Jump to content

Kucu stekli u braku - Rastali se - Kako se podijeliti? (Prica unutra)


as09

Preporučene objave

Dobar dan!

 

Prvo cu ispricati nasu situaciju da znate detalje tako da dobijemo bolji odgovor.

 

Roditelji su mi bili nekih 11 godina u braku i 2002/2003. su kupili kucu sa dvoristem. Nije proslo dugo vremena i rastali su se, a ja sam dodijeljen mami jer su se tako na sudu dogovorili i tata nije htjeo tu odgovornost.

Za vrijeme rastave sam imao 7 ili 8 godina. Mama me skolovala i odhranila, a on ak se par puta javio i poslao koji put alimentaciju. Do moje 18. godine ako je poslao 12 mjeseci alimentacije.

On je negdje 2007. godine vratio se kod nas kuci da zivi sa nama i sve na racun moje mame, koja se ionako borila sa svime. On je radio na bausteli i sve svoje novce "popio".

Mama, naivna jedno vrijeme je mislila da se on popravio i digla je kredit od oko 10k€ da ulozi oko kuce sto je i napravila. Dok su se oni dogovorili kao da su jos u braku, da ce on izvest radove da prodemo jeftinije, da se novci uloze na materijal iskljucivo.

Na kraju njegov posao nas je vise kostao nego da smo unajmili najskuplju firmu u HR(Materijal ovo ono, dosta je izvukao na alkohol opet). On je takoder redovno radio probleme i svade u kuci, gdje je i policija cesto morala intervenirati. Uvijek je nalazio neku temu kad je pijan i najcese mu je bila ta, da je to njegova kuca. Kuca je stecena u braku, ali je mama vlasnica.

Dok je negdje prije 2 godine napravio zadnji problem gdje je pobjegao policiji preko grane. Morat ce se vratit kad mu dokumenti isteknu.

 

Nedugo nakon toga smo i mi otisli u inozemstvo da se ne mucimo vise u toj Hrvatskoj. Ja bi htjeo sada ulagati u tu kucu i dvoriste unatoc svoj muci sta smo ja i mama prosli u njoj.

Ali ja ne zelim ni lipe ulozit dok ne znam da je to iskljucivo moje. Mama je rekla da ce mi prepisati svoj dio, a za tatu nisam siguran jer je uvijek mjenjao pricu, zavisno dali je trijezan ili pijan.

 

 

Mi znamo da on ima udio, ali kroz sve to, koliki?

Koji je vas prijedlog sada?

Koliki dio kuce on moze dobit?

Dali mama moze prevesti sada kucu na mene i dali ce biti kakvih problema kasnije ako on bude htjeo svoj dio?

- Ako ona prevede na mene.. Dali je bitno dali je kuca na meni ili njoj ako on kasnije trazi svoj dio?

Ili je nuzno da se on nade i da i on odmah prepise svoj dio kad i mama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sasvim jasno kako je nekretnina bračna stečevina,glede čega otac može u svako doba zahtijevati njenu diobu.

Ukoliko majka određenim pravnim poslom na vas prenese pravo vlasništva nekretnine,otac je ovlašten na pobijanje pravnog posla(ugovor),u čemu bi najvjerovatnije i uspio,budući kako se vi nebi mogli pozivati da ste nekretninu stekli u dobroj vjeri s povjerenjem u istinitost zemljišnih knjiga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nedugo nakon toga smo i mi otisli u inozemstvo da se ne mucimo vise u toj Hrvatskoj. Ja bi htjeo sada ulagati u tu kucu i dvoriste unatoc svoj muci sta smo ja i mama prosli u njoj.

Ali ja ne zelim ni lipe ulozit dok ne znam da je to iskljucivo moje. Mama je rekla da ce mi prepisati svoj dio, a za tatu nisam siguran jer je uvijek mjenjao pricu, zavisno dali je trijezan ili pijan.

 

 

Mi znamo da on ima udio, ali kroz sve to, koliki?

Koji je vas prijedlog sada?

Koliki dio kuce on moze dobit?

Dali mama moze prevesti sada kucu na mene i dali ce biti kakvih problema kasnije ako on bude htjeo svoj dio?

- Ako ona prevede na mene.. Dali je bitno dali je kuca na meni ili njoj ako on kasnije trazi svoj dio?

Ili je nuzno da se on nade i da i on odmah prepise svoj dio kad i mama?

 

Koliko imaš godina?

19? 20?

Je li ocu bila sudskim putem određena alimentacija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali se školuješ ?

ako je odgovor da od oca traži isplatu svih zaostalih alimentacija unazad 5 godina uvečano za zakonske zatezne kamate.

ako je sudska odluka donešena prije rujna 2012. tada u nadležnom sudu pokreni ovršni postupak temeljem ovršne isprave. obrati se nadležnom državnom uredu za besplatnu pravnu pomoć (alimentacija).

ovrhu možeš pokrenuti i ako se ne školuješ ali samo za zadnjih 5 godina + kamate.

 

pokreni ovrhu na nekretninu (vanknjižni je vlasnik 1/2kuće) ako nema prihoda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali se školuješ ?

ako je odgovor da od oca traži isplatu svih zaostalih alimentacija unazad 5 godina uvečano za zakonske zatezne kamate.

ako je sudska odluka donešena prije rujna 2012. tada u nadležnom sudu pokreni ovršni postupak temeljem ovršne isprave. obrati se nadležnom državnom uredu za besplatnu pravnu pomoć (alimentacija).

ovrhu možeš pokrenuti i ako se ne školuješ ali samo za zadnjih 5 godina + kamate.

 

pokreni ovrhu na nekretninu (vanknjižni je vlasnik 1/2kuće) ako nema prihoda.

 

Sve je ovdje objašnjeno.

Samo jedan ispravak.

Zastara 5 godina vrijedi ako nije prije sudskim putem ustanovljena obaveza plaćanja alimentacije. U protivnom, zastara potraživanja za cjelokupan iznos neplaćene alimentacije nastupa pet godina po presanku obaveze, jer zastara između roditelja i djece ne teče za trajanja obaveze uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija