Jump to content

poslodavac ne izdaje putni nalog


snjezanaina

Preporučene objave

Poštovani,

Poslodavac (državna firma)ne izdaje putni nalog za službeno putovanje koje je manje od 30km, a na službeni put me šalje usmeno. Dakle, u slučaju kakve prometne nesreće ja nemam dokaz niti da me poslodavac poslao niti kuda sam išla. Da li je obaveza poslodavca izdati putni nalog za bilo koju udaljenost i što poduzeti vezano za to te koja su moja prava u slučaju da mi se nešto dogodi na takvom putu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Poslodavac (državna firma)ne izdaje putni nalog za službeno putovanje koje je manje od 30km, a na službeni put me šalje usmeno. Dakle, u slučaju kakve prometne nesreće ja nemam dokaz niti da me poslodavac poslao niti kuda sam išla. Da li je obaveza poslodavca izdati putni nalog za bilo koju udaljenost i što poduzeti vezano za to te koja su moja prava u slučaju da mi se nešto dogodi na takvom putu?

 

snj.....,

obveza izdavanja putnih naloga nije regulirana Zakonom o radu jer nije u svez sa radnim odnosima,već je pitanje Poreznog zakona koji obvezu izdavanja putnih naloga regulira koz svoj Pravilnik o porezu na dohodak a odosi se samo na financijske učinke koje proizvodi kakovo službeno putovanje vezano za trškove koji nastaju poslodavcu. Te troškove Porezna upava priznaje za putovanja koja su min. 30 km od sjedišta firme.

Što se pak osigurnja u Vašem slučaju tiće vi ste osigurana na isti način kao da radite u sjedištu Vaše firme.

Vezano za Vaš pitanje provjerite Pravilnik o radu i Koektivni ugovor Vašg posodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I mene baš zanima, da li je izdavanje putnog naloga obaveza poslodavca ukoliko upućuje radnika na službeno putovanje. Vrlo rijetko je navedeno regulirano Pravilnikom o radu.

 

Čl. 13. st. 3. Pravilnika o porezu na dohodak

 

"Dnevnice za službena putovanja u zemlji i inozemstvu isplaćuju se za putovanja iz mjesta u kojemu je mjesto rada ili iz mjesta prebivališta/uobičajenog boravišta radnika koji se upućuje na službeno putovanje u drugo mjesto (osim u mjesto u kojemu ima prebivalište ili uobičajeno boravište), a udaljenosti najmanje 30 kilometara, radi obavljanja u nalogu za službeno putovanje određenih poslova njegova radnog mjesta, a u svezi s djelatnosti poslodavca. Dnevnice za službena putovanja u zemlji i inozemstvu jesu naknade za pokriće izdataka prehrane, pića i prijevoza u mjestu u koje je radnik upućen na službeno putovanje."

 

Iz navedenog proizlazi da se ne isplaćuje dnevnica za udaljenost manju od 30 km, međutim neka praksa npr. u školama jest da se izda putni nalog kao dokaz da je osoba upućena na službeni put (ako se ne daj bože nešto desi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gala,

iz iskustva: Putni nalozi često se izdaju bez da je putovanja bilo=pere se novac. Počesto poslodavci "prisiljvaju" djeletnike da potpisuju putne naloge a da puta nisu ni vidjeli. A kad treba platiti radniku dnevnicu po putnom nalogu, kad je uistinu bio na putu, e onda se gleda svaka minuta,prati radnik GPS-om,vode"istrage". Zato često,kao što kažete nema reguliranog potupka o izdavanju putnihnlog u Pravinicima o radu......pimera radi, poslodavac INA ta pitanja regulira Pravilnikom o materijanim pravima radnika.

 

A "ako se nedaj bože što desi"pri putovanju,u većini slučajeva,tretira sa kao svaka druga povreda na radu, kojom je radnik osiguran preko HZZO-a. Rijetko poslodavci osiguraju svoje radnike kod kakovog Osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija