Jump to content

Kupnja/nasljeđivanje kuće-vanknjižno vlasništvo


Frank Lucas

Preporučene objave

Pozdrav.

Odmah se ispričavam zbog poduljeg posta.

 

Hitno moram riješiti slijedeći problem:

 

Nakon smrti supruginog djeda, kuću nasljede njegova 2 sina (jedan od njih-moj punac). Prije pedesetak godina pokojnik-djed je kupio gradilište s projektom i izgrađenim temeljima od gospođe, koja je danas još uvijek živa, te izgradio kuću (roh bau- nije završena), no nije se držao projekta i dozvole, te dobrim dijelom kuća nije legalna:tikvan:. Nažalost, do smrti se nije upisao u gruntovnicu kao vlasnik te su i njegovi nasljednici sad vanknjižni vlasnici.

 

Sada bi moj punac meni darovao svoj dio (1/2), dok bih njegovom bratu isplatio njegov dio (1/2).

 

Kako to izvesti da sve bude "čisto" te da nemam naknadnih problema oko toga?

 

Kod javnog bilježnika sam dobio savjet da s gospođom, od koje je prije 50-tak godina pokojnik kupio nekretninu (i postoji kupoprodajni ugovor), sklopim kupoprodajni ugovor te kao jedini kupac tako upišem vlasništvo u gruntovnici na svoje ime, a da s puncem i njegovim bratom sklopim ugovor kod odvjetnika (bez ovjere kod javnog bilježnika) u kojem se navede kako mi punac daruje svoju 1/2, a njegovog brata da isplaćujem u iznosu od xxxx kuna, itd...

 

Smije li se sklopiti takav kupoprodajni ugovor s prvotnom vlasnicom?- ispada da je dvaput prodala istu nekretninu...

Mogu li imati naknadnih problema sa nekim od sadašnjih suvlasnika u budućnosti ako sklopim ugovor kako je gore navedeno?

 

Unaprijed zahvaljujem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Solucija koju vam predlaže odvjetnik je izvodljiva,dakako da bi se u tom slučaju radilo o dvostrukom otuđenju nekretnine od strane upisane vlasnice,ali ako tako nešto neče niko sporiti,onda ok.

No,zašto bi to radili,posebo kad se uzme u obzir što će te i tu vlasnicu dovesti u nezgodnu situaciju jer žena zna da je to već jednom prodala,glede čega je nečete moći ubjediti da je sve čisto i da nema muljaže,zbog čega vam mogu predložiti da se punac i njegov brat na temelju kupoprodaje i rjesenja o nasljeđivanju upišu kao vlasnici nekretnine a onda bez ikakvi sumnji nesmetano raspolažu istom,u scenariju koji ste opisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

Nažalost, do smrti se nije upisao u gruntovnicu kao vlasnik te su i njegovi nasljednici sad vanknjižni vlasnici.

 

nasljednici nisu izvanknjižni vasnici nekretnine

vanknjižni vlasnici nekretnine se postaje odlukom suda ili nekog drugog nadležnog tijela.

u ovomslučaju nasljednici su samo posjednici i nasljedili su posjed.

 

tužbom za utvrđivanje prava vlasništva (prema upisanom vlasniku) i uz dogovor sa upisanim vlasnikom traže utvrđivanje da su vlasnici temeljem kupoprodajnog ugovora.

 

sklapanjem novog kupoprodajnog ugovora ponovo se plaća porez na nekretnine.

navedenim t..... kobminacijama samo bi država zaradila (ubiruči porez).

ako ti punac daruje nekretninu plaćaš porez ali ako tu nekretninu daruje svojoj ćerki nema poreza . kupovina ili darovanje od brata, strica plaća se porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tužbom za utvrđivanje prava vlasništva (prema upisanom vlasniku) i uz dogovor sa upisanim vlasnikom traže utvrđivanje da su vlasnici temeljem kupoprodajnog ugovora.

zašto tužbom,kad su ispunjene sve pretpostavke zemljišno knjižnog prava da se punac i njegov brat kao sveopći pravni sljednici svog oca a na temelju kupoprodaje,upišu kao vlasnici nekretnine.

Prodavac je još uvijek živuća upisana vlasnica koja je dala suglasnost kupcu da se upiše,a budući da je kupac umro,na njegovo mjesto stupaju nasljednici,koje pravno sljedništvo dokazuju rješenjem o nasljeđivanju,glede čega tužba nema nikakvog smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovorima.

Što se tiče vlasnice, kaže kako nije problem te da će potpisati što god treba da se regulira stanje vlasništva. Kupoprodajnim ugovorom bih (znam) platio porez, no iskoristio bih olakšicu za kupnju prve nekretnine, te bi mi to bilo korisno i prilikom dobivanja kredita.

 

Opcija da se moj punac i njegov brat prvo upišu kao vlasnici također snosi obvezu plaćanja poreza, zar ne? Ako je tako, tada bi prvo oni platili porez, a zatim ja (odnosno moja supruga) na onaj dio od 1/2 koji nije obuhvaćen darovnim ugovorom između nje i njenog oca....

 

Inače moje je mišljenje da pokojnik nije htio to riješiti upravo iz razloga da izbjegne plaćanje poreza... Je li moguće igdje provjeriti je li plaćen porez prilikom te kupnje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Solucija koju vam predlaže odvjetnik je izvodljiva,dakako da bi se u tom slučaju radilo o dvostrukom otuđenju nekretnine od strane upisane vlasnice,ali ako tako nešto neče niko sporiti,onda ok.

No,zašto bi to radili,posebo kad se uzme u obzir što će te i tu vlasnicu dovesti u nezgodnu situaciju jer žena zna da je to već jednom prodala,glede čega je nečete moći ubjediti da je sve čisto i da nema muljaže,zbog čega vam mogu predložiti da se punac i njegov brat na temelju kupoprodaje i rjesenja o nasljeđivanju upišu kao vlasnici nekretnine a onda bez ikakvi sumnji nesmetano raspolažu istom,u scenariju koji ste opisali.

 

 

 

Dvostruko otuđenje??? Je li moguće da bude problema oko toga, i na kraju, je li to u skladu s zakonom?

Ne vjerujem da će netko to osporavati, jer bi u svemu bili uključeni moj punac i njegov brat kao suvlasnici prema rješenju o naslijeđivanju, te vlasnica nekretnine.

Može li netko "treći" bilo što osporavati po pitanju navedene nekretnine?

Napomena: punčev brat ima sina, no on se u rješenju o nasljeđivanju nigdje ne spominje. Ima li on kasnije kakve osnove za potraživanje bilo čega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

punčev brat ima sina, no on se u rješenju o nasljeđivanju nigdje ne spominje. Ima li on kasnije kakve osnove za potraživanje bilo čega?

jasno da se sin od punčevog brata ne spominje u rješenju o nasljeđivanju budući da po nasljednom redu u konkretnom postupku nije pozvan na nasljeđivanje.

Ako sa punčevim bratom sklopite kupoprodaju,onda je sasvim izvjesno da njegov sin tu nema što više tražiti,iz razloga što bi se u tom slučaju radilo o teretnom ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija