Jump to content

razvod i kuća bez vlasnika


mf123

Preporučene objave

Pozdrav,

trenutno se nalazim u jednoj kompliciranoj situaciji. Prije 2 mjeseca mene i dijete od 7 godina je napustio suprug s kojim sam u vanbračnoj zajednici bila 9 godina. On je odselio kod druge žene s kojom je u vezi (bio vjerojatno dok je bio i samnom), a ja i dijete smo ostali živjeti u kući u kojoj živimo posljednjih 8 godina. Tu kuću je izgradio suprugov pokojni otac, ali nije upisana u zemljišne knjige, nema uporabnu dozvolu, te nema vlasnički list, ali se nalazi na terenu koji valjda glasi na suprugovu majku- jer na internetu u katastru piše da je vlasnik firma u kojoj je suprugov otac radio. Suprugova majka i suprug tjeraju mene i dijete iz kuće- kao "veza je pukla i ti se moraš odseliti".Imam dogovoreno kod odvjetnika, ali ne mogu dočekati. Bila sam u obiteljskom centru te sam trenutno u postupku pokretanja zahtjeva za skrbništvo, alimentacije, dogovora viđanja s djetetom, zabrane prodaje imovine stečene u braku (suprug je stavio naše auto koje je uzeo u oglas bez mog znanja) i podjele te iste imovine. Zanima me da li oni nas mogu tek tako izbaciti? Da li mogu pokrenuti postupak deložacije ako kuća nema vlasnika i ako smo u kući živjeli i ulagali samo suprug i ja? Da li imam ikakva prava što se tiče kuće? Nakon smrti njegovog oca majka je dala sve papire kuće nama,tj.svom sinu ali se kuća nije nikad ucrtala u katastar, i vlasnik se nikad nije upisao. Ja ionako ne želim ostati u ovoj kući, ali ako sam sve papire za dobivanje razno raznih dozvola ja nosila na sud, i svi postupci glase na moje ime s tom adresom na kojoj je kuća, da li mi se ispalti gurati potraživanja za ikakva prava na kuću? Novci nisu problem,i zato bi voljela osigurati danas sutra svome sinu udio te kuće. Ima li to smisla? Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li ta kuća građevinsku dozvolu? Na koga glasi građevinska dozvola?

Jeste li financirali kakve značajnije radove na kući koji su rezultirali povećanjem vrjednosti nekretnine?

 

Kuća nije vaša. Sagrađena je na zemljištu u vlasništvu 'svekrve', a gradili su je roditelji vašeg nevjenčanog partnera. Vaš partner i njegova majka su vlasnici kuće. Ako ste značajnije ulagali u povećanje rijednosti kuće, imate pravo na povrat uloženog.

 

Ne mogu vas tek tako izbaciti, to je postupak koji traje čak i kad bi bilo čisto vlasništvo.

Ali računajte s tim da ćete morati otići prije ili kasnije ako ne postignete kakav dogovor s partnerom i njegovom majkom.

 

Što se tiče tog automobila, imajte na umu da ćete trajanje vanbračne zajednice morati dokazivati. Vi možete dokazati kada je zajednica počela, imate dijete ... ali možda ćete morati dokazivati kada je zajednica prestala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li ta kuća građevinsku dozvolu? Na koga glasi građevinska dozvola?

Jeste li financirali kakve značajnije radove na kući koji su rezultirali povećanjem vrjednosti nekretnine?

 

Kuća nije vaša. Sagrađena je na zemljištu u vlasništvu 'svekrve', a gradili su je roditelji vašeg nevjenčanog partnera. Vaš partner i njegova majka su vlasnici kuće. Ako ste značajnije ulagali u povećanje rijednosti kuće, imate pravo na povrat uloženog.

 

Ne mogu vas tek tako izbaciti, to je postupak koji traje čak i kad bi bilo čisto vlasništvo.

Ali računajte s tim da ćete morati otići prije ili kasnije ako ne postignete kakav dogovor s partnerom i njegovom majkom.

 

Što se tiče tog automobila, imajte na umu da ćete trajanje vanbračne zajednice morati dokazivati. Vi možete dokazati kada je zajednica počela, imate dijete ... ali možda ćete morati dokazivati kada je zajednica prestala.

 

Hvala vam na odgovoru!

Ako imam sms poruku u kojoj suprug navodi da je iznajmio sobu i da ide 2-3dana razmislit, i u kojoj navodi da ce u 15h doci po svoje stvari-jel to dovoljno? Imam poruke i poslije toga gdje se da iscitati da gospodin ne zivi s nama. Imam i zabiljezenu lokaciju njegovog mobitela na njenoj adresi,svjedoke,te sliku naseg auta ispred njene kuce,a postoji i policijski zapisnik gdje je on pocinio prekrsaj u blizini njezine kuce u vrijeme kad je isao na posao. Da li je to dovoljno za dokazati prestanak vanbracne zajednice?

Sto se tice kuce gradjevinske dozvole glase na njegovog pokojnog oca. Jasno mi je da cemo otici odavde,ali ne pod prijetnjam. Buduci da suprug ne zeli samnom razgovarat odlucila sam to rijesiti sudskim putem. U kucu smo ulagali,renovirali iznutra,te ugradili vrata i prozore. Zanima me jedno,buduci da mi je dosta nadleznih ljudi reklo da ne izlazim iz kuce dok se sve to pravno ne rjesi,i da nikako ne pristajem ici u podstanare,vec da moj sad vec bivsi suprug meni i djetetu mora osugirat smjestaj na nacin da nam kupi stan,ili isplati novac za kupnju istoga. Novca ima. Koliko je to tocno? Da li je takav prijedlog ikad usvojen,te kakve osnove trebaju biti za taj prijedlog? Dalje,da li mogu traziti da se napise oporuka,dokument,kojim suprug iza svoje smrti ostavlja bar nesto od te kuce nasem sinu,i koliko je to pravovaljano? Receno mi je da slikam svu imovinu sto smo stekli u braku,isprintam oglase o prodaji,i sacuvam prijetece poruke...koliko to pomaze i u cemu? Hvala jos jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu kuću je izgradio suprugov pokojni otac, ali nije upisana u zemljišne knjige, nema uporabnu dozvolu, te nema vlasnički list, ali se nalazi na terenu koji valjda glasi na suprugovu majku- jer na internetu u katastru piše da je vlasnik firma u kojoj je suprugov otac radio.

nije bitno ko je gradio kuću ako je kuća građena na tuđem gradilištu.

bitno je dali je graditelj imao odobrenje vlasnika zemljišta.

u gruntovnici privjeri (izvadi vlasniičkilist) ko je vlasnik zemljišta.

vlasnik zemljišta je i vlasnik kuće (bez obzira što kuća nije ucrtana ).

samo vlasnik kuće može tražiti iseljenje ali predhodno bi trebao ponuditi sklapanje ugovora o najmu.

posjednik si kuće i uživaš posjedovnu zaštitu.

 

tužbu za utvrđivanje i podjelu zajedničke stečevine odnesi u policiju i traži (pismeno) upis spora.

 

ako imaš dokaz o ulaganju imaš pravo od vlasnika kuće tražit povrat 1/2 ulaganja u kuću zbog čega je došlo do povečanja vrijednosti kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije bitno ko je gradio kuću ako je kuća građena na tuđem gradilištu.

bitno je dali je graditelj imao odobrenje vlasnika zemljišta.

u gruntovnici privjeri (izvadi vlasniičkilist) ko je vlasnik zemljišta.

vlasnik zemljišta je i vlasnik kuće

 

To da je vlasnik zemljišta i vlasnik kuće načelno stoji, ali ipak postoje brojni izuzetci. Tako da tu treba ipak biti malo oprezniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru!

Ako imam sms poruku u kojoj suprug navodi da je iznajmio sobu i da ide 2-3dana razmislit, i u kojoj navodi da ce u 15h doci po svoje stvari-jel to dovoljno? Imam poruke i poslije toga gdje se da iscitati da gospodin ne zivi s nama. Imam i zabiljezenu lokaciju njegovog mobitela na njenoj adresi,svjedoke,te sliku naseg auta ispred njene kuce,a postoji i policijski zapisnik gdje je on pocinio prekrsaj u blizini njezine kuce u vrijeme kad je isao na posao. Da li je to dovoljno za dokazati prestanak vanbracne zajednice?

Ovo za prestanak zajednice sam mislio prije svega na to da bi on mogao izjaviti da je zajednica prestala, recimo, još prije dvije godine, jer je on primjerice već tada bio sa novom vanbračnom suprugom... Ako je u tom vremenu pribavljen taj auto...

 

Sto se tice kuce gradjevinske dozvole glase na njegovog pokojnog oca. Jasno mi je da cemo otici odavde,ali ne pod prijetnjam. Buduci da suprug ne zeli samnom razgovarat odlucila sam to rijesiti sudskim putem. U kucu smo ulagali,renovirali iznutra,te ugradili vrata i prozore.

Kuća je dakle na zemljištu majke, a gtadili su ju ona i otac vašeg partnera. Ta kuća bi u postupku utvrđivanja vlasništva završila u većinskom vlasništvu majke (više od 3/4) ili 1/1 ako se sin odrekne nasljedstva djela kuće.

Imate pravo na povrat ulaganja, ali problem je što ta ulaganja treba dokazati na sudu ako ih druga strana krene osporavati.

 

Zanima me jedno,buduci da mi je dosta nadleznih ljudi reklo da ne izlazim iz kuce dok se sve to pravno ne rjesi,i da nikako ne pristajem ici u podstanare,vec da moj sad vec bivsi suprug meni i djetetu mora osugirat smjestaj na nacin da nam kupi stan,ili isplati novac za kupnju istoga. Novca ima. Koliko je to tocno?

 

To da imate pravo na stan - zaboravite.

To ne bi išlo sve da je vaš partner vlasnik, a pogotovo neće ići ako je njegova majka vlasnik kuće.

Mislim, možete vi to tražiti...

 

Kao što je bovu predložio, tražite podjelu bračne stečevine temeljem ulaganja u kuću i stavite zabilježbu spora na nekretninu.

Moj savjet je da se ne date van iz kuće dok ne dobijete taj dio ulaganja, i dok ne dogovorite podjelu ostale imovine stečene za braka. Ali pokušajte pritom zadržati neki osjećaj za realnost - ako tražite previše, druga strana obično si zacrta da neće dati ništa.

 

 

Dalje,da li mogu traziti da se napise oporuka,dokument,kojim suprug iza svoje smrti ostavlja bar nesto od te kuce nasem sinu,i koliko je to pravovaljano?

Takav dokument bio bi pravno nevažeći. Ne može se oporukom ostaviti nešto čega osoba koja piše oporuku nije u tom trenutku vlasnik. Vaš partner sada nije vlasnik te kuće.

 

Umjesto toga, tražite alimentaciju za dijete.

Što se tiče nasljedstva, tu vam je najsigurnije igrati na to da dijete zadrži dobar odnos sa ocem. Ne znam što bih drugo savjetovao.

 

Receno mi je da slikam svu imovinu sto smo stekli u braku,isprintam oglase o prodaji,i sacuvam prijetece poruke...koliko to pomaze i u cemu?

 

Slike imovinemogu pomoći da se evidentira i procjeni imovina, prijeteće poruke treba sačuvati ako bude kakvih konflikta u budućnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija