Jump to content

Zubi-luksuz ili ipak ne?


kraljicca

Preporučene objave

Molim da mi se javi ako je ikako moguče netko iz područja stomatologije jer sam već puno puta pročitala koje se stomatološke usluge ne plačaju kad imaš uredno zdravstveno osiguranje ali ipak mi neke stvari nisu jasne.

Naime zbog parodontoze izvađeni su mi gornji zubi osim trojki i jedne petice desno.Moja zubarica me traži 7000 kuna za vironit protezu ili imam opciju da izvadim preostala tri zuba i napravim totalnu protezu za nula kuna.E sad mene zanima dali ja na ovaj raspored zuba mogu imati nekakvu protezu ili baš moram izvaditi ta tri zuba i napraviti totalnu.Zubarica tvrdi da se na ovaj raspored nemože ništa raditi osim vironita jer bi se inaće vidjele kopče.Izgubila sam večinu zubi jer su se klimali i bili pod upalom pa zar sad moram izvaditi i ove što su mi ostali zdravi ili postoji nekakvo rješenje.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim da mi se javi ako je ikako moguče netko iz područja stomatologije jer sam već puno puta pročitala koje se stomatološke usluge ne plačaju kad imaš uredno zdravstveno osiguranje ali ipak mi neke stvari nisu jasne.

Naime zbog parodontoze izvađeni su mi gornji zubi osim trojki i jedne petice desno.Moja zubarica me traži 7000 kuna za vironit protezu ili imam opciju da izvadim preostala tri zuba i napravim totalnu protezu za nula kuna.E sad mene zanima dali ja na ovaj raspored zuba mogu imati nekakvu protezu ili baš moram izvaditi ta tri zuba i napraviti totalnu.Zubarica tvrdi da se na ovaj raspored nemože ništa raditi osim vironita jer bi se inaće vidjele kopče.Izgubila sam večinu zubi jer su se klimali i bili pod upalom pa zar sad moram izvaditi i ove što su mi ostali zdravi ili postoji nekakvo rješenje.?

 

Postavite pitanje pravnoj sluzbi u HZZO. Nekada se lijecenje paradentoze nije naplacivalo kod ortodonta a sta sve pod tim spada i sta se promjenilo ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Konačno sam našla stomatologa koji je normalan radi preko HZZO i privatno i koristim svoja prava.S obzirom da sam oslobođena participacije imam pravo na besplatnu vironit protezu ne plačam ništa osim ako želim da mi se ne vide kopče da bi mi stavila nevidljive veze na postojeće trojke trebam platiti 2400 kuna.To je velika razlika s obzirom da sam bila kod stomatologa koji radi preko HZZo ali svejedno mi želi naplatiti nešto što mi je besplatno.Stomatolozi lupaju cijene kako hoće sreća pa večina nas nema novaca i ne nasjeda na njihove fore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kao prvo,postoji kosarica usluga koje pokriva HZZO i ona koju ne pokriva. Takoder,ukoliko nemate dopunsko osiguranje,duzni ste platiti razliku izmedu osnovnog i dopunskog osiguranja. Druga stvar: te "kopce" odnosno ankeri/attechments,spadaju u dio usluge koju HZZO kosarica ne pokriva niti osnovnim niti dopunskim osiguranjem. Dakle, morate platiti punu cijenu za svaku. Kao trece, doktori dentalne medicine,ne lupaju cijene.Postoji pravilnik na HKDM o minimalno propisanim cijenama usluga. Time hocu reci,da dr.dent.med. moze postaviti cijenu istu ili vecu od propisane.Za to sto ste naveli,cijena je realna. I cijene stomatoloskih usluga su sirokog raspona,sto je dopusteno, jer nema propisanog zakonskog maksimuma. Razmislite samo koliko godisnje novaca potrosite na servis automobila ili koliko potrosite na odlaske frizeru/kozmeticaru i sl.? Ovime cinize nesto za svoje zdravlje i rade vam visokoobrazovani strucnjaci koji snose svu odgovornost za taj rad,koji su se skolovali 18god. minimalno da bi radili tak posao.I kao sto znate,estetika je skupa,a uvijek postoje besplatna i izuzetno skupa rjesenja. Zamislite kako bi bilo da svi imaju pravo na besplatnu operaciju nosa iz estetskih razloga? I ima jedna zanimljiva i ironicna izreka u stomatologiji:Bog vam 2 puta da zube potpuno besplatno,treci put ce vas skupo kostati..Malo sam se nasalila,ali cuvajmo ono sto smo dobili na dar od prirode.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da se nadovezem da je cijena 2400kn realna za veze proteze,kada su u pitanju 2 zuba. Ako ste u prvoj situaciji kombinirali nesto s tri zuba,onda cijena vrlo lako mize narasti i do 7000kn.Na wironit protezu pokriva HZZO,imate na nju pravo svakih 5god. Treba reci da postoje razlicite vrste takvih konstrukcija (npr.teleskop proteze) koje uopce ne pokriva HZZO,a takoder su Wironit proteze.Tako,da treba razluciti sto je prvi stomatolog predlagao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija