Jump to content

Prava bračnih parova u Njemačkoj

Preporučene objave

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: anast5
      Poštovani, 
      suprug je bez mog znanja poslao tuzbu za razvod braka. Dobila sam poziv na rociste (koje je za 2 mjeseca), ali nisam podigla pismenu obavijest. Posto bih htjela odgoditi rastavu, zanima me kakva je procedura te kako odgoditi prvo rociste(da li da ne podignem obavijest ili da se ne pojavim prvi put)?
    • objavio: DennyC
      Pozdrav i poštovanje. 
      Zanimalo me vec dugo vremena par pitanja koja muce svakog ko se odluci na privremeni ili tarjni odlazak iz Hrvatske, pitanja su vezana za pravo, poreze, zdravstveno osiguranje i boraviste. Pa bi ovdje iznjeo nekoliko vjecnih pitanja iseljenika u nadi da ce netko s ovog foruma znati odgovore na ova pitanja. Zahvaljujem unaprjed svima.

Sve pocinje 2016 kada sam se odlucio otici iz HR pokusati zapoceti zivot u drugoj drzavi EU. Naime otisao sam u poreznu i u mup na šalteru naravno niko nije imao pojma sta ja trebam raditi, dali trebam odjavit boraviste, poreznu karticu, sta je s osobnom, sta je s zdravstvenim osiguranjem, sta je s icim. Ako neznaju oni kako bih znao ja? odlucio sam otici bez da sam ista napravio, jer informacije nisam dobio. Sada povremeno dolazim u HR. I svako malo citam clanke o kaznama oduzimanjima osobnih i kojekakvim glupostima.

Pa me zanima a i mnoge koji su u istoj situaciji par pitanja:
      1. Sto tocno napraviti i kome se javiti kad se napusta HR, porezna mup ko kako zasto? I sto napraviti osoba koje je vise godina vec vani a nije napravila nista od toga, koje su posljedice i kazne ili sl? I kome se obratiti da se to sve legalno sredi?

2. Zdravstveno osiguranje - dali gubimo ili negubimo pravo na zdravstveno osiguranje, samo po sebi ako sam dobro razumio svaki hrvatski drzavljanin ima besplatno zdravstveno po defaultu a dopunsko osiguranje sam placam i dan danas stoga zasto nebih imao pravo koristiti HR zdravstvo? I dalje imam HR osobnu i putovnicu, HR sam drzavljanin i placam svoje osiguranje. Takodjer na stranicama EUa sam procitao da osoba moze imati zdravstvo u samo jednoj drzavi EU ili sl, ja u inozemstvu placam svaki pregled i nemam zdravstveno osiguranje, stoga neznam dali i dalje imam pravo na Hrvatsko zdravstveno osiguranje kao jedino osiguranje koje imam i placam? I ako nemam na njega pravo? Kako se javiti kome i otkazati? takodjer mi koji smo vani vec par godina? dali moramo platiti kakvu naknadu ili kaznu jer smo zivili u drugoj drzavi a koristili zdravstvo u HR ponekad?

3. Porez. Dali treba odjavljivat ili nesto radit s poreznom karticom u HR? Dali moram placati ikakve naknade i razlike u porezu na zaradjen novac u inozemstvu? Dali Hrvatska ima ikakvo pravo na ista od toga? Koja je procedura kog povremenog rada u HR i povremenog vani?
      Npr osoba radi u Njemackoj 6mj i vrati se radi sezonu u HR 3mj. Iz obje drzave dobije povrat poreza. Dali mora javiti Njemackoj da je 3mj radio u HR i koliko je zaradio i dali to utjece na iznos povrata poreza u toj drugoj drzavi? I obrnuto?

Malo sam zakomplicirao ali nadam se da su pitanja donekle jasna.

Zahvalio bi svima koji si daju truda procitati i pomoci meni i brojnima koji smo izgubljeni u tim svim papirima i pravilima koja nekuzimo.

Zahvaljujem srdacan pozdrav
    • objavio: onyx48
      Supruga želi rastavu braka i zahtijeva da ja iselim iz stana. To je njezin stan koji je imala prije nego smo se vjenčali, ja sam na toj adresi prijavljen. Da li ona mene može izbaciti ili odjaviti sa adrese bez da se ja složim. Naime, kako mi je penzija mala, ja ne mogu financijski podnijeti iznajmiti drugi stan i dok ne nađem prihvatljiv smještaj ja moram ostati u tom stanu. Molim vas, pomozite mi savjetom jer sam očajan. Hvala unaprijed! 
    • objavio: Adrega
      Pozdrav, 
      Majka sam malodobnog djetet od 9 godina koje je nakon razvoda 2012.g. povjereno na skrb i odgoj meni. Ocu je odredena alimentacija od 908,30kn mjesecno. Otac se prije dvije godine preselio u Njemacku i prije 13 mjeseci prestao placati alimentaciju za dijete. Nazalost, imam samo neke njegove brojeve mobitela i zadnje dvije adrese gdje je bio prijavljen, ali ne i trenutacnu. Nemam nikakve druge informacije. Cak ni njegov OIB. 
      Na koji nacin mogu pokreniti ovrhu i natjerati da placa alimentaciju?  Mislim da ima i neke nekretnine u Hrvatskoj. Koliko sam razumjela nadlezan je sud u Hrvatskoj. Koja je procedura s obzirom da je presuda postala pravomocna 2012.g?
      Hvala puno, 
      Adrega

• objavio: ns1312
      Pozdrav,

Priča ide ovako; s bivšom suprugom bio sam u vezi 4 godine nakon čega smo se vjenčali i bili u braku godinu i pol dana, međutim nakon godinu dana braka, bračna zajednica je prestala jer je bivša supruga otišla od kuće u kojoj smo živjeli. Pokrenula je razvod braka te smo se razveli u siječnju 2018. godine. Nije bilo riječi o podjeli bračne stečevine, nije bilo dogovora jer se dotična nije htjela javljati i uopće komunicirati o tome. Javljala se samo kako bi me obavijestila o svojoj trudnoći za koju se kasnije, uz liječnike, utvrdilo da je izmišljena, te je otprilike mjesec dana prije samog razvoda počela uznemiravati moju novu djevojku pozivima sa skrivenog broja i porukama prijetećih sadržaja. Priča se dalje nastavlja s dolascima na moje radno mjesto i pričama kako će mi ''srediti otkaz'' i to otprilike pola godine nakon samog razvoda braka.
      U braku smo uzeli kredit (na moje ime) od 75000kn s otplatom na 15 godina (ukupnan iznos je oko 150000kn) kako bismo pokrili prethodno dignuti kredit (za kupnju zajedničkog automobila) i namirili troškove svadbe.
      Dobronamjerno, znajući da nema posao te niti jednog dana radnog staža, nisam htio ništa pokretati glede diobe bračne stečevine, međutim njene gore navedene radnje se nastavljaju i jednostavno više nemam empatije za nju.
      Zanima me slijedeće:
      1. Može li se pokrenuti ikakav postupak glede diobe bračne stečevine 10 mjeseci nakon samog razvoda braka?
      2. Koji je postupak kod diobe kredita?
      3. Kome se najbolje obratiti?
  • Napravi novi...