Jump to content

Preporučene objave

Poštovani,

ovdje sam se priključio upravo iz razloga ove teme. Da vas zamolim za iskrenu pomoć što da radim. Naime, moja priča teče ovako:

U 2012. godini mi je prišao tada jedan moj dobar prijatelj (koji mi je ujedno bio i šef), uvijek susretljiv i ok i zamolio me za pomoć. Zamolio me da otvorim jdoo na svoje ime. I ja sam to naravno kao zadnja naivčina prihvatio jer sam mu vjerovao. On je sve troškove otvaranja podmirio i on se vodi kao direktor društva koji društvo zastupa samostalno i neograničeno. To je trebalo biti kratkotrajno, no međutim do danas se ja vodim kao jedini osnivač i član društva. Ja sam naravno tu bio samo fiktivan lik na papiru i niti sam ikada uložio ijednu kunu u društvo, niti sam dobio ijednu kunu od istog, a niti imao ikakve veze ili saznanja o poslovanju istog. Koliko je meni poznato u 2013 je imao nekoliko zaposlenih i sve obveze uredno podmirio, no u 2014 je on ostao kao jedini zaposleni i nije isplatio doprinose državi za sebe. Kakvo je financijsko stanje firme i s čim raspolaže ni ne znam, jer kao što sam već rekao, to je trebalo biti privremeno i ja se nisam previše time ni zamarao (baš glup potez :jok: ). Ono što ja želim je da se ta firma ili zatvori ili prebaci na bilo koga ili bilo što samo da ja više nemam veze s tim. No međutim, na početku je on govorio da ćemo to riješit ali nikako nismo uspjeli uskladit vrijeme da se nađemo. A sada mi više ni ne odgovara na poruke, je ne javlja se na pozive i potpuno me ignorira. Koliko vidim na stranicama poslovna hrvatska piše da je subjekt ugašen, no međutim u sudskom registru piše da je aktivan.

Molim vas uputite me što da napravim. Jednostavno ne želim niti kune od njega ni od tog društva, a ni ne zanima me što će s tim biti. Želim samo da se to skine s mene i da nemam nikakve veze s time.

Razmišljao sam da mu kao direktoru dam otkaz i da ne može više raspolagati ni firmom ni imovinom te da ne može pristupit bankovnom računu. Ali opet, bojim se da će me u tom slučaju tužit za ne isplatu plaće i dohodaka, a i iskreno nemam ni pojma kako se to sve pravno radi.

Zbilja ne znam kako postupiti i što napraviti no želim se iz toga izvući i osloboditi se toga.

Molim vas pomozite!

Hvala

Dijeli na drugim stranicama

možete njemu ili nekoj drugoj osobi za 1 kn prodati poslovni udjel u društvu.

osim ako PU ne pokrene postupak za utvrđivanje zlouporabe prava tj. utvrđivanje poreznog jamstva, pa se time dug prenese na vas kao poreznog jamca (iako ne znam s koje bi to osnove bilo), ili neki vjerovnik ne tuži za proboj pravne osobnosti, za obveze društva odgovara samo društvo, ne direktor (osim u slučaju da je svojim odlukama prouzročio štetu vjerovnicima), a ne niti član društva. u tom smislu smatram da za vas nema nikakve opasnosti da biste mogli odgovarati za obveze s osnove poreza i doprinosa.

ipak, ako vas to brine i ne želite više biti osnivač/član društva, najbolja vam je opcija da poslovni udjel prenesete na direktora, ako uspijete s njime stupiti u kontakt.

Puno vam hvala! Osjetim olakšanje sada kada sam pročitao vaš odgovor. Samo molim vas da mi objasnite ukoliko uspijem stupiti s njim u kontakt i on na to pristane, koji je postupak?! Dali se to obavlja samo kod bilježnika ili kako, postoji li neki formalni obrazac, na koji način to ide??? I dali je moguće da njemu prodam jer on na sebi i ima firmu, mislim da d.O.o.?

Oprostite na podpitanjima ali zbilja sam totalno neupućen u sve ovo i nisam se ni u snu nadao da ću se ikad bavit ovakvim stvarima.

Unaprijed hvala!

Znam da ne mogu nikoga prisiliti, no zanima me kako da se u tom slučaju riješim toga. Koji je sljedeći naćin? Jer zbilja ne želim više imati veze s time. Stalno si vrtim u glavi moguće probleme s nečim o čemu ni pojma nemam, npr. malverzacije, porezna, i kojekakve stvari. A uz to moram raditi prijavu poreza svake godine i slično.

Zaposlenih osim njega kao direktora nema, tako da se nadam da će biti obrisana. A što se tiče izvještaja koliko ja znam to on rješava s nekim knjigovođom i uredno to predaju.

No hvala, iskreno se nadam da će prva opcija s prodajom moga dijela njemu upaliti.

vi niste osoba ovlaštena za zastupanje pravne osobe (to je samo direktor), tako da možete pokrenuti stečaj te pravne osobe samo ako učinite vjerojatnim da postoje neki stečajni razlozi (a vi to ne znate niti ne možete znati, jer niste uključeni u poslovanje - nelikvidnost, insolventnost). osim toga, pristojbe za pokretanje stečajnog postupka su u visini od 10.000,00 kn, tako da vam je to doista nemoguće i ne preporučujem vam.

najbolja opcija je da nađete kupca - direktora ili treću osobu (vidim da se j.d.O.o.-i prodaju i poklanjaju i na Njuškalu :) )

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: RA_1992
      Poštovani,
      Što u slučaju kad osoba kojoj je organizirana humanitarna pomoć, prevari organizatore i uzima novac za vlastite potrebe i prikuplja mimo hum.akcije varajući i lažući ljude o svrsi uplata?
      Što poduzeti? Kome se obratiti?
      Poslikat će se razgovori s dotičnom da se zna kako organizatori nisu imali veze s tim i izvod s računa u banci da se zna kako se nisu okoristili novcima.
      Unaprijed hvala svima!
    • objavio: mrblues
      https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

Vlada Zorana Milanovića uvela je mogućnost osnivanja jednostavnih tvrtki sa samo 10 kuna kapitala umjesto da onaj tko želi u poduzetništvo ima barem 20.000 kuna za temeljni kapital. Trebao je to biti isključivo impuls za poduzetnike početnike, koji bi s povećanjem prihoda i razvojem posla imali obvezu prijeći u normalno poslovanje klasičnog trgovačkog društva.

Kako to da  još nije u zadnjih 5 godina promijenjen taj zakon i uvedeno nešto što bi riješilo tu situaciju , kao npr.  depoziti na posebnom računu, promtno  brisanje društva čim se porezni i drugi dug  poveća iznad nekog iznosa itd.itd.
      Nema većeg zla za gospodarstvo u RH od tih jednostavnih dioničkih društava  ....Svaka rupa od kafića posluje pod j.d.o.o. za 1o kn  ... prekostrašno
      Ima li kakav komentar na ovo?

Zahvaljujem
      LP
    • objavio: Snoopy7
      Postovani! 
      Molim pomoc u vezi ovog prekrsajnog naloga u privitku. 
      Naime to je moja prva kazna, nisam nikad kaznjavana. Radi se o nesreci ako se moze tako nazvati, jer slomenuti skuter nije dotakbuo osobni automobil, niti je presao u moju traku. Napominjem skuter je rentan Poljaku(koji je lrije dolaska vikao ne policiha ne). Neznam dali je imao dozvolu za upravljanje vozilom ili je bio pod utjecajem alkohola(nemam policijski zapisnik). 
      Isto tako cesta je vrlo nepregledna, na znak stop sam se zaustavila pogledati sa desne strane, no on je vec u lijevoj trzao volanom skutera i jednostavno pao u svojoj traci. 
      Molila bih Vas pomoc oko situacihe, zaliti se ili ne? 
      Sto i kako napisati u zalbu? 
      5500 kn nemam
      Puhala sam dreger na 0.00,nikad kaznjavana. 
      Eto, molim pomoc hitno. 
      Hvala

• objavio: Irena pomoc
      Postovani molim vas za pomoc. Mami su blokiralu racun po ovrsi iz2013 g. Tada je sa troskovima bio iznos 3 464 kn. Nakin tog je dio uplatila koji oni nigdje ne prikazuju i nitko od tada nista nije poslao . Sada je nakon 6 g blokirana , nije imala pojma . Zvala je hanzekovice da se smanje troskovi i nagode sano da joj se odblokira racun. Oni ne zele nista kazu da je prekasno. Iznos je sada 9576 kn a stvaran dug je zapravo bio 1200 kn.Dali mi mozete savjetovat sto da radim. Mama ima penziju 2000 kn i rekla im je da se to nece brzo tako naplatit , neka smanje kamate i uplatit ce dug . Ja bi joj ponogla al 10000 je previse kamata. Hvala
    • objavio: Nikolina2688
      Poštovani, 
      Molim Vas za pomoć!
      Otkaz sam dala 15.07.2019 godine (pismeni naravno) i poslala sam ga poštom da se uruči osobno primatelju (mojoj firmi) kako bih imala dokaz da je moj otkaz stigao(pracenje paketa i potpis kod preuzimanja). Živim u ZG a sjedište firme je u Splitu.
      Muci me sljedece, šefica preko telefona 16.07.2019 godine govori kako ona još "nije otvorila moju poštu" .
      Zanima me dal sam po bilo kojoj točci ugrožena, dali može osporiti otkaz, dali može na bilo koji nacin tvrditi da nije vidjela na vrijeme,da je u kuverti bilo nešto drugo, da mi produži otkazni rok ili nešto još gore, ne rastajemo se baš u najboljim odnosima i iskreno ne znam što mogu ocekivati.
      Dal je poslodavac dužan potpisati moj otkaz ili dokument vrijedi sam za sebe s mojim potpisom? Koje mi je dokumente poslodavac dužan uručiti u ovom procesu? Možete me uputiti malo u moja prava?
      Očajna sam i u strahu, selim se za Njemačku imam samo 22god i nemam iskustva s otkazom a bitno mi je da sve ide po planu.
      Hvala Vam puno na svakoj pomoći!!!!
  • Napravi novi...