Jump to content

Darovni ugovor - ostavinska rasprava


ivicabj

Preporučene objave

Poštovani,

 

Imam jednu situaciju pa Vas molim pomoć :

Darovnim ugovorom od prije 3 godine dobio sam nekretninu koja je bila u vlasništvu mog djeda i strica (svaki u 1/2 dijela -ovjereno kod bilježnika)

Pokušao sam upis u zemljišnim knjigama ali nisam uspio jer smo u ugovoru naveli i zemljište i vikendicu (kako je u naravi), dakle upis nije prošao jer u ZK je navedeno samo zemljište (znaci navedeno u ugovoru ne odgovara stanju u ZK)

Nakon toga napravili smo anex ugovora i u tom anexu naveli samo zemljište (dakle naveli smo tocno sto pise u ZK..)

Opet sam dobio odbijenicu s obrazlozenjem da sada treba prvo upisati u ZK objekt koji se nalazi na zemlji i onda tek provesti upis darovnog ugovora (dakle upis mog vlasnistva je moguc kada se sve sto je u naravi prvo upise u ZK.)

Te potrebne radnje nisam napravio a djed mi je nedavno umro.

Uskoro (kroz koji mjesec) ce biti ostavinska rasprava vjerojatno kod j.biljeznika pa me sada zanima sto mogu ocekivati ?(napomena : stric kojeg sam naveo kao darivatelja ima jos dva brata i oni se nece petljati u to tj.dat ce izjavu da ih u nikakvo eventualno nasljedstvo ne zanima te ce biti suglasni da se moj ugovor provede.) Znaci ta druga dva strica nisu niti bila navedena kao vlasnici navedene nekretnine (ali su cinjenicno djeca od istog mog djeda..)

Porez po ugovoru sam platio na 1/2 stricovog djela (cca 15.000 kn)

Znaci ne bi mi odgovaralo da sada tu djedovu polovicu nasljede moji stričevi pa da sve meni darivaju i da opet placam ogroman porez na stjecanje nekretnine..

Moje pitanje je da li da na ostavinsku raspravu donesem te darovne ugovore koje imam te kako cu ja moci i na koji nacin upisati svoje vlasnistvo ?

 

puno hvala na odgovoru

Ivica iz BJ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da ste se trebali žaliti na rješenje z.k.ureda,budući da je po meni neosnovano odbijen prijedlog za upis.

Ako u zemljišnim knjigama stoji upisana samo k.č. koju ste ispravno naveli u ugovoru uz dodatak građevine koja nije knjižena,z.k.ured je trebao izvršiti prenos prava vlasništva k.č. zanemarivši činjenicu da ste naveli i vikendicu,budući da kao neuknjižena i ne postoji,jer

tako izvršenim prenosom,vi niste stekli ništa više prava nego je to imao vaš prednik upisano u zemljišnim knjigama.

Na ostavinsku raspravu ponesite ugovor u svrhu izdvajanja konkretne imovine iz ostavinske mase.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Moje pitanje je da li da na ostavinsku raspravu donesem te darovne ugovore koje imam te kako cu ja moci i na koji nacin upisati svoje vlasnistvo ?

 

puno hvala na odgovoru

Ivica iz BJ

 

smatram da bi odmah hiotno sa stricem trebao napraviti raskid ugovora.

traži povrat plaćenog poreza (nisi se upisao kao vlasnik temeljem darovnog ugovora koji raskidate).

 

dali ti je otac živ?

na ostavinskoj stričevi se odreknu nasljedstva (ako nema više nekretnina za nasljeđivanje)

 

Ažurirano

 

Mišljenja sam da ste se trebali žaliti na rješenje z.k.ureda,budući da je po meni neosnovano odbijen prijedlog za upis.

 

očito je sad kasno za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

traži povrat plaćenog poreza (nisi se upisao kao vlasnik temeljem darovnog ugovora koji raskidate).

Sukladno odredbama čl.22 st.2.Zakona o porezu na promet nekretnina,a vezano za raskid ugovora voljom stranki,nakon isteka roka od jedne godine od dana konačnosti rješenja o utvrđivanju poreza na promet nekretnina, obnova postupka se ne može tražiti,dok bi se u vezi raskida ili poništenja ugovora odlukom suda,rokovi prosuđivali prema Zakonu o općem upravnom postupku(čl.22 st.3).

 

smatram da bi odmah hiotno sa stricem trebao napraviti raskid ugovora.

nevidim razlog za raskid,nekretnina je valjano otuđena i samo je bitno da se konkretni ugovor pokaže u ostavinskom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija