Jump to content

ima li pravo istjerati nas?


Justice33

Preporučene objave

Pozdrav!

Ne znam kome da se obratim radi se o sljedecoj situaciji iznjmili smo stan i bili smo u njemu 8 mjeseci, prije jedno četiri mjeseca najmodavci su mi rekli kako moraju negdje smjestiti svoju nečakinju i dali mi da potpisem sporazumni otkaz otkazni rok 3 mjeseca pošto sam izgubio posao u međuvremenu i za drugi stan nemamo imam zenu dvoje djece pokušali smo zamoloti najmodavce da pricekaju jos malo barem mjesec dana dok ne vidimo šta dalje što su oni hladno odbili i rekli da je otkaz istekao te da imamo 24 sata da se iselimo kuda znamo na što sam ja rekao da ne mogu tako imam dvoje mlt djece smještaj, na šta su mi odgovorili da su oni vlasnici i da je otkazni rok i da me imaju pravo istjerati. Sutradan dolaze u dvorište kuce i kucaju žele da iselimo ja im nedam unutra i kazem da nemam namjeru iseliti oni kažu da cu iz ovih stopa iseliti i odu i za pola sada dolaze najmodavci sa svojom djecom prijetiti mi i lupati po vratima ovaj sin je razbio staklo na ulaznim vratima i rekao da ce me ubiti, to sve su vidjela i cula moja djeca i pocela plakati. Nakon cega ovaj uzima fleksericu sprovodi kabl i pocne rezati vrata. Ja zovem policiju koja dode tek nakon sto su ovi izrezali vrata i slika vrata razbijeno staklo kazu gospodi kako nemaju pravo to raditi i kazu meni sutra da dodemo u policiju da vidimo sta sutradan dodem tamo i kazu mi kako je otkazni rok protekao i da oni tu ne mogu ništa da je zakon u k**** te da oni imaju pravo kao vlasnici doci kod nas nasilno uc i iznjeti stvari i rekli su mi policija vam tu ne moze pomoc. Ja odem razocaran i nastavlja se tako scena sve do danas svaki dan prijete dolaze i uznemiravaju nas više je puta bila policija zbog napada na mene i zenu a oboje dobili prijavu za remecenje javnog reda i mira. Pošto se stalno desavaju prijetnje ako se ne iselim i uznemiravanjanja vise smo puta obavjestili policiju no opet nista rekli su kako su to imovinskopravni odnosi i da to njih ne zanima rekli su kako bezveze trosimo vrijeme jednom su se izderali na moju zenu i rekli joj kako da se vise nikad nismo usudili ih pozvati za ovakve gluposti. Šta napravit???? Jeli moguce da oni imaju tolika prava a mi ne?? Da li ih mogu tuzit za to sto su mi ucinili i kome se obratiti?? Jeli policija ispravno napravila?? Neznam kakva smo mi to drzava da se moze izbaciti obitelj s djetetom na ulicu??? Molim vas pomoc hitno!!! Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako bez obzira što je protekao otkazni rok oni nemaju samovlasno smetati vas u posjedu niti ga oduzeti. Oni za vaše iseljenje trebaju podnijeti tužbu za iseljenje najmoprimca, čak i tada nemaju pravo osobno izbaciti vas nego moraju tražiti ovrhu kako bi ostvarili svoju tražbinu tj. Vase iseljenje. Možete ih tužiti za smetanje posjeda i pokušajte ishoditi privremenu mjeru tj. Zabranu smetanja posjeda. Što se tice policije i njihovog postupanja ovdje se radi o više kaznenih djela 1. Narušavanje nepovredivosti doma tj. Ulazak protiv vaše volje u prostor u kojem boravite. 2. Prijetnje i ovakve radnje pred djetetom je psihicko zlostavljanje i radi se o kd povrede djetetovih prava. 3. Ispunjavanje odnosno ostvarivanje svoje tražbine na iseljenje ako su pocinjeni silom ili ozbiljnom prijetnjom radi se o kd protupravne naplate čl 323. Uznemiravanje ako traje dulje vremena radi se o kd nametljivog ponašanja. Propuste policiji prijavite unutarnjoj kontroli a neprijavljivanje ovakih kd DO od strane policije može se okarakterizirati kao kd neprijavljivanja počinjenog kd od strane službene osobe(samo ako se progoni po sluzbenoj duznosti, ne i prijedlogu). I policija mora sprijeciti iseljenje i nanosenje stete i mogu vam pomoci po tom pitanju, u protivnom čine kd zlouporabe polozaja i ovlasti. Buduci da vas policija ne dozivljava moj savjet je da odete kod DO podnijeti kaznene prijave za gore navedena kd. Ne sekirajte se ne smije vas nitko istjerati. A od policije je ovako postopanje krajnje neprofesionalno i neetično, pa podnesite prituzbu unutarnjoj kontroli. Borite se za svoja prava. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Justice..

..što je navedeno kao razlog raskidanja ugovora?..pitam zbog čl.21 st.1 Zakona o najmu stanova koji povlaći drugačiji otkazni rok..

..Postupak najmodavca i policije ne bih komentirao, nego naveo dijelove Zakona, možda nešto korisno pročitate iz toga..

 

..Članak 21.

(1) Najmodavac može otkazati ugovor o najmu stana na neodređeno vrijeme pored razloga iz članka 19. ovoga Zakona, ako u taj stan namjerava useliti sam ili namjerava useliti svoje potomke, roditelje ili osobe koje prema posebnim propisima dužan uzdržavati.

(2) Ukinut

 

Članak 22.

(1) Najmodavac daje otkaz ugovora o najmu stana u pisanom obliku s obrazloženjem, neposredno uz potpis najmoprimca ili poštom preporučeno.

(2) Otkazni rok za iseljenje najmoprimca u slučaju iz članka 19. ovoga Zakona je tri mjeseca, a u slučaju iz članka 21. ovoga Zakona je šest mjeseci. Otkazni rok počinje teći prvoga dana sljedećeg mjeseca od mjeseca u kojem je otkaz primljen.

(3) Ako najmoprimac odbije primiti pisani otkaz, otkazni rok počinje teći od dana kada je obavijest o otkazu predana na pošti.

(4) Ako se najmoprimac ne iseli iz stana u otkaznom roku, odnosno u roku koji je odredio najmodavac u slučaju iz članka 20. ovoga Zakona, najmodavac može nadležnom sudu podnijeti tužbu za iseljenje najmoprimca.

(5) Postupak prokrenut tužbom za iseljenje najmoprimca hitan je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Justice..

..što je navedeno kao razlog raskidanja ugovora?..pitam zbog čl.21 st.1 Zakona o najmu stanova koji povlaći drugačiji otkazni rok..

..Postupak najmodavca i policije ne bih komentirao, nego naveo dijelove Zakona, možda nešto korisno pročitate iz toga..

 

..Članak 21.

(1) Najmodavac može otkazati ugovor o najmu stana na neodređeno vrijeme pored razloga iz članka 19. ovoga Zakona, ako u taj stan namjerava useliti sam ili namjerava useliti svoje potomke, roditelje ili osobe koje prema posebnim propisima dužan uzdržavati.

(2) Ukinut

 

Članak 22.

(1) Najmodavac daje otkaz ugovora o najmu stana u pisanom obliku s obrazloženjem, neposredno uz potpis najmoprimca ili poštom preporučeno.

(2) Otkazni rok za iseljenje najmoprimca u slučaju iz članka 19. ovoga Zakona je tri mjeseca, a u slučaju iz članka 21. ovoga Zakona je šest mjeseci. Otkazni rok počinje teći prvoga dana sljedećeg mjeseca od mjeseca u kojem je otkaz primljen.

(3) Ako najmoprimac odbije primiti pisani otkaz, otkazni rok počinje teći od dana kada je obavijest o otkazu predana na pošti.

(4) Ako se najmoprimac ne iseli iz stana u otkaznom roku, odnosno u roku koji je odredio najmodavac u slučaju iz članka 20. ovoga Zakona, najmodavac može nadležnom sudu podnijeti tužbu za iseljenje najmoprimca.

(5) Postupak prokrenut tužbom za iseljenje najmoprimca hitan je.

 

Radi se o sporazumnom otkazu nisam to trebao potpisati da sam bar znao.

 

Protupravna naplata, nisu tražili stanarinu vec samo da iselimo. Kojem drzavnom odvjetniku podnosim prijavu, kojem sudu podnosim tuzbu zbog posjeda, i gdje se podnjeti prituzbu na policiju. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o sporazumnom otkazu nisam to trebao potpisati da sam bar znao.

 

Protupravna naplata, nisu tražili stanarinu vec samo da iselimo. Kojem drzavnom odvjetniku podnosim prijavu, kojem sudu podnosim tuzbu zbog posjeda, i gdje se podnjeti prituzbu na policiju. Hvala.

 

Prijavu podnosite opcinskom državnom odvjetništvu. Tužbu zbog smetanja posjeda podnosite opcinskom sudu, pritužbu podnosite MUP-u odjelu za unutarnju kontrolu možete i na mail(vidi na str mup.hr)

Što se tice protupravne naplate može se odnositi i na nenovcanu tražbinu.

Protupravna naplata Članak 323.

(1) Tko od drugog silom ili ozbiljnom prijetnjom naplati tražbinu koju ovaj duguje njemu ili drugoj osobi, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Pojam tražbina oznacava pravo na davanje,činjenje, nečinjenje, ili trpljenje(u vašem slucaju pravo na aktivno cinjenje tj. Iseljenje koje ima pravo tražiti najmodavac). Ratio legis je u oba slucaja isti tj zaštita istog dobra. Tumačenje je ispravno, kome nije jasno nek pita objasnit cu mu. S time da se radi ovdje cak o kvalificiranom obliku čl 323 st 2 jer je upotrebljena prijetnja na život i tijelo. Također čl 323 st 2 navodi silu protiv osobe pa tako se onda u st 1 odnosi na silu na stvari. Djelo je dovršeno u trenutku kada je tražbina ispunjena tj. Kada iselite. A između sile ili prijetnje i ostvarene tražbine mora postojati uzročna veza. Ukoliko sud ne bi prihvatio navedeno tumacenje radi se svakako o kd prisile. Ovo tumacenje nije zabranjena analogija niti uopce analogija, vec ekstenzivno tumacenje. Ako nekome što nije jasno nek pita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija