Jump to content

Privremena nesposobnost za rad


livadica

Preporučene objave

Zanima me sljedece. Imam staza 25 godina u jednoj firmi i sad planiramprec u drugu bez prekida radngog staza. U slucaju bolovanja st ose desava?

 

npr radim u novoj firmi 5 dana i slucajno odem na bolovanje. i budme na bolovanju duze od 42 dna (uzmimo 6 mjeseci) . kako se obracunava placa?

 

pise da se uzima prosjek 6 mjeseci al ja u firmi radim 5 dana. dal onda ide prosjek drzavni ili se gleda prosla firma.. Št oako imam prekid radnog staza? koji prosjek se onda gleda za nakanadnu

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

livadica,

kako to mislite:".... i slučajno odem na bolovanje"??????????? Mislite namjero oštetiti novog poslodavca i poslije 42 dana porezne obveznke?....jerao ste bolesni, zašto niste sada na bolovanju?

Na takva pitanja ne odgovaramo na ovom portalu.

 

neznam zasto pstavljate moje pitanje u negativan kontekst.

 

pitnaje je vrlo jasno i konkretno

 

sad nisam na bolovanju valjda jer nisam bolesatan

 

a pitanje je sta ako odem na bolovanje ako se slucajno razbolim. zanci neovisno o sadasnjem ili buducem poslodavcu mene zanima tumacenje zakona u kojem pise da se ispalcuje prosjek od zadnjih 6 mjeseci . i ako se mjenja poslodavac ja nisam nasao u zakonu nista o tome i zato sam zatrazio odgovor.

 

sto ako me nedaj boze lupi auto koja su moja prava?

 

 

ktome da pocnem radit kod drugogo poslodavca ne mora bit moja volja nego moranje npr reorganizacija u firmi

 

ak oradim na skeli na 40 metara visine mogu slucajno i past s skele pa mi je dobro znat kakva cu prava imat ako u bolnici zavrsim. i t oradje zna mprije nego nakon nesrece..

i eto za sve takve radnike pitanje kakava su mu prava ako SLUCAJNO zavrsi na bolovanju...

 

i da posjanim niti sam niti mislim ic na bolovanje. u 30godina staza nemam dana bolovanja i nadam se da necu nikad ni imat al kad se odlucujes na neke poteze u zivotu ipak voli mznat sva svoja prava i obveze unaprijed. jer djaba mi je poslje ako sam vec napravio grasku.

uređeno: od rubens
neprimjereno izražavanje.....
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Evo napokon sam dobio nekog u hzzo koji mi je odgovorio na isto ovo pitanje.

Pa posto vi ovdje ne odgovarate na konkretna pitanja nego ih nazivate hipotetskima zakon ipak predvidja i ta takozvana vasa hipotetska pitanja i odgovor je sljedeci pa da znaju svi ostali koji mjenjaju radno mjesto kakva prava imaju...

 

Ako ne prekidate radni staž i odete na bolovanje prvi dan kod novog poslodavca vama poslodavac ispalcuje placu po ugovoru prva 42 dana. nakon toga hzzo isplacuje palce kao i da ste ostali kod bivseg poslodavca uzimajuc u obzir prosjek 6 mjeseci

 

ako ste slucajno novozaposleni i nikad niste radili i odete prvog dana na bolovanje situacija je potpuno ista osim sto onda nemate prosjeka od 6 mjeseci nego se uzima drzavni prosjek s tim da ne moze bit placa manja od 850kn..

 

eto to je odgovor na moje takozvano hipotetsko pitanje..

 

stavrno sam mislio da se ovdje razogovara o zakonima i pravima al kolk ovidim nije tako...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo napokon sam dobio nekog u hzzo koji mi je odgovorio na isto ovo pitanje.

Pa posto vi ovdje ne odgovarate na konkretna pitanja nego ih nazivate hipotetskima zakon ipak predvidja i ta takozvana vasa hipotetska pitanja i odgovor je sljedeci pa da znaju svi ostali koji mjenjaju radno mjesto kakva prava imaju...

 

Ako ne prekidate radni staž i odete na bolovanje prvi dan kod novog poslodavca vama poslodavac ispalcuje placu po ugovoru prva 42 dana. nakon toga hzzo isplacuje palce kao i da ste ostali kod bivseg poslodavca uzimajuc u obzir prosjek 6 mjeseci

 

ako ste slucajno novozaposleni i nikad niste radili i odete prvog dana na bolovanje situacija je potpuno ista osim sto onda nemate prosjeka od 6 mjeseci nego se uzima drzavni prosjek s tim da ne moze bit placa manja od 850kn..

 

eto to je odgovor na moje takozvano hipotetsko pitanje..

 

stavrno sam mislio da se ovdje razogovara o zakonima i pravima al kolk ovidim nije tako...

Svaka čast livadica što ste ovo podijelili sa ostalima jer nikad dosta znanja kad se radi o zaštiti prava radnika. Upravo odgovori na pitanja "što ako" vode pametnijoj odluci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Nova sam na forumu pa ne znam dal sam na pravom mjestu. Trebala bih pomoć oko jedne zanimljive teze svog poslodavca. Naime, pošto radim u maloj privatnoj firmi, troje zaposlenih, najavila sam šefu da planiram trudnoću kako bi na vrijeme našao zamjenu. Pošto ću morati ići na medicinski pomognutu oplodnju biti ću na bolovanju jer radim u zoni zračenja. Imam ugovor do 10.11.2015. i tu mi je šef najavio da ako ne ostanem trudna do 1.11.2015. da će me ostaviti prijavljenu u firmi ali da ću si sama morati plaćati mirovinsko i zdravstveno. Jer on ne misli plaćati i mene i moju zamjenu. Što mi je činiti jer mi je dovoljan pritisak od strane to što ću ići na umjetnu oplodnju a sad i još on radi pritisak sa svoje strane. Jer niti jedan privatnik mi to neće plaćati do sam ja na bolovanju. U toj firmi sam od prvog dana i konstantno na određeno. Već od svibnja 2013. Molim pomoć! Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto sam nova na forumu ne znam dal sam na pravom mjestu. Naime, od svibnja 2013. zaposlena sam na određeno, sadašnji ugovor je do 11. mjeseca 2015., u privatnoj firmi sa troje zaposlenih. Zbog posla kojeg radim, u zoni zračenja, najavila sam šefu da planiram trudnoću kako bi na vrijeme našao zamjenu. Pošto ću morati na "umjetnu" oplodnju to je postupak koji traje i za koji ne znam dal će uspjeti od prve. Rekao je da će me držati prijavljeni i da ćemo produžiti i dalje ugovor ali neka zaboravim da će mi on placati doprinose dok sam na bolovanju. Da ako hoću biti prijavljena neka si to plaćam sama. Što mi je činiti i koja prava imam? Molim pomoć, hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, nova sam na forumu i dolazim k vama s pitanjima vezano uz otkaz koji mi je urucen danas.

 

Prica ide ovako. Zaposlena sam 18.05.2015. kod privatnika na odredeno od godine dana a s probnim rokom do 30.09.2015. Pocetkom srpnja dogodila mi se ozljeda pri odlasku s posla (unutar onih sat vremena koje sam osigurana), otisla sam na hitnu na Draskovicevu i preporuceno mi je mirovanje i otvoreno bo. Radeci pretrage (mr) i terapije sada sam dobila termin operacije no dogada mi se sto - urucen mi je otkaz kao da nisam zadovoljila na probnom roku (rad na racunalu - mislim stvarno). Napominjem situaciju da je poslodavac odbio prihvatiti moj bo pa sam morala ga sama prijaviti na HZZO i to kao ozljedu na radu. Rjesenje o ozljedi na radu jos nisam dobila.

Moje pitanje je: ako dobijem rjesenje o ozljedi na radu, mogu li kako osporiti naknadno taj otkaz ugovora i kako mogu dobiti novac koji mi duguju jer su mi isplacivali 70%? Imam li ja kakva prava na HZZ posto cu biti operirana i doslovno nepokretna? Neku naknadu?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osl,

 

Članak 53.Zakona o radu govori o mogućnostima otkazivanja ugovora o radu za vrijeme probnog rada

(4) Na otkaz iz stavka 3. ovoga članka ne primjenjuju se odredbe ovoga Zakona o otkazu ugovora o radu, osim članka 120., članka 121. stavka 1. i članka 125. ovoga Zakona.

 

- članak 120. – otkaz u pisanom obliku uz obrazloženje i osobnu dostavu radniku

- članak 121. stavak 1. - tijek otkaznog roka od uručenja odluke o otkazu

- članak 125. – sudski raskid ugovora o radu.

Što će reći da bi ste , u slučaju nepoštivanja propisa od strane poslodavca vezano za rečene članke imali šanse u Vašem naumu da ostvarite svoj naum.

(5) Otkazni rok kod ugovorenog probnog rada je najmanje sedam dana.

 

Dakle, prema novom ZOR-u, od odredbi koje se primjenjuju u slučaju otkaza nakon ne zadovoljavanja na probnom roku, više ne primjenjuju odredbe o neopravdanim razlozima za otkaz (bolest, ozljeda, prijava korupcije, podnošenje tužbe i sl.), kao i o vraćanju na posao u slučaju nedopuštenog otkaza. Prema tumačenju eksperata, otkaz se može osporavati samo ako se radi o diskriminaciji ili mobingu, ako je otkaz usmen ili nije obrazložen odnosno dostavljen radniku. Prema drugom stajalištu, otkaz se može osporavati tako što radnik može dokazivati da je zadovoljio na probnom radu.

Iako baš nema neke sudske prakse za vaš slučaj (Ozljeda na radu za vrijeme probnog rada) sve ovo upućuje ,nažalost, o tome da čete teško moći doći do onog što želite,pogotovo ne bez parničenja. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija