Jump to content

Stambeni kredit


davor1973

Preporučene objave

Da li je netko od branitelja,unazad 1 god.,dobio stambeni kredit? Ako je,zanimaju me klauzule ugovora o trošenju novca,odnosno da li postoji klauzula da se isti novac mora potrošiti na kupovinu nekretnine unutar 6 mj.,...da li se nešto novca može ostaviti za adaptaciju kupljene nekretnine...da li se sav novac mora dati za kupnju nekretnine....i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ministarstvo raspolaže godišnje sa oko 40 miliona kuna za stambene kredite i kupnje i izgradnje stanova. Zapisnike sa stambene komisije možeš pogledati na web stranici Ministardtva branitelja i tamo vidjeti tko je i koliko kredita dobio. Za opravdanje sredstava imaš godinu dana od realizacije sredstava, a sav novac moraš potrošiti isključivo na stambeno zbrinjavanje, možeš i na adaptaciju kupljenih stana. (Mislim da priznaju i 80% utrošenih sredstava).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ministarstvo raspolaže godišnje sa oko 40 miliona kuna za stambene kredite i kupnje i izgradnje stanova. Zapisnike sa stambene komisije možeš pogledati na web stranici Ministardtva branitelja i tamo vidjeti tko je i koliko kredita dobio. Za opravdanje sredstava imaš godinu dana od realizacije sredstava, a sav novac moraš potrošiti isključivo na stambeno zbrinjavanje, možeš i na adaptaciju kupljenih stana. (Mislim da priznaju i 80% utrošenih sredstava).

Hvala ti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu, a da se ne pohvalim... J.... im mater.....uostalom, tko ih j...

 

Prije 7-8 dana mi stiglo rješenje, naravno, odbijenica na moj zahtjev za stambeno zbrinjavanje, tj. zahtjev za kredit za stan, kuću - svejedno.

 

Status HRVI 30% -stekao status 1992. god. nakon višestrukog ranjavanja daleke 1991. god. dobio po lampi u više navrata, a 1995. god., mislim da sam te godine, možda godinu prije ili godinu poslije - godinu prije, nisam sto posto siguran, ali odprilike, možda sam i još ranije podnio zahtjev (ne da mi se sada prevrtati po ormarima i dokumentaciji.

 

Uglavnom, kao što napisah, dobio rješenje nakon 20-tak godina od podnošenja zahtjeva u kojem piše da nemam pravo na kredit (naravno da nemam jer sam u međuvremenu i na svoju sreću, rješio svoje stambeno pitanje).

 

Eto, ja čekao 20-tak godina na rješenje. Nije mi nimalo krivo što nisam dobio kredit jer sam se snašao u međuvremenu, ali krivo mi je zbog drugih koji su bili u daleko goroj situaciji i još do danas nisu rješili svoje stambeno pitanje. I ne samo svoje stambeno pitanje jer tu se radi o obiteljima, djeci, ženama, koji žive sa tim braniteljima, a Ministarstvo vrlo sporo rješava predmete vezano za stambeno zbrinjavanje HRVI i branitelja.

 

Mnogi su branitelji i poumirali u međuvremenu, a nisu uspjeli rješiti stambeno pitanje i žive kao podstanari................

 

a030.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao i kod mnogih drugih stvari i za strambeno zbrinjavanje treba "špaga", kod svih ministara branitelja do sada, pa tako i sada kod Freda, znam to sa sigurnošću - za nekoliko primjera unatrag nekoliko mjeseci - znam da je urgirano (ne sa stranačke pozicije) za zaista teške slučajeve nezbrinutih HRVI i on je to prihvatio i riješio, ne znam, možda bi ljudi dobili i preko službene liste, kažem ne znam... ali......... kredit je uz osiguranje dva jamca i sudužnika..... pisali su zahtjev za osiguranje hipotekom, čekaju odgovor....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao i kod mnogih drugih stvari i za strambeno zbrinjavanje treba "špaga", kod svih ministara branitelja do sada, pa tako i sada kod Freda, znam to sa sigurnošću - za nekoliko primjera unatrag nekoliko mjeseci - znam da je urgirano (ne sa stranačke pozicije) za zaista teške slučajeve nezbrinutih HRVI i on je to prihvatio i riješio, ne znam, možda bi ljudi dobili i preko službene liste, kažem ne znam... ali......... kredit je uz osiguranje dva jamca i sudužnika..... pisali su zahtjev za osiguranje hipotekom, čekaju odgovor....

 

Nije ministar tu da rješava stambena pitanja pojedinaca, a ako je to napravio ,samo zbog toga mora podnijeti ostavku. Pogledaj zapisnike sa sjednica povjerenstva za stambena pitanja, pa ćeš vidjeti u kakvim ljudi uvjetima žive , a oni napišu kako nema osnova za prekoredno zbrinjavanje.

Ljudi moji, Matić je bolestan čovjek, od ministarstva je napravio svoju prćiju , a onaj žvaljavac se sprda sa svima nama, kao da je jedini kojemu je otac pogubljen. Drago mi je samo što je Josipović "frknuo" pa mu je izmaklo mjesto veleposlanika u Norveškoj.

Opet se ponavljam , volio bih da objave listu dodjeljenih stanova i kredita do sada , a ne registar branitelja. To ćemo dočekati kad na k.... nokat naraste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Eto, baš su ga usrećili. I hipoteku treba otplatiti. Tko zna što su mu sve našvrljali u rješenju da bi "sretnik" dobio kredit.

 

Moguće i u švicarcu, a i euro, vidim "pada".......... :-)

 

Takve vrste kredita se mogu (još i povoljnije) dobiti u bankama.

 

Država nema love, dobro je i da branitelji dobivaju mirovinu, a i svi ostali građani.

 

Dobro, ima love za političare (baš me zanima kada će kupiti nove aute "Mece, BMW-e i sl. drloge koje će netko morati platiti - neće oni). Ipak, Merdžo kad preće 50 000 kilometara, nije više pouzdan :-)) Kao i Vargine skije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negdje prije čuo sam da ministarstvo branitelja raspolaže godišnje sa nepunih osam milijardi kuna a stambena pitanja ide samo 40 miliona znali netko kud sve ide novac ili sam nešto pobrkao

Mislim da nismo na razini da vodimo računa o tome gdje ide neki novac.Ono što bi nam trebalo biti važno je da nam ide novac na koji imamo pravu.Da neki novac ide "tu i tamo" znamo da je ustaljena praksa koja vuče korijene još od djedovine.

Ja sam odustao..strah me da ne ostanem bez imovine i novca zbog,npr.,nezgode gdje će mi zbog zakašnjele rate nabijati kamate slijedečih 25god.

Obavezati se da ću kroz 25god.,vratiti 210 tk - 60% "oprosta" kolika mi je invalidnost...ne vjerujem.Osim toga ja sam samac,odnosno u izvanbračnoj zajednici bez djece i životni troškovi su mi minimalni.Nemam potrebu za nekretninom.K vragu...neka im ostane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Davore, ne moraš se zaduživati, ako ne želiš! Možeš uzeti svoj bespovratni dio kredita, to ti je onaj iznos koji ne vračaš, a koji je u visini tvog postotka tjelesnog oštećenja.

Potrebno je da se obratiš MB-u da želiš da zaključiš ugovor o kreditu bez jamaca i hipoteke, ali da se kredit odmah po uplati zatvori.

Oni uplate 210.000 kuna, tebi ostane tvojih 120.000 i kusur kuna, a s ostatkom se zatvori kredit i tebi ostane čista para.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sredstva za stambeno zbrinjavanje su srezana 2009. g kad je nastupila kriza....Te su godine srezana sredstva sa 100 miliona na 40 mil. u MB-u, te sa 150 na 30 miliona u Ministarstvu graditeljstva sa pozicije za gradnju stanova za stradalnike. Sve provjerljivo uvidom u proračun iz tih godina na stranicama Ministarstva financija.

Apsurd je da su se istovremeno povećala sredstva u približnom iznosu za bivše nositelje stanarskog prava (ili ti srbe povratnike)-

Negdje prije čuo sam da ministarstvo branitelja raspolaže godišnje sa nepunih osam milijardi kuna a stambena pitanja ide samo 40 miliona znali netko kud sve ide novac ili sam nešto pobrkao
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Davore, ne moraš se zaduživati, ako ne želiš! Možeš uzeti svoj bespovratni dio kredita, to ti je onaj iznos koji ne vračaš, a koji je u visini tvog postotka tjelesnog oštećenja.

Potrebno je da se obratiš MB-u da želiš da zaključiš ugovor o kreditu bez jamaca i hipoteke, ali da se kredit odmah po uplati zatvori.

Oni uplate 210.000 kuna, tebi ostane tvojih 120.000 i kusur kuna, a s ostatkom se zatvori kredit i tebi ostane čista para.

Da,ima puno varijacija po tom kreditu..nisam ni sumnjao.Idemo ponovno u posjetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam dobio odbijenicu (stamebeno pitanje sam rješio u međuvremenu) jer da sam čekao njihovo rješenje i tako dalje..........30% HRVI, odavno bih "krepao" u nekom kartonu, a imao sam sreću, koju na žalost mnogi nemaju pa sam živio u obiteljskoj kući mog "ćaće" koji je kuću "krvavo" zaradio u Austriji (hvala Bogu-ne mogu se požaliti).

 

Ukratko, podnio sam zahtjev (nisam siguran 1994-5) i čekao do nekoliko dana, (prije dva tjedna dobio kopito-rješenje) jer je moj stari meni ostavio u nasljeđe kuću.

 

Hvala ministarstvu na ničemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam dobio odbijenicu (stamebeno pitanje sam rješio u međuvremenu) jer da sam čekao njihovo rješenje i tako dalje..........30% HRVI, odavno bih "krepao" u nekom kartonu, a imao sam sreću, koju na žalost mnogi nemaju pa sam živio u obiteljskoj kući mog "ćaće" koji je kuću "krvavo" zaradio u Austriji (hvala Bogu-ne mogu se požaliti).

 

Ukratko, podnio sam zahtjev (nisam siguran 1994-5) i čekao do nekoliko dana, (prije dva tjedna dobio kopito-rješenje) jer je moj stari meni ostavio u nasljeđe kuću.

 

Hvala ministarstvu na ničemu.

Ne može preko reda.

 

Zaključci komisije :

Stambena komisija je donijela odluku da se u proceduru uzmu podnositelji/ce zahtjeva za stambeno zbrinjavanje rođeni/e prije 31.12.1940.g. (uključujući i 31.12.1940.g.) kojih je ukupno 74.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čak im se nije dalo mrdnuti svoje razmažene stražnjice iz Zagreba nego su angažirali neku firmu iz Zadra da ide po terenu i obavlja posao za koji su oni plaćeni. Zamisli da doznaš tko je sve dobio stanove ili kredite ( neki i po više puta) ? Tu bi tek DORH imao posla. I evo dolazim do pitanja pravne naravi. Da li je zakonito dobiti stan po povoljnim uvjetima , a nisi se maknuo iz roditeljske kuće u kojoj nikad nisi ni prestao živjeti i nisi ni prespavao u stanu nego si ga prodao i dobra lovica u džep ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čudno neko vrijeme...status RVI-a dobio sam tužbom,uzeli mi 10% invalidnosti iz političkih razloga,stambeno zbrinjavanje čekam 10god.,"pravi" domoljubi i branitelji prosvjeduju protiv ovih "lažnih" iz savske (volio bi ih vidjeti kako prosvjeduju protiv branitelja hodajući zadarskom kalelargom),uzeli mi 10% od mirovine zato što su mi primanja iznad prosjeka hrvatske plače (pa valjda i ja nešto zaslužujem obzirom da imam opću 100%-u nesposobnost za rad.Kako im je uopće uspjelo izjednačiti nekog tko je invalid sa onim tko je radno sposoban? "Obična" radnica u trgovini ima plaču oko 3-tk dok ovi sa gornjeg grada imaju 25-tk.Valjda postoje koeficijenti,beneficije i ine zakonske odredbe),holding mi ne želi priznati potvrdu o oslobađanju pristojbi jer,kako oni kažu,holding je u privatnom vlasništvu (krivo,holding je u vlasništvu grada zagreba),policajac mi piše kaznu zato što mora,inkasator RTV-a mi se prijeti prekršajnom prijavom ako ne platim pristojbu zato što mi mobitel ima radio...itd. Čovječe,aaaaaaaaaaaaaaa,da mi se nekako vratiti u embrionalno stanje i da se rodim tamo negdje daleko od ove naše prčije u kojoj ne možeš naći pola poštenog čovjeka.Sve je trulo i pokvareno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pred godinu dana sam otišao u mirovinu kao dvo iz morh-a (hrvi30%) i stan koji je do tada bio dan od strane morh u najam prešao je pod min. branitelja. Cijelo vrijeme plaćam i dalje najam morh-u (podignuta cijena najma sa 108 kuna na 2xpričuva=370kn) i iz Poštanske banke mi je došao poziv da dostavim potrebne dokumente za otkup preko njihovog kredita a koji je odobren od min. branitelja. Cijena stana sa popustom na starost zgrade i invalidnost je 25000 eura (stan u Zagrebu 56 m, 4 člana), i rata na 20 godina je 1300 kuna. Cijena je povoljna obzirom na cijene na slobodnom tržištu, ali pošto sam u mirovini (3.500 kn) nisam kreditno sposoban po nikakvim kriterijima (supruga nezaposlena, dvoje djece koji se školuju). Niti morh niti min.branitelja ne želi uzeti u obzir ulaganja u stan koji je pri useljenju bio u derutnom stanju (uloženo oko 15.000 eura) niti je itko ikada htio doći i utvrditi činjenično stanje unatoč mojim pozivima. Isti takvi stanovi u istoj zgradi prodavani su po 7000 eura (rata na 24 godine 180 kuna). Ujedno mi je odgovoreno da ga jedino mogu otkupiti na krediti a nikako u gotovini. Smatram da je to čista ucjena. Da li netko zna što bi eventualno mogao napraviti da smanjim cijenu ili bilo što.? Dragovoljac sam od 6 mjeseca 91.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

U sličnoj sam situaciji. Dragovoljac domovinskog rata, HRVI 20%. Živim 29 godina u stanu starosti 45 godina. Prodaja nije bila moguća 90-ih kad su ovakve stanove otkupljivali za 5000 DM. Sada je procijenjen na 15.000 eura. Zanima me mogu li tražiti od ministarstva da ga otkupi ili možda da tražim novčanu pomoć. Imam li kakve popuste?

 

Ažurirano

 

U sličnoj sam situaciji. Dragovoljac domovinskog rata, HRVI 20%. Živim 29 godina u stanu starosti 45 godina. Prodaja nije bila moguća 90-ih kad su ovakve stanove otkupljivali za 5000 DM. Sada je procijenjen na 15.000 eura. Zanima me mogu li tražiti od ministarstva da ga otkupi ili možda da tražim novčanu pomoć. Imam li kakve popuste?

 

Ažurirano

 

U sličnoj sam situaciji. Dragovoljac domovinskog rata, HRVI 20%. Živim 29 godina u stanu starosti 45 godina. Prodaja nije bila moguća 90-ih kad su ovakve stanove otkupljivali za 5000 DM. Sada je procijenjen na 15.000 eura. Zanima me mogu li tražiti od ministarstva da ga otkupi ili možda da tražim novčanu pomoć. Imam li kakve popuste?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon razgovora u MB po pitanju stambenog kreditiranja,obavijesti su slijedeće:

Ukoliko se odobri kredit isti se kategorički mora potrošiti za kupovinu nekretnine (samo stambeni objekt ili ono što bi mogao "biti" stambeni objekt....npr.,štala..ali mora biti upisana kao stambeni objekt..kupovina građevinskog zemljišta,automobila,brodova je isključena).

Ukoliko netko nemože naći jamca i sudužnika za dodjeljeni mu kredit,ministarstvo ima mogučnost zamjene na način da se ministarstvo upisuje kao vlasnik nad nekretninom dok se kredit ne vrati,s time da je vlasništvo ponajprije 1/1,upisano u katastar,gruntovnicu itd.

Ukoliko se podiže samo onaj dio nepovratnog kredita (ovisi o postotku vašeg tjelesnog oštečenja),nisu potrebni nikakvi jamci,sudužnici i ini instrumenti osiguranja,ali se također i taj iznos mora pravdati kategorički kupovinom stambene nekretnine i za ništa drugo.

Nakon odobrenog kredita iznos se mora utrošiti u nekretninu (kupovinu) unutar 12mj.,međutim ministarstvo iz nekog razloga isti period može produžiti za 6 ili 12mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma kad dobiješ kredit troši kako znaš,nikakve kontrole nema..doduše valjda ćeš ga utrošit za ono što si ga tražio.znam iz osobnog iskustva.bitno da otplačuješ redovito..aaa muke dok sam ga dobio..predugo bi trajalo dok bi ti opisao što sam sve morao napraviti,dostaviti dok ga nisam dobio,a ispari dok si rekao keks..bolje da sam ga oročio pa sačekao koju god. da naraste

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahtjev za kredit odmah poslati na min.hb ili odkuda krenuti za taj kredit ubiti više me zanima onaj dio postotka invalidnosti koji se nevraca od kredita ništa zbog mizerije od mirovine nešto sam procitao o nekakvim fin, poticajima za prvu nekretninu ako netko ima kakav odgovor ili savjet pomoglo bi svima hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija