Jump to content

Oduzimanje prednosti + lakše ozlijeđena osoba


starca

Preporučene objave

Pozdrav svima.

 

Danas mi je stigao obavezni prekršajni nalog gdje sam proglašen krivim što sam oduzeo prednost i izazvao prometnu nesreću.

 

Članci za koje se spominje da sam počinio prekršaj su članak 57. stavak 4., kažnjivo po članku 57., stavak 7., s primjenom članka 293., stavak 2.. Dakle kazna za oduzimanje prednosti + kazna za izazivanje nesreće s lakše ozlijeđenom osobom.

 

Izriče mi se kazna u iznosu od 5,000 kn i oduzimanje vozačke na 2 mjeseca.

 

Ono što me sada zanima je sljedeće:

 

1. Ima li se smisla žaliti na visinu kazne s obzirom da sada mogu uplatiti 2/3? Jedan od glavnih argumenata za žalbu je redovan student i ne baš bajne financijske mogućnosti.

 

Ako mi npr. prođe žalba i smanje mi visinu kazne, jel onda opet pravilo 2/3 ili u cijelosti moram platit? Na zaštitnu mjeru se ne bih žalio jer tu nemem baš nekih dokaza da mi je vozačka jako potrebna.

 

2. Kome šaljem žalbu i kako? Toj PP koja mi je izdala nalog preporučeno ili?

 

3. Ukoliko se ne žalim i prođe 8 dana, oće li mi stići opet nešto na adresu čime se potvrđuje da kreće zaštitna mjera ili ona automatski krene bez obavijesti protekom od 8 dana od kad sam primio nalog?

 

Eto, hvala vam unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako se žališ samo na visinu kazne, dok prekršaj priznaješ i kaješ se za njega (uz molbu za smanjenjem novčane kazne radi statusa studenta, nedostatka primanja i sl.), kaznu će ti sigurno nešto smanjiti. Mogućnost plaćanja 2/3 kazne ćeš imati i nakon te nove presude.

 

2. Žalbu nosiš ili preporučeno šalješ u policijsku postaju koja ti je izdala nalog, a oni će to dalje proslijediti na sud.

 

3. Zaštitna mjera počinje tek kad primiš obavijest o početku mjere od policijske uprave, tako da normalno voziš sve do tada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što mi je najpametnije priložiti kao dokaze? Status redovnog studenta od faksa i što još?

 

Preslika X-ice ili prve stranice indeksa.

 

Odnosno, kako da najlakše dokažem da nemam nikakva primanja i nikakvu imovinu?

 

Potvrda od Porezne uprave.

 

I postoji li negdje šablona prigovora?

 

Prosurfajte malo po našem Forumu i naći ćete primjera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

Trebam vaš savjet i pomoć

 

Naime, prije par mjeseci meni bliska osoba skrivila je prometnu nesreću oduzimanjem prednosti prolaska u raskrižju. Sudara nije bilo. Samo je bilo kočenje. Moram napomenuti da je brzina kretanja obaju vozila bila između 20-30 km/h. Nakon sat vremena osoba iz suprotnog vozila zatražila je medicinsku pomoć u bolnici. Navodno je udarila glavom o staklo. S tim da na glavi te iste osobe nije bilo nikakvih tragova udarca nakon same nesreće.

 

Danas je stigao prekršajni nalog kojim se osoba XX proglašava kriva. Određena je kazna u iznosu od 5000,00 kn i zaštitna mjera upravljanja motornim vozilom B kategorije u trajanju od 2 mjeseca.

 

Osoba XX ima namjeru pisati prigovor. Priznat će krivnju, pokajat će se i tražiti smanjenje novčane kazne i mjere. Navest će da mu je vozačka dozvola neophodna za odlazak na posao. Zanima me što bi točno trebala priložiti uz taj prigovor? Ne bi voljela da se priloži ugovor o radu jer se iz njega lako vidi koliki je iznos plaće. Da li može priložiti neku potvrdu da je zaposlena u toj i toj firmi na neodređeno i da svaki dan putuje osobnim automobilom jer nema javni prijevoz za dolazak na radno mjesto? Tipa da se tako nešto lijepo sastavi i da to potpiše direktor firme. Jel bi to moglo proći?

 

Međutim kako osoba XX nije imala mogućnost uvida u cijeli spis i medicinski nalaz "ozlijeđene" osobe iz suprotnog vozila, voljela bi to učiniti prije podnošenja prigovora. Pošto nije u mogućnosti doći do PP gdje se nalazi spis, zanima me da li to može obaviti netko drugi umjesto nje?

 

Hvala unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi voljela da se priloži ugovor o radu jer se iz njega lako vidi koliki je iznos plaće. Da li može priložiti neku potvrdu da je zaposlena u toj i toj firmi na neodređeno i da svaki dan putuje osobnim automobilom jer nema javni prijevoz za dolazak na radno mjesto? Tipa da se tako nešto lijepo sastavi i da to potpiše direktor firme. Jel bi to moglo proći?

 

Prošlo bi.

 

Međutim kako osoba XX nije imala mogućnost uvida u cijeli spis i medicinski nalaz "ozlijeđene" osobe iz suprotnog vozila, voljela bi to učiniti prije podnošenja prigovora. Pošto nije u mogućnosti doći do PP gdje se nalazi spis, zanima me da li to može obaviti netko drugi umjesto nje?

 

Može angažirati odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru. Zanima me još da li se to možda može dobiti telefonskim putem ta informacija? U nalogu piše samo da je u prometnoj nesreći tjelesne ozljede zadobila ta i ta osoba. Ne piše da su bile lakše ili teže. Pretpostavljam da su bile lakše jer osobi nakon prometne nije bilo ništa. Također me zanima da li bi bilo dobro ishoditi možda neko uvjerenje da osoba nikad nije bila prekršajno kažnjavana ili uvjerenje da se protiv osobe ne vodi nikakav prekršajni postupak?

 

Također me zanima da li se pod prekršajem smatra prometnom nesrečom koja je imala sam materijalnu štetu i za koju se kazna platila na licu mjesta u iznosu od 700kn. Naime u prigovoru planiramo napisati da osoba nije prekršajno kažnjavana. Pa sad ne znam da li se to kosi jedno s drugim.

 

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ako se žališ samo na visinu kazne, dok prekršaj priznaješ i kaješ se za njega (uz molbu za smanjenjem novčane kazne radi statusa studenta, nedostatka primanja i sl.), kaznu će ti sigurno nešto smanjiti. Mogućnost plaćanja 2/3 kazne ćeš imati i nakon te nove presude.

 

tad druga strana ima pravo tražiti naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da tako pise u prekrsajnom nalogu. Nije bili kontakata medu vozilim. Mozes si mislit kako mozes jako udariti glavom o staklo kad je brzina kretanja bila 30km/h. Da bila je policija. Ona je naknadno otisla nakon ocevida u bolnicu.

smatram da bi odvjetnik bio poželjan.

osim kazne i "oštečeni " ,koji očito nije bio vezan a nije dobio kaznu, može tražiti naknadu štete.strah, bol, "trošak liječenja" . očito je da imaju neke veze u policiji.

policija neradi izlazi i za manje karambole (kažu uklonite auto i dogovorite se).

ovdje nije bila prometna.

 

http://www.automoto.com.hr/kor-info/kazne.htm

http://www.instruktor-voznje.com.hr/kazne_u_prometu/

 

(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

(2) Ukoliko je prekršajem izazvana prometna nesreća u kojoj ima ozlijeđenih osoba, kaznit će se počinitelj prekršaja novčanom kaznom propisanom za taj prekršaj uvećanom za iznos do 2.000,00 kuna.

 

2+2=4 a ne 5

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše da prema čl. 57. st. 7., i čl. 293. st. 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Znači 3000 + 2000.

bila je oduzeta prednost u raskrižju. Nakon sat vremena došla je policija i napravila zapisnik.

Da tražila je oštečena osoba naknadu štete tereteći policu osiguranja, no osiguravajuća kuća je istu odbilo kao neosnovanu, pa je sad ta osoba krenula u postupak s osiguravajućom kućom.

 

Najvjerovatnije će se uzeti odvjetnik jer se bojimo sami petljati u ovo. Imate li možda neku sugestiju kojem odvjetniku da se obratimo u Zagrebu?

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Pozdrav svima.

 

Danas mi je stigao obavezni prekršajni nalog gdje sam proglašen krivim što sam oduzeo prednost i izazvao prometnu nesreću.

 

Članci za koje se spominje da sam počinio prekršaj su članak 57. stavak 4., kažnjivo po članku 57., stavak 7., s primjenom članka 293., stavak 2.. Dakle kazna za oduzimanje prednosti + kazna za izazivanje nesreće s lakše ozlijeđenom osobom.

 

Izriče mi se kazna u iznosu od 5,000 kn i oduzimanje vozačke na 2 mjeseca.

 

Ono što me sada zanima je sljedeće:

 

1. Ima li se smisla žaliti na visinu kazne s obzirom da sada mogu uplatiti 2/3? Jedan od glavnih argumenata za žalbu je redovan student i ne baš bajne financijske mogućnosti.

 

Ako mi npr. prođe žalba i smanje mi visinu kazne, jel onda opet pravilo 2/3 ili u cijelosti moram platit? Na zaštitnu mjeru se ne bih žalio jer tu nemem baš nekih dokaza da mi je vozačka jako potrebna.

 

2. Kome šaljem žalbu i kako? Toj PP koja mi je izdala nalog preporučeno ili?

 

3. Ukoliko se ne žalim i prođe 8 dana, oće li mi stići opet nešto na adresu čime se potvrđuje da kreće zaštitna mjera ili ona automatski krene bez obavijesti protekom od 8 dana od kad sam primio nalog?

 

Eto, hvala vam unaprijed.

 

Evo čisto da vas obavijestim kako je prošao moj slučaj. Dakle, kazna mi je prigovorom smanjena sa 5,000 HRK na 2,500 HRK. Zaštitna mjera oduzimanja vozačke dozvole nije korištena (prvotno je bilo u nalogu 2 mjeseca). Sutkinja je bila izrazito dobra i korektna. Hvala svima na pomoći.

 

LP!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija