Jump to content

razvrgnuće suvlasničke zajednice- nakon pokretanja postupka


pan

Preporučene objave

Evo javljam se nakon 100 godina. Pitanje: Vlasnik obiteljske kuće u 1/4 dijela pokrenuo je postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice. Dali mogu i ja, kao vlasnik 1/8 pokrenuti isti takav spor jer bi i ja želio biti podijeljen i vlasnik 1/8 kuće. To pitam jer svi sudjelojemo u troškovima odvajanja vode, struje i drugoga a da se on odvoji sa 1/4. Da rezimiram, dali mogu ja podnijeti predmetni zahtjev te da se to "ubaci" u postupak koji traje. Namjera mi je da i on plati 1/8 mojih troškova odvajanja (geometrijska dioba) koje je moguće.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo potaknut ovim upitom, bit ću slobodan postaviti upit vezano uz razvrgnuće suvlasničke zajednice.

Iako naravno, svjestan sam da postoji masa tema otvorenih tema o razvrgnuću, ali čini mi se da je možda najpraktičnije pitanje postaviti u jednoj od zadnje aktivnih tema.

Ako sam u krivu, rado ću prihvatitit vaše sugestije i prebaciti post u prikladniju temu.

Dakle ukratko, riječ je o jednoj situaciji koja traje duži niz godina.

Nakon ostavinske rasprave održane davne 1991. godine nekretnina, kuća za odmor je podijeljena na način da je nakon smrti oca, njegov sin dobio 4/6 kuće za odmor, a 1/6 je dobila supruga pokojnog vlasnika, te 1/6 kćer pokojnog vlasnika.

Kćer je svoju 1/6 dala na uživanje majci za života , tako da je trenutni omjer 2/6 majka, a 4/6 sin.

Ta dioba je urađena dogovorno na način da su majka i kćer uvažile sinovovljevu tvrdnju da je on s ocem za njegovog života sklopio usmeni dogovor o podjeli na način da je pola njegovo, iako nije postojalo svjedočanstava o tome.

Znam, složit ćete se vjerujem mnogi, tu je počinjena možda i kardinalna greška.

U nizu zadnjih godina sin se postavlja gotovo kao jedini vlasnik i onemogućuje korištenje kuće za odmor majci i sestri, iako na to nema prava.

Kako je mogućnost dogovornog rješenja gotova nikakva zanima me slijedeće.

Jedinim logičnim rješenjem se čini pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice i na taj način ga primorati na ponašanje u skladu zadanim suvlasničkim okolnostima.

Kako je vlasnica 2/6, žena u ozbiljnim godinama(94 godine)kolika žurnost se može očekivati od suda ili su to po pravilu postupci koji traju u nedogled.

Možda ono glavno i konkretnije pitanje glasi, nakon pokretanja postupka razvrgnuća kojim instrumentom se može bilo kojem od suvlasnika onemogućiti korištenje spomenute kuće za odmor, laički rečeno....kako inzistirati na "pečačenju"

nekretnine jer u suprotnom je za očekivati da će se prava suvlasnika i nadalje kršiti nedogovorenim posjedom kuće.

Pokušao sam ne komplicirati, pa se eto nadam da je upit koliko toliko jasan i svima se zahvaljujem na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je vlasnica 2/6, žena u ozbiljnim godinama(94 godine)kolika žurnost se može očekivati od suda ili su to po pravilu postupci koji traju u nedogled.

Možda ono glavno i konkretnije pitanje glasi, nakon pokretanja postupka razvrgnuća kojim instrumentom se može bilo kojem od suvlasnika onemogućiti korištenje spomenute kuće za odmor, laički rečeno....kako inzistirati na "pečačenju"

nekretnine jer u suprotnom je za očekivati da će se prava suvlasnika i nadalje kršiti nedogovorenim posjedom kuće.

Pokušao sam ne komplicirati, pa se eto nadam da je upit koliko toliko jasan i svima se zahvaljujem na pomoći.

 

Praktično ne postoji način da većinskom suvlasniku koji je ujedno i faktični posjednik zapriječite korištenje nekretnine nekakvim 'pečačenjem'. Možete postaviti zahtjev da plaća najam za dio nekretnine koji nije u njegovom vlasništvu.

Najbolje rješenje bilo bi da brat isplati ostale suvlasnike.

 

Ne vidim svrhu da se požuruje ovaj spor zbog starosti majke. Ako su majka i kćer u dobrim odnosima i majka želi svoj dio ostaviti kćeri, može sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju sa kćeri.

Ako majka ima i druge imovine koju bi brat i sestra naslijedili, vjerojatno bi se mogao postići neki dogovor oko podjele imovine ili za života majke, ili prilikom ostavinske rasprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija