Jump to content

Brisanje iz evidencije vs rehabilitacija ???


ivagljiva

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

čitao sam dosta postova, ali nisam siguran da sam 100% shvatio.

 

Dakle, 2006 je nastalo kazneno djelo za koje sam osuđen 2013. na 3 god uvjetno.

Htio bih izvaditi vizu, ali se bojim da bi me mogli tražiti potvrde o nekažnjavanju i o tome da se ne vodi nikakav postupak protiv mene.

Ovo drugo mislim da mogu dobiti, ali me brine potvrda o nekažnjavanju.

Da li se nakon izvršene uvjetne kazne od 3 godine može dobiti potvrda o nekažnjavanju ili se mora čekati jos 3 godine da rehabilitacija završi?

 

Hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na pojašnjenju.

 

Znači li to da brisanje iz evidencije i rehabilitacija završavaju istovremeno tj. brisanje iz evidencije nastupa sa završetkom rehabilitacije?

Jel' rok provjeravanja koji ste spomenuli moja uvijetna kazna ili je to nekih dodatnih 3 godina?

U mom slučaju ja bih se mogao prijaviti za vizu ili bilo kojoj drugoj instituciji koja zahtjeva potvrdu o nekažnjavanju tek 2019. godine?

 

2013. - presuda

2016. - kraj uvijetne kazne

2019. - kraj rehabilitacije

 

Mijenja li se išta 2016. godine osim što više ne služim uvijetnu kaznu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači li to da brisanje iz evidencije i rehabilitacija završavaju istovremeno tj. brisanje iz evidencije nastupa sa završetkom rehabilitacije?

 

Da. Rehabilitacija, u principu, jeste brisanje iz kaznene evidencije Ministarstva pravosuđa.

 

Jel' rok provjeravanja koji ste spomenuli moja uvijetna kazna ili je to nekih dodatnih 3 godina?

 

U vašem slučaju je 3 godine, a može varirati od 1-5 godina, ovisi o tome kako sud odredi.

 

U mom slučaju ja bih se mogao prijaviti za vizu ili bilo kojoj drugoj instituciji koja zahtjeva potvrdu o nekažnjavanju tek 2019. godine?

 

Tako je.

 

Mijenja li se išta 2016. godine osim što više ne služim uvijetnu kaznu?

 

U pogledu rehabilitacije - ne mijenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam li ja uopće osnovu za predati molbu?

 

Naime, čitao sam zakon http://www.zakon.hr/z/274/Zakon-o-pomilovanju i primjetio da se nigdje ne spominje pomilovanje za uvjetnu kaznu, već se spominje oprost od izvršenja kazne ili zamjena blažom kaznom ili uvjetnom.

 

"Pomilovanjem se poimence određenoj osobi daje potpuni ili djelomični oprost od izvršenja kazne, zamjenjuje se izrečena kazna blažom kaznom ili se primjenjuje uvjetna osuda, daje se prijevremena rehabilitacija, ukida se ili određuje kraće trajanje pravne posljedice osude, sigurnosne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom, zabrane obavljanja zvanja, djelatnosti ili du*žno*sti ili protjerivanje stranca iz zemlje."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujem da ste mislili na odluke Predsjednice po molbama za pomilovanje?

 

Te se odluke objavljuju u Narodnim novinama, i nažalost imena i prezimena osuđenika jesu vidljiva (kao i o kojem je djelu riječ). Osobno smatram da za takvo što nema potrebe, i da bi standard bio apsolutno ispunjen i putem anonimizacije, dakle da se objave samo inicijali.

 

U recentno vrijeme, došlo je do toga da su se priopćenja za javnost i odluke sudova počele anonimizirati (inicijali), a hoće li takvo što biti primijenjeno i u slučaju odluka Predsjednice po molbama za pomilovanje - ostaje nam za vidjeti.

 

Imajte na umu kako je u zakonskoj proceduri i novi Zakon o pomilovanju, koji je, uzgred rečeno, trebao biti donesen krajem prošle godine, ali je očito negdje zapelo. Moguće će on regulirati ove stvari, koje vas muče drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, mislio sam na odluke Predsjednice po molbama za pomilovanje.

 

Postoji li negdje na internetu prijedlog novog Zakona o pomilovanju?

 

Za sada mogu još pričekati, jer mi uvjetna istiće početkom 2016. Inicijali bi bili ok, dok potpuno otkrivanje podataka smatram kao što ste i napisali nepotrebnim.

Na koji način bih mogao provjeriti kada će biti glasanje o novom zakonu, ako isti i dođe na dnevni red?

 

Hvala na odgovoru u kasne sate i želim Vam laku noć.

 

Edit: Ovo bi moglo biti to admin.mprh.hr/lgs.axd?t=16&id=4265 Idem sada na čitanje.

uređeno: od ivagljiva
Link pronađen
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko sam dobro shvatio, a vezano uz objavu podataka jedina je razlika što se više neće objavljivati odluke koje su riješene negativno.

 

U osnovi, nisam našao gdje je propisano da se u objavi u Narodnim novinama hoće ili neće navoditi ime, prezime, kazneno djelo etc. Doduše, to ne mogu naći niti u trenutnom zakonu koji je na snazi.

Čl. 12, stavka 3 Zakona o pomilovanju:

"Odluka o pomilovanju objavljuje se u službenom glasilu Republike Hrvatske."

...taj članak će u novom zakonu (ako bude izglasan) biti Čl. 13, a stavka 3 ostaje nepromjenjena.

 

Znate li kojim je zakonom odlučeno koji se podaci objavljuju u Narodnim novinama ili je to na volju suda, Predsjednice ili nekog trećeg koji radi objavu? Vjerujem kako to mora biti negdje propisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htio bih se samo još jednom zahvaliti na brzim i preciznim odgovorima.

 

Što se tiče zadnjeg upita i linka na koji ste me uputili sve je rečeno u dijelu zadnjeg paragrafa:

"...odnosno uputa da sudovi donesu vlastita pravila po uzoru na spomenuta pravila Vrhovnog suda RH"

 

Ostaje mi za vidjeti na koji će način Predsjednica postupiti, a žao mi je što mišljenje agencije nije regulirano tj. ako i je ne nalazim gdje i kosi li se sa današnjom praksom gdje se objavljuju svi podaci. U svakom slučaju tema mi postaje kompleksna jer nisam pravnik pa ću morat pričekati i vidjeti kako će izgledati u praksi.

 

Lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema problema, Ivagljiva.

 

Kao što sam ranije napomenuo, smatram da nema razloga da se objavljuju svi podaci, i na tom tragu su i spomenuta Pravila o anonimizaciji, te praksa sudova u zadnje vrijeme (primjerice varaždinskih sudova). Ne vidim javni interes ovdje, da doslovce moraju biti objavljeni apsolutno svi podaci. Ionako su svi podaci poznati tijelima koja odlučuju i mogu se provjeriti u slučaju potrebe.

 

Agencija je dala vrlo dobar osvrt na ovu problematiku, a to što kažete da vam je kompleksno ne treba apsolutno čuditi, jer je tako i pravnicima. Nažalost, mnogo stvari u pravnoj struci nije dovoljno dobro razrađeno, ili uopće nije razrađeno. Zašto je tome tako, pitanje je za druge. I za drugu temu. :-)

 

Imajte doduše na umu kako Predsjednica ne potpada pod sudbenu vlast, tako da formalno ni ne postoji dužnost pridržavati se ovih sudskih pravila. Ali obzirom je materija vrlo srodna, smatram da bi ista pravila trebala vrijediti.

 

Lijep pozdrav i vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mislim da sam krivo protumačio svoju osudu. Dakle, ispravno je sljedeće:

 

Osuđuje se na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine, a temeljem čl.67 KZ izriče se UVJETNA OSUDA te kazna zatvora neće biti izvršena ukoliko u roku od 3 (TRI) godine ne počini novo kazneno djelo.

 

Znači li to da je meni uvjetna istekla 2014. godine?

Znači li to da bih mogao zatražiti brisanje iz evidencije (ukoliko to nije učinjeno automatski) 2017.?

Ima li rok kušnje (ako su ove 3 godine rok kušnje, a ne uvjetna) nekog utjecaja na rehabilitaciju ili je samo mehanizam kojim bi se u slučaju ponavljanja kaznenog djela aktivirala zatvorska kazna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači li to da je meni uvjetna istekla 2014. godine?

 

Ne, jer se gleda rok kušnje (provjeravanja), koji iznosi tri godine.

 

Znači li to da bih mogao zatražiti brisanje iz evidencije (ukoliko to nije učinjeno automatski) 2017.?

 

Ostaje kako je već rečeno u postu #2 i 3 - dakle, 2019.

 

Ima li rok kušnje (ako su ove 3 godine rok kušnje, a ne uvjetna) nekog utjecaja na rehabilitaciju ili je samo mehanizam kojim bi se u slučaju ponavljanja kaznenog djela aktivirala zatvorska kazna?

 

Upravo rok provjeravanja je ključan i njegov istek, da bi rehabilitacija mogla početi teći. Izrečena kazna ne u sklopu uvjetne ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Trenutno je vaša molba još na obradi u Ministarstvu, pa dok prođe tu proceduru i stigne pred Predsjedničinu Komisiju, već će nova Komisija biti imenovana. Ne bi smjelo biti nikakvog zastoja, ali to je procedura koja traje.

 

Inače, recentni slučajevi vezano uz pomilovanja su definitivno pokazali da nam je potreban novi zakonodavni okvir navedenog instituta obzirom su mnoga pitanja neriješena odnosno nedovoljno regulirana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno je vaša molba još na obradi u Ministarstvu, pa dok prođe tu proceduru i stigne pred Predsjedničinu Komisiju, već će nova Komisija biti imenovana. Ne bi smjelo biti nikakvog zastoja, ali to je procedura koja traje.

 

Inače, recentni slučajevi vezano uz pomilovanja su definitivno pokazali da nam je potreban novi zakonodavni okvir navedenog instituta obzirom su mnoga pitanja neriješena odnosno nedovoljno regulirana.

 

Pocetkom sijecnja je zaprimljena,radi se o banalnom djelu koje jedva da je kazneno,a dobio sam samo opomenu. Jeli moguce da se to rijesi do travnja ove godine,jer tada mi je natjecaj za prijem u oruzane snage i tada NE SMIJEM biti u evidenciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači tražite prijevremenu rehabilitaciju? U vašem slučaju mislim da će tome svakako biti udovoljeno, ali gotovo sigurno neće biti gotovo do travnja.

 

Ponavljam, to je procedura koja traje, prvo Ministarstvo mora pribaviti sve žive podatke, pa sastaviti izvješće sa obrazloženim prijedlogom Ministra, pa onda to dolazi pred Predsjedničinu Komisiju, pa oni sastavljaju svoje izvješće i na kraju ide pred Predsjednicu na potpis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači tražite prijevremenu rehabilitaciju? U vašem slučaju mislim da će tome svakako biti udovoljeno, ali gotovo sigurno neće biti gotovo do travnja.

 

Ponavljam, to je procedura koja traje, prvo Ministarstvo mora pribaviti sve žive podatke, pa sastaviti izvješće sa obrazloženim prijedlogom Ministra, pa onda to dolazi pred Predsjedničinu Komisiju, pa oni sastavljaju svoje izvješće i na kraju ide pred Predsjednicu na potpis.

 

A po Vasem misljenju,kad bi moglo otprilike?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je išla kaznena onda se ne gleda da li je banalno nego da li je kazneno a po presudi je bilo.

 

Malo ćeš pričekat.

 

Prijem u Oruzane snage je u svibnju i u rujnu,imali sanse bar da do lipnja bude? Ljudi iz ministarstva pravosudja kazu da bi 'trebalo biti najvjerojatnije do travnja' . A ako i dalje budem u rujnu u evidenciji,gubim zadnju sansu za rad u Oruzanim snagama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A po Vasem misljenju, kad bi moglo otprilike?

 

Nezahvalno za prognozirati, jer samo na našem Forumu imate primjere gdje se i preko godine dana čekalo. Nažalost.

 

A ovo što su vam rekli u Ministarstvu, vjerojatno su mislili na svoj dio posla, ali tu priča nije završena.

 

No, strpljen-spašen, pričekajte. Nema vam druge trenutno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nezahvalno za prognozirati, jer samo na našem Forumu imate primjere gdje se i preko godine dana čekalo. Nažalost.

 

A ovo što su vam rekli u Ministarstvu, vjerojatno su mislili na svoj dio posla, ali tu priča nije završena.

 

No, strpljen-spašen, pričekajte. Nema vam druge trenutno.

 

Da,ako do rujna nije,onda mi nakon toga ni ne treba..Al hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija