Jump to content

Supruga ne želi plaćati alimentaciju


bracodbk

Preporučene objave

Molim odgovor na sljedeće pitanje. Naime razveden sam od supruge a djeca su pripala meni. Supruga je uredno plaćala alimentaciju tek nakon sudske presude, a ujedno je kažnjena zatvorskom kaznom s rokom kušnje (ne sjećam se koliki je bio rok kušnje ali je istekao). Za kćer je prestala plaćati alimentaciju godinu dana nakon prestanka školovanja kćeri koja u tih godinu dana nije uspjela naći zaposlenje. Problem je sin koji ove godine završava srednju školu, napunio je 18 godina u travnju, ima popravni ispit iz matematike zakazan u kolovozu, a u međuvremenu se zaposlio preko student servisa na rok od mjesec dana. Majka više ne želi plaćati alimentaciju iako je to prema važećem Zakonu dužna raditi još godinu dana nakon završetka redovnog školovanja moga sina ukoliko on u međuvremenu ne nađe posao (još uvijek nema ni diplomu ni radnu knjižicu pa ni ne može zasnovati radni odnos). Da li je majka dužna nastaviti plaćati alimentaciju te ako jest kako je prisiliti na to? Iznos alimentacije je minimalan (600 kuna) a ja u međuvremenu nisam tražio povećanje toga iznosa iako sam imao zakonsko pravo. Hvala unaprijed na odgovoru i ispričavam se ako već postoji slično pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako postoji sudska odluka kojom je utvrđena njena obveza uzdržavanja, a majka samovoljno ne želi plaćati, krenite u ovrhu.

 

Postoji sudska odluka no ona ne želi ni čuti o nastavku plaćanja alimentacije jer se 18-godišnji sin zaposlio na rok od mjesec dana preko student servisa pa ona to smatra zaposlenjem zbog kojega više ne mora plaćati alimentaciju. Napominjem da sin još uvijek nije završio redovno školovanje, da ne posjeduje radnu knjižici te da nije u stalnom radnom odnosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja isprika, previdio sam ovaj dio sa student servisom.

 

Obzirom je obveza uzdržavanja određena odlukom suda, majka bi trebala tražiti od suda da odredi prestanak te obveze. Samovoljno je ne bi smjela prestati plaćati, iako su se, po mom mišljenju, moguće stvorile pretpostavke za prestanak plaćanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji sudska odluka no ona ne želi ni čuti o nastavku plaćanja alimentacije jer se 18-godišnji sin zaposlio na rok od mjesec dana preko student servisa pa ona to smatra zaposlenjem zbog kojega više ne mora plaćati alimentaciju. Napominjem da sin još uvijek nije završio redovno školovanje, da ne posjeduje radnu knjižici te da nije u stalnom radnom odnosu.

 

Sin se još uvijek školuje i ona mora plaćati alimentaciju. To što sin ostvaruje neki privremeni prihod mogao bi biti razlog za umanjenje alimentacije, nikako za prekid plaćanja.(zakon definira da djeca koja imaju prihod moraju doprinositi vlastitom uzdržavanju)

Ali kako majka ionako plaća minimalan iznos,a prihod koji sin ostvaruje je privremen, mislim da za to umanjenje nema uvjeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija