Jump to content

3 godine na određeno pa otkaz?


arijana32

Preporučene objave

Poštovani,

radim u trgovini gdje je do sada bila ustaljena praksa da se ne zapošljava ljude na neodređeno vrijeme već bi neposredno pred 3 godine rada na određeno dobivali otkaz.

Čula sam informaciju da po aktualnom Zakonu o radu poslodavac može neograničeno držati djelatnike u statusu radnika na određeno pa me zanima da li je to zaista tako ili je još uvijek max. rok za poslodavca 3 godine?

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

radim u trgovini gdje je do sada bila ustaljena praksa da se ne zapošljava ljude na neodređeno vrijeme već bi neposredno pred 3 godine rada na određeno dobivali otkaz.

Čula sam informaciju da po aktualnom Zakonu o radu poslodavac može neograničeno držati djelatnike u statusu radnika na određeno pa me zanima da li je to zaista tako ili je još uvijek max. rok za poslodavca 3 godine?

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Arijana 32,

Članak 12. Zakona o radu u svom stavku (3) govori kako ukupno trajanje svih uzastopnih ugovora o radu sklopljenih na određeno vrijeme, uključujući i prvi ugovor o radu, ne smije biti neprekinuto duže od tri godine, osim ako je to potrebno zbog zamjene privremeno nenazočnog radnika ili je zbog nekih drugih objektivnih razloga dopušteno zakonom ili kolektivnim ugovorom. Nadalje spominjete OTKAZ?! Otkaza nije bilo već Ugovor na određeno ISTEKAO ili PRESTAO sa datum koji je unaprijed utvrđen i za koji ste vi prestanak znali kada ste potpisali taj ugovor. To će,nažalost reći da ;nemate nekih zakonskih mogućnosti ostati na tom radnom mjestu osim ako Vam poslodavac ponudi ugovor na neodređeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz sve što je poštovani Hurus naveo, dodajem da poslodavci zanju "izigrati" ovo pravilo od 3 godine, "formalnim premještajem" radnika na neko drugo radno mjesto, pa opet vraćanjem i tako mogu faktički unedogled.

Da, cijenjeni G-man,

frmulacije u čl. Zakona tipa...",osim ako...ili je zbog nekih drugih objektivnih razloga dopušteno...."stvara ogroman prosor za razne manevre. A kaj možemo.?! To ste Vi "fiškali takvi, zakućasti. Ha...h..ha..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam vam inače protiv zlouporabe bilo kakve vrste od bilo koje strane. Savršenih zakona naravno nema, ali se zato uvijek možemo truditi približiti se savršenstvu koliko je to god moguće, uz jasno odgovarajuće mehanizme, koji bi svako izigravanje, pa bilo ono i po PS-u, onemogućilo odnosno prepoznalo i sankcioniralo.

 

Ali to se zove idealizam, koji ne odgovara politici ni kapitalu. Plus jedna objektivna nelogičnost - ljudi smo, dakle nismo savršeni, pa otkud sad ta težnja za savršenim zakonima? :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam vam inače protiv zlouporabe bilo kakve vrste od bilo koje strane. Savršenih zakona naravno nema, ali se zato uvijek možemo truditi približiti se savršenstvu koliko je to god moguće, uz jasno odgovarajuće mehanizme, koji bi svako izigravanje, pa bilo ono i po PS-u, onemogućilo odnosno prepoznalo i sankcioniralo.

 

Ali to se zove idealizam, koji ne odgovara politici ni kapitalu. Plus jedna objektivna nelogičnost - ljudi smo, dakle nismo savršeni, pa otkud sad ta težnja za savršenim zakonima? :-)

Poštovani G-man,

ma jasano je da nitko njie savršen,osim možda Njega, ako je uopće tu negdje? U što sumnjam. Da je, onda neke stvari zasigurno nebi dozvolio...pa nam onda, možda Zakoni nebi ni trebali? Ili bi nam ih trebalo puno manje. Ali ,“grešni“ smo,kak velite „smo ljudi“ i onda je tak ,kak je. A o politici i naročito kapitalu ( kojeg On sigurno nije uređival već Lucifer ) i njihovomom uplivu na zakone ,nebih. Škodilo bi mi za zdravlje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija