Jump to content

Suvlasništvo i prisilna isplata člana obitelji?


natalishau

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam veliki problem naime živim sa nevjenčanim suprugom i imamo malu bebeu, živimo u kući čiji je on suvlasnik zajedno sa svojom bakom, dvije sestrične i bratom, baka ima 8/12 a oni svi po 1/12. Smrću njegova djeda došlo je do ostavine te ove podjele pošto deda i baka nemaju živuće djece. Jedna sestrična nam stvara veliki pritisakda ju moramo isplatiti što naravno nije moguće jer nemamo novaca a i ona želi da mi snosimo troškove vještaka tj procjenitelja. NJoj apsolutno nitko ne brani da dolazi ali ona je ustrajna i stalno nas maltretira. Moj nevjenčani je sa svojom bakom zbog te setstrične sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju kako bi nakon njene smrti njezin dio prešao na njega tako da se ne mora djliti zog te zločeste sestrične! U međuvremenu mi smo izvršili radove na kući uz sazanje svih suvlasnika osim nje jer smo znali da će nam stvarati probleme, beba nam je bila na putu i morali smo sanirati staro potkrovlje kako bismo imali gdje živjeti a i krov je bio dotrajao i curio t smo uložili preko 100 tisuća kuna na što je ona kad je saznala rekla da će nas tužiti da nismo smjeli ništa raditi bez njezinog odobrenja! Moželi nam ona tužbom štetiti pretpostavljam da se radi o tužbi za ometanje posjeda!! Dalje deda kada je umro ostavio je gomilu dugova koje su podmirili baka i moj nevjenčani suprug pa me zanima da li je ona isto tako bila dužna sudjelovati u njima i ako da dali je se na taj način moglo ipslatiti s obzirom da je izjavila da ona nije te dugove napravila!! Iskreno strah me je što je sve kadra napraviti, da li možemo ostati na cesti zbog nje??Inače dvije su kuće u dvorištu, naprijed smo , baka, ja , beba i suprug a odozada njegov brat. Iskreno ona misli da može dobiti ne znam kakvu lovu za tu 1/12 a sve je to staro i vrijedi možda nekih 30 tisuća eura. Znači moja pitanja su što je sve u njezinoj moći i u našoj da se obranimo???Radovi na kući su bili nužni jer sve to stoji na njoj od 1963. kada je sagrađena!!Isto tako mi snosimo troškove legalizacije ne bi li trebala i ona??? Može li nam oduzeti kuću iako je vlasnica 1/12?? Eto ispričavam se na podužem postu ali ovo je već stvarno nesnosno koliko nas maltretira i davi da ju isplatimo i prijeti se da čovjek jednostavno zabrine!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je sestrična bila nasjednik djeda dužna je vratiti njegov dug u omjeru nasljeđenoga(1/12). nasljednici koji su platili djedov dug i od drugih nasljednika imaju pravo tražiti povrat uplaćenoga (zastara 5 godina).

ako nije nastupila zastara možete tražiti povrat (pismeno sa povratnicom).

ako nasljednica ne pristane na povrat sredstava tužbom pred nadležnim sudom tražit vračanje x iznosa. pokretanje tužbe upisati u vlasnički list na suvlasnički dio tužene.

 

ako ste kuću dogradili po odobrenju večinskog suvlasnika (tražite izjavu, osobno potpisanu i napisanu ) i čuvajte račune kao dokaz. za ulaganje je povečana vrijednost imovine.

 

suvlasnik sa 1/12 suvlasništva ima ista prava kao i vi sa vašim suvlasništvom od 1/12.

baka odlučuje sa 8/12 suvlasništva kao večinski suvlasnik.

 

večinski suvlasnik može tražiti razvrgnuče suvlasništva (pred nadležnim sudom) isplatom ako manjinski suvlasnik ima 1/10 nekretnine u suvlasništvu ili manje. isplata se vrši po procijeni sudskog vještaka. trošak razvrgnuča plaćaju stranke u postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je sestrična bila nasjednik djeda dužna je vratiti njegov dug u omjeru nasljeđenoga(1/12). nasljednici koji su platili djedov dug i od drugih nasljednika imaju pravo tražiti povrat uplaćenoga (zastara 5 godina).

ako nije nastupila zastara možete tražiti povrat (pismeno sa povratnicom).

ako nasljednica ne pristane na povrat sredstava tužbom pred nadležnim sudom tražit vračanje x iznosa. pokretanje tužbe upisati u vlasnički list na suvlasnički dio tužene.

 

ako ste kuću dogradili po odobrenju večinskog suvlasnika (tražite izjavu, osobno potpisanu i napisanu ) i čuvajte račune kao dokaz. za ulaganje je povečana vrijednost imovine.

 

suvlasnik sa 1/12 suvlasništva ima ista prava kao i vi sa vašim suvlasništvom od 1/12.

baka odlučuje sa 8/12 suvlasništva kao večinski suvlasnik.

 

večinski suvlasnik može tražiti razvrgnuče suvlasništva (pred nadležnim sudom) isplatom ako manjinski suvlasnik ima 1/10 nekretnine u suvlasništvu ili manje. isplata se vrši po procijeni sudskog vještaka. trošak razvrgnuča plaćaju stranke u postupku.

 

Hvala Vam puno!!!

Aha znači da gospodična i nije u nekom položaju da ju se isplati sa obzirom da ne sudjeluje u nikakvim troškovima!!!Izjava na to da je deda ostavio 100 tisuća kuna je bila da ih ona nije ni napravila!!!

Znači ona nas ne može siliti da mi nju isplatimo i ne može nam zapravo puno!!!

Mi smo sve radove radili po odobrenju bake koja je većinski vlasnik i sva sreća račune imamo.

zastara koju spominjete nastupa od dana kada je dedea umro ili od datuma ostavinskog postupka?

 

Također nas gospodična uvjerava da ona može poništit ugovor o doživotnom uzdržavanju između bake i moga supruga što znamo da ne može jer je to vrlo teško a i nema osnove.

 

Znači u principu stvari ostaju kako jesu mi imamo svoju kuću a ona nas može samo i dalje nazivati da ju se isplati što će biti možda za 7 godina kad nam kredit izađe?

 

Ja sam se pribojavala tužbe zbog tih radova što smo radili bez njezine suglasnosti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostavinska je bila prije 3 godine a dugove smo ne davno otplatili do kraja, jer smo ih svakako podmirivali, na rate i tako!

 

u principu mi bismo samo htjeli biti sigurni da ona nama ne može ništa, a sada s obzirom da je kadra svašta učiniti ko zna!

ona ima 1/12, a moj suprug će nakon bakine smrti imati 9/12 na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koji je evidentiran u zk knjizi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostavinska je bila prije 3 godine a dugove smo ne davno otplatili do kraja, jer smo ih svakako podmirivali, na rate i tako!

 

nasljednici uputite pismeni poziv na povrat djela uplaćenog na ime dugova djeda (1/12 u vrijednosti nasljeđene imovine).ako se ne odazove i plati potraživanje podnesite tužbu i tažite povrat sredstava (zastara 5 godina od plaćanja)

tužbu upisati u vlasnički list na suvlasnički dio nekretnine.

nakon presude tražite ovrhu na njemom suvlasničkom djelu nekretnine (ako se ovrha nemože provesti po računima u banci)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija