Jump to content

Vlasništvo zemlje


Grubius

Preporučene objave

1990 godine kupio sam zemljište u blizini Jastrebarskog, nažalost nisam se upisao kao vlasnik u Gruntovnicu, dok sam u katastru bio upisam. Ovih dana sam vidio da je ista zemlja pordana na drugom i isti se upisao kao vlasnik.

Posjedujem pravovaljani kupoprodajni ugovor, mogu li išta napraviti da uđem u posjed.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako se netko mogao u katastar upisati preko mog imena, a da ja ne znam za to?

 

Sa kupoprodajnim ugovorom, kao novi vlasnik.

Posjed u katastru je formalan, to je bilo važno u vrijeme socijalizma kada je posjed praktično bio iznad vlasništva.

 

U mnogim manjim sredinama sa uređenim podatcima gruntovnica i katastar su objedinjeni i promjenom vlasništva u gruntovnici rutinski se mijenja i posjednik u katastru.

U većim sredinama poput Zagreba katastar i gruntovnica su potpuno odvojene evidencije sa zasebnim oznakama čestica, a gruntovnica je neuređena. U takvim slučajevima posebno se podnosi zahtjev za katasrat. Ali i tu je bilo bezbrojnih manipulacija- primjerice masovno je na prazne čestice (gradilišta) uisivan kao posjednik Grad Zagreb da se za potrebe gradnje komunalne i HT infrastrukture ne bi morala tražiti suglasnost od posjednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa kupoprodajnim ugovorom, kao novi vlasnik.

Posjed u katastru je formalan, to je bilo važno u vrijeme socijalizma kada je posjed praktično bio iznad vlasništva.

 

U mnogim manjim sredinama sa uređenim podatcima gruntovnica i katastar su objedinjeni i promjenom vlasništva u gruntovnici rutinski se mijenja i posjednik u katastru.

U većim sredinama poput Zagreba katastar i gruntovnica su potpuno odvojene evidencije sa zasebnim oznakama čestica, a gruntovnica je neuređena. U takvim slučajevima posebno se podnosi zahtjev za katasrat. Ali i tu je bilo bezbrojnih manipulacija- primjerice masovno je na prazne čestice (gradilišta) uisivan kao posjednik Grad Zagreb da se za potrebe gradnje komunalne i HT infrastrukture ne bi morala tražiti suglasnost od posjednika.

 

Bio sam u katastru i proveden je postupak promjene u posjedovnom listu, ali su pozivi i rješenje otišli na drugo ime, jer je netko pri upisu mene "prekrstio", i normalno nisam se mogao odazvati, dok na izvadku koji ja posjedujem moj je ime točno napisano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija