Jump to content

DODATAK na MIROVINU


profi

Preporučene objave

Molim da mi odgovorite ako netko zna na pitanje , 15.06.2015 odlazim u mirovinu sa 60 god. starosti i 41 god. staža , sve papire sam predao za pred kompletiranje , pa tako i one sa ratišta . Imam 1god. i 3mj. puta 2 2god.i 6mj. i kažu da se to pridodaje na ovih 41 god.zanima me da li se dobije i koja kunica na mirovinu od tog dvogodišnjeg ratnog staža.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 14 Zakona o pravima hrvatskih branitelja:

 

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

 

 

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

 

http://www.zakon.hr/z/325/Zakon-o-pravima-hrvatskih-branitelja-iz-Domovinskog-rata-i-%C4%8Dlanova-njihovih-obitelji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da mi odgovorite ako netko zna na pitanje , 15.06.2015 odlazim u mirovinu sa 60 god. starosti i 41 god. staža , sve papire sam predao za pred kompletiranje , pa tako i one sa ratišta . Imam 1god. i 3mj. puta 2 2god.i 6mj. i kažu da se to pridodaje na ovih 41 god.zanima me da li se dobije i koja kunica na mirovinu od tog dvogodišnjeg ratnog staža.

Hvala.

Pitam, dali ti je u ovih 41 godinu staza uracunato i ovih 1 godina i 3 mjeseca provedena u domovinskom ratu ili ti je to cisti staz iz rada.

U krivu si ne racuna ti se taj staz duplo nego se na tvoj staz iz rada dodaje jos 1 godina i 3 mjeseca provedena u domovinskom ratu, jer za to vrijeme dok si bio u domovinskom ratu staz u firmi ti je normalno tekao (a ti nisi bio na radnom mjestu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac razumio sam , ali ja ne tražim mirovinu vojnu nego pitam dali ću dobiti koju kunicu na svoj 41 godišnji staž npr. ako ću imat mirovinu 3300.kn dali ću dobit još gore koju kunu za sudjelovanje u ratu 13mj, puta dva 26 mj,pa če to biti 43god. i 2mj.

 

A, gdje se tu spominje "vojna" mirovina? Pročitati još jednom. ;-)

 

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

 

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

a060.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovih 41 godinu staža nije uračunato ovih 1 god i 3 mjeseca, pa zato i pitam ako bi moja mirovina iznosila npr . 3300,00 kn. dali ću dobiti koju kunu gore za za još 1 gd. i 3 mj.ratišta ta 1god. se odnosi na razdoblje 90-91 i oluja 95 ne želim da me se proziva a eto on je bio da bi zaradio nego pitam da znam ako bude super a ako nebude a opet dobro .

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profi,

 

Nema Vas tko i zašto prozivati.

 

Najprije provjerite u HZMO:

 

- jesu li Vam svih 41 godina rada pokrivene (evidentirane) uplatama u mirovinski fond.

-ako ste radili (bili zaposleni u nekoj firmi) za vrijeme rata onda Vam se dodaje taj staž u jednostrukom trajanju.

 

 

U FINI zatražite pristup na e-građanin.

 

Tada sve dileme možete otkloniti otvaranjem korisničkih stranica u HZMO i zahtjevom za informativnim izračunom mirovine bez uvjeta.

 

Za radni staž upišite Vaš efektivni staž koji imate 16.06.2015.g. uvećan za staž iz rata u jednostrukom trajanju.

 

Drugi dan u novom zahtjevu za izračun mirovine bez uvjeta upišite samo Vaš efektivni staž dana 15.06.2015.

 

 

Sada Vam je jasna razlika za koju pitate.

 

 

Također za 17.06.2015. upišite 46 g. staža + 1 g. i 3 mjes. iz rata.

 

Rezultat koji ste dobili pomnožite sa 1,27 i nakon toga sa 1,09 i to bi bila vaša bruto mirovina (ako ostanu iste uplate u mirovinski fond) 13.06.2020.g.

 

 

Mislim da tek tada možete donositi bolje odluke o odlasku u mirovinu, ako Vi o tome odlučujete.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U FINI zatražite pristup na e-građanin.

Tada sve dileme možete otkloniti otvaranjem korisničkih stranica u HZMO i zahtjevom za informativnim izračunom mirovine bez uvjeta.

 

Za radni staž upišite Vaš efektivni staž koji imate 16.06.2015.g. uvećan za staž iz rata u jednostrukom trajanju.

 

Drugi dan u novom zahtjevu za izračun mirovine bez uvjeta upišite samo Vaš efektivni staž dana 15.06.2015.

 

Sada Vam je jasna razlika za koju pitate.

Sa 60 godina starosti i 41 godinom efektivnog uplacenog staza imas pravo na prijevremenu starosnu mirovinu zbog dugogodisnjeg osiguranja (mirovina bez penalizacije)

 

Evo prof ti je dao najbolji nacin da si izracunas tu razliku koliko bi imao bez i sa tih 1 godinom i 3 mjeseca provedenom u domovinskom ratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sve sam razumio , imam korisničko i lozinku ušao u mirovinski , tražio izračun prošle godine za ovu naveo da imam 41 god. staža mojega sve je uplačeno od firmi gdje sam radio promjenio tri firme sve plačeno i dobio izračun.Ali brate mili brojki koliko češ.

Sad me zanima još ta 1god. i 3 mj. a idem samovoljno u mir. jer ne mogu više vjerujte mi Hvala.

Datum izračuna: 31.05.2014.

Datum na koji je izračunata mirovina: 31.10.2015.

Vrsta mirovine: Prijevremena starosna mirovina

Najpovoljnije obračunsko razdoblje: 1973-2012

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u

najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

 

42,5672

2. Staž u najpovoljnijem

obračunskom razdoblju: 34,8027

3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 1,2231

4. Ukupni mirovinski staž

u obliku decimalnog broja: 41,1942

5. Polazni faktor: 0,9520

6. Osobni bodovi (3x4x5): 47,9662

7. Mirovinski faktor: 1,0000

8. Aktualna vrijednost mirovine: 60,92 kn

9. Mirovina na dan izračuna mirovine: 2922,10 kn mjesečno

10. Dodatak u iznosu: 27,0 % od mirovine (9)

11. Najniža mirovina: 0,00 kn mjesečno

12. Najviša mirovina: 0,00 kn mjesečno

 

Ažurirano

 

Poštovani sve sam razumio , imam korisničko i lozinku ušao u mirovinski , tražio izračun prošle godine za ovu naveo da imam 41 god. staža mojega sve je uplačeno od firmi gdje sam radio promjenio tri firme sve plačeno i dobio izračun.Ali brate mili brojki koliko češ.

Sad me zanima još ta 1god. i 3 mj. a idem samovoljno u mir. jer ne mogu više vjerujte mi Hvala.

Datum izračuna: 31.05.2014.

Datum na koji je izračunata mirovina: 31.10.2015.

Vrsta mirovine: Prijevremena starosna mirovina

Najpovoljnije obračunsko razdoblje: 1973-2012

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u

najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

 

42,5672

2. Staž u najpovoljnijem

obračunskom razdoblju: 34,8027

3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 1,2231

4. Ukupni mirovinski staž

u obliku decimalnog broja: 41,1942

5. Polazni faktor: 0,9520

6. Osobni bodovi (3x4x5): 47,9662

7. Mirovinski faktor: 1,0000

8. Aktualna vrijednost mirovine: 60,92 kn

9. Mirovina na dan izračuna mirovine: 2922,10 kn mjesečno

10. Dodatak u iznosu: 27,0 % od mirovine (9)

11. Najniža mirovina: 0,00 kn mjesečno

12. Najviša mirovina: 0,00 kn mjesečno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova stavka u izracunu "5. Polazni faktor: 0,9520" ti je penalizacija, zbog toga sto ti sadasnji nacin izracuna preko stranica HZMO-a ne pozna "prijevremenu starosnu mirovinu zbog dugogodisnjeg osiguranja ", zato ti je prof predlozio da si das izracunati kao "mirovine bez uvjeta".

U tom izracunu ce ti polazni faktor biti 1,0, sto odgovara izracunu za "prijevremenu starosnu mirovinu zbog dugogodisnjeg osiguranja ".

A i fali ti staz za 2013 i 2014 za "Najpovoljnije obračunsko razdoblje:" taj staz ce ti biti upisan na stranicama HZMO-a tek nakon sto ti obave pretkompletiranje.

Zato pricekaj da obave pretkompletiranje pa si daj ponovo izracunati mirovinu kao sto ti je predlozio prof.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek i profi,

 

 

Nešto mi nije u redu, nije dobro kod stavke 2.

Staž u najpovoljnijem obračunskom razdoblju: 34,8027

 

To trebati dobro analizirati a obavezno provjeriti u HZMO, zašto kod njih nije upisan cijeli radni staž (puno radno vrijeme) od 1972. do 2012.g. nego samo 34,8027 godina.

 

 

Ovo mi nikako nije dobro, oprezno prije podnošenje zahtjeva za mirovinu.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto jučer 28.01.2015. poslao sam zahtjev za izračun i dobio sam danas odgovor

 

Datum izračuna: 30.01.2015.

Datum na koji je izračunata mirovina: 24.07.2015.

Vrsta mirovine: Prijevremena starosna mirovina

Najpovoljnije obračunsko razdoblje: 1973-2013

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u

najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

 

50,4326

2. Staž u najpovoljnijem

obračunskom razdoblju: 38,6550

3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 1,3047

4. Ukupni mirovinski staž

u obliku decimalnog broja: 42,1832

5. Polazni faktor: 0,9490

6. Osobni bodovi (3x4x5): 52,2296

7. Mirovinski faktor: 1,0000

8. Aktualna vrijednost mirovine: 60,92 kn

9. Mirovina na dan izračuna mirovine: 3181,83 kn mjesečno

10. Dodatak u iznosu: 27,0 % od mirovine (9)

11. Najniža mirovina: 0,00 kn mjesečno

12. Najviša mirovina: 0,00 kn mjesečno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek i profi,

 

 

I dalje nije dobro, sada je:

 

2.Staž u najpovoljnijem obračunskom razdoblju: 38,6550

 

Obavezno provjeriti u HZMO, zašto kod njih nije upisan cijeli radni staž (puno radno vrijeme) od 1973. do 2013.g. nego sada samo 38,6550 godina (sada je 4 godine više od prvog izračuna 31.05.2014.g.??????)

 

Jeste li možda imali prekid zbog odlaska na odsluženje vojnog roka u JNA?

 

Ovo je samo informativni izračun i njih ništa ne obavezuje.

 

Možda Vam rezultat izračuna mirovine kad otkažete ugovor o radu buda znatno nepovoljniji ali onda je gotovo.

 

Posebno trebate paziti jer imate šansu na solidnu mirovinu ako odaberete pravi nadnevak odlaska u mirovinu.

 

Prijevremena mirovina mora Vam biti jednaka ili veća od starosne mirovine u tablici u privitku.

 

Ovo sada nikako nije dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profi,

 

U privitku se nalazi tablica za izračun mirovine po ZOMO.

 

Ubacio sam elemente koji su potrebni a koristio sam one iz Vašeg odgovora.

 

Siguran sam da oni nisu dobri ali ovo je samo za usporedbu sa rezultatima koje ćete sutra dobiti od HZMO.

 

Možete sami mijenjati parametre koje sam upisao.

 

 

Vama je interesantna mirovina pod rednim brojem 1. starosna mirovina , samo pratite njezinu promjenu.

 

 

Lijep pozdrav

profi - Izračun mirovine po ZOMO.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malicovjek Nisi maličovjek nego si za mene VELIKIČOVJEK jer mi daješ objašnjenje kao učeniku 1 razreda i velika ti hvala predkompletiranje sam napravio 26.08.2014.poslali mi doma a sad sam tražio ponovni izraćun kao što si mi rekao ti i "prof" Hvala.

 

Kao sto pise prof stvarno ti nesto sa stazem ne stima , kod kompletiranja koje ti je obavljeno 26.08.2014. i papiri poslani doma koliko staza imas priznato.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof

Možda zamaram , ali ispričavam s najiskrenije

Evo ovako počeo sam radit 21.11.1973.god u tv. Jedinstvo i radio do 04.01.1975 i otišao u JNA vratio se i opet započeo 12. 04.1976. i radio do 04.11.2009 i bio na burzi jer sam ostao bez posla ,zaposlio se ponovno 12.01.2010. i radim i dalje to mi piše u rad. knjižici i pred kompletiranju koje sam dobio prošle god. 26.8. 2014

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema navedenim vremenima koje si naveo u gornjem postu sa danom 31.01.2015. godine imas ukupno 39 godina, 8 mjeseca i 23 dana radnoga staza, sto znaci da moras odraditi jos 1 godinu, 3 mjeseca i 8 dana kako bi stekao uvijet za "prijevremenu starosnu mirovinu zbog dugogodisnjeg osiguranja" (60 godina zivota i 41 godina uplacenog staza) jer se dodatni staz iz domovinskog rat (godinu i tri mjeseca) ne racuna za ovih 41 godina uvjeta staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malicovjek (VELIKI ČOVJEČE)

Oprosti več sam luuuuud a izludio i moje doma nisam napisao da sam prošle godine dobio u tom predkompletu da imam40 god 10mj. i 10 dana to je bilo29.07.2014 a zaboravio sam napisat da sam u Transportima Pevec imao benificirani staž 12---15 od 2006g. do2009g. i računato mi je10 mj. i 24 dana

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profi,

 

 

1.

04.01.1975.

21.11.1973. –

---------------------

13.01.01.g.

 

2.

04.11.2009.

12.04.1976. –

---------------------

22.06.33.g

 

Do 04.11.2009.g. imate 05.d.08.mj. i 34.g. efektivnog staža, godina uplata u mirovinski sustav.

 

3.

31.12.2016.

12.01.2010. –

---------------------

19.11.06.g.

 

 

Ako sam dobro računao

 

05.08.34.

19.11.06. +

-----------------------

24.07.41.g.

 

Nadnevka 31.12.2016. g. imate 41.g.07.mjes. i 24.d. efektivnog staža ako su cijelo vrijeme bile uplate u mirovinski fond.

 

Za izračun mirovine nadnevka 31.12.2016.g. pridodao sam 1.g. i 3.mjes. beneficiranog staža i ukupno iznosi 42.g.10.mjes.24.dana.

 

 

1.

Rezultat bruto starosne mirovine iz izračuna u privitku množim sa 1,027 a iznos od 4.447,26 kn bruto je iznos Vaše očekivane mirovine 31.12.2016.g.

 

Projekcija iznosa Vaše mirovine je vršena (uz sadašnji AVM) i očekivani prosječni vrijednosni bod od 1,3047 za 2014.,2015. i 2016.g., kao i da je točan iznos od 1,3047 u izračunu mirovine od strane HZMO.

 

 

2.

Ako negdje nisam pogriješio u ovako povoljnu mirovinu možete najranije 30.06.2016.g. ali onda iznos iz izračuna u privitku od 4.279,87 kn sada množimo sa 1,018 a iznos od 4.356,91 kn je očekivana Vaša bruto mirovina.

 

 

3.

Ako postupite prema izračunu od strane HZMO, (ako je kod njih sve točno) i umirovite se 24.07.2015.g , Vaša bruto mirovina na taj nadnevak. iznosit će 4.040,92 kn.

 

 

 

Ima puno ako, ali to je najviše što sam mogao.

 

 

 

Lijep pozdrav

profi - Izračun mirovine po ZOMO.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profi,

 

Malicovjek Vam je dobro odgovorio osim za zdravstveni doprinos HZZO.

 

Korisnici mirovina do iznosa prosječne plaće (cca 5.500 kn) u državi su oslobođeni plaćanja zdravstvenog doprinosa.

 

Ako supruga nije zaposlena ili ne koristi mirovinu prijavite je na svoju poreznu karticu i onda nemate ni poreza ni prireza, bruto je neto.

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve sam razumio i svatio ja rješio da idem u mirovinu 7 mj.što se tiče poreza mislim da če mi biti malo manj živim u Velikoj gorici tu je manji od Zg. a što se tiče mirovinskog novca neću puno gubit sad mi je plača 4200kn. plus 360kn. za prijevoz a ja moram dat jo300kn. svojih da bi cjeli mjesec odlazio i dolazio tako da ću možda gubit 200- 300 kn. a i posao nije lak cjeli staž za volanom treba vuč palete 300- 400kk cljeli da radno vrijeme 10- 11 sat .

Eto ljepi pozdrav vama i velikom čovjeku želim vam puno zdravlja i puno živaca. Ivan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani i vridni malicovjek,

 

 

Mirovinu ne čitam u RRiF, poreznim brošurama već živim, za razliku od Vas koji još imate sreću raditi.

 

Ono živim, trebao bi staviti u navodnike, ali zato znam kad mi i zašto Maćeha odnese svaku kunu.

 

 

……..osim za zdravstveni doprinos HZZO.

 

Korisnici mirovina do iznosa prosječne plaće (cca 5.500 kn) u državi su oslobođeni plaćanja zdravstvenog doprinosa.

 

 

Ali njega u iznosu od 1 % plaća državni proračun preko HZMO za HZZO.

 

 

Tek sretnici, korisnici mirovine iznad iznosa od cca 5.500 kn sami plaćaju doprinos za zdravstvo (HZZO) i to 3 % bruto mirovine. Obračun vrši HZMO.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija