Jump to content

Etažiranje i kupoprodajni ugovori


Pulhica

Preporučene objave

Zgrada je u procesu etažiranja. Postupak vodi GSKG.

 

Bilo je potrebno odnijeti sve kupoprodajne ugovore u GSKG a oni ih proslijeđuju sucu ili kome već tko provodi postupak upisa u zemljišne knjige.

 

Kod predaje ugovora bio sam upozoren da je na jednom od predhodnih ugovora stan kupile dvije osobe (supružnici). A kada smo mi kupovali stan kupili smo ga od jedne osobe (druga je bila pokojna).

 

Osoba koja me na to upozorila rekla je da moram priložiti nekakav darovni ugovor ili "nešto" čime se dokazuje da smo mogli kupiti stan od tog jednog supružnika. Nije mi znala reći što točno i gdje (?)

 

Što, gdje i kako moram izvaditi?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaju li ti ljudi djece? Nasljednike?

Najbrže ćete informacije dobiti od njih.

 

Ako se dobro sjećam bio je jedan nasljednik. Tu osobu je gotovo nemoguće pronaći zato što (kako sam čuo) je dosta često mijenjala lokacije bježeći od svojih problema.

 

 

 

Kada ste kupili stan? Koliko godina već tamo stanujete?

 

Prije nešto više od 20 godina.

 

Za dva tjedna sam pozvan na raspravu na sudu što se etažiranja tiče. Vjerojatno zato što fali ta karika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se dobro sjećam bio je jedan nasljednik. Tu osobu je gotovo nemoguće pronaći zato što (kako sam čuo) je dosta često mijenjala lokacije bježeći od svojih problema.

 

Ta osoba je sin ili kći, ili neki dalji rođak?

 

Ako su ti "problemi" dugovi i vjerovnici koji tu osobu ganjaju, onda to nikako nije dobro!

Dozna li ta osoba i njeni vjerovnici da je "naslijedila" dio stana, možete imati noćnu moru od problema.

 

Shvatite ovo vrlo ozbiljno.

 

Prije nešto više od 20 godina.

 

Za dva tjedna sam pozvan na raspravu na sudu što se etažiranja tiče. Vjerojatno zato što fali ta karika.

 

Ako je proteklo 20 godina, možete tužbom pokrenuti postupak za stjecanje dosjelošću na tu polovinu stana. I staviti zabilježbu spora u gruntovnici, da slučajno kakav mogući vjerovnik ne stavi kakav teret prije vas.

U tom slučaju ponovo plaćate porez na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ta osoba je sin ili kći, ili neki dalji rođak?

 

Ako su ti "problemi" dugovi i vjerovnici koji tu osobu ganjaju, onda to nikako nije dobro!

Dozna li ta osoba i njeni vjerovnici da je "naslijedila" dio stana, možete imati noćnu moru od problema.

 

Shvatite ovo vrlo ozbiljno.

 

Radi se o kćeri. Ne znam točne razloge. Shvaćam to vrlo ozbiljno. Što mogu učiniti?

 

 

 

Ako je proteklo 20 godina, možete tužbom pokrenuti postupak za stjecanje dosjelošću na tu polovinu stana. I staviti zabilježbu spora u gruntovnici, da slučajno kakav mogući vjerovnik ne stavi kakav teret prije vas.

U tom slučaju ponovo plaćate porez na promet nekretnina.

 

Kako to učiniti? S obzirom da se tek sada radi etažiranje ne znam da li se išta može u gruntovnici. Ili se možda nešto može? Nemam apsolutno nikakvih znanja o toj materiji.

 

Da li je pametno čekati raspravu povezanu s etažiranjem i tamo vidjeti što žele/što se događa? Ili je pametnije reagirati što prije?

 

Hvala

 

Ažurirano

 

Vrlo vjerojatno nije provedena ostavinska, jer bi tada rješenje bilo dostavljeno ZK odjelu na provedbu i provedeno. Treba pronaći prodavatelja (nasljednika).

 

Mislim da zemljišne knjige uopće nisu sređene za našu zgradu. Trenutno je sve u procesu etažiranja. Ima li to kakve veze?

 

I šta ako i pronađemo nasljednika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda najbolje da se strpite ta dva tjedna pa da vidite.

 

Kako to niste prije primjetili? Kako je to vlasništvo bilo upisano u KPU?

 

Stan je od roditelja. Oni su ga kupili prije više od 20 godina i očito su mislili da je sve u redu. Ugovore su spremili u ladicu i zaboravili na njih posljednjih 20 godina. Izvadili smo ih iz ladice kad je počeo proces etažiranja. Zato što nisu bili položeni u KPU.

 

Na stranicam od GSKG sam pronašao ovo:

 

"Na raspravu u postupku povezivanja pozivaju se osobe koje su podnijele prijedlog, upravitelj zgrade i osobe koje nisu upisane kao vlasnici posebnih dijelova u zemljišnoj knjizi odnosno knjizi položenih ugovora."

 

"Ukoliko pojedini vlasnici nisu bili upisanu u knjigu položenih ugovora odnosno zemljišnu knjigu, a u postupku povezivanja nisu dostavili vlasničku dokumentaciju ili dostavljena dokumentacija nije podobna za upis u zemljišnu knjigu, zemljišnoknjižni sud donijet će odluku o upisu na raspravi ili će upisati zadnjeg vlasnika za koji sud nedvojbeno može utvrditi pravo vlasništva."

 

To znači da imamo dokumentaciju koja nije podobna za upis? Što u tom slučaju sudac može izreći?

 

Dok čekam da prođu ta dva tjedna mogu li probati negdje pronači kakvu dokumentaciju? Zaključak ostavinske rasprave, darovni ugovor, bilo što,...?

Gdje mogu tražiti takve stvari?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija