Jump to content

Branitelj nije primljen na posao pod jednakim uvjetima


svetiduje

Preporučene objave

Prijavio sam se kao nezaposleni hrvatski branitelj na natječaj za posao tehničara na HRT-u oglašenom u narodnim novinama. Ispunjavam sve uvjete natječaja u potpunosti, na informativnom razgovoru mi je rečeno da sam najbolji kandidat.

Nakon desetak dana sam dobio e-mail u kojem se kaže da nisu u mogućnosti ponuditi odgovarajuće radno mjesto, bez obrazloženja bez pravnog lijeka i bez imena kandidata koji je primljen.

Kakao se mogu žaliti i tražiti uvid u natječajnu dokumentaciju jer imam prednost pri zapošljavanju kao branitelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imali neki zakon i članak zakona na koji se mogu pozvati u vez žalbe i dali ona važi za javne ustanove tipa hrt, postoji li već neki predložak takve žalbe i kako je mogu sročiti, dali branitelji imaju prednost kod javnih ustanova?

Što znači pod jednakim uvjetima, npr, traži se 5 godina radnog iskustva ja imam recimo 7 a drugi kandidat 8. u oba slučaja smo zadovoljili sada imam li ja prednost kao branitelj ili ima drugi kandidat zbog jedne godine viška radnog staža?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto ne odete u HRT (tamo gdje ste se prijavili na natječaj) i zatražite pismeno obrazloženje,,,,,,,,,,,

 

Možda ima i više kandidata hrvatskih branitelja ili drugih kandidata koji ispunjavaju uvjete, a imaju veće "kvalifikacije-stručnu spremu, ambicije, godine starosti..........

 

Nije dovoljno biti samo hrvatski branitelj (HB jeste nekakva prednost prilikom prijave za natječaj, ali to nije dovoljno za zapošljavanje ako ima i drugih kandidata koji su, da tako kažem mlađi i "ambiciozniji").

 

Ima vjerojatno dosta "čimbenika"-razloga zbog kojih su vas odbili.

 

Preko e-maila ste dobili obavjest. Moj vam je savjet da odete u HRT i tamo se raspitate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto ne odete u HRT (tamo gdje ste se prijavili na natječaj) i zatražite pismeno obrazloženje,,,,,,,,,,,

 

Možda ima i više kandidata hrvatskih branitelja ili drugih kandidata koji ispunjavaju uvjete, a imaju veće "kvalifikacije-stručnu spremu, ambicije, godine starosti..........

 

Nije dovoljno biti samo hrvatski branitelj (HB jeste nekakva prednost prilikom prijave za natječaj, ali to nije dovoljno za zapošljavanje ako ima i drugih kandidata koji su, da tako kažem mlađi i "ambiciozniji").

 

Ima vjerojatno dosta "čimbenika"-razloga zbog kojih su vas odbili.

Razgovarao sam sa osobom koja je odgovorna za natječaj te mi je rečeno da mi ne može reći koga su primili, koje on kvalifikacije ima bolje od mene i da uopće nije bitno što sam ja branitelj nego da misle da on može bolje odgovarati tom mjestu. U obavijesti nije dana mogućnost žalbe ni rok za istu.

Što se tiče drugih čimbenika oni nisu navedeni u natječaju tipa mlađi, ljepši, zgodniji i ostali atributi. Ja sam zadovoljio natječaj isto kao i on, a po zakonu imam prednost.

Što se tiče godina starosti onda treba sve starije od 40 godina poslati na Havaje ili u konc logor jer ne zaslužuju posao??? Malo blesavo zar ne?

HRT je javna ustanova, natječaj je bio javni a rezultati tajni, tu je vjerojatno nešto išlo naopako. Da nije bilo mene i ovakvih kao što sam ja sada ne bi bilo ni HRT-a nego BEE-GEE-TV.

 

Može li mi netko dati primjer žalbe kako to treba izgledati tj. što je sve potrebno napisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijavio sam se kao nezaposleni hrvatski branitelj na natječaj za posao tehničara na HRT-u oglašenom u narodnim novinama. Ispunjavam sve uvjete natječaja u potpunosti, na informativnom razgovoru mi je rečeno da sam najbolji kandidat.

Nakon desetak dana sam dobio e-mail u kojem se kaže da nisu u mogućnosti ponuditi odgovarajuće radno mjesto, bez obrazloženja bez pravnog lijeka i bez imena kandidata koji je primljen.

Kakao se mogu žaliti i tražiti uvid u natječajnu dokumentaciju jer imam prednost pri zapošljavanju kao branitelj.

 

Bok,

 

HRT je javna ustanova ii prema toj logici, kao branitelj bi trebao imati prednost. Međutim, HRT je isto tako javna ustanova koja ostvaruje prihode marketingom što je kontradiktorno. Uglavnom, trebaš biti siguran da li zaista kao branitelj tamo imaš prednost, mada je u pravilu to već navedeno u natječaju ako je primjenljivo. Istraži malo i raspitaj se da li zaista imaš prednost i onda se pozovi na to. Svakako se imaš pravo žaliti ako misliš da imaš valjan razlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HRT je javna ustanova po zakonu, dakle imate prednost pri zapošljavanju.

 

Pod jednakim uvjetima znači ako vi i npr još jedan kandidat zadovoljavate uvjete natječaja, vi imate status branitelja, on nema- vi imate prednost.

 

Ako je u uvjetima natječaja navedeno da kandidat treba imati 5 godina iskustva, onaj kandidat koji ima 8 godina, ne bi trebao imati prednost pred onim koji ima 7 godina iskustva.

 

HRT je dužan objaviti natječaj na HZZ-u, u tisku i na svojoj oglasnoj ploči kandidate obavijestiti o rezultatima natječaja. Trebalo bi pogledati što pobliže kaže i kaže li uopće njihov statut više o zapošljavanju.

 

S obzirom da kao javna ustanova vjerojatno natječaj ne završavaju donošenjem rješenja, nego sklapanjem ugovora o radu, na takvo nešto ne bi išla žalba. Možete uputiti pisani prigovor i zatražiti uvid u natječajnu dokumentaciju.

 

I morate biti sigurni da ste priložili svu potrebnu dokumentaciju, kao i svu dokumentaciju koja je potrebna za dokazivanje statusa branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto tražiš po netu ?zašto ne podneseš zahtjev za provedbu nadzora? tražio si primjer žalbe. imaš link

Bio jutros na državnom inspektoratu i tamo su mi lijepo objasnili da oni ne mogu ništa napraviti dok se god ne zasnuje radni odnos sa kandidatom koji u ovom slučaju nije branitelj, ako bi sad podnio prijavu na obavijest da su primili drugog meni nepoznatog i po nepoznatim kriterijima onda bi žalba bila preuranjena i bila bi odbačena. Provedba nadzora se odnosi samo na tijela javne uprave za mene važi inspekcija rada jer se radi o javnoj ustanovi koju je osnovala vlada RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 35. Zakona o pravima hrvatskih branitelja stavci....

 

(13) Pravna osoba obvezna je u roku od 15 dana nakon sklapanja ugovora o radu s izabranim kandidatom o istome obavijestiti osobu iz stavka 1. ovoga članka koja je po raspisanom javnom natječaju ili oglasu podnijela prijavu, odnosno ponudu za to radno mjesto.

 

(14) Osoba iz stavka 13. ovoga članka kojoj nije dana prednost pri zapošljavanju, može podnijeti zahtjev nadležnoj inspekciji za provedbu nadzora u roku od 15 dana od dana dostave obavijesti iz stavka 13. ovoga članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roxette sve si izvrsno posložio što se tiče javne ustanove, zadovoljavanja natječaja osim dijela gdje ide žalba na zasnivanje radnog odnosa sa kandidatom koji nema prednost prilikom zapošljavanja, Žalba inspekciji rada ide nakon zasnivanja radnog odnosa

Hrt još nije dao rezultate samo mi je poslao ovu obavijest koju ovdje citiram:

Obavijest o natječaju za radno mjesto Tehničar

Zahvaljujemo Vam na iskazanom interesu za zapošljavanje na Hrvatskoj radioteleviziji na radnom mjestu Tehničar. Nažalost, moramo Vas obavijestiti da trenutno nismo u mogućnosti ponuditi Vam odgovarajuće radno mjesto.

Pozivamo Vas da i dalje pratite naše natječaje, te se prijavite kao kandidat za iste, ukoliko će biti predmet Vašeg područja interesa.

 

Još jednom Vam zahvaljujemo na Vašem trudu i interesu i želimo Vam sve najbolje u budućoj karijeri.

 

Srdačan pozdrav,

 

RJ Ljudski potencijali

Hrvatska radiotelevizija

 

Iz ovoga se ne vidi tko je izabran, kako i do kad se mogu žaliti.

Kada sam kontaktirao odgovornu osobu za natječaj i tražio da mi se omogući uvid u odluke natječajne komisije rečeno mi je da mi ne mogu izaći u susret kad sam tražio da mi kažu po kojim kriterijima se odlučivalo nisu mogli komentirati, na upit kako se zove kandidat rečeno mije da takve informacije ne daju, na moju izjavu da sam nezaposleni branitelj i da sam zadovoljio uvjete natječaja i da imam prednost prilikom zapošljavanja pod istim uvjetima rečeno mi je da oni inače daju prednost braniteljima ali da u ovom slučaju to nisu napravili jer je natječaj proveden po zakonu o radu, te da oni imaju mišljenje da bi drugi kandidat bolje odgovarao tom radnom mjestu.

 

Kako mogu provjeriti rezultate natječaja na oglasnoj ploči HRT kad sam u Splitu a ploča u Zagrebu.

Ako je u ovom slučaju komisija svjesno išla za tim da ignorira zakon o braniteljima čl.35 onda kome da podnesem žalbu

glavnom ravnatelju ili ravnateljstvu HRT-a ili nadzornom odboru HRT-a?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija