Jump to content

Nova "razdvojena" rješenja o mirovini


ecwashere

Preporučene objave

Mirovinsko je počelo sa dostavljanjem novih rješenja za nas posebne umirovljenike. Naravno, kako su i najavili, a suprotno nekim mišljenjima prodavača magle koji su najbolje znali, iznos mirovine je isti, tj. nije se smanjio. No kako pretpostavljam da će se dostavljanje malo protegnuti, ako ima netko voljan da pukne ovdje rješenje koje je dobio, da malo proštudiramo....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovinsko je počelo sa dostavljanjem novih rješenja za nas posebne umirovljenike. Naravno, kako su i najavili, a suprotno nekim mišljenjima prodavača magle koji su najbolje znali, iznos mirovine je isti, tj. nije se smanjio. No kako pretpostavljam da će se dostavljanje malo protegnuti, ako ima netko voljan da pukne ovdje rješenje koje je dobio, da malo proštudiramo....

 

Daj svoje stavi, rekao si nas posebenim jer nama posebnijima je odgođeno do lipnja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovinsko je počelo sa dostavljanjem novih rješenja za nas posebne umirovljenike. Naravno, kako su i najavili, a suprotno nekim mišljenjima prodavača magle koji su najbolje znali, iznos mirovine je isti, tj. nije se smanjio. No kako pretpostavljam da će se dostavljanje malo protegnuti, ako ima netko voljan da pukne ovdje rješenje koje je dobio, da malo proštudiramo....

 

dali rješenje sadrži bodove određene za staž iz radnog odnosa i bodove po posebnom uvjetima ? dali rješenje sadrži izračun osobnih bodova tj.temeljem koje plaćeje izvšen izračun osobnih bodova ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da sam dobio postao bih ga, evo prenosim sa stranice UDVDR Kc-Kž Županije:

 

Rješenja su primili sve umirovljene DVO i umirovljeni policajci (po posebnim propisima kako to drugovi nazivaju) ..... nema promjena za sada iu iznosima.... ali ako jedan od dva izvora financiranja tvoje mirovine "presuši" zaboravi na navedeni iznos mirovine napisan u tvom rješenju! U tome i je kvaka. Zanimljivo samo da ova kategorija branitelja koja je u obrani RH bila od prvog dana, koji nisu bili ranjeni i dobili invaliditet (nažalost ili na sreću?!) i koja je u vojno-policijskoj službi RH provela časno po 15,20 i više godina sada postaje predmet njihovog "RAZDVAJANJA".......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kvaka je u tome što: - što je veća mirovina to je i veći iznos usklađivanja. Npr: ako imaš mirovinu 10000 kuna i ako je usklađivanje 5% godišnje to znači da ti mirovina raste 500 kuna na godinu. Onom bogcu s 2000 kuna raste 100 kuna. U tome leži poanta ovog razdvajanja, tj da bi se tijekom godina smanjio ukupan iznos koji se izdvaja za mirovine.

Drugo, netko tko je otišao 1995 godine u mirovinu s 5000 kuna pa do danas je mirovina narasla za nekoliko tisuća kuna zbog usklađivanja mirovina i rasti će svakom godinom sve više pa da vladajući ne bi morali donositi nepopularne mjere smanjivanja mirovina onda su ovo lijepo isplanirali tako da to lagano spriječe i ubuduće umanje jer:

Primjer:

- RVI 1995 umirovljen s trenutnom mirovinom od 7000 kuna

- radni staž ostvaren samo u vojsci što znači staž osiguranja recimo od 1990- 1995 (5 godina)

- ukupni mirovinski staž 40 godina

- dio mirovine koji se računa u skladu s člankom 80 st 3 i 4 i koji se usklađuje je 350 kuna

što znači da će mu mirovina rasti oko 16 kuna godišnje

 

Eto ako griješim neka me profesor ispravi, ali po mojem skromnom znaju to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ako dođe do usklađivanja mirovina, usklađivat će se samo onaj dio koji je prema ZOMO tj. izvan rata.

 

Npr. ako ti je omjer 50-50, 50% na DR se neće usklađivati, već samo onaj dio izvan DR-a.

 

Međutim, nije isti iznos mirovine na ovih 50% iz DR-a u usporedbi sa onim dijelom prema ZOMO-u, a taj dio je dosta manji.

 

Npr. satnik sa 50-50 ima mirovinu 5001, kunu, ali mu je onih 50% izvan DR-a daleko manji (mislim napamet ali negdje oko 1000 kuna).

 

Ako dođe du usklađivanja to će biti mizerna cifra od oko 20-tak kuna, a ne kao prije na iznos cijele mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam dobio rješenje o razdvajanju, ali mi nešto u svemu tome nije jasno .............. U RH se SVAKI dohodak, SVAKI primitak i SVE ostalo, računa u BRUTTO iznosu .............. a nama su preračunali nešto drugo .............. U ZOMO piše:

 

Članak 80.

(1) Starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina, invalidska mirovina i obiteljska mirovina koja se ostvaruje prema posebnom propisu pod povoljnijim uvjetima ili se određuje na povoljniji način od načina određivanja mirovine prema ovome Zakonu, a u cijelosti ili dijelu se određuje na temelju staža osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona, razdvaja se na dio mirovine ostvaren prema posebnom propisu i dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona.

(2) Dio mirovine ostvaren prema posebnom propisu utvrđuje se tako da se svota mirovine određena prema ukupnom mirovinskom stažu umanji za dio mirovine za staž osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona.

(3) Dio mirovine za staž osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona izračunava se tako da se cijela mirovina podijeli s ukupnim mirovinskim stažem i tako dobivena vrijednost mirovine po godini mirovinskog staža pomnoži s faktorom preračuna iz stavka 4. ovoga članka, i s ukupnim stažem osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona, i preračunava u osobne bodove primjenom aktualne vrijednosti mirovine iz članka 88. stavka 1. ovoga Zakona.

 

Rješenjem iz mirovinskog imam 77 i nešto sitno bodova, a razdvojeno mi je 66 i nešto sitno, dakle, RAZDVOJENA MI JE SMANJENA MIROVINA ............

 

Svuda piše MIROVINA, a ne SVOTA MIROVINE NA DAN 31.12.2014. ...................

 

Zašto nam je svima razdvojena smanjena mirovina, ako u se po svim zakonima uvijek radi sa brutto iznosima, zašto i mirovina nije razdvojena cijela ?

 

Da li je to zbog toga jer se razdvajanjem cijele gube uvjeti za smanjivanje mirovine po Liniću, Račanu i Suzani ?

 

Da li naša vladajuća garnitura nas smatra ovcama ?

 

Da li mi netko može odgovoriti na ova pitanja ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po pravnom shvaćanju Upravnog suda RH miorovina bi trebalabiti izračunata temeljem neto primitaka osiguranika.

 

Upravni sud Republike Hrvatske, Us-6312/1995 od 21. studenog 1996.

Upravni sud Republike Hrvatske, Us-1498/1998 od 19. siječnja 2001.

Upravni sud Republike Hrvatske, Us-4985/2003 od 30. kolovoza 2007.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li naša vladajuća garnitura nas smatra ovcama ?

 

Da li mi netko može odgovoriti na ova pitanja ?

Ako nisi još shvatio za što te/nas smatraju bilo koji vladajuću u ovoj Našoj onda ti nisu ni trebali poslat Rješenje.

 

Uvijek je bilo, jeste a i bit će kako oni žele/smatraju.Tko se neće prilagodit njegova krivica.

 

Lova ti je ostala ista samo povećanje (buduće) neće ići na svu primljenu lovu (bar do 1.7.).Jako prosto i jako jednostavno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi koji nemaju "radnog" staža i kod kojih nemaju kaj razdvajati , njima se vjerovatno neće ništa promijeniti već će dobiti rješenje da im je sav staž vezan uz posebne propise i njihove mirovine će mirovati do poboljšanja stanja u proračunu (dakle stanje kakvo i je bez promjena) dakle neće im padati ali niti rasti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi koji nemaju "radnog" staža i kod kojih nemaju kaj razdvajati , njima se vjerovatno neće ništa promijeniti već će dobiti rješenje da im je sav staž vezan uz posebne propise i njihove mirovine će mirovati do poboljšanja stanja u proračunu (dakle stanje kakvo i je bez promjena) dakle neće im padati ali niti rasti
Hvala na odgovoru Presveti.Baš utješno od države..da ti pamet stane,opet!!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru Presveti.Baš utješno od države..da ti pamet stane,opet!!

90% nas je spremno na bolne rezove 50 % na smanjenja primanja prema tome nečeš morati dugo čekati na povečanje primanja jer država bude cvala od sreće možda dobiješ i zaostatke jedne godine možda i prije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš utješno od države..da ti pamet stane,opet!!

 

 

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani p.lav ,

 

Ne, nama će stati mirovina, pamet je nestala (ako je i bila) kod onih koji su dozvolili ovakav ZOMO, članake 80. i 81.

 

To su svi u lancu donošenja zakona od 2013.g., zar ih trebam nabrajati.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ako dođe do usklađivanja mirovina, usklađivat će se samo onaj dio koji je prema ZOMO tj. izvan rata.

 

Npr. ako ti je omjer 50-50, 50% na DR se neće usklađivati, već samo onaj dio izvan DR-a.

 

Međutim, nije isti iznos mirovine na ovih 50% iz DR-a u usporedbi sa onim dijelom prema ZOMO-u, a taj dio je dosta manji.

 

Npr. satnik sa 50-50 ima mirovinu 5001, kunu, ali mu je onih 50% izvan DR-a daleko manji (mislim napamet ali negdje oko 1000 kuna).

 

Ako dođe du usklađivanja to će biti mizerna cifra od oko 20-tak kuna, a ne kao prije na iznos cijele mirovine.

Da li se u žalbi na ova nova rješenja o razdvajanju mogu pobijati i neke druge činjenice iz ranijih rješenja, kao npr. postotak radne nesposobnosti i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne.....

 

Molim te da mi malo pojasniš to.

Ako ja smatram da mi je u prethodnom rješenju sve utvrđeno na pogrešan način, ali nažalost nisam podnosio tužbu Upravnom sudu, postoji li ikakav način da sada osporim iznos mirovine.

Onako laički , ako oni utvrđuju nove činjenice mogu i ja iznositi nove činjenice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim te da mi malo pojasniš to.

Ako ja smatram da mi je u prethodnom rješenju sve utvrđeno na pogrešan način, ali nažalost nisam podnosio tužbu Upravnom sudu, postoji li ikakav način da sada osporim iznos mirovine.

Onako laički , ako oni utvrđuju nove činjenice mogu i ja iznositi nove činjenice.

ne možeš praviti žalbu,na nešto što se mijenja,a nema veze s tvojim prijašnjim kako ti kažeš pogreškama,....eventualno možeš praviti žalbu,samo ako dođe do neke greške koja se tiće ovog razgraničenja..znaći prijašnje propuste ili greške ne možeš ispravljati...

 

za to postoje drugi načini (za neke nikakvi načini) poput ponavljanja postupka,obnove itd...pošto neznam tvoj slučaj,evo ti primjer,..pogrešno izračunat staž....tražiš od mirovinskog da ti to ponovo obrade i promjena stupa od novog podnošenja (nema zaostataka)......

omjer rat-mir......ponovna obrada ...

napiši šta je pogrešno,pa će netko možda imati savjet kako riješiti ili se ne može riješiti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne možeš praviti žalbu,na nešto što se mijenja,a nema veze s tvojim prijašnjim kako ti kažeš pogreškama,....eventualno možeš praviti žalbu,samo ako dođe do neke greške koja se tiće ovog razgraničenja..znaći prijašnje propuste ili greške ne možeš ispravljati...

 

za to postoje drugi načini (za neke nikakvi načini) poput ponavljanja postupka,obnove itd...pošto neznam tvoj slučaj,evo ti primjer,..pogrešno izračunat staž....tražiš od mirovinskog da ti to ponovo obrade i promjena stupa od novog podnošenja (nema zaostataka)......

omjer rat-mir......ponovna obrada ...

napiši šta je pogrešno,pa će netko možda imati savjet kako riješiti ili se ne može riješiti...

Hvala ti. tražit ću novu ocjenu radne sposobnosti.

Inače radi se o mirovini po Ugovoru HVO gdje su priznavali samo ranjavanje, a nisu cijenili povrede, ozljede i oboljenja. kasnije su ih ljudi dobili na Ustavnom sudu koji kaže u svojoj Odluci Broj: U-III-1941/2011

Zagreb, 14. veljače 2013.:

"Slijedom navedenog, Ustavnom sudu ne preostajedrugo nego ocijeniti navedeni pristup Upravnog suda formalističkim,koji ne uzima u obzir pravi smisao i svrhu, kako članka 1. stavka 1.točke 7. Ugovora, tako niti Ugovora u cijelosti, koji pripadnikeHrvatskog vijeća obrane (HVO, državljane Republike Hrvatske) - stradale(pod određenim okolnostima) na teritoriju Bosne i Hercegovine i sostvarenim statusom ratnog vojnog invalida - izjednačava s pripadnicimahrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, u odnosu na prava koja impripadaju zbog oštećenja organizma kao posljedica rane, ozljede ilibolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske. "

Tražio sam obnovu postupka pozivajući se na Odluku Ustavnog suda, ali sam odbijen jer nemam nove dokaze .

Sada ću tražit jednostavno novu ocjenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

bambur morat ćeš ako želiš nešto ishodovati ići na bolničko lječenje pa nakon toga traži obnovu postupka..rat-mir.bez tog lječenja jako teško..tražiš da je došlo do pogoršanja u svezi bolesti dobivene u ratu..tako jeto bilo kod mene..ako sam dobro razumio tvoje pitanje.i to lječenje nek traje najmanje 3 dana,a bolje i više dana,tjedana.sretno.dase samo moraš bit uporan ko k..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

U prošli četvrtak sam bio u hzmo-u (zagreb), i evo što mi je rekao moj "kontrolor".

Mirovine se ponajprije razdvajaju kako bi se obvezno godišnje povečanje odnosilo samo na radni staž,a ne dodatak...što je po njima u redu.Za rješenje mi nije ništa rečeno,dok je smanjenja mirovine bilo (meni 100-tna opća)...uzeli 300kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zasto bi ti uzeli od 100% opce, pa nije se zakon u tom dijelu nista mijenjao, jesi dobio kakvo pismeno rijesenje-obrazlozenje.

Mirovina sa 01.03., u odnosu na 01.05.,je umanjena za 300kn.Nema nikakvog rješenja kao i obrazloženja osim što mi je rečeno da neznaju (hzmo) od kuda državi lova i za ove isplate.Po izvatku iz banke neto uplata je umanjena za 300kn.Kako,zašto....(?!)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovina sa 01.03., u odnosu na 01.05.,je umanjena za 300kn.Nema nikakvog rješenja kao i obrazloženja osim što mi je rečeno da neznaju (hzmo) od kuda državi lova i za ove isplate.Po izvatku iz banke neto uplata je umanjena za 300kn.Kako,zašto....(?!)

 

Mamicu im bezobraznu , a otkud njma lova za njihove plaće ? Sastavi podnesak , u kojem tražiš obrazloženje smanjenja , pošalji s povratnicom i čekaj odgovor. Ali prije toga pitanje; jesi li prijavljen na e-građani ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dame i gospodo, nekada je bilo povoljnije biti u "onoj opciji" -više rat-nego mir (mislim npr na umirovljenje 70% omjer rata, rat-drugi 30% dio mir-po HZMO pa takva-kakva i mirovina ili 100% vojni dio...).

 

Sada se neke stvari mjijenjaju pa se može dogoditi obrnuta verzija.....

 

-)

 

Bit će tu svašta........kad dođu kojekakve revizije i rebalansi.............. bit će svašta i rezova (na žalost..........)...

 

Domovinski rat se zaboravlja, a dobar dio je kriva i recesija, pogotovo ovi "razbojnici i lopovi te ratni profiteri".nezahvalni mediji.............

 

Mnogi su branitelji i HRVI izgubili zdravlje, pomrli, ostali bez posla..a vidi kako se braniteljima zahvaljuje-nikako.

 

Drug Milanović je više puta rekao u medijima da braniteljima nisu srezana prava (branitelji, krenimo od rezanja mirovina 10% -poništavanja-obnavljanja stipendija za djecui hrv. hranitelja....a to je namjerno zaboravio ili se pravi lud -kao većina političara)

 

Naravno, Fred šuti, jer ministarska plaća je ministarska plaća ?

 

Barem je naš premijer tresnuo sa borbenog vozila (pogrešno je pao-doskočio). Trebao je "zviznut "tintarom". Možda bi više cijenio braniteljsku populaciju? Šteta što mu se i Fred nije pridružio u onako atraktivnom doskoku :-)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mamicu im bezobraznu , a otkud njma lova za njihove plaće ? Sastavi podnesak , u kojem tražiš obrazloženje smanjenja , pošalji s povratnicom i čekaj odgovor. Ali prije toga pitanje; jesi li prijavljen na e-građani ?

Nisam registriran na e-građani, i isto tako nisam povjerljiv spram tih internetskih aplikacija, pogotovo kada se radi o suptilnim rješenjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što je najgore od svega i potecijalno "budući vladari" već pričaju o prebacivanju braniteljskih mirovina u socijalu,ovo je definitivno borba vlastodržaca protiv braniteljskih mirovina,tako bogami ne piše nam se dobro,ja i nemam nešto na rat neki dodatak od 200-tinjak kuna al sve u svemu zabrinjavajuće,najveći problemi ove države su braniteljske mirovine za nevjerovati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Obavijest od 25.08.2015. god. o utvrđivanju dijelova svote mirovina na dio mirovine ostvaren na temelju posebnih propisa i dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja prema općem propisu.

 

Prenosim sa stranica HZMO-a:

"Zagreb, 25.08.2015.

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje obavještava korisnike mirovina ostvarenih prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji odnosno prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (uz povećanje mirovine za 10% do 30%) da je proveden postupak utvrđivanja dijelova svote mirovina na dio mirovine ostvaren na temelju posebnih propisa i dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja prema općem propisu. Ukupna svota mirovine ostala je nepromijenjena i nadalje se isplaćuje kao jedinstvena svota.

 

Postupak utvrđivanja i donošenje rješenja za navedene korisnike, sa stanjem na 30. lipnja 2015., obuhvatio je 101 045 korisnika.

 

Korisnicima će poštom do kraja kolovoza 2015. biti dostavljeno rješenje s obrazloženjem i obavijesti, a korisnici sustava e-građani obavijest će primiti i u Osobni korisnički pretinac.

 

Utvrđivanje dijelova svote mirovina provedeno je radi potpune transparentnosti sustava financiranja mirovina, a rješenjem se utvrđuje: dio svote mirovine koji se financira iz prikupljenih doprinosa na temelju navršenog staža osiguranja (radnog staža) i preostali dio mirovine do pune svote mirovine koji se financira izravno iz državnog proračuna.

 

Više Informacija dostupno je svakim radnim danom od 8 do 16 sati na INFO telefonima Zavoda 01/ 4595 - 011, 01/ 4595 - 022 kao i na internetskoj stranici Zavoda http://www.mirovinsko.hr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija