Jump to content

Ostavio bih imovinu jednom nasljedniku a drugima oduzeo pravo nužnog dijela


Hamdija

Preporučene objave

Poštovanje,

izvinite što vas pitam jedno pretpostavljam dosta četo pitanje, ako već negdje postoje odgovori na ovo, možete me uputiti tamo.

 

Dakle situacija je sljedeća. Bolestan sam te imam troje kćeri. Najstarija živi u inozemstvu, najmlađa u drugom dijelu države a treća živi samnom.

 

U dobrim odnosima sam samo s kćeri s kojom živim te bih svu svoju imovinu htio napisati na nju tj. nebi htio da druge dvije kćeri dobiju kunu nasljedstva (imaju u redu živote, nisu siromašne).

 

Ako biste me mogli posavjetovati koje sve korake po tom pitanju da napravim bio bih zahvalan. Planiram napisati oporuku te ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju (moram se još odlučiti koji) no dali je to dovoljno ? Mogu li pisanom izjavom izbaciti nepoželjne nasljednike iz nužnog dijela ? Nisu počinile nikakvu kriminalnu radnju već isključivo zbog manjka kontakta samnom.

 

Ujedino bih napomenuo da sam vlasnik d.O.o.-a sa 20 zaposlenih, kojeg bi isto htio u potpunosti prenjeti na odabranu kćer. Dali stabilnost firme može biti ugrožena pravom na nužni dio ?

 

Svi savjeti su dobrodošli te se zahvaljujem na pozornosti.

 

-Hamdija (pseudonim)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju.

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nužni dio. nema poreza kad se sklapa sa potomkom (djetetom).

u ugovoru navest obveze pružatelja doživotnog uzdržavanja.

u ugovoru navesti svu imovinu koju dobija pružatelj uzdržavanja.

ugovor ovjeriti u nadležnom sudu.

u vlasničke listove nekretnina u ugovoru upisat sklapanje ugovora.

 

darovni ugovor se može osporavati zbog nužnog djela.

nasljednici zakonski imaju pravo na nužni dio(1/2 od onoga što bi nasljedili).

nužni dio bi oporučna nasljednica bila u obvezi isplatiti iz nasljeđene imovine (ili vrijednost iz te imovine)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju.

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nužni dio. nema poreza kad se sklapa sa potomkom (djetetom).

u ugovoru navest obveze pružatelja doživotnog uzdržavanja.

u ugovoru navesti svu imovinu koju dobija pružatelj uzdržavanja.

ugovor ovjeriti u nadležnom sudu.

u vlasničke listove nekretnina u ugovoru upisat sklapanje ugovora.

 

darovni ugovor se može osporavati zbog nužnog djela.

nasljednici zakonski imaju pravo na nužni dio(1/2 od onoga što bi nasljedili).

nužni dio bi oporučna nasljednica bila u obvezi isplatiti iz nasljeđene imovine (ili vrijednost iz te imovine)

 

Dakle, nužni dio se ne može namiriti iz imovine koju sam dodjelio odabranoj kćerki putem ugovora o doživotnom uzdržavanju ? to nisam znao

 

Rekli ste da bi nužni dio nasljednica mogla isplatiti iz nasljeđene imovine.. Što ako ja s njom sklopim ugovor o doživotnom uzdržavanju, ali ujedino za svaki slučaj napišem oporuku gdje svoju imovinu prebacujem na nju; pretpostavljam da u tom slučaju ugovor o uzdržavanju ima "prioritet" te se sva moja imovina prebacuje na nju tim putem tj ne preko oporuke (dakle, ne mogu ostale kćeri zahtjevati nužni dio?)

 

No što je s imovinom koju sam joj kupio putem darovnog ugovora ? Naime, ona ima stan koji sam joj kupio pred 5 godina. Dali njega nekako mogu "osigurati" od zahtjeva za nužnim dijelom ?

 

Hvala vam unaprijed gospodine !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija