Jump to content

Darovni ugovor unucima


coreve2010

Preporučene objave

Poštovani,

 

Zanima me dali pri darovnom ugovoru u kojem baka daruje unuku svoje nekretnine nastaje obveza plačanja poreza?

U slučaju da da, dali je moguče da ta osoba daruje prvo svom sinu, dakle meni, pa onda ja svom sinu, praktički isti dan tj. ćim prije moguće? (Ne znam dali je bitno, ali svi stanujemo na istoj adresi)

 

I posljednje pitanje, u slučaju da smo oslobođeni plačanje poreza, dali smo i dalje obvezni podnijeti prijavu porezne obveze?

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo jedno pitanje slično:

Baka je za života darovnim ugovorom dala 1/3kuće unuci ,koja također već od prije ima 1/3.

I unuka je to sve prijavila i upisala u gruntovnicu i katastar i poreznoj.

Baka je umrla krajem 2014 g,dosla je ostavinska rasprava na sud neki dan ,a vlasnik zadnje trećine kuće (bakin drugi sin) nije se pojavio na istoj.

Unuka je htjela biti korektna ,jer je

jos jedan prostor u igri u istom omjer u korist bakinog sina(strica) da ustupi svoj dio u zamjenu za drugi ,da bude vlasnica 1/1 kuće,pa je spomenula to i taj darovni ugovor na sudu. Sutkinja je uzela kopiju darovnog ugovora i rekla da ako se na sljedecoj raspravi pojavi druga strana i bude zahtjevala,da ima pravo na nužni dio od te 1/3 od tog darovnog ugovora,i da ce ga dobiti,bez obzira sto je to baka darovala njoj.

Moram spomenuti Sa tim da u zapisniku sa ročišta ,nije uveden taj darovni ugovor kao jedna od stavki ostavinske rasprave.

Nego stoji samo da ga je unuka predočila sudu.

Mene zanima da li je to moguće taj darovni ugovor da sutkinja poništi ili je netko tu krivo shvatio nešto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.Vrijednost druge nekretnine je manja ali je u najmu trenutno.i donosi novce, A kuća je za preuređenje i odnosi novce.

Uglavnom mene je zanimalo da li druga strana moze pobiti taj darovni ugovor koji je napisan na primjerku koji je kupljen u narodnim novinama (jer ce sigurno pokušati) !? Tj.zanimalo me ,da li sutkinja moze odmah ga pobiti u rješenju koje će izdati na slj. ročištu? I drugoj strani dodijeliti taj nužni dio od tog darovanog dijela. Ili to druga strana mora posebnom naknadnom tužbom rušiti taj darovni ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija