Jump to content

par pitanja o zastari


panonski

Preporučene objave

Poštovani,

 

Nastojim shvatiti opće zastarne rokove, i rokove u kojima vjerovnik nije uspio da se naplati.

 

Imam nekakav dug prema tele operateru, nisam zasada ušao u spis ( na sudu je i updatejtat ću post ) ali po broju spisa vidim da je iz 2000-te godine.

 

Neću sada gnjaviti sa detaljima, jer bi to uzelo previše vremena za odgovor, nego ću postaviti jedno praktično pitanje.

 

Ima li zastare za dug iz 2000 -te godine? Ovršni postupak navodno nije pokrenut, ali je spis na sudu, i koliko ja znam ja sam na Fini blokiran zbog toga ima već podosta vremena. ( što znači da neka ovrha ipka jest pokrenuta )

 

Ja nikada nisam ništa primio ( osim ako je išlo preko oglasne ploče )

 

Koliko ja znam, dug je trebao biti naplaćen unutar 5 godina.... Znam da se slične teme stalno pojavljuju, jer su zastarni rokovi komplicirani za tumačenje,

 

ako nije dovoljno informacija updatetat ću post čim dobijem uvid u spis.

 

 

hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za telefonske račune zastarni rok iznosi 1 godinu, računajući od dospijeća konkretnog računa.

 

Ali postoji "kvaka" - ako unutar tog roka bude pokrenut bilo kakav postupak naplate, čitajte podnesen prijedlog za ovrhu, zastarni rok je u prekidu sve do pravomoćnog okončanja postupka, a nakon toga, vrijedi vam 10-godišnji zastarni rok, koji se međutim promjenom predmeta ovrhe može produživati praktički unedogled.

 

Obzirom ni sami ne znate detalje, pretpostavka je da je ovrha pokrenuta na vrijeme, a kada je donesena neka odluka (rješenje, presuda ili što već) - to treba provjeriti da se vidi početak tijeka ovog 10-godišnjeg zastarnog roka.

 

Inače, na našem portalu, ako malo "prosurfate", naći ćete primjere i od 17 godina samo za to da sud donese rješenje o ovrsi, tako da vas ovaj vaš rok ne smije čuditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za telefonske račune zastarni rok iznosi 1 godinu, računajući od dospijeća konkretnog računa.

 

Ali postoji "kvaka" - ako unutar tog roka bude pokrenut bilo kakav postupak naplate, čitajte podnesen prijedlog za ovrhu, zastarni rok je u prekidu sve do pravomoćnog okončanja postupka, a nakon toga, vrijedi vam 10-godišnji zastarni rok, koji se međutim promjenom predmeta ovrhe može produživati praktički unedogled.

 

Obzirom ni sami ne znate detalje, pretpostavka je da je ovrha pokrenuta na vrijeme, a kada je donesena neka odluka (rješenje, presuda ili što već) - to treba provjeriti da se vidi početak tijeka ovog 10-godišnjeg zastarnog roka.

 

Inače, na našem portalu, ako malo "prosurfate", naći ćete primjere i od 17 godina samo za to da sud donese rješenje o ovrsi, tako da vas ovaj vaš rok ne smije čuditi.

 

 

 

 

da znam, da se promjenom predmeta ovrhe ovrha može rastezati unedogled, jer se smatra novim predmetom, na koji korisnik opet ima pravo žalbe.

 

Danas sam se čuo sa sudom, predmet je promijenio broj, i iz arhive je izvučen 2012 godine, da bi se ponovno pokušalo sa ovrhom, koja je pokrenuta za dugovanje iz 1999!

 

Međutim, uvidom u spis ustanovljeno je kako je vjerovnik po svom punomoćniku propustio na prigovor suda pokazati vjerodostojnu dokumentaciju po kojoj se traži ovrha. Vjerovatno je bila samo prokazna ovrha sa brojkama dugovanja u pitanju, ali sud je tražio račune vjerovatno, što nije dostavljeno u traženom roku od 60 dana, pa je sud slučaj i prijedlog za ovrhu odbacio.

 

Sad imam novo pitanje.

 

Pošto je očito da sam ja propustio prilike za prigovore na zastaru, čak i drugi puta kada je predmet izvučen iz arhive 2012, pa je promijenio broj,

 

ja sada opet imam priliku to istaknuti, jer bi vjerovnik morao da ponovno pokrene postupak, gdje bih se mogao žaliti.

 

No, ja to želim preduhitriti i istaknuti da želim zastaru prije nego se pokrene novi postupak, jer me kod tele operatera stalno zavlače za neke usluge i tvrde da mi ne mogu ništa dati, dok to ne riješim, što ja naravno rezolutno odbijam.

 

Mogu li ja istaknuti zastaru, prije nego se pokrene novi postupak za ovrhu i skinuti ih s vrata ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

želim zastaru prije nego se pokrene novi postupak, jer me kod tele operatera stalno zavlače za neke usluge i tvrde da mi ne mogu ništa dati, dok to ne riješim, što ja naravno rezolutno odbijam.Mogu li ja istaknuti zastaru, prije nego se pokrene novi postupak za ovrhu i skinuti ih s vrata ?

Neizvjesno je da li će vjerovnik pokrenuti novu ovrhu,no sve i da pokrene,imaće te mogućnost isticanja prigovora,tako da se s tim nemojte opterećivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija