Jump to content

Problem sa susjedima - dim roštilja


JackyD

Preporučene objave

Pozdrav svima,

naime kupio sam stan u zgradi prije godinu dana i imam problem sa susjedima koji žive ispod mene. Čini mi se da imaju nekakvu dostavu ili prave gablece u stanu (nisam siguran da im je to registrirano), međutim najveći problem je kada odluče roštiljati na balkonu. To njihovo roštiljanje traje po sat vremena, a za to vrijeme ja moram zatvoriti sve prozore i balkonska vrata kako mi cijeli stan nebi smrdio po pečenju. O nemogućnosti sušenje veša da i ne pričam...

Jednom prilikom sam susjedu rekao da mi najavi ako baš mora roštiljati da barem sklonim robu sa balkona, ali on kaže da mu nikad prije nitko nije prigovarao na to (riječ je o starijoj zgradi) i nastavlja po starom.

Imate li kakav savjet/prijedlog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima o tome kaže sljedeće:

prema članku 110.nitko se ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., ako su prekomjerni s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini s obzirom na mjesto i vrijeme, ili izazivaju znatniju štetu, ili su nedopušteni na temelju odredaba posebnoga zakona (prekomjerne posredne imisije).

U konkretnom slučaju, dakle, pitanje je predstavljaju li mirisi roštilja, koji se od jednog susjeda šire prema drugom, prekomjerne imisije, u smislu navedenog članka 110.Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Imate li kakav savjet/prijedlog?

 

Kolege su rekli što se tiče nekakvih prijava za imisije.

I tu se slažem.

 

Ja bih npr. u vrijeme kad oni roštiljaju 'slučajno' otresao od prašine neku staru debelu deku na koju se 'slučajno' prije toga istresao sadržaj prašine iz vrećice usisivača. Pritom bih bio tako nespretan da bi veći dio istresene prašine nekako dospio na njihov balkon na kojem roštiljaju.

Kad bi mi susjed došao bijesan na vrata, napravio bih svetačku facu i rekao - ah, oprostite, baš mi je žao. Da ste mi bar najavili da roštiljate... dosad nikom nije smetalo...

 

Ako ne shvate poruku, ponavljanje je majka mudrosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ovaj savjet sa trešenjem tepiha je krajnje neozbiljan i samo može stvoriti konfliktnu situaciju koja može završiti fizičkim sukobom ako ne i gore.Kao i svaki sličan pokušaj "ratovanja".

 

Isto tako je preuranjen zaključak da smao ćevabdžinica predstavlja pretjerane imisije.

 

Pretjerana imisija je svaka imisija koja izaziva štetu. Ako nekome možete zbog roštiljanja napuniti stan dimom to je i te kako šteta i to značajna. Stan se uopće ne može lako prozračiti i osloboditi mirisa dima, a posebno ne odjeća, posteljina , zavjese itd.

 

Mislim da ima osnova za tužbu , no problem je što se ljudi boje i teško se odlučuju na ovakve tužbe radi nedostatka novca i straha od gubitka parnice.

Ako mozete novcano podnijeti gubitak onda svakako treba probati, na svim instancama , i treba tjerati do kraja.

 

Pokušajte ipak prije svega informirati se kod odvjetnika s iskustvom u sličnim slučajevima da li je netko dobio sličnu tužbu. Ja sam načuo da je, al ne mogu se sjetiti gdje sam našao taj podatak.

 

 

 

 

Kolege su rekli što se tiče nekakvih prijava za imisije.

I tu se slažem.

 

Ja bih npr. u vrijeme kad oni roštiljaju 'slučajno' otresao od prašine neku staru debelu deku na koju se 'slučajno' prije toga istresao sadržaj prašine iz vrećice usisivača. Pritom bih bio tako nespretan da bi veći dio istresene prašine nekako dospio na njihov balkon na kojem roštiljaju.

Kad bi mi susjed došao bijesan na vrata, napravio bih svetačku facu i rekao - ah, oprostite, baš mi je žao. Da ste mi bar najavili da roštiljate... dosad nikom nije smetalo...

 

Ako ne shvate poruku, ponavljanje je majka mudrosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imate pravomoćnu sudsku praksu koja potvrđuje vaše navode, povlačim napisano.

 

Kod imisija naglasak je na epitetu "pretjerano", a roštilj jednom u mjesec ili dva dana to sasvim sigurno nije. A štetu treba i dokazati, lako je reći "oštećen sam", ali sud će tražiti i dokaz tom navodu.

 

Razumijem da čovjeku može smetati ovakvo ponašanje susjeda i nije lijepo od njega što ga nije bar obavijestio o tome, ali ići odmah na sud je, po mom mišljenju - čisti promašaj. Jedini tko će u tome profitirati biti će odvjetnici obje strane. Ali naravno - svatko je kovač svoje sudbine, pa ako se želi tužakati - samo naprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam načuo da je, al ne mogu se sjetiti gdje sam našao taj podatak.

 

I ja bih volio uvid u neki slučaj kojim je ovakav spor brzo i učinkovito riješen.

Tužba je rijetko najbolje rješenje. Danas mnogi olako odgovaraju -"Ako ti se ne sviđa, tuži me!" To zapravo govori koliko su takve tužbe učinkovite.

 

 

Ovaj savjet sa trešenjem tepiha je krajnje neozbiljan i samo može stvoriti konfliktnu situaciju koja može završiti fizičkim sukobom ako ne i gore.Kao i svaki sličan pokušaj "ratovanja".

 

Ja sam napisao da bih ja tako napravio.

I vjerojatno i bih - da me znate, vjerovali bi mi. Ne bih to učinio zato jer sam konfliktna osoba koja bi to napravila u afektu. Upravo suprotno, uvijek više vjerujem u dogovor i kompromise. Rado pomažem ljudima.

Kad imate problema sa ljudima koji ne razumiju lijepu riječ i bezobzirni su, onda s njima ne možete u bijelim rukavicama. Svaka takva situacija je konfliktna i postoji mogućnost, makar marginalna, da preraste u fizičko nasilje. Ali svako takvo ponašanje je zapravo u širem smislu zlostavljanje, i kada jednom počnete popuštati takvim, u stvari bezobzirnim naslinicima, samo gubite živce i zdravlje.

Napravio bih to vrlo proračunato, zato jer sam procjenio da će to najbrže i sa najmanje truda riješiti moj problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U konkretnoj stvari bi veći učinak proizvela posjedovna tužba,no jasno da u tom slučaju nije dopušten zahtjev za naknadu štete.

 

U konkretnom slučaju, ako ovi ispod imaju u stanu kakvu djelatnost,prijavljenu ili ne, samo im treba lijepo reći da prestanu roštiljati ili će njihova djelatnost u slijedeća dva tjedna dobiti 5-6 inspekcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
U konkretnom slučaju, ako ovi ispod imaju u stanu kakvu djelatnost,prijavljenu ili ne, samo im treba lijepo reći da prestanu roštiljati ili će njihova djelatnost u slijedeća dva tjedna dobiti 5-6 inspekcija.

 

Problem je što ne mogu nigdje pronaći da postoji neki zapis o djelatnosti. Kome da ih onda prijavim? I kako da to dokažem odnosno dam dovoljan razlog inspekciji da izađe na uviđaj?

 

A znam da rade neke gablece, jer mi jedan susjed to prije spomenuo a i dotične vidim kako tjedno iznose 4-5 putnih hladnjaka iz auta. A uostalom sa pripremom hrane počmu oko 7h ujutro tako da, nema šta drugo biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je što ne mogu nigdje pronaći da postoji neki zapis o djelatnosti. Kome da ih onda prijavim? I kako da to dokažem odnosno dam dovoljan razlog inspekciji da izađe na uviđaj?

 

A znam da rade neke gablece, jer mi jedan susjed to prije spomenuo a i dotične vidim kako tjedno iznose 4-5 putnih hladnjaka iz auta. A uostalom sa pripremom hrane počmu oko 7h ujutro tako da, nema šta drugo biti.

 

po mom mišljenju, vaša izjava inspekciji bi trebala biti dovoljna za izlazak u nadzor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

dali se ovo odnosi možda i na mojs lučaj:molio bih pomoć

odgovorite mi ili me uputite,tko je nadležan,tijelo ili neka uprava,kada predstavnik stanara ne obavlja svoju dužnost

naime,situacija je složenija nego se čini na prvi pogled

grupa stanara je uzurpirala zajedničke prostorije i par stanova koje iznajmljuju studentima

da bi to sve prikrili,optužili su mene da ne plaćam za zajedničko uzdržavanje zgrade

to rješavam na sudu jer ima i tu nepravilnosti,dakle,to je njima samo paravan iza kojeg se pokušavaju sakriti

prava je istina da njih par drže sve pod kontrolom u suradnji sa pojedincima iz državnih tijela i organa koje povremeno reagiraju u njihovu korist

stanovi su od MORH-a no to njima ne smeta da ih iznajmljuju do besvejsti studentima i kojekome preko sezone

daklesve to mene nebi bbilo briga da s enisu dirali u mene,krali mi struju,pripisivali koješta iakos am HRVI i samohrani roditelj koji školuje troje djece

dakle,ja neznam ni tko je predstavnik stanara u mome ulazu jer se izbori za tu funkciju prvo dogovore na kavici na principu plemenske pripadnosti i raznim ključevima koji nisu mjerodavni u državi koja se deklarira kao transparentna između ostaloga

dakle,kome da se obratim i da zatražim pomoć da se ovdje uspostavi zakon jednak za sve bez obzira na nacionalnu,vjersku i ostalu pripadnost što u ovome slučaju nije tako

hvala svima koji ovo budete pročitali pa vas možda potakne da i vi riješite neku svoju sličnu situaciju

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima o tome kaže sljedeće:

prema članku 110.nitko se ne smije služiti ni koristiti nekretninom na način da zbog toga na tuđu nekretninu slučajno ili po prirodnim silama dospiju dim, neugodni mirisi, čađa, otpadne vode, potresi, buka i sl., ako su prekomjerni s obzirom na namjenu kakva je primjerena toj nekretnini s obzirom na mjesto i vrijeme, ili izazivaju znatniju štetu, ili su nedopušteni na temelju odredaba posebnoga zakona (prekomjerne posredne imisije).

U konkretnom slučaju, dakle, pitanje je predstavljaju li mirisi roštilja, koji se od jednog susjeda šire prema drugom, prekomjerne imisije, u smislu navedenog članka 110.Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Štovani,

Molim pomoc!! Doselio sam se u svoj stan nakon 13 godina jer je isti bio u poslovnim najmu psihijatarskoj radnji!! Ispod sobe od 25 m2 kad sam kupio stan je bio podrum koji je koristio susjed iznad da bi se u međuvremenu mjenjao sa susjedom ispod za dr prostor jer je podrum nasuprot njegovog stana! Taj susjed je od tog podruma( zajednički dio zgrade) napravio kuhinju i dnevni bez ikakve dokumentacije i sad svaki put kad kuha meni sve dimi u sobu gdje mi spava troje male djece! Smrad je da se ispovracas od ribe, prženog mesa, kave , ostajale čađe itd. Molim vas pomognite jer ne znam kome da se obratim!! Bio sam kod sanitarne inspekcije rekli mi da to nije njihova nadleznost, predstavnik okrece glavu i nije ga briga kao i upravitelju zgrade! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija