Jump to content

Stambeno zbrinjavanje HRVI


Stellaris

Preporučene objave

Poštovani,

Moj suprug je prije 10-ak godina postao zaštićeni najmoprimac kao HRVI sa četveročlanom obtelji. Nakon nekoliko godina se razveo, djeca (2) su ostala sa njime. Stan nikada nije otkupio zbog financijske nemogućnosti s obzirom da bivša supruga nije radila, a nakon rastave nije ni plaćala alimentaciju.

Mi smo se vjenčali ove godine te predali zahtjev za otkup stana. Dobili smo dopis od Ministarstva Branitelja u kojem piše da on više nema pravo na stambeno zbrinjavanje zbog toga što sam ja od 1996.-2013. bila vlasnik stana. Stan sam 2013. darovnim ugovorom prenijela na majku, a tada sadašnjeg supruga nisam još ni poznavala.

Upoznati smo sa člancima 37 i 42 ZOPHB no činjenica je da u periodu posjedovanja nekretnine, ja nisam bila član njegove uže obitelji ni član kučanstva, pa čak ni poznanik...iz čega prozlazi da on i njegova djeca u nijednom trenutku nisu mogli koristiti taj stan.

Moramo se hitno očitovati na dopis ministarstva pa bih lijepo molila ako znate koji sličan primjer i molim pravni savijet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prepiska i dopisivanje sa Ministarstvom hrvatskig branitelja ti je kao razgovor sa gluhom osobom.

ili mentalno retardiranom osobom koja je uvjek u pravu.

nadležnom općinskom državnom odvjetništvu podnijeti zahtjev za mirno rješenje spora.

ako rješenje bude negativno (uvjeren sam da će biti) tužbom od nadležnog suda tražit donošenje presude koja nadomješta ugovor o prodaji stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li je suprug stanovao u stanu do vjenjčanja sa Vama? da li je plačao "stanarinu"ministarstvu branitelja ( podrazumjeva se redovito svaki mjesec)? što piše u rješenju o najmu stana ako se (eventualno )neplača renta.trebao je ( najvjerovatnije) otkup započeti prije vjenjčanja ,ali se i tada traži nova dokumentacija za sve članove kućanstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li je suprug stanovao u stanu do vjenjčanja sa Vama? da li je plačao "stanarinu"ministarstvu branitelja ( podrazumjeva se redovito svaki mjesec)? što piše u rješenju o najmu stana ako se (eventualno )neplača renta.trebao je ( najvjerovatnije) otkup započeti prije vjenjčanja ,ali se i tada traži nova dokumentacija za sve članove kućanstva.

 

Suprug nikada nije stanovao u stanu čiji sam ja bila vlasnik jer je stan darovan mojoj majci prije nego sam njega upoznala. On cijelo vrijeme živi u stanu od ministarstva branitelja i plaća redovito mjesečnu rentu. Ja sam se preselila i prijavila kod njega nakon vjenčanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fora je u tome da, po zakonu ,pri stambenom zbrinjavanju supružnici nemogu biti ( ili su bili) vlasnici nekretnine od 1991 do eventualne dodjele stana.što ste Vi nažalost bili (1996-2013).suprug je trebao početi otkupljivati stan prije vjenjčanja ali je i pitanje što sa "viškom" kvadrata na koji je "imala" pravo bivša supruga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fora je u tome da, po zakonu ,pri stambenom zbrinjavanju supružnici nemogu biti ( ili su bili) vlasnici nekretnine od 1991 do eventualne dodjele stana.što ste Vi nažalost bili (1996-2013).suprug je trebao početi otkupljivati stan prije vjenjčanja ali je i pitanje što sa "viškom" kvadrata na koji je "imala" pravo bivša supruga.

 

Sada znamo što mo trebali prije ali nema povratka.

Jasan mi je zakon i njegova svrha da ministarstvo ne zbrinjava stambeno nekoga tko je mogao ili može biti zbrinut od strane supružnika ali poanta je u tome da ja nisam u nijednom trenutku bila i njegova supruga i vlasnica stana istovremeno...što znači da on nikada nije imao mogućnost da bude stambeno zbrinut od nekog drugog osim od ministarstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vas brine što suprug sada ( kada je vjenčan sa Vama) nemože odkupiti stan.on je bio stanbeno zbrinut sa prvom suprugom i djecom.i više nemože biti (sa Vama).nezgodno je što ga nije mogao otkupiti ili biti u postupku otkupa (započeti plačati rate kredita).vjerovatno sada ako je u stanu plača najamninu ministarstvu.Vi onda niste bili njegova supruga ali sada jeste ,ali pošto ste imali nekretninu suprug po zakonu nema pravo otkupa stana.možete uložiti žalbu ali sam mišljenja da je ministarstvo u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu to da nisu bili u braku stoji.ali pri otkupu stana treba priložiti novu (novog datuma) papirologiju.između ostalog (a ministarstvu je to bitno) da branitelj koji dobiva stan i njegova supruga (ako ima) nisu bili (imali) stambenu nekretninu od god.1991 pa do trenutka dodjele/otkupa stana.pošto je u ovom slučaju braniteljeva supruga imala nekretninu (nebitno da li su se poznavali) ministarstvo je odbilo zahtjev za otkupom stana.da ga je on počeo otkupljivati prije ženidbe sve bi bilo u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija