Jump to content

zamjena krova ili dizanje kata


veky44

Preporučene objave

Imam građevinu izgrađenu prije 68. Kuća je dio dvojnog objekta, koji nisu na istoj visini i sastoji se od prizemlja i niskog potkrovlja, dok druga građevina ima prizemlje i kat.. trenutno u potkrovlju ne stanuje nitko, jer je hitno potrebno zamijeniti krov zbog prokišnjavanja. E sad, mene zanima da li za zamjenu kompletnog krova, dakle i za promjenu greda i ploča trebaju ikakve dozvole, projekti i slično, jer bi se prilikom mijenjanja krova dodao i koji krovni prozor, i možda dignulo cijeli krov za ciglu ili dvije. Ukoliko bi se to radilo zanima me koliko je to isplativo, ili je možda bolja opcija dignuti cijeli kat.

još me nešto zanima. Da li se mora ponovno plaćati geodetska izmjera, ako je ista napravljena prije jedno 2-3 godine i ovjerena je.

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za izmjenu krovnog pokrova (npr crijep i letve) nije potrebna dozvola, ali je potrebno prijaviti izvođenje radova. Ako se mjenja krovna konstrukcija ili se nadograđuje, potrebna je dozvola za rekonstrukciju ili dogradnju.

To je po zakonu.

Možete riskirati eventualno sa zamjenom cjelog krova, čak i za redili dva cigle. Ako imate dobre susjede koji vas neće prijaviti.

 

Geodetska izmjera ne treba se ponovo raditi ako se ne mijenja tlocrt objekta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod čije vlašnistvo spada krov kuće/terasa ako je kuća podjeljena na:

prvi kat-jedan vlasnik

drugi kat-drugi vlasnik

 

Da li je krov kuće vlasništvo vlasnika na drugom katu?

 

Kako su oni to podjelili?

Etažnim elaboratom?

Jesu li oni suvlasnici kuće, svaki u 1/2, pa su dogovorili da će jedan koristiti prizemlje, a drugi kat kuće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za izmjenu krovnog pokrova (npr crijep i letve) nije potrebna dozvola, ali je potrebno prijaviti izvođenje radova. Ako se mjenja krovna konstrukcija ili se nadograđuje, potrebna je dozvola za rekonstrukciju ili dogradnju.

To je po zakonu.

Možete riskirati eventualno sa zamjenom cjelog krova, čak i za redili dva cigle. Ako imate dobre susjede koji vas neće prijaviti.

 

Geodetska izmjera ne treba se ponovo raditi ako se ne mijenja tlocrt objekta.

 

Poštovani, prema zadnjim izmjenama i dopunama Zakona o građenju i Pravilniku o jednostavnim objektima, za zamjenu letava i pokrova ne treba ništa, pa ni prijaviti izvođenje radova.

Za zamjenu kompletog krovišta te podizanje nadozida do 0.6 m potreban je samo Glavni projekt kao i Prijava izvođenja radova..a ovo ovisi o lokacijskim uvjetima..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije još podjeljeno/etažitrano (trebalo bi biti uskoro), al već 40 godina jedan vlasnik koristi drugi kat, dok drugi vlasnik koristi prvi kat.

 

Poštovani, ako bi trebalo biti uskoro, pretpostavljam da je etažiranje u postupku. Prema tome, nakon etažiranja, svaki od suvlasnika bit će upisan kao vlasnik svog stana i njemu pripadajučih dijelova, (balkoni, terase, podrumske i tavanske prostorije i sl.), a suvlasnik nad idealnim dijelom nekretnine (zemljišta sa zgradom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.. Zanima me onda koje su sankcije ukoliko netko od susjeda prijavi, ukoliko bi riskirali sa malim podizanjem..

 

Poštovani, kako o ovoj vrsti radova vodi brigu upravno tijelo lok.samouprave nadležno za poslove komunalnog gospodarstva tj. jedinstveni upravni odjel, najpovoljnije za vas, zaustavljanje radova i usklađivanje s Glavnim projektom (izrada istog), najgore, prema Zakonu o građevinskoj inspekciji, također usklađivanje s Glavnim projektom ili vračanje na prijašnje stanje, uz kaznu prema Zakonu o građevinskoj inspekciji, što za 5 skupinu objekata iznosi najmanje 20 000kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ako bi trebalo biti uskoro, pretpostavljam da je etažiranje u postupku. Prema tome, nakon etažiranja, svaki od suvlasnika bit će upisan kao vlasnik svog stana i njemu pripadajučih dijelova, (balkoni, terase, podrumske i tavanske prostorije i sl.), a suvlasnik nad idealnim dijelom nekretnine (zemljišta sa zgradom).

 

Iz Vašeg odgovora zaključujem da krov kuće/terasa pripada vlasniku drugog kata..tj terasa krova je dio njegovog kata kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod čije vlašnistvo spada krov kuće/terasa ako je kuća podjeljena na:

prvi kat-jedan vlasnik

drugi kat-drugi vlasnik

 

Da li je krov kuće vlasništvo vlasnika na drugom katu?

 

Sada nije.

Sada su obojica suvlasnici svaki pola kuće, a korisnici svaki svog stana.

Tavan je zajednički prostor.

 

Ako se etažnim elaboratom tavan priključi gornjem stanu, onda će vlasnik tog djela biti većinski vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
Sada nije.

Sada su obojica suvlasnici svaki pola kuće, a korisnici svaki svog stana.

Tavan je zajednički prostor.

 

Ako se etažnim elaboratom tavan priključi gornjem stanu, onda će vlasnik tog djela biti većinski vlasnik.

 

 

 

Poštovani!

U sličnoj situaciji, po napravljenom etažnom elaboratu, vlasnik sam 1. kata i potkrovlja (tavan+stube) obiteljske kuće (51,61%), a ujak podruma i prizemlja (45,97%). Zajedničke prostorije su stepenice (2,42%).

Nakon 40 godina treba promijeniti krovni pokrov. Da li je to samo moja obaveza, ili u troškovima zamjene krovnog pokrova mora (razmjerno vlasničkom omjeru) sudjelovati i moj ujak?

 

Pozdrav,

Antonio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Dobar dan, mene konkretno zanima i molio bi ako ima neko da mi strucno odgovori.Naime radi se o kuci legaliziranoj,etaziranoj sa kompletnom dokumentacijom.Kuca ima suteren,prizemlje i jedan kat te tavanski prostor.Naime tavanski prostor podjelom i etaziranjem pripada meni.E sad....prenamjenio bi tavanski prostor i od njega napravio stan/apartman.Problem je u tome sta od najnize kvote do deke ima vec 8.89m a za ovaj dio di je kuca smjestena maximalno je propisano 9m.Koje su mi najbolje opcije da legalno pretvorim taj dio u stambeni i da dobijem najvise prostora sto je moguce?Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ako prostorni planovi ne dozvoljavaju daljnje podizanje, najviše bi ste prostor mogli iskoristiti dodavanjem krovnih kućica prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima, naravno ako ih dozvoljava prostorni plan u svojim odredbama i u kojem obimu. Za legalno pretvaranje tavanskog u stambeni postor, trebali bi zatražiti dozvolu za prenamjenu prema odredbama Zakona o prostornom uređenju. Sve dodatne informacije oko dozvole i dozvoljenih radova bi mogli potražiti u upravnom odjelu za prostorno planiranje i gradnju općine/grada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija