Jump to content

Pretplata bez TV-a


tratinčica31

Preporučene objave

Kad bi ovo prošlo većina bi plaćala pretplatu na pola.

 

Da je sve bilo provedeno ok. 2010 godine kad je proširena formulacija po kojoj se sve osnovi pristojba može naplatiti,znači po računalima,laptopima,mobitelima vodilo bi se računa da su to uređaji kojima reproduciranje TV i radijskog programa nije primarno pa bi odmah bila iskazana umanjena cijena. Korištenje tih uređaja se već plaća. Je li to učinjeno? NIJE. Koliko se sjećam iz svih primjera koji su napisani,pa i ovaj zbog kojeg je otvorena tema....trebali su platiti pristojbu 80 kn po nalogu kontrolora.

 

Ja osobno ne vjerujem da će HRT dobrovoljno nekome nešto naplatiti na pola ,kad dozna što ga zanima....jer nije tako ni krenuo. Ali to je samo moje mišljenje. Živi bili pa vidjeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Platiš kad dobiješ račun ili opomenu i nema dodatnih troškova.

 

Mnogi su građani pasivni dužnici, nisu to postali svojom voljom ili krivnjom,nego su u toj situaciji uglavnom zbog gubitka posla. Čak 81 posto novoprijavljenih dolazi iz svijeta rada na Hrvatski zavod za zapošljavanje", iznosi Ozren Matijašević iz Hrvatske udruge sindikata,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako se slažem da se HRT ponaša kao "šerif" ponekad (pogotovo njihovi inkasatori), takva referendumska inicijativa bi, po mom mišljenju, bila zaustavljena na Ustavnom sudu RH.

 

Ispravi me ako se varam ali Ustavni sud bi se trebao zalagati za model socijalno pravednih, demokratskih i materijalno održivih društava.

 

Nemam ništa protiv HRT-a ,već protiv principa i propisa koje donose "uglavljuju" u Zakone a nisu usklađeni sa osnovnim načelima...jedno od tih je da korisnik ne može dva puta plaćati uslugu ,barem ne u punom iznosu sa njihove strane. To je učinjeno od 2010.g do danas.

Drugo je da ne mogu nesmetano ovrhama cijediti korisnike i ne dozvoliti da se stvarno ,bez progona "ispišu" iz članstva.

 

Ako je riječ o nečemu što svi imaju ili "moraju" imati onda neka bude porez. A ako je porez onda će država propisati pod kojim se uvjetima prikuplja.

 

Sve drugo je farsa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravi me ako se varam ali Ustavni sud bi se trebao zalagati za model socijalno pravednih, demokratskih i materijalno održivih društava.

 

Ne postoji univerzalna definicija nečega što nazivamo "socijalnom pravednošću" - niti društvena, a pogotovo ne zakonska.

 

A zadaća Ustavnog suda je da tumači Ustav, tj. da odlučuje jesu li odluke raznih tijela u državi u skladu s Ustavom. Ne sa "socijalnom pravdom' ili nekim drugim društvenim vrijednostima.

 

 

Nemam ništa protiv HRT-a ,već protiv principa i propisa koje donose "uglavljuju" u Zakone a nisu usklađeni sa osnovnim načelima...

 

Hrt i razni drugi monopolisti u ovoj državi rade što hoće zato jer mi kao narod nemamo kulturu demokracije. Mi dozvoljavamo da nam se to radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja osobno ne vjerujem da će HRT dobrovoljno nekome nešto naplatiti na pola ,kad dozna što ga zanima....jer nije tako ni krenuo. Ali to je samo moje mišljenje. Živi bili pa vidjeli.

Izmjenu tj.dopunu čl.64 ne predlaže hrt nego saborski zastupnik.A ako se usvoji hrt nema pravo glasa.Bit će kako piše u zakonu.

 

Mnogi su građani pasivni dužnici, nisu to postali svojom voljom ili krivnjom,nego su u toj situaciji uglavnom zbog gubitka posla. Čak 81 posto novoprijavljenih dolazi iz svijeta rada na Hrvatski zavod za zapošljavanje", iznosi Ozren Matijašević iz Hrvatske udruge sindikata,
Odjave tv i sakriju ga dobro da ih kontrolor ne uhvati.

 

 

Ako je riječ o nečemu što svi imaju ili "moraju" imati onda neka bude porez. A ako je porez onda će država propisati pod kojim se uvjetima prikuplja.

ne zove se porez nego pristojba i propisano je kako se prikuplja.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je u redu. Zahvaljujem svima na ovom forumu koji su mi svojim komentarom i odgovorom pomogli da bolje razumijem stvari o kojima smo razgovarali. Uključila sam se u ovu temu ,nadam se da je nisam zamučila jer mi to nije bila namjera nego mi je cilj bio konstruktivan razgovor koji jedino i ima smisla. Svima pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jednog primjera tj.upita na forumu...o tome kako u praksi izgleda prijava laptopa.

 

 

...."Rekla je da imamo iskljucivo laptop, ali kad je potpisala, potpisala je TV prijamnik jer je on rekao da laptop spada pod TV prijamnik. Kad sam ga ja zvao na mobitel, on je rekao i da mobitel spada pod TV prijamnik...."

 

Slučajnost ili.....?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo je kad sam prijavljuješ (nema laptopa)

http://www.hrt.hr/pristojba__/obrazac-za-prijavu-prijamnika-gradani-privatne-oso/

 

Potrebno je pronaći ili da netko linka " Zapisnik o obavljenoj kontroli plaćanja mjesečne pristojbe"

 

 

6.3 Evidencija o obveznicima plaćanja mjesečne pristojbe sadrži sljedeće podatke:

a) Za kućanstva, odnosno, fizičke osobe:

.......

- datum nabave Prijamnika,

- datum prijave Prijamnika,

- broj Prijamnika,

- podatke o Prijamniku (vrsta, marka Prijamnika, tvornički broj),

- registaracijski broj motornog vozila za Prijamnike u motornom vozilu,

- potpis vlasnika, odnosno posjednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zanimljivo..nema niš osim tv i radio prijemnika ,a od 2010 .god po zakonu love u svoju mrežu laptope,računala,mobitele...a specifikacija...nula bodova.

 

Šta,pa moraju se osigurati za slučaj da se netko dosjeti da zahvaljujući tome plaća više...znači direktno je oštećen potrošač ,al dok piše "tv".....može potrošač to mačku o rep objesiti.

 

Pa ustvari potrošač je neka lopina koja im je htjela izmigoljiti ,a to što je normalno kao korisnik uzeo uslugu telefona + interneta ili nedaj Bože kombinaciju +tv je uvijek i samo "krimen"...ali oni će se rado priheftati na to kad kroz zakon ulove Teleoperatere pa zamisli....tom istom Potrošaču velikodušno naplate samo 40,00 kn. To dotični svakako mora protumačiti kao "pojeftinjenje" :zubo:

 

Ajde evo https://www.hrvatskitelekom.hr/televizija/programski-paketi?gapt=1-262144-1-1-0-0-0 a sad povirite na stranicu HRT-a....i šta nudi danas za razliku od prije...? :-?

 

Glavno da ima pravo sve naplatiti.

uređeno: od nezaposlena 3
brisanje suvišnog teksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sivko

 

ovo je kad sam prijavljuješ (nema laptopa)

http://www.hrt.hr/pristojba__/obraza...-privatne-oso/

 

Potrebno je pronaći ili da netko linka " Zapisnik o obavljenoj kontroli plaćanja mjesečne pristojbe"

---------------------------------------------------

 

 

Taj zapisnik je sigurno njihov interni dokument pa ne vjerujem da se može naći,

ali može se naći nalaz revizije rađen 2013.god pa evo dio po kojem se može zaključiti da ne postoji evidencija prijamnika koji nisu tv ili radio

 

..."Obveza plaćanja pristojbe je propisana odredbom članka 34. Zakona o Hrvatskoj

radioteleviziji.

Visina pristojbe

je

određena Odlukom Vlade Republike Hrvatske iz ožujka

2012. u mjesečnom iznosu 80,00 kn. Tijekom 20

12. pristojbu je plaćalo 1 210 798

pretplatnika za korištenje 1 362 759 radijskih i televizijskih prijamnika "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja kaže : Ako ste u vladajućem položaju posebno ste odgovorni za svoja ponašanja na tržištu.

 

HRT je u vladajućem položaju u odnosu na privatne televizijske kuće ,regionalne tv postaje osim toga i teleoperateri imaju dozvoljeno područje rada. Raditi pritisak na njih radi baze podataka ...hm,nije baš nešto što mi izgleda ok a još manje da potrošači kao krajnji korisnici budu nekakve kolateralne žrtve.

 

Razvojem tehnologije pojavili su se uređaji koji daju različite mogućnosti. Da ih HRT samo prisvoji i na temelju njihovog postojanja raspali 80,00 kn (punu pristojbu ) po glavi stanovnika je j a k o upitna stvar. Baza njihovog postojanja je kreiranje i emitiranje tv i radio programa ,na temelju toga isu počeli egzistirati kao javna (državna ) tv ,radi toga ostvaruju pravo na pristojbu a ove kalkulacije sa drugim prijamnicima koji su primarno vezani za druge sadržaje...to se u članku 34.Zakona o HRT-u moralo jasno precizirati i drugačije naplaćivati. Budući da sami sebi kroje pravila...to im nije bilo u interesu.

 

Svakog korisnika kojeg navedu na plaćanje pristojbe zbog posjedovanja mobitela,laptopa ,računala financijski oštećuju ako naplaćuju punu pristojbu. U tom slučaju može biti simbolična ,maximalno pola iznosa.

Ako bi to napravili u slučaju gledanja tv preko teleoperatera (gdje je jasno da se koristi usluga poput njihove osnovne djelatnosti ) šta onda reci za laptope i računala bez njihove kartice ?

 

Mislim da nije slučajno što svima gore navedenim u prijavl piše tv...to je zato da bi zameli trag koliko je korisnika po toj osnovi i zaštitili se od posljedica za korisnike štetnog obračuna .

 

Trebalo bi na to upozoriti Potrošačke udruge ,vidjela sam da su se već obraćali Ustavnom sudu u vezi HRT-a ali ovaj problem nisu uočili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

parafiskalna davanja

Struka GOSPODARSKE ZNANOSTI

parafiskalna davanja, obvezatna davanja koja se prikupljaju od fiz. i prav. osoba a nemaju karakter poreza. Sličnost je s porezima u tome da se uvode na temelju zakona te da se u slučaju neplaćanja mogu prisilno utjerati. Razlika između poreza i parafiskalnih davanja je u tome što porezi nemaju unaprijed utvrđenu namjenu, nego se skupljaju u zajednički fond, odn. proračun, te im se onda određuje u što će biti utrošeni, dok p. d. imaju unaprijed utvrđenu svrhu, npr. za soc. osiguranje, zdravstv. osiguranje, vodni doprinos itd.

 

HRT spada u to...ali usporedimo bazu za određivanje visine pristojbe u nas i članicama EU.

 

Kod nas se određuje 1,5 % od prosječne plaće što nije slučaj u ostalim zemljama EU.

 

Primjer :

 

U Njemačkoj je ta pristojba 17,50 eura a najniža plaća iznosi 1200 eura.Osim toga od plaćanja su izuzete neke kategorije stanovnika,uglavnom one koje objektivno nisu u mogućnosti plaćati.

 

Naša situacija...http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Preko-pola-zaposlenih-ima-manju-placu-od-prosjeka?articlesrclink=related

 

Ažurirano

 

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/331476/Kolika-je-minimalna-placa-u-zemljama-EU-a.html

 

Ako je točna tvrdnja Vlade da joj je cilj smanjenje parafiskalnih davanja a i u cilju usklađivaanja sa EU

onda bi baza za izračun trebala biti ovo

http://www.rrif.hr/Objavljena_je_nova_svota_minimalne_place-970-vijest.html što bi značilo da je iznos pristojbe 44,76 tj zaokružena cifra 45,00 kn.

 

Mislim da ima dovoljno argumenata da se Ustavnom sudu izloži potreba za redefiniranje Zakona o HRT-u i visini pristojbe po različitim osnovama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidim da mnogi još žive u zabludi misleći da odjavljivanjem uređaja ili potvrdama od raznih RTV servisa misle da će im HRT na osnovu toga ukinuti pretplatu.

HRT to ignorira, ne znam za ni jedan slučaj a da im je to uspjelo.

 

sve ovo s HRTom je igra na koju niste pristali, prema tome nemojte je ni igrati.

kad se mafija pojavi na vratima, "nemam vremena, do viđenja" i zatvorite.

ja sam posebno bijesan na kontrolore koji plaše djecu i starce kad im otvore vrata.

posebno su žestoki na mlađe ženske osobe.

kad bi samo znali da taj kriminalac nema ništa veće ovlasti od cigana koji prodaje slike svetaca od vrata do vrata.

mnogi bi izbjegli reket da se nisu dali zbuniti ili zaplašiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidim da mnogi još žive u zabludi misleći da odjavljivanjem uređaja ili potvrdama od raznih RTV servisa misle da će im HRT na osnovu toga ukinuti pretplatu.

HRT to ignorira, ne znam za ni jedan slučaj a da im je to uspjelo.

Bila je i presuda (ožujak 2015) a bilo je i u medijima (navod). Nažalost, oboje je izbrisano. Netko se brine da se ne zamaramo s nejasnoćama :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidim da mnogi još žive u zabludi misleći da odjavljivanjem uređaja ili potvrdama od raznih RTV servisa misle da će im HRT na osnovu toga ukinuti pretplatu.

HRT to ignorira, ne znam za ni jedan slučaj a da im je to uspjelo.

.

 

HRT to igonorira ali sud ne. HRT gubi sporove.

propast stavari nemaš više zakonske obveze po propaloj stvari.

odjava na propisanom obrazcu je važeča za sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ima dovoljno argumenata da se Ustavnom sudu izloži potreba za redefiniranje Zakona o HRT-u i visini pristojbe po različitim osnovama.

Nije nadležan.

 

vidim da mnogi još žive u zabludi misleći da odjavljivanjem uređaja ili potvrdama od raznih RTV servisa misle da će im HRT na osnovu toga ukinuti pretplatu.

HRT to ignorira, ne znam za ni jedan slučaj a da im je to uspjelo.

Odjavom se potpisuje pristanak da kontrolor uđe i utvrdi postojanje/nepostojanje tv prijemnika.Potpisano-dozvoljeno,kao i u šahu taknuto-maknuto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jednog dijela teksta iz rasprave o Zakonu HRT-a ,stav njihovog sindikata...

 

..." Postojeći je Zakon o HRT-u s nekoliko odredbi, a poglavito odredbom iz članka 34. stavka 4., znatno umanjio mogućnost naplate pristojbe kao javnog prihoda. Dana je beneficija ugostiteljskoj djelatnosti (koja se proširila na hotele i apartmane), a drugim zakonima i odlukama beneficije su dodijeljene Socijalnoj skrbi, školama i vrtićima itd., što za HRT znači smanjenje prihoda od čak 25 milijuna kuna.

 

f. Sindikati HRT-a smatraju da je uskraćivanje ugovorenog usklađivanja visine pristojbe za 2012. godinu neutemeljeno, nepravedno i da nije u interesu javnosti. "...

 

:vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

parafiskalna davanja

....

 

Ako je točna tvrdnja Vlade da joj je cilj smanjenje parafiskalnih davanja a i u cilju usklađivaanja sa EU

onda bi baza za izračun trebala biti ovo

http://www.rrif.hr/Objavljena_je_nova_svota_minimalne_place-970-vijest.html što bi značilo da je iznos pristojbe 44,76 tj zaokružena cifra 45,00 kn.

 

Mislim da ima dovoljno argumenata da se Ustavnom sudu izloži potreba za redefiniranje Zakona o HRT-u i visini pristojbe po različitim osnovama.

 

Ustavni sud uopće nije instanca koja bi o tome odlučivala.

Ustavni sud bi se u ovoj stvari proglasio nenadležnim.

 

Po sadašnjem zakonu, visina pretplate uopće nije definirana.

Definiran je samo maksimalni iznos, koji je 1,5% prosječne plaće. Ako sam dobro razumio mehanizam (a ne da mi se sada to proučavati) iznos pretplate određuje Vlada na prijedlog HRT-a.

Dakle za promjenu samog iznosa pretplate nije uopće potrebno mijenjati ni zakon.

 

A ako se želi promijeniti Zakon - to se radi u Saboru.

Dakle, adrese na koje se treba obraćati su Vlada ili saborski zastupnici.

 

 

Svi koji nešto pokreću, trebali bi biti jako dobro upućeni u ove mehanizme.

Jer obraćanjem krivim instancama samo pokazuju svoje šarlatanstvo i neozbiljnost, pa ih se zapravo lakše ignorira u njihovim zahtjevima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Odjavom se potpisuje pristanak da kontrolor uđe i utvrdi postojanje/nepostojanje tv prijemnika.Potpisano-dozvoljeno,kao i u šahu taknuto-maknuto.

 

Potpisano ne znači i dozvoljeno ako je u suprotnosti sa organskim zakonima i Ustavom.

 

Dom je nepovrediv, a ovom odredbom građanin dozvoljava da mu nekakav drugi građanim bez njegovog odobrenja bilo kada i u bilo koje vrijeme ulazi u dom i pregledava ga? Npr, i u jedan sat ujutro.

 

Ne bi išlo.

 

Može i banka (ili bolje - kamatar) tražiti da potpišeš da za dugove odgovaraš pristankom da te se proda kao roba ako ne možeš namiriti dug. Hoće li takav ugovor vrijediti po načelu "potpisano-dozvoljeno"?

Naravno da neće. A u oba slučaja onaj tko bi na silu pokušao provesti ono 'što je potpisano' završio bi u pritvoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si potpisao da može doći dao si saglasnost da uđe i provjeri.Ako nisi potpisao ne može ni ući.

A bit svega je da nema kazne ako mu ne dozvoliš da uđe.

ne može doći u 1 ujutro.

Ne znam da li je netko tražio od Ustavnog suda tumačenje da li lopine imaju pravo tražit da građani potpišu da im se dozvoljav ulazak i kontrola da li se ima tv prijemnik nakon odjave.

jedno je kad si potpisao a drugo je kad bi kontrolor to želio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si potpisao da može doći dao si saglasnost da uđe i provjeri.Ako nisi potpisao ne može ni ući.

A bit svega je da nema kazne ako mu ne dozvoliš da uđe.

Izjava ne govori o ulaženju u stan. Jedno tumačenje je da kontrolori imaju pravo tražiti na uvid dokumente (npr. o kupovini). Izjava je napisana tako da se može tumačiti na više načina:

 

"dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole iznijetih činjenica te da sam upoznat da će me HRT u slučaju odbijanja, odnosno onemogućivanja HRT-a u provođenju kontrole ponovno prijaviti, odnosno teretiti za plaćanje mjesečne pristojbe."

 

Postoji i tema o ustavnosti izjave. u postu #9 je mišljenje min. kulture, a u #10 je prijedlog da se iskoristi Zakon o zaštiti potrošača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....."- Ističemo, međutim, da se za računala i laptope ne plaća dodatna ili posebna pristojba ako osoba posjeduje drugi uređaj, poput radija ili TV-a, za koji već podmiruje pretplatu ili je, pak, član kućanstva koje plaća pristojbu. Osoba je to dužna napomenuti i kontroloru HRT-a. Rijetki su slučajevi u kojima građanin nema ni radio ni TV, već samo laptop. U tom slučaju dužan je plaćati RTV pristojbu za taj uređaj - objašnjava Igor Medić iz Odjela za odnose s javnošću Hrvatske radio-televizije."...

 

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/236575/Default.aspx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...."Dvojica kontrolora Hrvatske televizije nedavno su narušila mir jedne tvrtke u središtu Zagreba. Od njenih zaposlenika, piše Poslovni dnevnik, tražili su popis službenih vozila.

 

"Rekoše nam da im taj podatak treba jer moramo plaćati RTV-pristojbu za svako službeno vozilo", ispričala je Poslovnom djelatnica spomenute tvrtke. Kontrolore, dodaje, nije zanimalo imaju li ti automobili radio ili ne, a kada su im odbili dati podatke, zaprijetili su im inspekcijom. Naposljetku su dobili traženo, a na odlasku su kazali kako će uskoro doći popisati i računala jer će pravne osobe morati plaćati RTV-pristojbu i za svako računalo..."

 

http://danas.net.hr/novac/kontrolori-hrt-a-krecu-u-popisivanje-racunala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi nezaposlena,

iako pri vrhu tog članka (danas.hr) piše današnji datum, radi se o članku koji je iz 2011.

- vidi se 5 kopija u web-arhivi.

 

... a na odlasku su kazali kako će uskoro doći popisati i računala jer će pravne osobe morati plaćati RTV-pristojbu i za svako računalo..."

Ovo ne vrijedi... zakoni i tumačenja se mijenjaju.

(Nadajmo se da će biti još promjena, možda se ovi u saboru probude :) )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx

 

Svi koji nešto pokreću, trebali bi biti jako dobro upućeni u ove mehanizme.

Jer obraćanjem krivim instancama samo pokazuju svoje šarlatanstvo i neozbiljnost, pa ih se zapravo lakše ignorira u njihovim zahtjevima.

----------------------------------------------------------

 

Istina....samo neupućenost ne uključuje nužno šarlatanstvo,ni neozbiljnost.

 

Netko tko više zna može ignorirati...a može i pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne bi... Ja i dalje tvrdim da bi laici-volonteri, uz ponekog volontera kojemu je to struka, napisali bolje zakone nego dobro plaćeni stručnjaci koji to danas rade. (o motivaciji)

 

Ovo "laici-volonteri" prihvaćam jedino u smislu laika koji ne razumiju pravo, ali razumiju problematiku o kojoj govori zakon, i imaju IQ iznad 100. Članove huškačkih udruga poput raznih 'zidova' i 'zelenih' ne smatram nimalo relevantnim za pisanje zakona.

 

Da, zakone bi van svake sumnje bolje sastavili upućeni građani.

 

Mi danas imamo brojne zakone koje su doslovno sastavili razni lobiji i interesne skupine, i koji su protivni interesima građana.

Evo, gore si spomenuo mišljenje ministarstva kulture o Hrt pretplati u kojima ignoriraju pravne norme koje su u Ustavu.

Zakon o gradnji i zakon o legalizaciji dobri su primjeri čistih lobističkih zakona.

I zakon o poljoprivredi, npr. Poljoprivredni poticaji stalno se spominju kao povlastice poljoprivrednika, ali oni sami od tih poticaja nemaju baš nikakvu korist, samo štetu.

Zakon o golfu da i ne spominjem, ali on je s druge strane zorno pokazao s kakvim se sve problemima sreću pošteni investitori kada ih počnu ucjenjivati bezobzirni građani vlasnici zemljišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Link 'o motivaciji' spominje dvije enciklopedije: Encartu (Microsoft) i Wikipediju.

 

Ovo "laici-volonteri" prihvaćam jedino u smislu laika koji ne razumiju pravo, ali razumiju problematiku o kojoj govori zakon, i imaju IQ iznad 100. Članove huškačkih udruga poput raznih 'zidova' i 'zelenih' ne smatram nimalo relevantnim za pisanje zakona.

 

Uz navedene (koji razumiju problematiku i pametni su) možda bi dobro došli jezičari - u našim zakonima ima dosta nerazumljivih i dvosmislenih rečenica.

Mogu pomoći i znalci stranih jezika - ima toliko stranih zakona i sudske prakse, teško da plaćeni stručnjaci mogu to procesuirati.

Kod nekih stvari može pomoći i običan puk - porote se rade na taj način, one predstavljaju zdrav razum (common sense), naravno uz upute koje im daje sud.

 

Nisam ja protiv stručnosti. Nema uopće dileme može li tim stručnjaka napraviti bolji zakon.

Pitanje je hoće li to učiniti?

(Može li ured Hanžeković složiti bolji Ovršni zakon? Može!)

 

Ja vjerujem da bi recimo blokirani napravili bolje i pravednije prijedloge zakona, sad, kao udruga, jer su motivirani, no ako dođu na vlast, mijenja se motivacija... (znamo o politici i vlasti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Izjava ne govori o ulaženju u stan. Jedno tumačenje je da kontrolori imaju pravo tražiti na uvid dokumente (npr. o kupovini). Izjava je napisana tako da se može tumačiti na više načina:

 

"dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole iznijetih činjenica te da sam upoznat da će me HRT u slučaju odbijanja, odnosno onemogućivanja HRT-a u provođenju kontrole ponovno prijaviti, odnosno teretiti za plaćanje mjesečne pristojbe."

 

2.Postoji i tema o ustavnosti izjave. u postu #9 je mišljenje min. kulture, a u #10 je prijedlog da se iskoristi Zakon o zaštiti potrošača.

1."dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole iznijetih činjenica" po meni je ovo čista dozvola da se uđe u stan i da vidi posjeduje se tv ili nešto drugo.

2.ocjenu ustavnosti daje ustavni sud

 

Mene zanima gdje se može pronaći ovo "Također treba napomenuti da Hrvatska radiotelevizija može koristiti i druge instrumente radi dokazivanja da fizička ili pravna osoba ima prijamnik za koji je dužna plaćati pristojbu," jer u neka davna vremena sam našao neki pravilni,uputu ili veća kako se zvalo gdje je točno napisano kako mogu utvrdit a do toga više ne mogu doći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima gdje se može pronaći ovo "Također treba napomenuti da Hrvatska radiotelevizija može koristiti i druge instrumente radi dokazivanja da fizička ili pravna osoba ima prijamnik ..."

 

Pa to je instrument pomoću kojeg kontrolori mogu vidjeti određene frekvencije kad netko u blizini uključi televizor.

Automehaničari imaju ekvivalent - oni ponekad stave novi framistan, jer se stari istrošio.

:)

(I jedno i drugo je imaginarno, naravno.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz navedene (koji razumiju problematiku i pametni su) možda bi dobro došli jezičari - u našim zakonima ima dosta nerazumljivih i dvosmislenih rečenica.

Odlično primjećeno što se tiče dvosmislenih odredbi u zakonima koje se onda tumače kako kome paše!

 

 

(Može li ured Hanžeković složiti bolji Ovršni zakon? Može!)

 

Ja vjerujem da bi recimo blokirani napravili bolje i pravednije prijedloge zakona, sad, kao udruga, jer su motivirani,.

 

Ovdje se apsolutno ne slažem!

I odvjetnički uredi koji se bave ovrhama i blokirani građani su u sukobu interesa kad govorimo o odredbama Ovršnog zakona.

I jedni i drugi bi prilikom nekog budućeg procesa izmjene Ovršnog zakona (koja će sigurno biti ubrzo) trebali imati mogućnost dati svoje primjedbe, ali ne bi smjeli biti ni blizu mjesta odlučivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to je instrument pomoću kojeg kontrolori mogu vidjeti određene frekvencije kad netko u blizini uključi televizor.

Automehaničari imaju ekvivalent - oni ponekad stave novi framistan, jer se stari istrošio.

:)

(I jedno i drugo je imaginarno, naravno.)

Mislim da nisu imali na pametisamo tehnička pomagala na pameti nego koliko se sjećam:da li postoji antena na kući,da li se čuje na ulicu zvuk tv-a,da li se isti vidi kroz prozor.....a goniometara nema ju izobilju.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jednog primjera tj.upita na forumu...o tome kako u praksi izgleda prijava laptopa.

 

 

...."Rekla je da imamo iskljucivo laptop, ali kad je potpisala, potpisala je TV prijamnik jer je on rekao da laptop spada pod TV prijamnik. Kad sam ga ja zvao na mobitel, on je rekao i da mobitel spada pod TV prijamnik...."

 

Slučajnost ili.....?

 

 

Zakon o zaštiti potrošača (NN br.41/14 od 31.3.2014)

 

 

Odjeljak II.

Zavaravajuća poslovna praksa

 

Zavaravajuće radnje

 

Članak 33.

(1) Poslovna praksa smatra se zavaravajućom ako sadrži netočne informacije, zbog čega je

neistinita ili ako na neki drugi način, uključujući njezino cjelokupno predstavljanje, pa čak

ako je informacija činjenično točna, zavarava i

li je vjerojatno da će zavarati prosječnog

potrošača u vezi s nekom od okolnosti navedenih u stavku 2. ovoga članka, čime ga navodi ili

je vjerojatno da će ga navesti da donese odluku o kupnji koju inače ne bi donio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sivko

 

Ne odnosi se na pisanje laptop-tv prijemnik

 

-----------------------------------------

 

Zakon o potrošačima štiti sve potrošače pa i u pružanju usluga iz područja elektroničkih medija.

 

HRT je od 2010.po zakonu dobio pravo proširiti naplatu i za druge prijamnike signala osim tv-a i radio prijamnika.

To ne znači da te prijamnike (mob.,laptop,računalo ) smije zvati drugim imenom. Dapače,ostavljanje obrasca za prijavu u prvobitnom obliku u kojem su samo dvije opcije (tv i radio) je prekršaj jer se u jednom slučaju traži detaljan opis uređaja ( vidi obrazac ) a gore opisana prijava je šta ? Izigravanje korisnika . Uvođenje u evidenciju prijamnika koji će po dopuni Zakona u stavku 34.a biti zakinut jer se na njega ne odnosi pravo na plaćanje pola pristojbe koje taj stavak zakona predviđa.ZAŠTO ? Da bi se ostvarila veća materijalna korist.

 

Zapravo je odmah trebala biti vođena ispravna evidencija kroz Očevidnik takvih prijamnika i korisnika.

Pa nije nitko na prepad donio taj Zakon pa se HRT nije stigao pripremiti .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...Mene zanima gdje se može pronaći ovo "Također treba napomenuti da Hrvatska radiotelevizija može koristiti i druge instrumente radi dokazivanja da fizička ili pravna osoba ima prijamnik za koji je dužna plaćati pristojbu,"...

 

e, da

ne dajte se zaplašiti ako vam ulete sa spikom da su otkrili "uređajima" da imate prijamnike u vašem stanu.

radiogoniometar nije dokaz na sudu, to je samo njihova metodica zastrašivanja.

uostalom to su sprave iz prošlog stoljeća, neprecizne su i čak se više ne koriste ni u pomorstvu ni u vojsci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HRT bi trebao spadati u javne usluge

Zakon o zaštiti potrošača Članak 24. st. (1) "Javnim uslugama u smislu ovoga Zakona smatraju se …."

"4. elektroničke komunikacijske usluge"

 

 

U prethodnoj verziji (prije usklađenja s EU Consumer zakonima) je pisalo:

"javne telekomunikacijske usluge."

ref. Zahtjev za ocjenu suglasnosti iz 2012 str. 4

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radiogoniometar nije dokaz na sudu, to je samo njihova metodica zastrašivanja.

uostalom to su sprave iz prošlog stoljeća, neprecizne su i čak se više ne koriste ni u pomorstvu ni u vojsci.

Goniometar služi za lociranje predajnika. Za TV prijemnike ne može poslužiti.

Kao što ni teleprinter ne ispisuje/prikazuje tko ima televiziju. :)

Za razliku od nepostojećeg 'framistana', uređaji 'goniometar' i 'teleprinter' su stvarni, ali malo ljudi zna tehničke detalje. Koriste ih npr. radioamateri.

 

 

(Teoretski se može detektirati puno stvari, zato dosta ljudi vjeruje takvim izjavama.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako netko ugleda (od tih "kontrolora") auto parkiran u dvorištu, a na autu je radio antena, napisat će prijavu i tu je kraj priče.

 

Ne vrijedi se bosti sa "rogonjama". Nema računice. Stići će vam ovrha, a to je daleko skuplje.

 

Televizijska i radio pretplata se mora platiti.

 

Ako imate i laptop-mobitel...mp3 player (manje više, svi ti uređaji su izrađeni-napravljeni tako da mogu primati signal HRT-HTV) - morate platiti pretplatu.

 

Znam da vas boli tih 80 kuna, ali zakon je takav.

 

Kao što već napisah, ne vrijedi se bosti sa rogonjama.

 

A i studenti, ako imate boravište na drugoj adresi, morate platiti račun HRT-u-tamo gdje boravite.

 

Ili cvikajte..........ne otvarajte vrata nikome, ali to nije rješenje. Pa , nije to puno novaca, tih 80 kuna, a mirno spavate. Gledate TV, koristite se internetom.........

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sendvic

ne znaju oni čiji je to auto osim ako im sam ne kažeš.

 

a ja ću gledati TV i koristiti se internetom bez da plaćam reket mafiji.

isto bi bilo i da sam milijarder jer vjerujem u demokraciju.

 

 

Tevizijska pretpata (ili kako hoćeš) se mora plaćati.

Takav je zakon, a ti se skrivaj od inkasatora pa, ne plaćaj ako ćeš se tako osjećati bolje.

 

A kada bude došla ovrha....... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da svaka usluga treba biti plaćena. Pitanje je samo po kojoj cijeni.

U konkretnom slučaju ovih studenata nije riječ samo o 80 kn nego se to pribraja cijeni pokretnog interneta npr. ovog http://www.vipnet.hr/mobilni-internet/tarife-na-pretplatu ili https://www.hrvatskitelekom.hr/mobilne-usluge/pretplatnici/ponuda-za-mlade

 

kako oni ne zarađuju nego im to plaćaju roditelji ( koji plaćaji pristojbu tamo gdje žive)....krajnji iznos je drugi.

 

Pa ako su još dva studenta u obitelji a žive negdje kao podstanari...sve je uduplano.

 

Jasno je da svaki odvjetnik u skladu sa time što radi i samim važećim zakonom ne može preporučiti ništa drugo nego plaćanje.

 

Što se mene tiče nemam nikakvih dilema oko toga i iskreno sam se zahvalila na mišljenju i savjetima. Drago mi je da Legalis postoji jer svi mi možemo zahvaljujući njemu dobiti korisne informacije.

Ne dolaze samo oni koji su u nekom problemu nago i prije toga kad im je nešto sporno i ne znaju kako bi se postavili,a po pitanju HRT-a po primjeni novog Zakona takvih pitanja opravdano ima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

A i studenti, ako imate boravište na drugoj adresi, morate platiti račun HRT-u-tamo gdje boravite.

 

Ovaj dio je isto jako dvojben.

 

Redovni studenti nisu u ekonomskom smislu samostalni, nego ih financiraju roditelji. Oni imaju prijavljen stalni boravak kod roditelja, na toj adresi ostvaruju svoja građanska prava kao građani, tamo glasuju... Ako u vrijeme studija borave na drugom mjestu, to je privremeno za potrebe studija, a ljetne i zimske praznike i vikende putuju kući.

 

To je dobar primjer kako se zakoni namjerno pišu tako da se mogu tumačiti po volji lobija, u ovom slučaju tumačenje je podložno samovolji kontrolora koji dobiva proviziju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.pravnadatoteka.hr/pdf/Reguliranje-obveze-placanja-RTV-pristojbe-prema-novom-Zakonu-o-hrvatskoj-radioteleviziji.pdf citat:

4.

VISINA MJESEČNE PRISTOJBE

Način izračuna visine mjesečne pristojbe nije doživjeo

značajne

modifikacije u odnosu na staro rješenje pa visina

iste iznosi najviše 1,5% prosječne neto mjesečne plaće

zaposlenih u Republici Hrvatskoj na temelju sta

tističkih

podataka za prethodnu godinu

20

.

Dakle, jedina je novina u tome

što je ispred postotka plaće dodana riječ

najviše

što

otvorenom ostavlja mogućnost da pristojba može biti i manja od

1,5% prosječne neto mjesečne plaće

zaposlenih u RH....

 

Smatramo da bi se te

povlastice trebale utvrĎivati prema imovinskom cenzusu na

način da se osobama s najnižim prihodima omogući plaćanje

nižeg mjesečnog iznosa pristojbe odnosno da bi se

odlukom neke

najugroženije i najvulnerabilnije socijalne skupine, prema

jasno utvrĎenim kriterijima

i pravilima

, trebale osloboditi

ove obveze ili pristojbu plaćati u simboličnim iznosima.

 

---------------------------------------------------

 

Koliko mi je poznato HRT-pristojba je jedina pristojba u kojoj imovinski cenzus nije priznat.

 

Pristojba se ne plaća samo u slučaju odjave , što po primjeni novog zakona znači odricanje korisnika od korištenja bilo kojeg prijamnika koji je u pravu na naplatu naveden.

 

Naravno...provedba komunikacije HRT-a sa "bivšim" korisnikom je i dalje neupitna.

 

Zakonsko pravo je da dolazi u provjeru. Ako nekim slučajem kontrolor odluči ponovo aktivirati pretplatnički status (a to mogu biti i zatvorena vrata)....eto opet Ovrhe. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HRT bi trebao spadati u javne usluge

Zakon o zaštiti potrošača Članak 24. st. (1) "Javnim uslugama u smislu ovoga Zakona smatraju se …."

"4. elektroničke komunikacijske usluge"

 

 

U prethodnoj verziji (prije usklađenja s EU Consumer zakonima) je pisalo:

"javne telekomunikacijske usluge."

ref. Zahtjev za ocjenu suglasnosti iz 2012 str. 4

 

Spadaju kako si naveo,to sam gledala i ja ,ali nemaju jedinicu mjere (usluge) za razliku od teleoperatera.

 

Udruge potrošača mogu reagirati samo u smislu skupnog prigovora jer je velikom broju ljudi osporeno neko pravo ili su dovedeni u nezavidan položaj kao što je bilo u slučaju Udruge Franak.

 

Zapravo poanta toga je da se preispita ev. revidira neka zakonska odredba koja ugrožava veliki broj korisnika tj,potrošača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao što je već netko napisao, ovaj zakon ne da nema veze sa ustavom, nego nema veze sa zdravim razumom.

možete se tu svađat oko sitnica ali glavna stvar koju svi znamo je da se radi o mafiji koja je ukorjenjena čak u zakonodavstvo.

ozakonjeni reket je i dalje reket.

i vrijeme je već da HRT počne zarađivati vlastitim radom a ne otimačinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakonodavac donese zakon i pravilnike da čovjek (primjer studenti) ne može sebi kupiti laptop ili mobitel ,a da pritom ne mora platiti pretplatu....kako će student platiti pretplatu...treba ga ovršiti,napraviti jadnikom ,proganjati cijeli život...ili možda to trebaju platiti njegovi roditelji koji npr. već plaćaju pretplatu......

da li uopće vrijedi išta napisati na ovakav debilizam...i da li uopće treba raspravljati šta je normalno ,a šta nije.....hrvatska je puna ovakvih gluposti zahvaljući našim političarima.....ustav,zakon,pravo,pravda uopće nisu bitne u svemu ovome jer ništa ne rješavaju.....ima poslovica,što jedna budala napravi,sto pametnih ne može popraviti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....Stoga je i autor reforme nitko drugi nego poznati njemački stručnjak za ustavno pravo Paul Kirchhof. On je, između ostalog, svojim prijedlogom trebao garantirati da se novi sustav ne kosi s Ustavom.....

http://www.dw.de/nema%C5%A1-tv-plati-pretplatu/a-5679961

 

Da se ne ponavljam,već sam u ranijem postu navela detalje o provedbi njihove naplate tj.na čemu se bazira i td.

 

Žalosno je i zabrinjavajuće što se kod nas događa takav broj Ovrha koji je vidljiv u podacima na zahtjev Gonga,kao i to da je trebalo posebno zalaganje da se taj podatak uopće dobije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izbor čega?Koji član Ustava?

 

Tv pristojba nije naplaćivanje gledanja tv programa nego naknada što se posjeduje televizor ili radio prijemnik.

....Stoga je i autor reforme nitko drugi nego poznati njemački stručnjak za ustavno pravo Paul Kirchhof.
nema nikakve veze sa nama jer kod ne plaća pretplatu svako domaćinstvo kako kod njih nego oni koji posjeduju prijemnik.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izbor čega?Koji član Ustava?

 

ustav je pun je teksta o zaštiti ljudskih sloboda, slobode kao općenitog pojma, socijalne pravde i poštivanja prava čovjeka, a ja si svoju slobodu da sam izaberem TV program koji ću gledati, i da si sam izaberem onaj koji neću gledati, smatram osnovnom ljudskom slobodom.

 

Tv pristojba nije naplaćivanje gledanja tv programa nego naknada što se posjeduje televizor ili radio prijemnik.

 

upravo zato ranije napisah da ovaj zakon nema veze sa zdravim razumom, temeljem čega si oni uzimaju za pravo naplaćivati "naknadu"?

uređaj sam uredno platio, povrh toga uredno sam platio i porez na dodatnu vrijednost na taj uređaj.

ajmo kako ameri kažu cut the crap, svi mi dobro znamo zašto zakon glasi na "posjedovanje uređaja koji mogu primati RTV signal" a ne na fizičke ili pravne osobe koje koriste usluge HRT-a.

upravo zato da bi si olakšali naplatu (čitaj iznudu), (koja je usput rečeno kazneno djelo u RH i u svakoj zemlji koja ima ustav)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ja si svoju slobodu da sam izaberem TV program koji ću gledati, i da si sam izaberem onaj koji neću gledati, smatram osnovnom ljudskom slobodom.
Ljudi svašta izmisle da je njihova sloboda ali ti si u pravu i nitko te ne tjera da gledaš nešto drugo.

 

 

 

temeljem čega si oni uzimaju za pravo naplaćivati "naknadu"?

Zato jer na drugi način ne bi mogli uzet lovu iz razloga gore navedenog.negledaš-neplaćaš.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prosječna plaća Njemačka 20.595 kuna

Hrvatska 5.365 kuna,(bruto plaća 7.680 )

 

MojPosao.net - Hrvati na dnu ljestvice po visini plaća u EU http://www.moj-posao.net/Savjet/70600/Hrvati-na-dnu-ljestvice-po-visini-placa-u-EU/2/#ixzz3WkiMEmb0

 

 

 

Njemačka - pristojba 1,5% najniže plaće

 

Hrvatska - pristojba 1,5% prosječne plaće

50 % zaposlenih prima plaću manju od prosječne

 

 

http://www.moj-posao.net/Savjet/74807/Zbog-premalo-nezaposlenih-otpustaju-na-zavodu-za-zaposljavanje/2/

 

Ukupno gledajući u Njemačkoj je nezaposleno 4,8 posto građana, odnosno 2,9 milijuna ljudi.

 

Istodobno, u Hrvatskoj je nezaposlenih 316.111 građana, odnosno njih 18,5 posto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatska je potpisala neke EU obaveze (primjer), pa se ne možemo riješiti javne televizije. Tj. treba promijeniti i EU zakone, uz domaće propise o medijima.

 

Treba gledati rješenja vani:

- u Njemačkoj o cijeni pretplate ne odlučuju političari, već financijski stručnjaci. Iz tog i onog što je nezaposlena navela, slijedi da smanjuju nepotreban rad, birokraciju i spregu s politikom... mi smo daleko od takvih ciljeva.

 

- najviše (zahvaljujući političarima) uzima BBC, koji je od sebe napravio monstruma. Kazna za neplaćanje je 1000 funti... ali - kontrolor mora vidjeti da netko prati program npr. na računalu, nije dovoljno posjedovanje; stariji od 75 godina su oslobođeni plaćanja pretplate (za prvo kućanstvo)...

 

- mislim da su se u Australiji riješili pretplate bojkotom... ne znam koliko je to legalno i moguće kod nas, s obzirom na način odjave, ovršne zakone, EU obaveze. .... Ima neko PRIRODNO pravo.

 

 

Barem bi cijenu trebalo smanjiti. 80kn je puno.... ovima u Saboru nije.

Pita li se političare u predizborno vrijeme što misle o rtv pretplati... sumnjam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatska je potpisala neke EU obaveze (primjer), pa se ne možemo riješiti javne televizije. Tj. treba promijeniti i EU zakone, uz domaće propise o medijima.

 

 

Stalno nam se podvaljuje priča kako nam je EU propisala ovo ili ono.

Tako su nam podmetali i za porez na nekretnine, pa kad pogledaš koliko tog poreza građani RH već sada plaćaju ispada da smo u prosjeku EU.

 

Pretplata uopće nije regulirana, i tek trećina država EU ima pretplatu reguliranu kao kod nas.

 

 

 

Treba gledati rješenja vani:

- u Njemačkoj o cijeni pretplate ne odlučuju političari, već financijski stručnjaci. Iz tog i onog što je nezaposlena navela, slijedi da smanjuju nepotreban rad, birokraciju i spregu s politikom... mi smo daleko od takvih ciljeva.

 

- najviše (zahvaljujući političarima) uzima BBC, koji je od sebe napravio monstruma. Kazna za neplaćanje je 1000 funti... ali - kontrolor mora vidjeti da netko prati program npr. na računalu, nije dovoljno posjedovanje; stariji od 75 godina su oslobođeni plaćanja pretplate (za prvo kućanstvo)...

 

Ako gledamo rješenja 'vani' zašto ne bi pogledali i ona gdje pretplate uopće nema?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija