Jump to content

Kućna radinost


colors

Preporučene objave

Poštovani,

 

zainteresirana sam za otvaranje kućne radinosti. Sestra i ja iz hobija izrađujemo unikatne ukrasne predmete i razmišljamo o prodaji istih.

Za početak me zanima da li uopće možemo otvoriti kućnu radinost obzirom na to da smo dvije + ponekad i mama jer ''samostalnu djelatnost ne obavljate u supoduzetništvu (supoduzetništvo znači da jedna samostalna djelatnost ima 2 ili više vlasnika koji ostvaruju dohodak od te djelatnosti)'', ako da, da li je potrebno prijaviti djelatnost na sve koji sudjeluju ili samo na jednu osobu, a ostale imaju pravo sudjelovanja kao dio kućanstva. Također, da li je kućnu radinost moguće prijaviti na mamu koja je penzioner kako se ne bi plaćali doprinosi? (i sestra i ja smo službeno nezaposlene, radimo na honorar).

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DOMAĆA RADINOST I SPOREDNO ZANIMANJE

 

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o obrtu (NN br. 68/07) uvedeni su novi instituti domaće radinosti i sporednog zanimanja, koje mogu obavljati fizičke osobe, uz ispunjenje određenih uvjeta.

 

UVJETI ZA OBAVLJANJE:

 

- da te poslove obavljaju isključivo osobnim radom

- da im ukupni bruto primici ostvareni od obavljanja tih djelatnosti ne prelaze

iznos od deset bruto prosječnih mjesečnih plaća u kalendarskoj godini u kojoj

se obavljaju te djelatnosti.

 

Odobrenje za obavljanje sporednog zanimanja ili domaće radinosti izdaje nadležni ured državne uprave u županiji i njegove ispostave odnosno Ured Grada Zagreba na čijem području će se obavljati djelatnost.

 

Cijena odobrenja je 100 kn.

 

Fizička osoba time ne stječe status obrtnika nego se vodi u evidenciji koju vode nadležni uredi državne uprave u županijama odnosno ured Grada Zagreba.

 

Tim novim institutima otvara se mogućnost dodatne zarade, posebno umirovljenicima.

 

Pogodnosti za umirovljenike:

 

- obavljanjem domaće radinosti ili sporednog zanimanja ne uspostavljaju

svojstvo osiguranika u obveznom mirovinskom osiguranju

- mirovina im se ne obustavlja

- nisu obvezni plaćati doprinos za mirovinsko osiguranje za razliku od fizičkih

osoba koje su zaposlene kod drugog poslodavca a žele iskoristiti mogućnost

dodatne zarade odnosno nezaposlenih osoba.

 

Moguće djelatnosti ;

 

26.21.1 Proizvodnja keramičkih proizvoda za kućanstvo i ukrasnih predmeta – na tradicionalan način 1)

– proizvodnju keramičkoga stolnog posuđa i keramičkih proizvoda za druge potrebe u kućanstvu i u toaletne svrhe osim za ugrađivanje

– proizvodnju figura i drugih ukrasnih keramičkih predmeta

 

36.63.0.10 Izrada raznovrsnih proizvoda – izrada predmeta za uspomenu i suvenira, izrada umjetnog cvijeća od tkanine i papira i izrada cvjetnih aranžmana od umjetnog i suhog cvijeća – samo ručnim radom

– izrada predmeta za uspomenu

– izrada suvenira

– izrada umjetnog cvijeća od tkanine i papira

– izrada cvjetnih aranžmana od umjetnog i suhog cvijeća

 

Prema propisanom bi se svako morao zasebno prijaviti, no neznam dali je u vašem slučaju baš neophodno ...... a mama je umirovljenik i ima brojne pogodnosti - naprijed navedene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

ispricavam se sa dizanjem stare teme.

ali mene interesira kad se otvara domaca radinost na umirovljenika

da li ide fiskalizacija?

s,tim da se radi o prodaji na standu.

zakupljen stan od strane grada na mjesecnoj bazi.

radi se o prodaji suvenira.

kolika su davanja poreza mjesecno i da li mora fiskalizacija ili paragon blok.

 

Ažurirano

 

gore navedeno nije stan nego štand. sorry.

najam štanda mjesecno i prodaja svakodnevna na tom standu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Izuzeća od obveze izdavanja računa se odnose na proizvođače vlastitih poljoprivrednih proizvoda koji prodaju na tržnicama i otvorenim prostorima, ali i na obiteljska poljoprivredna gospodarstva ako se vlastiti poljoprivredni proizvodi proizvedeni na vlastitom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu izravno prodaju krajnjem potrošaču u proizvodnim objektima seljačkih ili obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.

 

Prodajom na tržnicama i otvorenim prostorima koja je izuzeta od obveze izdavanja računa smatra se isključivo prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda krajnjem potrošaču koja se obavlja na neki od sljedećih načina:

- na štandovima i klupama na tržnicama na malo,

- na štandovima i klupama izvan tržnica na malo.

 

Međutim, svi ostali trgovci, koji na tržnicama i otvorenim prostorima, kao i na sajmovima i drugim manifestacijama prodaju svoje proizvode ili tuđe preprodaju (suveniri, odjeća, obuća, nakit, knjige, posuđe i ostalo) smatraju se obveznicima fiskalizacije izdavanja računa.

 

Izvor, Porezna uprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru. jer kad sam isao u sve te silne ustanove hehehe nitko nezna objasniti

da razumjes. Bitno da znaju sto trebas popuniti da bi to otvarao a da mi izracuna kolika

su moja mjesecna davanja prema drzavi to nitko nezna.

e sad. kazu fiskalizacija netreba ako neradis sam prodaju na standu tj ukoliko dajes drugim suvenirnicama.

sto po vasem znaci da ako bi prodavao svakodnevno na standu moram uvesti fiskalizaciju. e sad me zanima posto se tu ne vrti puno novaca jer to nije prodavanje suvenira na moru.

da li moze paragon blok?? jer ako uvodim elektronsku fiskalizaciju vjerujem da je preskupo u odnosu da kupim paragon blok, jer opet ponavljam

to su dnevno dva tri racuna a mozda nekad vise a nekad ni jedan tako da se to ne isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Poštovani,

ako domaću radinost otvara umirovljenik, nije obveznik uplate doprinosa.

hvala spitfire.

znam da je bilo nesto da nemogu svi umirovljenici otvarati domacu radinost, tj mogu otvoriti ali nekima se zamrzava mirovina a neki moraju placati doprinose.

ok, ovo je rijeseno, ne placaju se doprinosi ako umirovljenik koristi prijevremenu mirovinu jer to nije starosna.

i jos jedno jako vazno pitanje koje sam navodio gore, a to je fiskalizacija.

koliko sam skuzio fiskalizacija mora biti na standu, sad me zanima da li mora biti

ona elektronska ili moze paragon blok ovjeren u poreznoj upravi??

samo jos taj odgovor ako moze. hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

hvala ti spitfire. izgleda da se placa 127,50 mjesecno ili godisnje 1530kn. akoi sam skuzio to je pausalno. s.tim da se vodi jednostavno knjigovodstvo.

e sad kad bi porez isao na kraju godine onda valjda ide preko knjiga u tome onda

treba imati knjigovodju. sto sznaci placanje knjigovodje plus porez.

jbg moram sve ispitati da nebi bilo nejasnoca, ulaziti u nesto i neznati kolika su davanja

je jako riskantno, a ljudi su skrti na informacijama, nitko ne zeli progovoriti ni rijec o tome.

spitfire hvala ti jos jednom. :roker:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

hvala na odgovoru.

ja ovako moram gnjaviti pitanjima jer institucije to jako siromasno objasnjavaju

i ponasaju se kao da sam trebam to znati, cast izuzetcima ima ljudi koji zele objasniti,

ali ja uvjek naletim na one druge hehe.

a najbolje da pitam i da se unaprijed pripremi na to jer inspekcija kad naidje nema nisam znao nego odmah kazna.

zato sto mi padne na pamet ja pitam. toliko su rekli da je domaca radinost jednostavna a opet ima sve kao da otvaras obrt.

ovdje ce sve informacije biti tko zeli otvarati domacu radinost hehe.

jos jednom hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

evo ovako. pojedinosti otvaranja domace radinosti, da znaju sto treba.

ovdje se spominjalo dosta toga sto je priblizno i tocno.

postupak. posjet uredu drzavne uprave, tamo vam daju zahtijev za ispuniti

i uplatnicu da uplatite 100kn za drzavni proracun, i kupite 70kn biljega, sa tim se vratite u ured drzavne uprave predate taj popunjen zahtjev sa uplacenom uplatnicom i biljezima, kopija osobne i kopija vlasnickog lista gdje ce bit registrirana domaca radinost i to je sve. hehe i to je najlakse,

to bud egotovo za dva dana onda se ide u poreznu upravu, sami odaberete placanje poreza, dal pausalno ili na kraju godine. kod mene je u pitanju paualno jer samo vodite samo knjigu prometa i to je to. i sto ovdje nitko nije rekao treba se izraditi i zig.

e sad pausalni porez se placa kvartalno svaka tri mjeseca u biti izadje oko 130kn mjesecno. jedino sto jos se pora potvrditi da li je taj porez jedini za platiti sto se tice zarade ili se na kraju godine svejedno mora platiti porez na promet. jos cu to tocno provjeriti.

e sad se ima info iz 2016god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ovako. pojedinosti otvaranja domace radinosti, da znaju sto treba.

ovdje se spominjalo dosta toga sto je priblizno i tocno.

postupak. posjet uredu drzavne uprave, tamo vam daju zahtijev za ispuniti

i uplatnicu da uplatite 100kn za drzavni proracun, i kupite 70kn biljega, sa tim se vratite u ured drzavne uprave predate taj popunjen zahtjev sa uplacenom uplatnicom i biljezima, kopija osobne i kopija vlasnickog lista gdje ce bit registrirana domaca radinost i to je sve. hehe i to je najlakse,

to bud egotovo za dva dana onda se ide u poreznu upravu, sami odaberete placanje poreza, dal pausalno ili na kraju godine. kod mene je u pitanju paualno jer samo vodite samo knjigu prometa i to je to. i sto ovdje nitko nije rekao treba se izraditi i zig.

e sad pausalni porez se placa kvartalno svaka tri mjeseca u biti izadje oko 130kn mjesecno. jedino sto jos se pora potvrditi da li je taj porez jedini za platiti sto se tice zarade ili se na kraju godine svejedno mora platiti porez na promet. jos cu to tocno provjeriti.

e sad se ima info iz 2016god.

 

 

Postovani,

 

Nezaposlen sam i otvaram sporedno zanimanje i zelim pausalno placati porez i primat cu samo preko ziro-racuna uplate.

 

Sve sam razumio oko doprinosa,pausalnog poreza i sve sta je vezano za kućnu radinost i sporedno zanimanje ali nemam odgovor na jos par stvari:

 

1.da mogu imati naziv sporednog zanimanja ili toga nema pa onda stavim proizvoljno naziv i napisem svoje ime i prezime,OIB i adresu.

 

2.da li moram imati pečat i u kojoj formi odnosno sta sve treba biti napisano na pečatu.

 

3. da li moram imati poslovni racun ili moze i ziro-racun na osobu.

 

4.Kad radim račun prema nekoj drugoj tvrtki a placanje ce biti preko transkacijskog racuna sta sve mora sadržavati racun da bi bio ispravan ( da li je to propisano Pravilnikom o PDV-u cl.38.st.7 )

 

5.Za prijavu na mirovinsko i zdravstveno mora otici sam i predati prijave ?

 

Unaprijed zahvaljujem na odogovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ono sto ja znam ja cu napisati, ako nesto nije u redu neka me netko ispravi.

1. nemozes na domacu radinost staviti naziv kao na neki obrt ili slicno.

ide tvoje ime i prezime dodeljen oib i adresa gdje se obavlja domaca radinost.

2. zig se mora imati i to isto ce ti i pisati na zigu, ime i prezime oib i sjediste domace radinosti. (zig cijena izrade je do 200kn)

3. ide ziro racun.

4. moras kupiti knjigu racuna i racune jer si mali fiskalni obveznik. a za drugu tvrtku kad radis vjerovatno moras imati knjigu ulaza i izlaza i moras imati racun otpremnicu.

to provjeri u poreznoj jer to je veleprodaja, ja znam o maloprodaji.

5. mirovinsko i zdravstveno i zastita na radu ti je oko 1100kn.

ponavljam ako nesto nisma dobro napisao neka me netko ispravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Postovani,

 

otvorio sam sporedno zanimanje sa datumom pocetka rada 01.04.2016 i dobio sam od porezne rijesenje o placanju doprinosa na datum 06.06.2016.

 

U doprinose koje su stavili u rijesenju je i placanje doprinosa za zapošljavanje a u casopisu RRIF 07/2014 pise da toga doprinosa nema za osobe koje nisu osigurane po niti jednoj osnovi koje obavljaju sporedno zanimanje.

 

Kojim zakonom su i clankom uveli i placanje obaveznih doprinosa za zaposljavanje jer koliko god citao NN i pisao sluzbeno poreznoj odgovora nema ?

 

Da li neko zna.

 

 

 

Unaprijed zahvaljujem.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

pitanje da ni netko zna ako je registrirana domaca radinost da li se moze prodavati na standu tokom cijele godine? jer nema gdje nisam pitao nitko nezna. jedni kazu nemoze da se to radi samo od kuce a drugi da moze. a u clanku 5 zakon o trgovini nigdje striktno ne zabranjuje niti odobrava da se otvaranjem domace radinosti smje prodavati gdje hoces,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Domaća radinost smije prodavati svoje proizvode samo od kuće, na sajmovima i prigodnim prodajama. Onaj tko obavlja domaću radinost u praksi nije trgovac. Jedan od uvjeta za domaću radinost je:

 

5. ne obavljate djelatnost trgovine i ugostiteljstva

 

Domaća radinost je osmišljena sa ciljem da se malo popravi kućni budžet, a ne s razlogom trgovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok. to isto vazi i za sporednu djelatnost. koja bi onda djelatnost mogla obavljati i prodaju na standu a da nisu sajmovi i posebne prigode?

 

Ažurirano

 

cudan je zakon. pod trgovinom se podrazumjeva treca osoba sto znaci kupi i prodaj a ovdje se radi o proizvodnji rucnih radova gdje se nemoze ostvariti tolika dobit da bi se otvarao obrt jdoo doo ili slicno, davanja su veca od prihoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče plaćanja poreza iz poslovnih knjiga, poslovne knjige za plaćanje takve vrste poreza i dalje nisu knjige koje se vode u trgovinama, dok se prodaja na štandu smatra obavljanjem djelatnosti trgovine, što se totalno razlikuje od domaće radinosti.

Dakle, u koliko želite zaraditi od domaće radinosti, tu robu što izrađujete možete prodavati od kuće ili na prigodnim prodajama, sajmovima.

Nadalje, za trgovinu morate imati i knjigovodstveni servis (ili zapravo možete sami voditi knjige u koliko znate), davati izvješća u poreznu upravu, finu itd. itd. a to sve skupa daleko prelazi okvire domaće radinosti i dodatne zarade. Ponovo - morate biti registrirani trgovci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cudan je zakon. pod trgovinom se podrazumjeva treca osoba sto znaci kupi i prodaj a ovdje se radi o proizvodnji rucnih radova gdje se nemoze ostvariti tolika dobit da bi se otvarao obrt jdoo doo ili slicno, davanja su veca od prihoda.

 

Mislim da krivo gledate. Naveli ste da bi se prodavalo na štandu kojeg bi se zakupilo od grada, bilo na štandu ili u prostoru isto je. Domaća radinost je (ponavljam) zamišljena s ciljem popravljanja kućnog budžeta, a poseban naglasak se tu radi na umirovljenike kojima je dopušteno da u svojoj mirovini eto ipak smiju nešto raditi i mjesečno možda pokoju kunu staviti u džep. Trgovinom na štandu ili u poslovnom prostoru stvorio bi se znak jednakosti između domaće radinosti i obrta/firme.

Sad zamislite situaciju da vi primate mirovinu i uz nju se bavite proizvodnjom i prodajom ručnih radova, dok je primjerice kraj vaše trgovine isto trgovina sa istim proizvodima, imaju zaposlenike, ali na ime obrta ili firme koje imaju jako puno davanja naspram domaće radinosti. U tom slučaju, ne bi postojao više niti jedan obrt za izradu sličnih stvari, a firma pogotovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s.tim da se radi o covjeku koji je u mirovini i otvaranjem domace radinosti mu se nije ukinula i dalje je prima a bavi se umjetnickim radom i sad bi probao sa standom.

na domacu radinost moze sajmovi i posebne prigode ali konstantna prodaja nemoze.

eto sad imate poblize sliku pa bi znali neku preporuku.

 

Ažurirano

 

skuzio sam sto hocete reci i ima smisla. on moze prodavati na standu kad su posebne prigode ili sajmovi, e sad dal postoji nesto slicno gdje bi se za rukotvorine imali slicni uvjeti placanja a da je registrirana djelatnost trgovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Lp svima. Jel mi moze netko pojasniti sto jednostavnije kako i na koji nacin funkcionira kucna radinost. Zaposlena sam ( trenutno na rodiljnom), rastavljena. Prijavila bih izradu nakita, pa me zanima:

-ako sam zaposlena, doprinose ne moram placati?

- koji je najbolji nacin placanja poreza?

-da li dobijem paragon blok za izdavanje racuna? Buni me to na koji legalan nacin smijem izradjivati nakit i prodavati bez straha?

- sto se tice oglasavanja, da li je dozvoljeno putem drustvenih mreza, neta opcenito?

-posto ja ne znam kako bi to isli, mozda bude super, a mozda nikako, pa me zanima da li ima nekakav limit da bi se to isplatilo, moram li jos nesto placati osim pdv-a?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, sve vam je pojašnjeno u nižim postovima, no dobro...

-ako sam zaposlena, doprinose ne moram placati?

 

Ne

- koji je najbolji nacin placanja poreza?

 

 

Za koji god se odlučite i mislite da bi vam više odgovarao, paušalni ili na kraju godine cjelokupni iznos poreza.

 

-da li dobijem paragon blok za izdavanje racuna? Buni me to na koji legalan nacin smijem izradjivati nakit i prodavati bez straha?

 

 

Kupite ih sami i odnesete na potvrdu (ovjeru) u PU.

- sto se tice oglasavanja, da li je dozvoljeno putem drustvenih mreza, neta opcenito?

 

Da, osim na svojoj osobnoj str. baš za prodaju, to bi se smatralo kao webshop.

 

 

-posto ja ne znam kako bi to isli, mozda bude super, a mozda nikako, pa me zanima da li ima nekakav limit da bi se to isplatilo, moram li jos nesto placati osim pdv-a?

 

To bi ste isto sami morali proračunati, uloženo vrijeme+materijal, očekivani broj prodanih primjeraka-davanja=zarada...PDV ne plaćate dok ne steknete uvjete za ulazak u obveznike plačanja PDV-a, a za to morate godišnje prodati "more" proizvoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osnovne doprinose za vas uplačuje vaš poslodavac. Za dio koji se smatra drugom djelatnošću (u vašem slučaju kućna radinost) doprinose će te platiti jednom godišnje, nakon predaje godišnje porezne prijave. Doprinosi će vam se obračunati na osnovu dobiti utvrđene u poreznoj prijavi. Dakle, koliko će te doprinosa odatno platiti ovisi koliku će te dobit ostvariti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

 

imam dodatno pitanje vezano za doprinose. Pronašla sam slijedeće: "Ukupna obveza za doprinose paušalista u 2015. godini iznosi 1.127,91 kn mjesečno (koji se uplaćuju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec). Rok uplate za doprinose je do 15. u mjesecu za prethodni mjesec. Ako ste Ako ste već zaposleni i osigurani ste po toj osnovi, doprinosi su vam puno manji (oko 4.500 kuna godišnje)."

 

Što ako je mjesečna zarada manja od predodređenih doprinosa (ako se paušalno plaćaju doprinosi) ?

Što ako nema zarade recimo mjesec-dva...?

 

 

Kako se obračunava plaćanje mirovinskog+zdravstvenog+zaštita na radu kod oporezivanja na temelju podataka iz poslovnih knjiga (znači ne paušalno :)) .

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Pozdrav,

 

imam dodatno pitanje vezano za doprinose. Pronašla sam slijedeće: "Ukupna obveza za doprinose paušalista u 2015. godini iznosi 1.127,91 kn mjesečno (koji se uplaćuju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec). Rok uplate za doprinose je do 15. u mjesecu za prethodni mjesec. Ako ste Ako ste već zaposleni i osigurani ste po toj osnovi, doprinosi su vam puno manji (oko 4.500 kuna godišnje)."

 

Što ako je mjesečna zarada manja od predodređenih doprinosa (ako se paušalno plaćaju doprinosi) ?

Što ako nema zarade recimo mjesec-dva...?

 

 

Kako se obračunava plaćanje mirovinskog+zdravstvenog+zaštita na radu kod oporezivanja na temelju podataka iz poslovnih knjiga (znači ne paušalno :)) .

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ista stvar i mene zanima

 

također me zanima informacije na moj slučaj: stalno sam zaposlen no imam želju raditi nakon radnog vremena i to vršiti usluge jedne vrste mjerenja. Da li se i za to treba prijaviti kao sporedno zanimanje (dođem u kuću/stan, izmjerim, dam naručitelju zapis o mjerenju. zapis nema nikakvu vrijednost osim informativne)

 

za informacije gledam na ovoj stranici: http://www.imamnovac.com/Zelite-dodatno-zaraditi-Sto-kazete-na-kucnu-radinost/217.aspx

 

pa me zanima plaćanje poreza:

kod paušalnog oporezivanja plaćam fiksni iznos poreza (1.530 kn godišnje + prirez jer živim u Zg) bez obzira koliku imao dobit?

a za ovaj drugi način, oporezivanja na temelju podataka iz poslovnih knjiga, jel za to trebam imati knjigovođu?

 

i finalno vezano za plaćanje doprinosa: s obziromd a sam zaposlen i da mi poslodavac plaća sve doprinose, da li je osnovica za obračun doprinosa 12.750 kn sveukupna, dakle odnosi se i na ono što zaradim kod poslodavca ili je to dodatno na ove doprinose koje plaća poslodavac?

 

također ako je dodatno, da li to znači da ću imati veću mirovinu (pošto plaćam više, jelte)

 

btw. kao bonus informacija: s obzirom da sumnjam da bi od dodatne usluge zaradio više od tako 2000kn mj i k tome bi pritok bio veći u određenom dijelu godine, daleko manji u drugom, koji od gore modela poreza bi preporučili za moj slučaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pronašla sam jedan članak iz 2016.godine (link: http://www.czposijek.hr/unaprijedite-poslovanje/domaca-kucna-radinost-366/):

"Ukoliko niste zaposleni ili osigurani po nekoj drugoj osnovi, te porez plaćate u paušalnom iznosu, osnovica za 2016. godinu je 3.214,80 kn, a na nju plaćate 20% doprinosa za mirovinsko osiguranje, 15% za zdravstveno osiguranje, 0,50% za zaštitu zdravlja na radu, te 1,70% za zapošljavanje, što u konačnici iznosi 1.195,91 kn mjesečno. Ukoliko se odlučite na oporezivanje na temelju podataka iz poslovnih knjiga i na taj način utvrđujete dohodak, tada vam je osnovica 5.224,05, te na nju doprinosi iznose ukupno 1.943,35 kn mjesečno."

 

 

Meni ovo n ije logično, ukoliko se plaća porez na temelju podataka iz poslovnih knjiga, doprinosi su veći bez obzira kolika je dobit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

bavila bi se narucivanjem stvari iz inozemstva preko interneta preko facebooka zajedno sa svima koji narucuju bi dijelila troskove postarine (do mene), sortirala stvari, pakirala i salala kupcima. Njima bi naplatila iskljucivo uslugu prepakiravanja artiklala u manje posiljke (svakome njegovo) i slala njima, odnosno svi koji su iz moga grada bili bi slobodni doci po svoj dio narudzbe. Zaposlena sam i ovo bi mi bio sporedni "posao". da li bi to moglo ici pod pakiranje? negdje citam da je to trgovina i preprodaja, ali ja se ne bavim nikakvom preprodajom ljudi bi meni unaprijed platili ono sto zele i onda bi im ja isto i narucila. Naplatila bi iskljucivo uslugu pakiranja. I da li smijem imati svoju facebook stranicu za to ili neku grupu? hvala na svakom odgovoru, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako kako ste naveli, prije će spadati pod internet trgovinu (web shop). nego pod samo pakiranje. Na FB bi ste se smjeli samo oglašavati (npr. tvrtka ta i ta bavi se time) no ne i dogovarati naručivanje i kupovinu. Inače bi ste mogli dobiti poziv carinske uprave na razgovor poradi kršenja odredbi Zakona o trgovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,ima li ovdje netko odgovor na pitanje što se događa sa statusom roditelj-njegovatelj u slučaju da se želi prijaviti kućna radinost? Naime ja imam taj status kao otac za dijete s Down sindromom i mjesečnu naknadu centra koja je Zakonom određena. Kako je oštećenje zdravlja kod djeteta trajno, a intelektualni nivo je na razini petogodišnjeg djeteta, tako je i to rješenje trajno. No, kako je dijete poraslo (13g) može jedan dio dana, naravno uz neprestani nadzor, igrati se samostalno, što mi u tom razdoblju otvara mogućnost uz taj nadzor djelomično se posvetiti hobiju. Radi se o rezbarenju drveta, izradi drvenih ukrasa ili suvenira, te umjetničkom i tradicionalnom rezbarenju drveta. To je djelatnost u koju mogu uključiti u ograničenoj mjeri i dijete u svrhu terapije i povećanju njegovih motoričkih sposobnosti. Kao produkt tog zajedničkog rada bi nastala ta neka mala djela i uradci od drveta i jednostavne igračke za djecu s posebnim potrebama. Kako se te stvari pomalo gomilaju u kući, zašto se ne bi i prodale, pa sa zarađenim unapređivao zajendički život mene i djeteta? Naravno da se prodati ne može a niti reklamirati bez valjanih zadovoljavanja zakonskih obaveza. Pa me zanima uopće kakve je pravna regulativa u mojem slučaju, jer ta djelatnost istovremeno sa proizvodnjom predmeta pogoduje i podiže kvalitetu života mojeg djeteta s posebnim potrebama. Na taj način dodatno opravdavam dodijeljen status roditelj-njegovatelj jer radim zajedno sa njim na povećanju njegovih sposobnosti i percepcije. Hvala svima na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

koliko je meni poznato prema Zakonu o socijalnoj skrbi, da bi roditelj mogao ostvariti taj status mora biti nezaposlen, a ukoliko je zaposlen, on će radni odnos morati prekinuti. Dakle, za vrijeme ostvarivanja prava roditelj ne smije biti u radnom odnosu, odnosno njega djetetatreba mu biti jedino zanimanje. Naime, u takovom slučaju roditelj ostvaruje naknadu od CZSS te temeljem toga statusa ostvaruje prava iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja.

 

Nadalje, prema Zakonu o obrtu, obrtnik može obrt voditi sam ili putem poslovođe koji mora biti zaposlen u obrtu međutim, i tada poslovođa vodi obrt u ime i za račun obrtnika. Stoga se obrtnik smatra zaposlenom osobom. Imajući u vidu da je kućna radinost kao dio Zakona o obrtu defirana kao djelatnost koju fizičke osobe mogu obavljati prema čl.2 st.1 istog zakona, mišljenja sam da se i to nažalost smatra radnim odnosom.

 

No, svakako za sve to još možete potražiti mišljenje i u uredu za gospodarstvo i područnom CZSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pašticada, možete prodati suvenirnici jer se to smatra prodajom od kuće i dozvoljeno je. R-1 račun izdaju tvrtke, R-2 obrti. Vi trebate izdat račun na paragon bloku na datum kad ste nešto prodali. Dakle, ako suvenirnica otkupi od Vas npr 5 komada suvenira i plati Vam odmah - izdajete račun s tim danom.

 

Ako ste im dali robu u prodaju, pa plaćaju kasnije, račun formirate na dan kad se plaća. Uz robu koju predajete suvenirnici ide izdatnica sa specifikacijom jer je to njima potrebno za dokumentaciju, ali i Vama. Sklopite ugovor s njima u kojem ćete definirati Vaše međusobne obaveze i uvjete poslovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, isto je. U pravilniku je navedeno:

 

Za svaku isporuku (prodaju) potrebno je izdati račun koji mora sadržavati sljedeće podatke:


- naziv radnje (u Vašem slučaju "Kućna radinost ime i prezime"),

- podaci o vlasniku (Ime, prezime, OIB, adresa)

- broj računa (redni broj i godina, npr 4/2017)

- nadnevak izdavanja računa

- naziv robe ili usluge

- jedinična cijena i ukupna svota računa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Lijep pozdrav svima.

 

Proučavam mogućnosti kako legalizirati svoj hobi. Jedna od opcija mi je i kućna radinost. Proučila sam sve, al imam par nedoumica pa ako je netko voljan odgovoriti mi ukoliko zna.

 

E sad, oko poreza mi je sve jasno.

No nejasni su mi skroz doprinosi. Kako sam nezaposlena, uplaćivala bih doprinose, e sad malo mi je puno sa samog početka plaćati doprinose od cc 1200kn. Dok dodam troškove za fiskalizaciju, pa porez i doprinosi, cifra mi je bome odbojna. Ajd kasnije kad biznis krene (ako krene), al ono......

E sad, mene zanima postoji li mogućnost smanjiti te doprinose, nešto u stilu kao prijava na pola radnog vremena i sl.?

I zanima me, ide li i staž onda normalno ukoliko se uplaćuju doprinosi?

 

I nadalje me zanima, pošto bi dio uplata išao net bankarstvom i sličnom naplatom, moraju li te uplate biti uplaćene žiro račun?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Pozdrav svima, nova sam ovdje. Pročitala sam dosta postova na temu domaće radinosti. 

Neke stvari mi za kućnu radinost nisu logične, pa ako mi netko može pojasniti sa pravne strane. 

Već dvije godine imam otvorenu domaću radinost i svoje proizvode prodajem suvenirnicama ili izrađujem po narudžbi itd. Kako je sada veliki problem nastao sa virusom Covid 19, ostalo mi je jako puno proizvoda koje više niti jedna suvenirnica ne želi primiti, a neke su i zatvorene do daljnjega. O sajmovima i manifestacijama da ne pričam. 

Moja pitanja su sljedeća:  

1. Smije li kućna / domaća radinost svoje proizvode reklamirati na internetu, internet oglasnicima, Marketplace, Facebook, Njuškalo itd.  uz objavu cijene? 

2. Smije li kućna / domaća radinsost otvoriti svoju internet stranicu gdje su vidljive cijene proizvoda, a kupca uputiti da proizvod može platiti na žiro račun uz prethodni dogovor sa radinosti?  (Vidjela sam da neke domaće radinosti rade tako).

3. Smijem li objavljivati cijene uz proizvod npr. na Facebooku, odnosno na Facebook stranici i trgovini koju sam tamo formirala? Uz napomenu da je trgovina informativnog karaktera. Naravno da u takvoj trgovini nije moguće plaćanje karticama niti paypal-om nego samo na žiro račun. Nakon uplate na žiro račun, kupcu se uz isporučenu robu dostavlja račun. 

Takve uplate porezna vidi i takve uplate se prijavljuju u PO-SD obrascu. (ne vidim logiku zašto bi postojala ograničenja, ako je sve prijavljeno) .

4. Smije li domaća radinost prodavati svoje proizvode izvan RH i primati uplate na Paypal? Naravno, pri tome izda račun i prebaci sredstva sa Paypala na žiro račun? 

5. Etsy, Ebay, Amazon itd. što je s tim u 21. stoljeću, a tiče se domaće radinosti? 

Ova sam pitanja postavila jer kupci i većina oglasnika traže da se objavi cijena uz proizvod, a neki tvrde da to domaća radinost ne smije i da može dobiti kaznu. 

Nigdje nisam našla da je internet prodaja izričito zabranjena dom. radinosti već samo udrugama, osim kada to tumače pojednici. 

Da napomenem da ne zarađujem od radinosti bogatsvo nego mi služi za krpanje kućnog proračuna.  Obrt mi se nikako ne isplati jer su za mene troškovi obrta jako veliki.

Porez i doprinose plaćam paušalno kao stalno zaposlena osoba. 

 

Hvala unaprijed. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve navedeno kućna radinost smije, radi se o reklamiranju, marketingu i prodaji. E sad, imaju li neke od ovih platformi drugačija pravila za npr. poslovne korisnike u odnosu na privatne korisnike (npr. vjerujem da nije isto ako se radi o oglasu kojim netko prodaje privatni auto, ili Vi koji reklamirate svoju poslovnu djelatnost), to vjerojatno ovisi o svakoj od njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

Sve navedeno kućna radinost smije, radi se o reklamiranju, marketingu i prodaji. E sad, imaju li neke od ovih platformi drugačija pravila za npr. poslovne korisnike u odnosu na privatne korisnike (npr. vjerujem da nije isto ako se radi o oglasu kojim netko prodaje privatni auto, ili Vi koji reklamirate svoju poslovnu djelatnost), to vjerojatno ovisi o svakoj od njih.

Hvala na odgovoru. 

 

uređeno: od Lutka bez izloga
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Domaća radinost može svoje proizvode prodavati samo kod kuće ili da registrirani trgovac prodaje njihove proizvode kao što ste Vi davali suvenirnicama, tako oni kažu. A internet prodaja traži MTU i poslovni prostor minimum 6 kvadrata, znači domaća radinost ne može u poslovnom prostoru jer je tako zakon o obrtu rekao da može samo kod kuće. Drugo je to što vidite kako drugi prodaju, svako radi na vlastitu odgovornost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se kaže da DR može svoje proizvode prodavati samo kod kuće, znači li to da ne smije za svoj proizvod primiti uplatu na žiro račun i taj isti proizvod poslati iz Splita u Vukovar poštom? Po tome DR ne može ni na sajmove, a masa domaćih radinosti živi od sajmova. Taj termin prodaja na kućnom pragu nalazim samo za OPG-ove, za DR nisam nigdje našla. 

Znam da ne mogu imati poslovni prostor, nitko me ne traži minimalne teh. uvjete jer ih ne moram imati.  Znam da ne mogu imati web shop jer ne mogu primati uplate karticama, ja čak ni ne mogi imati poslovni žiro račun nego samo privatni u koji porezna ima uvid. Ako bi i otvorila web stranicu za oglašavanje, na njoj nikako ne bi bilo moguće plaćanje nikako drugačije nego na žiro račun, uz prethodni dogovor.  

Kod mene nema prepakiravanja proizvoda, samo izrada i prodaja moje proizvodnje. Da se razumijemo, moji proizvodi stanu u jednu običnu ladicu u ormaru. Hehehe. 

Iz Zakona o obrtu NN143/2013 čl. 50 st. 1 : Pod domaćom radinošću prema ovom Zakonu razumijeva se izrada proizvoda koju obavlja fizička osoba kod kuće osobnim radom, ako ispunjava uvjete iz propisa kojima se uređuje pojedina djelatnost.

Logično je da ako nešto proizvodiš i registrirao si se za tu djelatnost da to negdje moraš i prodati, zar ne? Ispravite me ako griješim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, 

molim ako netko zna: dali se pod kucnu radinost moze registirati izrada suvenira kao što su, npr:

teglice punjene medom i orasima

teglice s soli i mirisima

sapuni u domacoj izradi ali ne za koristenje vec kao suvenir

Zakon mi tu nije bas skroz jasan, posebno ovaj dio:

32.99.59 Ostali raznovrsni proizvodi, d. n.

Izrada predmeta za uspomenu i suvenira, kao što je:

– izrada predmeta za uspomenu,

– izrada suvenira,

– izrada mamaca za lov mekušaca,

samo ručnim radom i na tradicionalan način.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
prije 10 sati , Anjina mala čarolija je napisao:

Dobro vecer

Zanima me kolika su davanja za kućnu radinost

Porez,mirovinsko socijalno itd.

Jer zarada baš nije da mozes davati drzavi neku veliku svotu

Hvalaaaaa 

Ako nigdje ne radite onda isto kao i kod obrta, samo što ne plaćate članarinu HOK.

Ako negdje radite onda su nešto manji

https://www.porezna-uprava.hr/Vodici_za_porezne_obveznike/Vodic_namijenjen_obrtnicima_pausalistima.pdf (gleate onu stavku do 85.000 kn jer domaća radinost ne može više)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija