Jump to content

pitanja o boravku,radu i braku sa strancem

Preporučene objave

Pozdrav,

Ja sam državljanka Republike Hrvatske i

imam dečka stranca kojemu je potrebna viza za dolazak u Hrvatsku,podnio je zahtjev za turističku vizu,te bi uskoro trebao biti riješen. U Hrvatskoj će biti 3 mjeseca. Zanima me nekoliko stvari.

1.Smije li, nakon mjesec dana boravka na adresi koja je napisana u pozivnom pismu,preseliti i prijaviti se na neku drugu adresu?(htjeli bi neko vrijeme biti s mojom obitelji,a onda živjeti sami)

2. Da li on smije tražiti posao,(tj. naći poslodavca koji će mi dati posao i podnijeti zahtjev za boravak u svrhu rada),s obzirom da dolazi na temeljiu turističke vize sa svrhom posjete?

3. Da li može tražiti produženje turističke vize?(ako ne smije tražiti posao ili ga ne uspije naći)

4.Da li može iz Hrvatske podnijeti zahtjev za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji? Koliko ranije bi trebao podnijeti zahtjev s obzirom da mu turistička viza traje 3 mjeseca i koliko vremena je potrebno za rješenje zahtjeva za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji?

5.Što je potrebno,koji dokumenti,njemu i meni za stupanje u brak?

Molim vas za odgovore jer ništa ne znam niti mi je išta jasno.

Puno vam hvala

Dijeli na drugim stranicama
  • 4 tjedna kasnije...

Možete se vi vjenčat u bilo kojoj državi.

Ako nije u braku ne može bit ni spajanje sa obitelji osim izvanbračne zajednice koju je potrebno dokazat.

Osim braka uvjet je i ovo

"Strancu će se odobriti privremeni boravak ako:

- dokaže svrhu privremenog boravka,

- ima valjanu putnu ispravu,

- sredstva za uzdržavanje,

- zdravstveno osiguranje,

- te nema zabranu ulaska i boravka i

- ne predstavlja opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: Jivić
      Postovani vrlo nezgodna situacija na poslu je kolegi nestao novac iz novcanika primjetio je tek drugi dan.Obavjestio nas ostali smo u soku.Dan nakon kako nas je obavjestio otisao je na policiju i podnio prijavu.Novcanik je uzet (materijal umjetni skaj neki ) i poslan na ocitanje otisaka. Zanima me ako je tko to i napravio od kolega a na poslu dostupne medicinske jednokratne rukavice dali su moguci otisci.Vrlo jedna ljigava situacija.
    • objavio: ameliedelis
      Pozdrav! Meni 31.7. Ističe ugovor i poslodavac mi ga neće produžiti. Imam uvjete za naknadu ali me zanima moram li ja čekati 1.8. Za prijavu na burzu ili mogu prijaviti ranije, npr 29.7. pošto znam koji mi je zadnji radni dan? Isto tako, moram otići na 2 tjedna izvan zagreba, oce li biti ikakvih problema ako se prijavim na burzu i onda odem? Hvala!
    • objavio: anast5
      Poštovani, 
      suprug je bez mog znanja poslao tuzbu za razvod braka. Dobila sam poziv na rociste (koje je za 2 mjeseca), ali nisam podigla pismenu obavijest. Posto bih htjela odgoditi rastavu, zanima me kakva je procedura te kako odgoditi prvo rociste(da li da ne podignem obavijest ili da se ne pojavim prvi put)?
    • objavio: samojako
      Pozdrav,
      sve je komplicirano u našoj državi, pa bih vas zamolio za precizne i konkretne informacije iz sudske prakse/zakona.
      Član obitelji je dobio otkaz prije 4 godine u javnom poduzeću. Nakon točno 4 godine dobio radni spor u kojem su ga vratili na radno mjesto. U međuvremenu je radio na više mjesta sveukupno 2 godine (24 mjeseca), znači 2 godine je bio nezaposlen. Trebao bi dobiti zaostalih 24 plaće cca 5,000kn znači 120,000kn + zatezne kamate koliko ja razumijem zakon( + razliku ako je radio za cca 4000 kn u međuvremenu - po 1000kn za svaki mjesec + kamata).
      Međutim, firma mu to već pola godine nakon što se vratio na posao ne želi isplatiti, pravi se kao da se ništa nije dogodilo. Imam 3 pitanja:
      1) Zakonski rok do kojeg mu MORAJU isplatiti sve zaostale plaće ?! 
      2) Računa li se kamata do datuma dobivene presude ili do datuma ISPLATE. 
      3) Kako znati da firma isplaćuje sve, tj. NE VARA - čuli smo da neke firme namjerno rade krivi izračun. Trebamo li angažirati vještaka koji bi napravio obračun, možete li dati neku preporuku? Ima li neka tablica kamata kako se može izračunati zatezne kamate i cjelokupni iznos?

HVALA
    • objavio: onyx48
      Supruga želi rastavu braka i zahtijeva da ja iselim iz stana. To je njezin stan koji je imala prije nego smo se vjenčali, ja sam na toj adresi prijavljen. Da li ona mene može izbaciti ili odjaviti sa adrese bez da se ja složim. Naime, kako mi je penzija mala, ja ne mogu financijski podnijeti iznajmiti drugi stan i dok ne nađem prihvatljiv smještaj ja moram ostati u tom stanu. Molim vas, pomozite mi savjetom jer sam očajan. Hvala unaprijed! 
  • Napravi novi...