Jump to content

starosna i braniteljska mirovina


anton887

Preporučene objave

poštovani, molim za odgovor ako netko zna. Otac mi je bio dragovoljac Domovin.rata i uz to je ranjen i ima invalidninu od 40%. Obzirom da će sad napuniti i 65 godina života ima uvjete i za starosnu mirovinu. U mirovinskom su mu rekli da može birati hoće li primati starosnu ili braniteljsku mirovinu. Obzirom da je u ratu proveo godinu dana i stradao i ima pravo na mirovinu, pitam se čemu onda 45 godina staža kao radnik, a da mu je nude u zamjenu za svih 45 godina rada. Ima li se u ovakvim slučajevima pravo na povećanje starosne mirovine u odnosu na to što je vrijeme proveo u ratu i ispunjava uvjete za braniteljsku mirovinu?

 

Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto kao HRVI nije ranije tražio procijenu radne sposobnosti (u mirovinskom)?

mirovina bi bila veča po zakonu o pravima hrvatskih branitelja (kao invalid)nego po ZOMO temeljem radnog staža.

neka to obavi i sada.

 

http://www.zakon.hr/z/325/Zakon-o-pravima-hrvatskih-branitelja-iz-Domovinskog-rata-i-%C4%8Dlanova-njihovih-obitelji

čl.13.,14.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste dali zahtjev za predkompletiranje na HZMO-u, imate egradjani (korisnicko ime i lozinku) kako bi dali izracun mirovine preko stranica HZMO-a.

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=1119

 

Koliko vidim vas otac ima dovoljno staza i ako se odluci za civilnu mirovinu prema novom mirovinskom zakonu od 01.01.2014.god ako ode u mirovinu prije navrsenih 65 godina zivota (Starosna mirovina za dugogodišnjeg osiguranika - uvijet je 60 godina starosti i 41 godina uplacenog staza, mirovina bez penalizacije) dobit ce 0,15% po mjesecu zivota sto znaci da bi mirovinu povecao za skoro 9%. (ali zahtjev za mirovinu mora obavezno predati sa datumom pocetka prije navrsene 65 godine zivota).

 

Clanak 85, tocka 4. citiram:

"Polazni faktor za određivanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika iz članka 35. ovoga Zakona, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene 60. godine života i ima 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju, utvrđuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na tu mirovinu, a najviše za pet godina. Za određivanje obiteljske mirovine nakon smrti ovoga osiguranika koji je umro nakon navršene 60. godine života i 41 godine staža osiguranja u efektivnom trajanju i nije stekao

mirovinu, primjenjuje se isti polazni faktor." zavrsen citat.

 

Ako zahtjev preda kad vec navrsi 65 godina zivota onda vrijedi,

 

Clanak 85, tocka 3. citiram:

"Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovinu

nakon navršene 65. godine života i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje se tako da se

polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina." zavrsen citat.

 

Sto znaci da bi sa tog naslova dobio 0 % gore na mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, hvala Vam na odgovoru. Otac mi već ima rješenje da je invalid Domov.rata. Međutim prema Zakonu o pravima hrv.branitelja čl. 14. st. 1. tč.6. dragovoljcu se povećava za 30%. Međutim, u stavku 2 čl. 14. stoji da tako povećana mirovina ne može biti veća od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnog radnog staža. Obzirom da mi otac ima 40 godina staža, da li to znači da mu je onda neće niti povećati??

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo povečanje koje spominješ (30%) za dragovoljce je (kako su mi objasnili) kada se odlazi u invalidsku mirovinu ,pa pošto nitko nema 40 god.mirovinskog staža od osnovice se odbijaju ("penali") godine koje "fale" i pošto to bude niže od osnovice onda se iztačunate kune povečavaju za postotke zavisno od vremena provedenog u DR .podjela je u tabelama po mjesecima.osim za dragovoljce i gardijske postrojbe -30%.to je u njegovom rješenju već povečano (ako je u invalidskoj mirovini sa statusom RVI).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo povečanje koje spominješ (30%) za dragovoljce je (kako su mi objasnili) kada se odlazi u invalidsku mirovinu ,

 

ispravak netočnog navoda.

Članak 14.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

Ažurirano

 

da li bi mi otac imao onda u skladu sa svim odgovorima pravo na povećanje mirovine ili samo birati koja mu je povoljnija, obzirom da ostvaruje pravo na obe?

 

zašt tvoj otac nebi tražio invalidsku mirovinu. ima status HRVI

nadležnom HZMO podnijeti zahtjev za ocijenu radne sposobnosti.

 

nebi bio jedini koji je to napravio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije svega hvala Vam svima na odgovorima. Vjerojatno će se odlučiti za invalidsku jer će mu biti za par stotina kuna veća mirovina. Međutim, njega muči zašto je uopće onda radio i plaćao 40 godina mirovinskog staža ako se odluči za invalidsku mirovinu sa statusom hrvi? Obzirom da mu to očito neće pomoći da ostvari veću mirovinu. Po ovome onda ispada da je odmah nakon rata mogao ići u invalidsku mirovnu koju bi imo kao i danas i da nije trebao raditi još 30 dodatnih godina i plaćati mirovinsko i socijalno?

 

Ako nije tako, ljubazno molim za daljnje savjete.

 

hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

,mogao je pristupiti komisiji za ocjenu radne sposobnosti.s obzirom na postotak invalidnosti mogao (?) je otići u mirovinu.ali kolika bi mu bila mirovina u odnosu na visinu plaće ?

nemora značiti da bi otišao u mirovinu.

trebao je tražiti procijenu radne sposobnosti . ako bi bio ograničeno radno sposoban imao bi pravo na lakše rado mijesto (kao invalid) i primao bi razliku plaće (do plaće u HV Gardijska postrojba ako ima čin) ili bio preveden u invalidsku mirovinu ili ostao raditi i uz plaću primao 50% iznosa od plaće u HV. kao ministar hrvatski branitelja).

 

ja sam dobio veču mirovinu nego što mi je bila plaća.

 

Ažurirano

 

poštovani, molim za odgovor ako netko zna. Otac mi je bio dragovoljac Domovin.rata i uz to je ranjen i ima invalidninu od 40%.

 

ako je ranjen mogao je dobiti i PTSP i veču invalidnost.

nova procijena invalidnosti.(zahtjev podnijeti u državnu upravu, odjel uza branitelje. zahtjev može podnositi svake dvije godine na pogoršanje)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu ,nisam mislio da bi sigurno otišao u mirovinu.zato je tamo upitnik.

ako je radio npr.u HEP -u mirovina bi sigurno bila manja ( idemo od predpostavke 20%-80%).

znam ih dosta koji su dobili manju ( osjetno) mirovinu od plače ( 20-80). a i one umjesto statusa RVI samo uspjeli dobiti braniteljsku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemora značiti da bi otišao u mirovinu.

trebao je tražiti procijenu radne sposobnosti . ako bi bio ograničeno radno sposoban imao bi pravo na lakše rado mijesto (kao invalid) i primao bi razliku plaće (do plaće u HV Gardijska postrojba ako ima čin) ili bio preveden u invalidsku mirovinu ili ostao raditi i uz plaću primao 50% iznosa od plaće u HV. kao ministar hrvatski branitelja).

 

ja sam dobio veču mirovinu nego što mi je bila plaća.

 

Ažurirano

 

 

 

ako je ranjen mogao je dobiti i PTSP i veču invalidnost.

nova procijena invalidnosti.(zahtjev podnijeti u državnu upravu, odjel uza branitelje. zahtjev može podnositi svake dvije godine na pogoršanje)

 

 

otac mi je inače obrtnik gotovo cijeli život. Obziom da ide iduće godine u starosnu mirovinu. da li bi bilo očito zbog čega upravo sad nakon toliko godina traži ponovno vještačenje za povečanje invaliditeta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otac mi je inače obrtnik gotovo cijeli život. Obziom da ide iduće godine u starosnu mirovinu. da li bi bilo očito zbog čega upravo sad nakon toliko godina traži ponovno vještačenje za povečanje invaliditeta?

 

Vaš otac jenapravio grešku što nije otišao ranije u mirovinu odnosno kada je stekao status Hrvi.Odlaskom u mirovinu obrt je trebao prebaciti na suprugu ili nekog drugog i nastaviti raditi. Poznavajući pojedine obrtnike znam da su uplaćivali minimalna davanja za svoju mirovinu i ona im nije veća od 2000 kn. Po meni postoje dva scenarija da otac odlazi u mirovinu civilnu na temelju svojih uplata ili budući da ima 65 godina ostvaruje pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu koja je cca 2400 kn. Može pokušati ići na obnovu teljeljem navodnih pogoršanja koja moraju biti povezana sa temeljnom bolesti ili posljedica ranjavanja. Sam postotak HRVI nema presudan utjecaj već je bitniji omjer vojno/civilno koji je sada 20/80 i minimalne su šanse da bude značajno povećan. U svakom slučaju trebalo bi naći pouzdanu i stručnu osobu u mirovinskom koja bi dala finalne informacije što se isplati a što ne. Ja/mi pišemo na temelju vlastitog iskustva i vjerujte nema dva jednaka predmeta stoga su naši komentari možda malo previše subjektivni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

On i onako nemoze u mirovinu dok obrt ne prebaci na nekog drugog ili ga zatvori, najbolje otici na HZMO i dati predizracunati civilnu mirovinu na temelju mirovinskih uplata, izracunu se placa cca 70 kn.

Normalno da ce ako mu je po izracunu civilna na temelju mirovinskih uplata ispod tih 2400 kn uzeti minimalnu braniteljsku mirovinu koja je oko 2480 kn.

http://www.poslovni-savjetnik.com/propisi/hrvatski-branitelji-vojni-i-civilni-invalidi-rata/odluka-o-visini-najnize-mirovine-hrvatsk-0

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otac mi je inače obrtnik gotovo cijeli život. Obziom da ide iduće godine u starosnu mirovinu. da li bi bilo očito zbog čega upravo sad nakon toliko godina traži ponovno vještačenje za povečanje invaliditeta?

 

to što je obrtnik nije zapreka za podnošenje zahtjeva za ocijenu radne sposobnosti.

traži svoja prava i nije bitno šta je očito ili ne.bitno da je on zadovoljan.

pročitaj post #8

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to što je obrtnik nije zapreka za podnošenje zahtjeva za ocijenu radne sposobnosti.

traži svoja prava i nije bitno šta je očito ili ne.bitno da je on zadovoljan.

pročitaj post #8

 

Baš nedavno sam razgovarao sa jednim obrtnikom koji je otišao prošle godine u mirovinu na tu temu. u razgovoru za susjednim stolom pljuvačina po vojnim mirovinama kao on ima 40 godina staža 1600 kn mirovina. nisam mogao osšutjeti pa sam ga priupitao a koliko st euplačivali u mirovinski fond on kaže minimalno ali svejedno nije u redu da ti vojni imaju tolike mirovine. Znajući situaciju i donekle njegovo imovinsko stanje rekaosam mu da proda vikendicu na moru i stan u zg pa sam sebi do kraja života isplaćuje 10000 kn mjesećno dodatka na tu bjednu mirovinu. Uzgred i dalje vozi kamion kao i prije penzije pa zasigurno nešto i zaradi. A što se tiče prava treba procijeniti dali se to isplati raditi dizati postotak inavliditeta zahtjeva obnovu postupka odlazak na komisiju riskirati da se dobije i manje nego što se ima sada.Ako nema kontinuiteta liječenja šanse za poboljšanje statusa po meni su minimum minimuma gotovo pa nula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija