Jump to content

Javni bilježnik neće dati ovjerenu kopiju kupoprodajnog


tomislavwarm

Preporučene objave

Javni bilježnik Jadranka K. nije htjela dati ovjerenu kopiju kupoprodajnog ugovora radi toga što moj potpis kao kupovatelj nije ovjeren.

 

Našao sam u Zakon o javnom bilježništvu ovo:

 

Članak 93. Govori kako samo oni koji su ovjerili kupoprodajni ugovor ( prodavatelji) imaju pravo tražiti kopiju ovjerenog kupoprodajnog ugovora dok ostali (koji su bili kao kupovatelji ili neka treća neposredna strana) nemaju nikakve ovlasti tražiti kopiju kupoprodajnog ugovora.

 

Članak 95. govori o tome kako svatko tko sudjeluje u ugovoru (spisu) ili radilo se to o nekom poslu ima pravo zatražiti kopiju ovjerenog spisa (ugovor ...)

 

Uglavnom ja kao kupac nemam pravo tražiti ovjerenu kopiju kod javnog bilježnika da mi izlista iz svoje baze podataka.

 

Poziva se na članak 93. , a ja na članak 95., ali pošto ja nisam u toj svrsi da odlučujem tko je u pravu odbila me je.

 

Jeli postoji nekako da dobijem ovjereni kupoprodajni ugovor ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, a što ako osobi koja je prodala ne ide u korist kupoprodajni ugovor i tabularna izjava jer se radi da je već postupak na sudu. Nisu ispoštovali cijeli kupoprodajni ugovor jer osporavaju određenu česticu da su prodali ?!

 

Znači ja ne mogu dobiti tabularnu izjavu bez njih, a oni ne žele dati punomoć. Kako se sad to rješava ?

 

Ne razumijem ovo neposredno i posredno. Uglavnom ako sam ja kupac ja sam neposredno u kupoprodajnom ugovoru jer moj potpis nije ovjeren nego samo prodavatelja ??!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Jeli postoji nekako da dobijem ovjereni kupoprodajni ugovor ?

 

prodavatelj je ovjerio najmanje 4 kupoprodajna ugovora.

barem tri je trebao predati kupcu (za gruntovnicu,poreznu i za kupca)kod isplate ugovorene cijena. iz napisanog mogu samo zaključiti da nije isplaćena ugovorena kupoprodajna cijena i prodavatelj je zadržao kupoprodajne ugovore.

da je isplaćena kupoprodajna cijena prodavatelj bi od javnog bilježnika tražio kopiju.

ti bi se upiso kao vlasnik nekretnine ?

 

ali ako imaš kupoprodajni ugovor ovjeri ga i on vrijedi kao original. to če svaki javni bilježnik napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prodavatelj je ovjerio najmanje 4 kupoprodajna ugovora.

barem tri je trebao predati kupcu (za gruntovnicu,poreznu i za kupca)kod isplate ugovorene cijena. iz napisanog mogu samo zaključiti da nije isplaćena ugovorena kupoprodajna cijena i prodavatelj je zadržao kupoprodajne ugovore.

da je isplaćena kupoprodajna cijena prodavatelj bi od javnog bilježnika tražio kopiju.

ti bi se upiso kao vlasnik nekretnine ?

 

ali ako imaš kupoprodajni ugovor ovjeri ga i on vrijedi kao original. to če svaki javni bilježnik napraviti.

 

Kupoprodajna cijena je u potpunosti isplaćena. Tabularnu izjavu sam morao dati u grutovnicu da bih se mogao upisati u zemljišne knjige.

 

Uglavnom tražim bolju kopiju tabularne izjave jer gospođe u grutovnici uzmu knjigu i kopiraju ih (ne vade spis nego bunt od 4-5 kg stave na skener i pokušaju skenirati gdje ispadne jako ružno i nečitljivi kutevi papira).

 

Što se tiče kupoprodajnog ugovora imam ga kod sebe (orginal). Tabularna izjava je bila samo jedna za sva tri prodavatelja.

 

Uglavnom nisu ispoštovali oko jedne čestice koju mi osporavaju da sam uopće kupio od više vlasnika. U tabularnoj izjavi piše da sam ih isplatio u cijelosti i da imam pravu na tu česticu za koju se sporimo (isto kao u kupoprodajnom ugovoru).

 

Prvostupanjski sud mi je uzeo cijelu česticu pa sad se žalim na drugostupanjski sud, ujedno pokrećem kaznenu prijavu radi prijevare i poništenje cijelog kupoprodajnog jer ja nisam bio jedini kupac nego sam dijelio određene čestice za prijateljem. Nakon osporavanja jedne (moje) čestice meni ne preostaje puno zemlje.

 

Obrazloženje suda je da pred javnim bilježnikom sam novce dao samo jednoj osobi koja ga je i prebrojala, a ne svim suvlasnicima (3) te su izjavili na sudu kako je samo jedan od njih primio novce te ostala dvojica nisu.

 

Isto tako navode kako je cijela čestica ušla "omaškom",a u kupoprodajnom ugovoru i na tabularnoj izjavi stoji kako sam kupio (podebljano) CIJELE čestice i da mi njih predaju također u posjed.

Da ne bi bilo zabune, kupoprodajni ugovor nisam ja sastavljao nego prodavatelji, također su sastavljali i tabularnu izjavu koja je ovjerena prilikom isplate zadnjeg dijela kupoprodajnog ugovor gdje piše da sam svu troicu isplatio u cijelosti.

 

Uglavnom ja kao kupovatelj nemam pravo otići kod javnog bilježnika te zatražiti ovjerenu kopiju tabularne izjave jer moj potpis tamo nije ovjeren.Ponavljam tabularna izjava je ovjerena prilikom davanja zadnjeg dijela novaca kupoprodajnog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Uglavnom tražim bolju kopiju tabularne izjave jer gospođe u grutovnici uzmu knjigu i kopiraju ih (ne vade spis nego bunt od 4-5 kg stave na skener i pokušaju skenirati gdje ispadne jako ružno i nečitljivi kutevi papira).

 

 

A ne znate ih ljubazno zamoliti ili šarmirati da vam to ljepše iskopiraju?

 

 

 

Dobro, vidim da još nisam dobio odgovor je li postoji način da dobijem kopiju tabularne izjave ?

 

Mislim da JB krivo tumači zakon.

U kupoprodajnom ugovoru za nekretninu, JB uvijek traži da se potpiše i stjecatelj nekretnine. Iako se stjecatelju nekretnine u pravilu ne ovjerava potpis kod jednostavne transakcije, sama činjenica da je njegov potpis na ugvoru čini ga sudionikom.

Dakle, ako je potpisao ugovor, kako neko može reći da nije kod JB neposredno sudjelovao u ovjeravanju isprave?

Problem je što tabularnu izjavu često potpisuje samo prodavatelj. Ali tabularna izjava je zapravo aneks kupoprodajnog ugovora u slučaju kada iz nekog razloga sam ugovor ne sadrži tabuarnu izjavu.

 

Osim toga, kupoprodajni ugovor i tabularna izjava dio su isprava koje su na gruntovnci javne isprave i dostupne su baš svakome tko zatraži kopiju. Dakle, ne radi se o nekom tajnom ugovoru kojeg bi tajnost trebao čuvati JB.

 

Ja bih u vezi ovoga postavio upit javnobilježničkoj komori sa zahtjevom za tumačenje a sa ovim argumentima.

 

Zakone treba tumačiti racionalno, na način da pomažu građanima u ostvarivanju njihovih prava, a ne da im se pogrešnim tumačenjem zakona prava uskraćuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa Felixxom, svakako se obratite JB komori, iako moram naglasiti da nisam optimist po njihovu očitovanju. Ali barem pokušajte, nemate što za izgubiti.

 

A što se tiče racionalnog tj. teleološkog tumačenja zakona - to jeste normativ, koji je međutim za mnoge nedosezljiv, a primjera imate doslovce svugdje gdje imate posla s birokracijom neke vrste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija