Jump to content

Dug plinara


studentprava189

Preporučene objave

Dobar dan!

 

Osoba A ima dug prema Plinari. Osoba A nakon opomene nije platila dug. Veci dio duga je u međuvremenu zastario.

 

Sluzbenici plinare su dosli na terasu osobe A i skinuli cijev ( sprijecili dotok plina do ) kućanstva.

 

Sad čitam ovo o ustavnoj odluci iz 2007 i kazneni zakon :

 

Kazneni zakon RH, članak 216. kaže: “Uništenje ili oštećenje javnih naprava”: Tko uništi, ošteti, izmijeni, učini neuporabljivim, ukloni, isključi ili ometa u radu napravu javne uporabe za vodu, toplinu, plin, električnu ili drugu energiju, ili elektroničku komunikacijsku opremu i time izazove poremećaj u redovitom životu stanovništva, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

 

„Tko kazneno djelo iz stavka 1., 2 ili 3 ovog članka počini iz nehaja, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine”.

 

 

Što treba osoba A učiniti?

Jel treba pozvat plinaru da ukopča plin ? Ili podnijeti tuzbu protiv plinare ili osoba koje su isključile plin??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sto je sa racunima koji su zastarjeli . zastarni rok je godinu dana koliko sam upućen ???

 

Zastara računa ne znači da je dug anuliran, nego da se dužnik pred zakonom može pozvati na zastaru i spriječiti naplatu duga.

Ako je netko meni dužan, i ne mogu više zakonskim putem naplatiti dug, to ne znači da sam dug zaboravio i da moram sa svojim dužnikom i dalje normalno poslovati.

 

 

i sto znaci ako su utuzeni kod javnog biljeznika ??

 

Znači da je prije zastare (ako je prije) pokrenut postupak naplate i nema zastare od godinu dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija