Jump to content

Zaštita od ovrhe nad imovinom - nasljednici jamca kredita


Mala Garava

Preporučene objave

Poštovani,

nedavno je mojoj mami stiglo godišnje izvješće o stanju kredita moje sestre (mama joj je jamac). Pošto se radi o još dugom nizu godina (oko 14 godina), zabrinula sam se i za svoju guzicu.

Naime, mama je stara i možda umre za nekoliko godina.

 

Guglam i vidim da nasljednici mogu nasljediti i dugove, no na nekim temama ljudi pišu da samo nasljednici originalnog podizatelja kredita (zadužnika ili kako se to zove) mogu nasljediti dugove? Da se to ne odnosi na nasljednike jamca!

No, opet vidim i ljude koji pišu upomoć, koji su nasljednici jamaca i opet ih zove banka i traži!!!

 

Ne znam jel znači išta ako sebe zaštitim, kad --ako je i jedan kredit na ime sestre (to moram provjeriti), može li ona imati pravo na podjelu nasljedstva samnom, nakon smrti majke, pa se svejedno banka može naplatiti sjedanjem na nekretninu u kojoj JA živim s mužem??

 

I kako bi se sve to moglo spriječiti?

 

Dakle, imamo kuću i dvorište koja je u procesu legalizacije, mama 1/2, ja drugu 1/2. U katastru i gruntovnom je već upisano vlasništvo samo zemljišta na kojoj je kuća (vodi se pod 'oranicu' dok ne prođu po terenu ovi šta provjeravaju legalizaciju).

 

Mama je jamac za oba sestrina kredita, s tim da sestra plaća ovaj veći kod PBZ, a mama kao jamac plaća manji kod RBA.

***************************************

 

Dobila sam savjet da sklopim s majkom ugovor o zajmu sa upisom založnog prava, na neki veliki iznos (tipa milijun kuna), tako ako bi ikada došlo da banka potražuje dugove, taj ugovor bi imao prvenstvo nad njihovim potraživanjem?? I da to ovjerim i upišem u gruntovno valda?

 

Ima li netko drugačiji savjet? Je li ovo dobar savjet?:misli:

 

zahvaljujem na pomoći!:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nedavno je mojoj mami stiglo godišnje izvješće o stanju kredita moje sestre (mama joj je jamac). Pošto se radi o još dugom nizu godina (oko 14 godina), zabrinula sam se i za svoju guzicu.

Naime, mama je stara i možda umre za nekoliko godina.

 

Guglam i vidim da nasljednici mogu nasljediti i dugove, no na nekim temama ljudi pišu da samo nasljednici originalnog podizatelja kredita (zadužnika ili kako se to zove) mogu nasljediti dugove? Da se to ne odnosi na nasljednike jamca!

No, opet vidim i ljude koji pišu upomoć, koji su nasljednici jamaca i opet ih zove banka i traži!!!

 

Ne znam jel znači išta ako sebe zaštitim, kad --ako je i jedan kredit na ime sestre (to moram provjeriti), može li ona imati pravo na podjelu nasljedstva samnom, nakon smrti majke, pa se svejedno banka može naplatiti sjedanjem na nekretninu u kojoj JA živim s mužem??

 

I kako bi se sve to moglo spriječiti?

 

Dakle, imamo kuću i dvorište koja je u procesu legalizacije, mama 1/2, ja drugu 1/2. U katastru i gruntovnom je već upisano vlasništvo samo zemljišta na kojoj je kuća (vodi se pod 'oranicu' dok ne prođu po terenu ovi šta provjeravaju legalizaciju).

 

Mama je jamac za oba sestrina kredita, s tim da sestra plaća ovaj veći kod PBZ, a mama kao jamac plaća manji kod RBA.

***************************************

 

Dobila sam savjet da sklopim s majkom ugovor o zajmu sa upisom založnog prava, na neki veliki iznos (tipa milijun kuna), tako ako bi ikada došlo da banka potražuje dugove, taj ugovor bi imao prvenstvo nad njihovim potraživanjem?? I da to ovjerim i upišem u gruntovno valda?

 

Ima li netko drugačiji savjet? Je li ovo dobar savjet?:misli:

 

zahvaljujem na pomoći!:palac:

 

Ako banka ima založno pravo, promjena vlasnika ne onemogucava ovrhovoditelja da provede ovrhu protiv novog vlasnika. Što se tice sklapanja prividnog ugovora o zajmu, savjetujem vam da ne. Jer se izlazete kaznenom progonu. A i taj ugovor se može pobiti kao ništetan. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dug jamca je osobni dug i nasljednici ga ne nasljeđuju osim ako priznaju dug.

sa majkom sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju.

u ugovor navedete 1/2 nekretnine (kuće ) u majčinom suvlasništvu ali može i druge nekretnine. u gruntovnici napravite zabilježbu ugovora .

Ako banka ima založno pravo, promjena vlasnika ne onemogucava ovrhovoditelja da provede ovrhu protiv novog vlasnika. A ovakvi prividni pravni poslovi mogu samo naštetiti.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija