Jump to content

tužba za rušenje tuđeg objekta


mrobi65

Preporučene objave

Poštovani,molio bih za savjet u svezi moguče tužbe protiv mene, a zbog razloga naknade troškova rušenja objekta koji sam koristio a nalazi se na tuđoj parceli. Naime na tuđoj čestici koja graniči sa mojom česticom , prije više od dvadesetak godina moj pokojni otac je sagradio zidani objekat poljoprivredne namjene, veličine 6 x 5 metara.Knjižni vlasnik spomenute parcele nikad nije postavio pitanje ili se interesirao što se u biti nalazi na jednom dijelu njegove čestice pošto je to u biti oranica i zemlja se i prije na takav način obrađivala, nitko nije provjeravao točne granice graničnih parcela.Prije par godina vlasnik je umro i tu istu česticu naslijedio je gospodin koji je takođe nastavio iznajmljivati zemlju sve do dana kada je tu parcelu , točnije ove godine prodao.Novi vlasnik navedene čestice, zainteresirao se da kupi i jednu moju česticu koja se nalazi uz asfalt i preko koje on ima pravo prolaza na svoju parcelu (upisano u zemljišne knjige -pravo prevoza đubra), međutim ja za tako nešto nisam zainteresiran.Nakon što sam ga odbio zaprijetio mi je rušenjem zidanog objekta izgrađenog na njegovoj parceli , uz napomenu da če me tužiti i tražiti nadoknadu svih troškova koji če iz toga njemu nastati, to jest navodi kako če mi tužbama napraviti razne probleme i troškove. molio bih ako me tko može savjetovati, što uraditi u konkretnom slučaju i čemu se mogu nadati ako do tužbe i dođe. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi vlasnik navedene čestice, zainteresirao se da kupi i jednu moju česticu koja se nalazi uz asfalt i preko koje on ima pravo prolaza na svoju parcelu (upisano u zemljišne knjige -pravo prevoza đubra),

Pretpostavljam da novi vlasnik ne koristi vašu česticu za prevoz đubra?

Koristi li ju za prilaz svojim česticama?

 

 

 

međutim ja za tako nešto nisam zainteresiran.Nakon što sam ga odbio zaprijetio mi je rušenjem zidanog objekta izgrađenog na njegovoj parceli , uz napomenu da če me tužiti i tražiti nadoknadu svih troškova koji če iz toga njemu nastati, to jest navodi kako če mi tužbama napraviti razne probleme i troškove. .

 

Pročitajte ovo, tu vam je objašnjeno:

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=5008

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon što sam ga odbio zaprijetio mi je rušenjem zidanog objekta izgrađenog na njegovoj parceli , uz napomenu da če me tužiti i tražiti nadoknadu svih troškova koji če iz toga njemu nastati, to jest navodi kako če mi tužbama napraviti razne probleme i troškove. molio bih ako me tko može savjetovati, što uraditi u konkretnom slučaju i čemu se mogu nadati ako do tužbe i dođe. Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

 

nemože vas tužiti i tražiti naknadu štete. gradili ste uz odobrenje vlasnka (predpostavljam.nije osportavana gradnja i zatraženo uklanjanje objekta) zgrada je vaša.odnosno može vas tužiti ali će izgubiti spor(ovisno o dokazima i vašoj obrani).

 

protutužbenim zahtjevom možete tražiti utvrđivanje vlasništva nad zemljištem na kom je građevina. zatečeno stanje.

da ste gradili bez odobrenjka vlasnika bivši vlasnik je mogao tražiti uklanjanje objekta i naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Bovu, novi vlasnik je je čim je kupio parcelu iza moje, koristio pravo prolaza preko mog zemljišta i to tako da je u biti uništio most, razrovao i uništio prilaz (sadi kukuruz na toj parceli) te me je potom kontaktirao sa prijedlogom da kupi tu parcelu , jer mu je kao teško gledati što su njegovi radnici napravili sa teškim strojevima , te bi mi bilo najbolje to prodati njemu, a on bi to onda sebi betonirao i napravio put.Moram napomenuti da isti gospodin posjeduje više parcela u selu u kojem ja imam to svoje zemljištei malu vikendicu izgrađenu na jednoj čestici koja graniči sa njegovom na kojoj je i izgrađena navedena pomočna građevina, te on ima pristup svom zemljištu i sa druge strane svog imanja ali namjerno je koristio mogučnost da prođe preko mojeg zemljišta i raskopa ga kako bi vjerovatno pokazao što mi je najpametnije napraviti kako si ne bih stvarao probleme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, novi vlasnik je je čim je kupio parcelu iza moje, koristio pravo prolaza preko mog zemljišta i to tako da je u biti uništio most,

 

kakvo pravo prolazka ako sa javnog puta ili sa svoje druge čestice može ući na predmetnu česticu ? ko mu je dao to pravo? dali je to pravo odredio sud i dali je upisano u vlasnički list tvoje čestice ?

štetu koju je napravio treba platiti tj. otkloniti dovođenjem u prvobitno stanje (ako tražiš).

 

to si za susjeda dobio šerifa koji pravo prilagođava sebi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne nudi poštenu ili razumu cijenu , nego nešto smiješno što nije niti za smijati se koliko je uvredljivo a uz objašnjenje da se zemljišta slabo prodaju da više nitko neče ništa kupiti, itd.itd. u biti imam dojam da bi dotični želio da mu poklonim česticu, a točno ste naveli radi se o vikendici tako da dok mene nema tamo on radi što god hoče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što se tiče prava prolaza, ono je upisano u vlasnički list moje čestice, u biti ta je zabilježba od nekad, dok su postojali neki drugi vlasnici pa se prolazilo preko tuđeg zemljišta jer nije bilo puteva, dok sad gospodin ima prilaz tom zemljištu sa svojeg posjeda ali namjerno koristi situaciju i prolazi preko moje parcele iako bi mu bilo bliže priči sa stražnje strane njegovog zemljišta, ispada da ste u pravu kada kažete da sam dobio šerifa za susjeda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što se tiče prava prolaza, ono je upisano u vlasnički list moje čestice, u biti ta je zabilježba od nekad, dok su postojali neki drugi vlasnici pa se prolazilo preko tuđeg zemljišta jer nije bilo puteva, dok sad gospodin ima prilaz tom zemljištu sa svojeg posjeda ali namjerno koristi situaciju i prolazi preko moje parcele iako bi mu bilo bliže priči sa stražnje strane njegovog zemljišta, ispada da ste u pravu kada kažete da sam dobio šerifa za susjeda.

 

Imate pravo tražiti ukinuće služnosti u slučaju da služnost izgubi razumnu svrhu.

A i u slučaju da postoji drugi jednako prikladan ili prikladniji prolaz.

 

Sudeći po napisanom, ne bi trebali imati problema s ukinućem i eventualnim brisanjem služnosti iz z.k.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svima se zahvaljujem na odgovorima, jako puno ste mi pomogli savjetima te se nadam da ču sada imati više podloge u idučim razgovorima sa dotičnim gospodinom, te se nadam da ču uspjeti u naumu da se gospodin urazumi, te da se prestane ponašati kao feudalac ili da nekažem još nešto gore.Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija