Jump to content

legalizacija 2015


kukerl

Preporučene objave

Dobar dan!

 

Prije godinu dana sam primila od bake, koja je umrla, kuću na jednom otoku u Dalmaciji. Na sudu smo sve rješili, vlasnik sam 1/1, platila sam porez i upisala se u z.k. Kuča je izgrađena prije 68, postoji u katastru i imam Uvjerenje, da je izgrađena prije 68.

Sada se pojavio problem. Prije jedno 25 godina je baka dozidala kupatilo i wc, koje nije legalizirala do 30.6.2013. Pošto je baka bila godinama u domu, susjedi su koristili njen vrt i vodu iz cisterne i sada jim smeta,da sam se ja pojavila tamo i želim kuću koristiti. Odmah su postavili zahtjev da se kupatilo sruši. Kuća je stara, kamena i nema mjesta za kupatilo unutra, zbog toga su ga i dozidali. Veliko je 9,20 m2. Kuća je selu, u građevinskoj zoni.

Pošto sam ja iz Slovenije i prije nisam dolazila, znam, da susjedi neće odustati.

Kakva mogučnost postoji, da ja to legaliziram? Čak sam razmišljala, da ovo srušim i napravim novo u istim gabaritima, jer je sada ovo kupatilo jako ružno.

Postoji li koje rješenje? Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan!

 

Prije godinu dana sam primila od bake, koja je umrla, kuću na jednom otoku u Dalmaciji. Na sudu smo sve rješili, vlasnik sam 1/1, platila sam porez i upisala se u z.k. Kuča je izgrađena prije 68, postoji u katastru i imam Uvjerenje, da je izgrađena prije 68.

Sada se pojavio problem. Prije jedno 25 godina je baka dozidala kupatilo i wc, koje nije legalizirala do 30.6.2013. Pošto je baka bila godinama u domu, susjedi su koristili njen vrt i vodu iz cisterne i sada jim smeta,da sam se ja pojavila tamo i želim kuću koristiti. Odmah su postavili zahtjev da se kupatilo sruši. Kuća je stara, kamena i nema mjesta za kupatilo unutra, zbog toga su ga i dozidali. Veliko je 9,20 m2. Kuća je selu, u građevinskoj zoni.

Pošto sam ja iz Slovenije i prije nisam dolazila, znam, da susjedi neće odustati.

Kakva mogučnost postoji, da ja to legaliziram? Čak sam razmišljala, da ovo srušim i napravim novo u istim gabaritima, jer je sada ovo kupatilo jako ružno.

Postoji li koje rješenje? Lijep pozdrav!

 

Ovako na prvu, postoji mogućnost ishodovanja građevinske dozvole za dogradnju (rekonstrukciju). Da bi tome mogli pristupiti najbolje se savjetovati sa nekim arhitektom koji je angažiran na području gdje je kuća pa da izvidite dal prostorni plan omogućava ili ograničava gradnju i koje su Vam solucije. Mimo arhitekta možete otići u nadležni ured za prostorno i zatražiti "lokacijsku informaciju" koja je u biti službeni izvod iz prostornoplanske dokumentacije. Lokacijska informacija Vam može pomoći oko uvjeta gradnje na Vašoj čestici i daljnjih pitanja.

 

Bez viđenog bi bilo loptanje pa najbolje da provjerite uživo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, kako se zakon mjenjao tako vam Uvjerenje o građenju prije 1968 nije više dokaz legalnosti, nego se ishodi Uporabna dozvola na osnovu Uvjerenja o građenju prije 1968. Međutim kako vam pri podnošenju zahtjeva za Uporabnu izlazi referent vidjeti stvarno stanje, Uporabnu nećete dobiti zbog nadograđenog kupatila. Srušite kupatilo (ako ionako mislite praviti drugo), ishodujte Uporabnu dozvolu pa dalje postupite kako vam je sugerirala poštovana Ketcha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na vašim odgovorima. Znači, prvo zatražim lokacijsku informaciju. Pregledala sam prostorni plan na internetu i vidim, da se kuća nalazi u građevinskoj coni-neizgrađeno. Čini mi se, da je to dobra informacija.

Znam, da se zakon mjenjao, samo mi nije jasno, zašto Uvjerenje nije više dovoljno? Mislite za rekonstrukciju? Jer samim uvjerenjem mislim, da je glavna zgrada legalizirana.

Još jedanput hvala. Sad vidim, da me čeka puno troškova. Pomalo sam več zažalila, da sam isplatila ostale. Činilo mi se, da su stvari čiste..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada sam još jedanput pregledala sve papire i pronašla Potvrdu Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja sa izjavom, da se moja čestica nalazi u obuhvatu Prostornog plana uređenja grada i to:

- unutar izgađenog dela građevinskog područja, unutar Sm zone, stambene namjene manje gustoče, unutar jezgre naselja. Potvrda je bila izdana 25. kolovoza 2014.

 

Mislite, da to znači, da je moguča rekonstrukcija?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Promjenila su se pravila igre. Po zakonu ste dužni ishodit Uporabnu dozvolu prije 15.02.1968. da bi Vaša kuća bila legalna. većina odjela uzima Uvjerenje kao dovoljno kada je u pitanju izmjena građ.dozvole ALI će Vas katastar sigurno odbiti kad dođe vrijeme ucrta dogradnje u katastar.

 

što se tiče potvrde koju spominjete, na Vaše pitanje nije moguće odgovorit. Fali podatak što ta konkretna zona dopušta (kig,kis) te što u planu piše za rekonstrukciju unutar jezgre naselja.

Sada sam još jedanput pregledala sve papire i pronašla Potvrdu Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja sa izjavom, da se moja čestica nalazi u obuhvatu Prostornog plana uređenja grada i to:

- unutar izgađenog dela građevinskog područja, unutar Sm zone, stambene namjene manje gustoče, unutar jezgre naselja. Potvrda je bila izdana 25. kolovoza 2014.

 

Mislite, da to znači, da je moguča rekonstrukcija?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po svemu sudeći - rekonstrukcija će biti moguća budući da se nalazi u izgrađenom dijelu naselja. Ako sam dobro shvatio, riječ je o relativno maloj kućici pa mi je nekako teško zamisliti da je i parcela toliko mala da ne bi zadovoljila uvjete glede kis-a i kig-a. Ali prije svega, onako kako je spomenuo gosp. gore - uporabna itd...itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mene opet. Što više pokušavam srediti stvari, na više problema naiđem. Čekam lokacijsku informaciju, trebala bi je dobiti za par dana. Sa građevinarom sam se dogovorila, da srušimo ovu nadogradnju, da dobijemo Uporabnu dozvolu.

Sada me interesira, kako ću ja uopće dobiti uporabnu, jer je kuća u prilično lošem stanju. Hitno treba promjeniti krov, jer prokišnjava Pošto u kući godinama nisu živjeli, neznam dali struja odgovara postoječim propisim i kako sada vidim, sigurno postoje još koji nedostaci. Imam i energetski certifikat, ako to nešto znači.

Ako sada promjenim krov i napravim vjenac, onda to neće biti od 68..?

Lijep pozdav svima, koji se mučite sa mojim neznanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mene opet. Što više pokušavam srediti stvari, na više problema naiđem. Čekam lokacijsku informaciju, trebala bi je dobiti za par dana. Sa građevinarom sam se dogovorila, da srušimo ovu nadogradnju, da dobijemo Uporabnu dozvolu.

Sada me interesira, kako ću ja uopće dobiti uporabnu, jer je kuća u prilično lošem stanju. Hitno treba promjeniti krov, jer prokišnjava Pošto u kući godinama nisu živjeli, neznam dali struja odgovara postoječim propisim i kako sada vidim, sigurno postoje još koji nedostaci. Imam i energetski certifikat, ako to nešto znači.

Ako sada promjenim krov i napravim vjenac, onda to neće biti od 68..?

Lijep pozdav svima, koji se mučite sa mojim neznanjem.

 

Prvo ishodujte uporabnu (za to vam nebi trebalo otici puno vremena samo ih trebate poticati da izadju na teren, utvrde stanje i napisu rješenje). Potom cete putem Pravilnika o jednostavnim gradjevinama i radovima izmijeniti krov. Nebitno kakva je struja, voda itd. Energetski certifikat je dobro imati iako za Uporabnu prije 1968. Vas ni nece traziti.

 

Sto se tice vijenca samo provjerite da li ste u zoni koja je zasticena konzervatorima.. neovisno o Pravilniku koji Vam dopusta izmjenu krova s njima bi ste se trebali usaglasiti (iako su nekad pretvrdi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija