 3 ovog čl. smatrat će se da je državni odvjetnik odustao od kaznenog progona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u rjesenju nije razlog nepravodobno podnesena optuznica vec, obustava kaznenog postupka protiv mene.

 

Ažurirano

 

Prema odredbi čl. 356 st. 3 i 4 ZKP-a smatra se da je državni odvjetnik odustao od vašeg kaznenog progona. Naime, prema st. 3 navedenog članka ako vijeće nije potvrdilo optužnicu u cijelosti ili dijelu,( a to je mojslučaj) Državni odvjetnik je dužan u roku od 8 dana od dostave rješenja donijeti rješenje o dopuni istrage ili poduzeti dokaznu radnju odnosno odustati od kaznenog progona, što državni odvjetnik nije učinio.

Prema st. 4 istog članka državni odvjetnik dužan je o razlozima propuštanja roka iz st. 3 ovog. čl. izvijesiti višeg državnog odvjetnika, a ako u daljnjem roku od 8 dana nije postupljeno prema st. 3 ovog čl. smatrat će se da je državni odvjetnik odustao od kaznenog progona.

 

Bez obzira što je DO odustao od progona ili se smatra da je odustao od istoga, u svako doba ima pravo ponovno pokrenuti kazneni postupak. Ovako ako je supsdijarni tužitelj preuzeo progon, jer je DO odustao od progona, DO može sve do završetka gl. rasprave preuzeti progon od supsdijarnog tužitelja. Ako primjenimo ovu analogiju na ostale slucajeve, vidi se da bez problema DO može ponovno preuzeti progon, ratio legis je u tome da je DO protiv svakog dužan poduzeti progon kako eventualni počinitelji ne bi ostali nekažnjeni. Jedini slucaj kad DO više nemože poduzeti kazneni progon je pravomočna presuda kojom se odbija optužba(donosi se na gl. Raspravi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima. Naime ovo sve traje vec treća godina, prvo je sve vodio istrazni sudac, pa je sve predao ODOu koji je zanemario sve rokove, nisu ispitani kljucni svjedoci... uglavnom sve se jako dugo vremenski otegnulo. Recite mi jos samo sto se tice ovakvog obraćanja drzavnog odvjetnika mom odvjetniku i njegovih navoda da dođem i samo da kazem da se branim sutnjom i to inzistiranje da ga nazovem na mobitel da se dogovorimo - nije li to "protupravno"? Poziv nisam dobila, nego moj odvjetnik i ja sam se ipak na njega pisano očitovala i priložila liječničku dokumentaciju da nisam u mogućnosti doći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljenje je sljedeće - rokovi za podizanje optužnice propisani su čl. 230. ZKP-a, i oni kao takvi su prekluzivni (neprekoračivi), iako je ranije razmišljanje bilo drugačije, međutim to se sve dade pripisati ovom kaosu u legislativi kaznenog prava posljednjih 6 godina.

 

Dakle, ukoliko je DO zakasnio, jedini način da opet sve to pokrene jeste da traži obnovu kaznenog postupka iz čl. 500. st. 3. ZKP-a, a na temelju stegovnog djela DO-a, a u kojem smjeru očito i ide predmet (prema iznesenim pojedinostima). Pa imate i recentan slučaj zagrebačkog ŽDO-a u jednom medijski poznatom predmetu gdje se navodno također zakasnilo s optuženjem.

 

A glede komunikacije sa DO-om - isključivo pismena. Nemojte se ni vi ni vaš odvjetnik dati "navući" u bilo kakve usmene dogovore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam, upoznata sam s tim slucajem iz medija gdje tek nakon stegovnog postupka ODOa moze se trazi obnova postupka. imam osjecaj da ovaj ODO pokusava navuci nas na bilo sto kako ne bi stegovno odgovarao (inace imao je vec tri izuzeca prije 3 godine radi također propustanja rokova). Ja sam ostala sokirana kada mi je urucen njegov broj telefona da ga nazovem da se dogovorimo, a i moj odvjetnik.

Danas je moj odvjetnik podneskom zatrazio od doticnog da izda rješenje kako odustaje od kaznenog progona a na temelju potvrđenog rješenja od strane Zupanijskog suda te da sve moje iskaze vec ima evidentirane u spisu te ukoliko se trazi izjasnjavanje moje po istom slucaju neka trazi obnovu postupka - ali ODO to ocito ne zeli jer onda ide stegovni postupak protiv njega.

Nije me strah suda niti samog procesa jer imam dokaze da nisam pocinila KD (međutim ne zelim izlaziti s tim pred drzavnog odvjetnika i otkrivati svoje karte). Mozda mi je zbilja najpametnije da se odvjetnik obrati sudu i trazi ubrzanje svega, jer ne znam što na kraju iz cijele priče moze proizaci i na sto je sve jedan ovakav drzavni odvjetnik spreman. A majke mi moje, na rubu sam da dam sve u novine, mada mislim da u ovom dijelu je sve sluzbena tajna i mogla bih pretpostavljam biti i kaznjena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam, upoznata sam s tim slucajem iz medija gdje tek nakon stegovnog postupka ODOa moze se trazi obnova postupka. imam osjecaj da ovaj ODO pokusava navuci nas na bilo sto kako ne bi stegovno odgovarao (inace imao je vec tri izuzeca prije 3 godine radi također propustanja rokova). Ja sam ostala sokirana kada mi je urucen njegov broj telefona da ga nazovem da se dogovorimo, a i moj odvjetnik.

Danas je moj odvjetnik podneskom zatrazio od doticnog da izda rješenje kako odustaje od kaznenog progona a na temelju potvrđenog rješenja od strane Zupanijskog suda te da sve moje iskaze vec ima evidentirane u spisu te ukoliko se trazi izjasnjavanje moje po istom slucaju neka trazi obnovu postupka - ali ODO to ocito ne zeli jer onda ide stegovni postupak protiv njega.

Nije me strah suda niti samog procesa jer imam dokaze da nisam pocinila KD (međutim ne zelim izlaziti s tim pred drzavnog odvjetnika i otkrivati svoje karte). Mozda mi je zbilja najpametnije da se odvjetnik obrati sudu i trazi ubrzanje svega, jer ne znam što na kraju iz cijele priče moze proizaci i na sto je sve jedan ovakav drzavni odvjetnik spreman. A majke mi moje, na rubu sam da dam sve u novine, mada mislim da u ovom dijelu je sve sluzbena tajna i mogla bih pretpostavljam biti i kaznjena.

 

Niste li rekli da nije razlog nepravodobna optuznica, čl 500 st 3 odnosi se na obnavljanje postupka zbog nepravodobno podignute optužnice prouzročene stegovnim djelom Do-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ODO podize optužnicu u zaksnjenju od 3 mjeseca

2. ja se zalim radi manjkavosti iste

3. vijeće vraca optuznicu ODO da je u roku (8 dana ako se ne varam) nadopuni ili odustane

4. ODO propusta taj rok i ne trazi produljenje istog, nego pokreće protiv mene ponovo istragu iako je ista provedena

5. na to mi ulazemo zalbu i trazimo da se sve obustavi

6. uvazava se moja zalba i ukida se istraga i vraca se ponovno na odlucivanje istraznom sucu

7. istrazni sudac donosi rjesenje da se usvaja moja zalba i da ODO nema nikakve osnove traziti istragu u istrazi i donosi se rjesenje o obustavi na koje se ODO ne zali i postaje pravomocno.

U međuvremenu su se rječkali ODO i istrazni sudac tko treba da odradi nadopunu iste (ocito radi ovih izmjena u kaznenom sto su nastupile) i slucaj su prebacivali između sebe kao lopticu.

Mozda nisam bila dovoljno dosljedna u iznosenju svih radnji.

Po pitanju nadopune optuznice ODO nikada nije poduzeo radnje, niti pribavio iskaze svjedoka niti original dokumenata - naime cijeli slucaj se zasniva na koipjama racuna.

Eto mozda sam sada bolje malo pojasnila sve :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. ODO podize optužnicu u zaksnjenju od 3 mjeseca

2. ja se zalim radi manjkavosti iste

3. vijeće vraca optuznicu ODO da je u roku (8 dana ako se ne varam) nadopuni ili odustane

4. ODO propusta taj rok i ne trazi produljenje istog, nego pokreće protiv mene ponovo istragu iako je ista provedena

5. na to mi ulazemo zalbu i trazimo da se sve obustavi

6. uvazava se moja zalba i ukida se istraga i vraca se ponovno na odlucivanje istraznom sucu

7. istrazni sudac donosi rjesenje da se usvaja moja zalba i da ODO nema nikakve osnove traziti istragu u istrazi i donosi se rjesenje o obustavi na koje se ODO ne zali i postaje pravomocno.

U međuvremenu su se rječkali ODO i istrazni sudac tko treba da odradi nadopunu iste (ocito radi ovih izmjena u kaznenom sto su nastupile) i slucaj su prebacivali između sebe kao lopticu.

Mozda nisam bila dovoljno dosljedna u iznosenju svih radnji.

Po pitanju nadopune optuznice ODO nikada nije poduzeo radnje, niti pribavio iskaze svjedoka niti original dokumenata - naime cijeli slucaj se zasniva na koipjama racuna.

Eto mozda sam sada bolje malo pojasnila sve :)

 

Da nije možda donijeo rješenje o dopuni istrage prema čl 356 ZKP-a. Ako je izmjenjen činjenični opis djela, onda je i moguče da DO pokrene kazneni postupak jer se ne radi o istom djelu, najvjerojatnije to i pokušava,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da nije možda donijeo rješenje o dopuni istrage prema čl 356 ZKP-a. Ako je izmjenjen činjenični opis djela, onda je i moguče da DO pokrene kazneni postupak jer se ne radi o istom djelu, najvjerojatnije to i pokušava,

 

Uvije se radilo o istom kaznenom djelu, nije dolazilo do "noviteta" u toku istrage. Jedino sto nikada nisu ispitani svjedoci niti pribavljeni originali dokumenata, na sto sam ja cijelo vrijeme istrage upozoravala. Naime, ispitane su dvije osobe koje nisu povezane s KD ali su imale osbni interes da daju iskaz. Inace sam cijelo vrijeme trazila da me se obavjestava i aktivno sudjelovala pri ispitivanju i tih svjedoka kod istraznog suca, i noci sam provela nad Kaznenim zakonom (cast svima, ali odvjetnika svog sam nadzirala pri svakoj poduzetoj radnji) i spisima, sama prikupila potrebno da se obranim i bla bla. Ako vam sto padne na pamet, samo pisite :) Hvala vam na dosadasnjim odgovorima, znam da je sve to malo zapetljano....meni kao laiku i trudnici koju pucaju hormoni ovo izgleda sve ko će komu a da sebe zaštiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemora značiti da se radi o istom kd ako je pravna kvalifikacija ista, vec govorim o cinjenicnom.opisu djela npr. U prethodnoj optuznici vas se tereti da ste izvrsili kd pronevjere na nacin da ste uzeli novac iz kase, u rjesenju o provodenju istrage vas se sumnjici za kd pronevjere na nacin da ste uzeli novac iz sefa(a ne kase). Pa se ne radi o istom djelu. Koliko vidim taj se zamjenik ponaša 'aljkavo' i nemarno, pa je moj savjet da uputite pritužbu državnoodvjetnickom vijecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo kako bilo - zamjenik je gadno zeznuo i stegovno će svakako odgovarati. Vi se samo koncentrirajte na to da sa njima komunicirate pismeno i putem branitelja. Ovi pozivi vama su vjerojatno pokušaj gašenja požara i izvlačenje na sve moguće načine, ali ponavljam - poziv mora doći pismeno, usmeno vas mogu samo obavijestiti o promjeni termina eventualno ili odgodi iz opravdanih razloga.

 

Kako je Crni napisao, moguće će sada nekim kozmetičkim izmjenama činjeničnog supstrata pokušati dobiti "novo" kazneno djelo. Ja bi na vašem mjestu svakako uputio pritužbu višem državnom odvjetniku na ovakav rad zamjenika.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E to mi je bitno za te pozive da znam kako da se postavim. Što bi ste u mom slučaju napravili kada vam se uruči poziv i odete na razgovor, da li smijem uskratiti odgovore ili se pozivati da je postupak obustavljen i da koliko znam nije došlo do njegove obnove. - naravno, ukoliko se bude drzao istog KD bez da je promijenio činjenični opis? Uopće savjet kako da se postavim u davanju iskaza.

Citiram kako me je odvjetnik obavijestio o pozivu:

"obavještavate se da sam dana 2014.g. primio poziv od ODO-a radi vašeg ispitivanja kao dokazne radnje u Općinskom državnom odvjetništvu ".

I da li se poziv smatra uručenim meni ako ga je primio moj odvjetnik? Na moju adresu nikada nista nije došlo. Na poziv sam se uredno preko odvjetnika očitovala da nisam u mogućnosti doći radi komplik u trudnoći te da ću nakon prestanka istih obavijestiti ih i priložila liječničku dokumentaciju. Paralelno je od odvjetnika poslan i podnesak gore naveden: da sukladno pravomoćnom rješenju žup. suda ODO donese rješenje o odustanku od kaz. progona.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo uzeti branitelja pri ispitivanju, niste dužni iznositi svoju obranu niti odgovarati na postavljena pitanja. Čekajte da vas DO pozove poštom tj. Ne preko odvjetnika. Iako smatram da istraga još ne provodi vec se radi o izvidima i hitnim dokaznim radnjama. I obavezno pritužba na rad DO. Nemojte priznati djelo i pasti na tehnike zastrašivanja da idete u istražni zatvor zbog koluzijske opasnosti(ako ne priznate). Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nekome nije bilo jasno što sam rekao da DO može pokrenuti postupak ponovno, ako se samo smatra da je odustao od progona a nema pravomocne odluke, vec se samo po zakonu smatra da je odustao od progona mogao bi ponovno pokrenuti postupak bez obnove, jer u ZKP-u stoji da se obnavlja postupak okoncan odlukom, pa se a contrario ne odnosi ako te odluke nema. Ukoliko ima kakva odluka kojom je postupak obustavljen, ne može se pokrenuti kazneni postupak, a smatra se da je postupak pokrenut pravomocnoscu rjesenja o provođenju istrage, taj poziv to je hitna dokazna radnja ispitivanja okrivljenika, najvjerojatnije u sklopu izvida, a izvidi se ne smatraju kaznenim postupkom(u užem smislu). Jedini način je obnova ili izmjena činjenicnog supstrata. Ovo je što je ucinio DO je povreda sluzbene duznosti i čini ga stegovno, a u nekim slucajevima i kazneno odgovornim. Neznam stvarno što točno DO pokušava uciniti u vašem slucaju, ili je svjestan svog kršenja, ili nema pojma što čini. Nemojte se odazivati pozivima koji nisu došli vamaa na adresu, poziv vam mora biti uredno poslan. Na eventualnom ispitivanju imate svoja prava, premda prije nego što se upale kamere znaju neki DO pokušati slomiti okrivljenika npr. Priznajte da ne otežavamo, ako šutite to vam ne ide u prilog. Idete u istražni zatvor. To su samo neke od niza tehnika da pokušaju izvuci vaše priznanje, na to se ne obazirite, i savjetujte se još sa svojim odvjetnikom. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ovako,

uručen mi je poziv od ODO putem policije (primio ga moj suprug), ja se nisam potpisala.

Poziv "okrivljeniku" - i pojašnjenje KD za koje me se tereti: nije mijenjano ništa, sve je copy paste od prije tri godine.

Kada mu je moj odvjetnik dostavio da zbog nastupajućih okolnosti ima se smatrati da je odustao od progona i da sam na bolovanju i ne mogu pristupiti, on je odmah sutradan poslao poziv.

Očito je namjereno preko policije slao poziv, jer redovnim putem poštom nikada nisam dobila ništa.

Odvjetnik smatra da nije potrebno obratiti se višoj instanci i prozvati ODO-a za ovo. Doduše odvjetnik još i ne zna da sam dobila poziv.

Što mislite o novonastaloj situaciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poziv je stigao, i ukoliko jeste u prilici - svakako se odazovite (zajedno s braniteljem), jer je to vaša obveza. U protivnom, riskirate dovođenje od strane policije, a to vam ne treba. S druge strane, ako imate opravdanih razloga iz kojih se ne možete odazvati, o tome svakako telefonski obavijestite samog zamjenika i dogovorite neki novi termin, koji će vam odgovarati.

 

A o svemu drugome, nakon ispitivanja i daljnjih koraka konkretnog zamjenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Podnijela sam pritužbu na rad i ukazala na sve okolnosti. Pritužbu sam s uručenom dostavom poslala na zupanijsko odvjetništvo i u Ministarstvo pravosuđa. Namjeravam se odazvati pozivu te me zanima da li to što sam podnijela pritužbu trebam iznijeti zamjeniku te uskratiti bilo kakve odgovore dok se ne napravi uvid u moj slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon obustave k. postupka, zamjenik državnog odvjetnika počeo je pozivati svjedoke na ispitivanje bez da je o tome obavijestio mene ili mog branitelja - to sam saznala sasvim slučajno. Te svjedoke je trebao saslušati kada mu je prije dvije godine bila vraćena optužnica na dopunu a on to nije napravio. Zanima me da li je njegova dužnost bila da obavijesti mog branitelje ili mene o prikupljanju tih iskaza te da li sam imala pravo tome prisustvovati? Nisam dobila rješenje o provođenju istrage, i znam da se istraga treba okončati u roku od 6 mjeseci. Da li on tako prikupljene iskaze može koristiti kao zakonit dokaz na osnovu čega će dignui optužnicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam dobila rješenje o provođenju istrage. Samo poziv sa poukom o pravima u kojoj je copy paste kaznena prijava od prije 4 godine. A prije dvije godine je bila završena istraga te radi propuštanja rokova ista je prošle godine obustavljena jer je zamjenik umjesto da nadopuni istragu izdao da se provede istraga u istrazi - dobila sam rješenje o obustavi od istr. suca. o tome smo gore raspravljali. Isto tako, ta osoba koja je bila kod njega već je na par mjesta javno rekla gdje je i zašto bila pozvana (imam svjedoke).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

K-DO oznaka predstavlja oznaku da se radi o predmetu upisanome u K upisnik, tj. upisnik kaznenih prijava, dok Is-DO oznaka znači da se po konkretnom predmetu vodi istraga.

 

Ovako, obzirom je konkretan zamjenik napravio "cirkus" od čitavog predmeta (barem tako ispada prema opisanome), u kojem se više ne zna tko pije, a tko plaća, sugeriram vam da se obratite višem DO-u i prijavite nepravilnosti u sklopu istrage, te zatražite da se eksplicitno izjasne o kojoj je to sad istrazi riječ, obzirom je ona prva očito pala u vodu, zbog proteka roka, pa je obustavljena. Sada ispada da se radi o novoj istrazi, a da niste dobila rješenje o provođenju istrage. Također, o svemu obavijestite i DORH-ovu središnjicu u Zagrebu, pa neka i oni naprave internu kontrolu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Moje mišljenje je sljedeće - rokovi za podizanje optužnice propisani su čl. 230. ZKP-a, i oni kao takvi su prekluzivni (neprekoračivi), iako je ranije razmišljanje bilo drugačije, međutim to se sve dade pripisati ovom kaosu u legislativi kaznenog prava posljednjih 6 godina.

 

Dakle, ukoliko je DO zakasnio, jedini način da opet sve to pokrene jeste da traži obnovu kaznenog postupka iz čl. 500. st. 3. ZKP-a, a na temelju stegovnog djela DO-a, a u kojem smjeru očito i ide predmet (prema iznesenim pojedinostima). Pa imate i recentan slučaj zagrebačkog ŽDO-a u jednom medijski poznatom predmetu gdje se navodno također zakasnilo s optuženjem.

 

A glede komunikacije sa DO-om - isključivo pismena. Nemojte se ni vi ni vaš odvjetnik dati "navući" u bilo kakve usmene dogovore.

 

Zašto se može tražiti obnova postupka ako su premašeni rokovi na temelju stegovne odgovornosti, a stranka ne može tražiti obnovu postupka kad dovjetnik nije poštivao rokove ?? Ja sam imao slučaj gdje mi je odvjetni, (na moj upit) rekao da je rok tri godine, a na krju sam saznao da je rok bio 30 dana i izgubio sam mogućnost obnove postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto se može tražiti obnova postupka ako su premašeni rokovi na temelju stegovne odgovornosti, a stranka ne može tražiti obnovu postupka kad dovjetnik nije poštivao rokove ?? Ja sam imao slučaj gdje mi je odvjetni, (na moj upit) rekao da je rok tri godine, a na krju sam saznao da je rok bio 30 dana i izgubio sam mogućnost obnove postupka.

 

Obzirom na temu otvorenu u podforumu Radno i socijalno pravo, mogu samo reći da vaš predmet nema veze sa kaznenim postupkom, koji je završen pravomoćnom oslobađajućom presudom, a u tom slučaju, i prema našem ZKP-u i Ustavu RH, a i međunarodnim standardima - obnova kaznenog postupka nije moguća ni u kojem slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom na temu otvorenu u podforumu Radno i socijalno pravo, mogu samo reći da vaš predmet nema veze sa kaznenim postupkom, koji je završen pravomoćnom oslobađajućom presudom, a u tom slučaju, i prema našem ZKP-u i Ustavu RH, a i međunarodnim standardima - obnova kaznenog postupka nije moguća ni u kojem slučaju.

 

Je, nisam precizirao. Mislio sam analogno primjeniti i na druge postupke, ne samo na kaznene. Zapravo, nisam isao precizno na određeni postupak nego na bilo koji. A vjrujem da se radi i o kazenenom postupku ako odvjetnik (branitelj) ne podnese u roku žalbu, da više niti neće moći. Pa me samo zaniumalo iz kojeg razloga država to može a pojedinac ne može. A odvjetnik bez ikakvih problema može napraviti taj propust kao i ovaj ODO iz primjera.

 

Ako je ono što mislim, a mislim da je. To je samo još jedan u nizu primjera da se živi u državi o kojoj bi svaka negativna riječ bila premalo da je se opiše. Barem kad se radi o pravosuđu i sličnim stvarima. Kad govore o vejri u pravosuđe, bojim se da ga nikad neće niti biti. Ali da sad ne trolam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija