Jump to content

Mogućnost rekonstrukcije i nadogradnje nakon legalizacije


Damir69

Preporučene objave

Poštovani,

najprije da Vas pozdravim budući da sam novi član foruma,a ujedno bih i postavio pitanje koje me muči u posljednje vrijeme.

Naime,posjedujem legalizirani objekt u prilično lošem stanju na koji se jednim zidom naslanja također legalizirani objekt susjeda (koji je daleko veći i za etažu višlji od moga).Dakle radi se o poluugrađenoj građevini (65m2 na parceli 330m2).Objekti se nalaze u zoni R1 (sport s gradnjom),urbana pravila 1.6 (zaštita i uređenje dovršenih naselja).Interesira me da li je moguće rekonstruirati i nadograditi postojeći objekt budući da je sada legalan,te mogu li se visinom izjednačiti sa susjedom (podići kat).Napominjem da sadašnje stanje kuće nije primjereno za stanovanje.

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime,radi se o slijedećem:

prošle godine,kada je postupak legalizacije bio pri samom kraju (čekali smo rješenje),otišao sam u općinu i pitao za uvjete gradnje s obzirom na lokaciju i buduću legalnu građevinu.Ono što me je tamo dočekalo,moram priznati,prilično me iznerviralo,jer najprije me je službenik u čudu gledao,zatim je na računalu gledao plan,da bi mi na poslijetku rekao da će me telefonski kontaktirati kada se bolje informira.Nakon tjedan dana uslijedio je telefonski poziv gdje mi je rečeno da ne mogu raditi ništa na građevini (ali baš ništa),dakle niti rekonstrukciju,niti renoviranje niti išta slično što me je prilično šokiralo budući da je objekt legalan i da se naslanja na zgradu koja je daleko veća i novija od moje.Na moj upit da li to znači da mogu samo čekati i pustiti da sve polako propadne do kraja i sruši mi se na glavu,nisam dobio konkretan odgovor.Na poslijetku mi je dotični gospodin rekao da potražim drugo mišljenje.Mislim,što to znači? Da li je zakon svuda isti ili ovisi o tumačenju pojedinih službenika i na kraju krajeva nije mi jasno da bih morao dozvoliti da mi objekt pred očima propadne i što onda,da si tražim stan?Mislim,čemu onda i legalizacija i trošenje novca za istu kada nemam osnovno pravo na poboljšanje kvalitete životnih uvjeta.

Evo to je u biti ono što me prilično muči,stoga se ujedno i ispričavam za ovaj malo poduži post,ali sam samo htio pobliže opisati problem na koji sam naišao i koji još stoji a nisam nigdje uspio pronaći slična pitanja tipa što nakon legalizacije jer uglavnom se diskutira o samoj legalizaciji.Ispada da sam kuću dogradio i preuredio do donošenja zakona,sve bi bilo ok,a sada to nije moguće što mi se čini prilično apsurdno.

Pozdrav,

Damir

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaš zaključak je, na žalost, točan - da ste sve ranije napravili - sada bi to bilo legalizirano.

Što se tiče daljnjih koraka - opet ponavljam - ovisi o uvjetima koje propisuje prostorni plan. U načelu, svaka kuća bi se morala moći rekonstruirati barem u postojećim gabaritima.

Malo mi je čudno da se obiteljska kuća (ako sam dobro shvatio) uopće nalazi u zoni sportsko-rekreacijske namjene ali nemam dovoljno informacija za konkretniji odgovor.

Ipak, mišljenja sam da bi rekonstrukcija (barem u postojećim gabaritima) trebala biti dopuštena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najprije Vam se zahvaljujem na brzom odgovoru,a što se tiče objekta da, radi se o obiteljskoj kući koja je sagrađena prije 1968. godine i koje je kasnije nešto dograđena.1964. godine je nacionalizirana s pravom korištenja (odnosno nismo deposedirani),da bi u postupku povrata imovine bila vraćena.Naravno da svo to vrijeme nije niti bila u zoni sportsko-rekreacijske namjene,nego je to izmjenjeno unatrag desetak godina bez našeg znanja.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...
prije 20 minuta, Contador je napisao:

Postoji li zakonska obveza prilikom izrade prostornih planova da se sve legalne građevine mogu rekonstruirati? Neovisno u kojoj zoni se nalaze.

Određeno područje ima svoj Prostorni plan koji ima svoje Uvjete Gradnje.
Zatraži te u uredu za graditeljstvo : Uvjete gradnje za svoju parcelu - tamo će vam biti sve nspisano.
Od udaljenosti od prometnice - bruto površina - broj etaža, a ako je ,,posebno,, područje i ostali uvjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 06. 09. 2021. at 9:59, Contador je napisao:

Postoji li zakonska obveza prilikom izrade prostornih planova da se sve legalne građevine mogu rekonstruirati? Neovisno u kojoj zoni se nalaze.

Nejasno postavljeno pitanje, zakonska obveza (znači obvezna), a da se mogu (hoću ili neću). O čemu se konkretno radi?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , mutavi je napisao:

Nejasno postavljeno pitanje, zakonska obveza (znači obvezna), a da se mogu (hoću ili neću). O čemu se konkretno radi?  

Pozdrav mutavi,

istina, lose objasnjeno..

Situacija je ovakva, znači unutar GUP-a grada Splita je donešeno nekoliko UPU planova (ukupno 10). Svaki plan koji ima gradevine protivne namjeni unutar svog plana ima i članak "Rekonstrukcija građevina čija je namjena protivna planiranoj namjeni".UPU plan u kojem se nalazi moja čestica s 3 legalna objekta, nema taj članak. Pa me zanimaju mogućnosti rekonstrukcije. Problem je što prilikom izrade plana (2011 godine) objekti nisu bili legalizirani, pa pretpostavljam da zbog tog nema članka unutar UPU-a "Rekonstrukcija građevina čija je namjena protivna planiranoj namjeni" jer tada nije bilo legalnih objekata koji su protivni namjeni. 

Mene zanima znači postoji li obveza prilikom izrade plana, ukoliko postoji legalna građevina koja se nalazi protivno namjeni. Svaki UPU unutar područja obuhvata koji ima takve građevine ima taj članak. Također me zanima mogu li se u tom slučaju primjeniti odrednice GUP-a za navedeno područje, jer unutar GUP-a postoji članak koji pokriva "Rekonstrukciju građevina čija je namjena protivna planiranoj namjeni". 

 

Nadam se da sam bio jasan, ukoliko nisam pitajte pojasnitu ću još :) i molim za pomoć :) jer po meni nema logike da legalne građevine nemaju mogućnost rekonstrukcije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi se odredbe GUP-a o rekonstrukciji građevine u ovom slučaju mogle primjeniti. Uostalom, kao što je netko gore već rekao, rekonstrukcija bi morala biti omogućena (u postojećim gabaritima) jer što je alternativa za legaliziranu zgradu. Međutoa, znajući kakav je prostorno-planski nered u Splitu, ništa me ne iznenađuje....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Na 15. 09. 2021. at 11:34, herostrat je napisao:

Mislim da bi se odredbe GUP-a o rekonstrukciji građevine u ovom slučaju mogle primjeniti. Uostalom, kao što je netko gore već rekao, rekonstrukcija bi morala biti omogućena (u postojećim gabaritima) jer što je alternativa za legaliziranu zgradu. Međutoa, znajući kakav je prostorno-planski nered u Splitu, ništa me ne iznenađuje....

 

Znaci grad Split na svim UPU planovima u gradu je dozvolio rekonstrukciju legalnih gradevina protivno namjeni osim na jednom UPU, a to je onaj na kojem je moja cestica, i ne dozvoljava primjenu pravila GUP-a o rekonstrukciji. Znaci legalna gradevina za koju ne postoji mogucnost rekonstrukcije. Katastrofa od grada. Takav nered nema nigdi u RH sigurno. Nije ni cudo kad se prodaju za cvarke i parfeme.. Znaci imam legalnu gradevinu izgrademu prije 1968 i nema sanse da je rekonstruiram. Ako se sta srusi, postane opasnost za prolaznike ja cu bit kriv, jer rekonstruirat nosive zidove ne smijem.. Sta kazete na ovaj slucaj? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani,

imam legaliziran objekt koji se sastoji od podruma, visokog prizemlja (završeni), 1. kat samo grubi radovi i od potkrovlja kojem je izvedeno samo stubište sa završnom kosom pločom. Ostatak potkrovlja nije napravljen, ankeri su tu stubište je kompletno.

Ovako stoji u arhitektonskom projektu izrađenom za potrebe legalizacije: "Na završnoj ploči ostavljeni su potrebni ankeri za nastavak gradnje potrkovlja. Samo potkrovlje je izvedeno malim dijelom a to je stubište koje je izvedeno do kraja kosim plohama".

Sad me zanima da li moram tražiti građevinsku dozvolu za završetak objekta (potkrovlje) ili mi je potreban samo glavni projekt?

Unaprijed zahvaljujem i pozdravljam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija