Jump to content

Jamstvo na izvršene obrtničke radove


Luudsam

Preporučene objave

Pozdrav

Nov sam ovdje i potreban mi je savjet.

Imam malo poduzeće za proizvodnju betonskih proizvoda i imam problema sa jednom strankom. Gospodin me tuži za loše izvedene radove na njegovim objektima. Radovi su izvedeni u periodu od 1994-1999 u više navrata. Konkretno, radi se o betonskoj ogradi na terasama njegovih objekata.

Da nebi ispalo da se pokušavam izvući bio sam s dotičnim usmeno i dogovorio neke manje popravke ali sam u međuvremenu imao i imam još problema s kralježnicom zbog kojih nisam mogao raditi 9 mjeseci. U međuvremenu je on mene (moju firmu) tužio i 30. ovog mjeseca dolazi sudski vještak i moram i ja biti prisutan. Da li i ja trebam odvjetnika i općenito da li mi neko može dati neke savjete šta i kako napraviti?

Da dodam da do sad stvarno ni sa kim nisam imao problema ni ja ni moji roditelji dok su oni vodili firmu tako da i nisam previše upućen šta i kako.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom je puno detalja nepoznato, sugeriram vam svakako angažman odvjetnika, da sami ne bi, u neznanju, napravili nešto što bi vas moglo koštati gubitka parnice.
Da li ima neki zakonski jamstveni rok jer ovdje se ipak radi o poslovima napravljenim prije 20 godina? Mislim znam da je kod nas sve moguće ali ipak reklamacija nakon 20 godina. Pa ne mogu na svoje radove davati doživotnu garanciju.

Hvala na savjetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste precizirali jeste li sa dotičnim sklopili ugovor o djelu ili građenju. No, i u po vas lošijoj varijanti (ugovor o građenju), odgovornost izvođača je ograničena rokom od 10 godina od predaje i primitka radova.

 

No, kako sami pišete nešto i o usmenim dogovorima i naknadnim popravcima, treba zapravo vidjeti što točno druga strana traži i na čemu temelji takav zahtjev. Bez uvida u dokumentaciju i cjelokupni prikaz događaja, nemoguće je dati precizan odgovor. Zato bi bilo korisno da angažirate odvjetnika, po mogućnosti onog koji se primarno bavi obveznim pravom. Okvirno govoreći, odgovornosti ne bi smjelo biti, ali ostaje ograda u nepoznavanju stvarne situacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste precizirali jeste li sa dotičnim sklopili ugovor o djelu ili građenju. No, i u po vas lošijoj varijanti (ugovor o građenju), odgovornost izvođača je ograničena rokom od 10 godina od predaje i primitka radova.

 

No, kako sami pišete nešto i o usmenim dogovorima i naknadnim popravcima, treba zapravo vidjeti što točno druga strana traži i na čemu temelji takav zahtjev. Bez uvida u dokumentaciju i cjelokupni prikaz događaja, nemoguće je dati precizan odgovor. Zato bi bilo korisno da angažirate odvjetnika, po mogućnosti onog koji se primarno bavi obveznim pravom. Okvirno govoreći, odgovornosti ne bi smjelo biti, ali ostaje ograda u nepoznavanju stvarne situacije.

Nismo potpisivali nikakve ugovore. Jednostavno naručeno, napravljeno i plaćeno. Izdani su i računi ali obični, znači nisu nikakvi računi za poduzeće nego obični kupac. Mislim da negdje imam te račune ali kao što sam reko prvi je posao napravljen prije 20 godina pa treba to negdje i naći, ako i postoje više.

Ako se ne varam ograda spada pod obrtničke radove za koje bi trebala biti garancija od dvije godine a ovo je napravljeno prvi dio prije 20-21 godinu a zadnji prije 16-17 god. Čovjek bi htjeo da mu je ograda nakon toliko vremena kao nova bez da išta plaća. To šta sam ja htjeo nešto popraviti na svoj račun je bilo zato da izbjegnem sud ne zato jer se bojim nego zbog lošeg glasa koje se onda dovodi u vezi s tim a u malom sam mjestu.

Svejedno hvala. Ipak ću morati odvjetnika angažirati.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su stvari ovakve kakvima ste ih naveli, dakle da nije bilo nikakvih dodatnih radova tamo od 1999., onda je dotični malo previše gledao američkih "pravničkih" TV serija i filmova, jer vaše odgovornosti, nakon svih ovih godina nema.

 

No, ponavljam, vaše sigurnosti radi, ako je tužba već podnesena, bolje je angažirati odvjetnika i pustiti njemu da radi svoj posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su stvari ovakve kakvima ste ih naveli, dakle da nije bilo nikakvih dodatnih radova tamo od 1999., onda je dotični malo previše gledao američkih "pravničkih" TV serija i filmova, jer vaše odgovornosti, nakon svih ovih godina nema.

 

No, ponavljam, vaše sigurnosti radi, ako je tužba već podnesena, bolje je angažirati odvjetnika i pustiti njemu da radi svoj posao.

Nakon što sam se smirio i opet pročitao šta sam danas potpisao poštaru moram se izvinuti zbog krivih činjenica koje sam vam prenio. Naime nije tužba nego poziv zbog skupljanja dokaza u izvanparničnom postupku. Dotični je zatražio dolazak sudskog vještaka pa bi i ja trebao biti prisutan. Šta se tiče radova zaista nismo od '98 ili '99 kod njega ništa radili nego dotični tvrdi da smo mu dali trajno jamstvo na izvedene radove. Normalno da to nije istina i da na takvo nešto ne bi pristali. Nema nikakvog takvog dokumenta da smo mi napisali ili potpisali takvu nebulozu. Da li je moguće da bi taj čovjek tako nešto krivotvorio? Ono već je odradio par godina zatvora zbog nekog šverca pa ne bi bilo čudno da i tako nešto proba. Uglavnom savjetovat ću se sa odvjetnikom a ako dođe do suda onda ću ga i angažirati.

Još jednom izvinjavam se zbog krivih navoda i zahvaljujem na vašim savjetima i interesu.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime nije tužba nego poziv zbog skupljanja dokaza u izvanparničnom postupku. Dotični je zatražio dolazak sudskog vještaka pa bi i ja trebao biti prisutan.

 

Ako se radi o ukrasnim elementima ograde koja se nalazi uz cestu koja se zimi tretira solju i drugim sedstvima protiv smrzavanja, onda pojačana erozija i propadanje betonskih elemenata može biti (i vjerojatno jest) poslijedica toga što je uslijed prskanja vode sol dospjevala na ogradu. Vlasnik je trebao takvu ogradu zažtititi bojom za beton ili nekim drugim sredstvom.

 

 

 

Šta se tiče radova zaista nismo od '98 ili '99 kod njega ništa radili nego dotični tvrdi da smo mu dali trajno jamstvo na izvedene radove.

 

Pogriješili ste što ga niste odmah otkvitali , vjerojatno bi tražio drugu žrtvu da se iživljava zbog nečeg drugog.

 

Morate se pozvati na zastaru, sud to ne uzima u obzir 'po službenoj dužnosti'.

 

 

 

Normalno da to nije istina i da na takvo nešto ne bi pristali. Nema nikakvog takvog dokumenta da smo mi napisali ili potpisali takvu nebulozu. Da li je moguće da bi taj čovjek tako nešto krivotvorio? Ono već je odradio par godina zatvora zbog nekog šverca pa ne bi bilo čudno da i tako nešto proba.

 

Bude li krivotvorio dokumente, to je kazneno djelo.

Bude li vam prijetio kakvim zlom, to odmah prijavite policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija