Jump to content

Provaljivanje u osobno računalo


Gorstak

Preporučene objave

Naime, netko mi je provalio u moje računalo. Ne jednom, nego to radi od negdje 2003-e. Da stvar bude gluplja, ne radi nista osim gluposti, tipa zamijeni mi tipke misa, vrati komp iz standby-a ili tako nesto. Ja sam osobno serviser za racunala, no uz najbolju volju i sve znanje koje imam, nisam uspio doznati kako to radi i skupiti dokaze. Medjutim, prije tri godine mi je bila puna kapa svega i prijavio sam slucaj policiji, no oni nisu napravili doslovno nista do dan danas. Ja sam u medjuvremenu obolio na zivce, postrosio gomilu novca na mijenjanje komplet racunala, njih 6 i na kraju se obratio prijatelju za pomoc, koji je haker i koji mi kaze da to netko radi u suradnji sa mojim ISP-om, i da je upravo policija najvjerojatnije ta koja to radi. Ja sam trenutno nezaposlen i primam socijalnu pomoc, pa me zanima koje opcije imam?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija vam to sigurno ne radi od 2003. To nije njihov modus operandi. Vama netko preko trojanca se spaja na osobno računalo, jer ga neznate adekvatno zaštititi. Vjerojatno neki prištavi klinac iz osnovne ili srednje škole. Jel imate kvalitetan antivirus ili firewall?

 

Imate i besplatne programčiće preko kojih možete vidjeti tko vam je sve spojen na računalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koji je haker i koji mi kaze da to netko radi u suradnji sa mojim ISP-om, i da je upravo policija najvjerojatnije ta koja to radi. Ja sam trenutno nezaposlen i primam socijalnu pomoc, pa me zanima koje opcije imam?
Taj tvoj haker ne zna ni komp upalit pošto ima takve bisere.Ako za nešto radit kako su već rekli neka očísti komp i stavi zaštitu i da se samo s lozinkom može radit s kompom.Pošto nikakvi podaci nisu ukradeni policija neće ni mrdnut. uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija vam to sigurno ne radi od 2003. To nije njihov modus operandi. Vama netko preko trojanca se spaja na osobno računalo, jer ga neznate adekvatno zaštititi. Vjerojatno neki prištavi klinac iz osnovne ili srednje škole. Jel imate kvalitetan antivirus ili firewall?

 

Imate i besplatne programčiće preko kojih možete vidjeti tko vam je sve spojen na računalo.

 

Taj tvoj haker ne zna ni komp upalit pošto ima takve bisere.Ako za nešto radit kako su već rekli neka očísti komp i stavi zaštitu i da se samo s lozinkom može radit s kompom.Pošto nikakvi podaci nisu ukradeni policija neće ni mrdnut.

 

Kao sto sam napisao, serviser sam za racunala. Niti jedan komercijalni i nekolicina nekomercijalnih alata ne otkriva trojan kojim se doticni sluzi. Sto znaci da koristi trojan koji je sam napisao i kriptirao. Na virus totalu, svi windows fajlovi su 100% cisti. Niti jedan od postojecih firewall-ova ga nije sprijecio, mada su svi bili ispravno konfigurirani. I doticni me nadje cak i kad promijenim komplet racunalo. Ne pisem ja ovo bez veze niti sam pocetnik u cijeloj stvari. Zanima me koje pravne opcije imam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me koje pravne opcije imam.

 

Vi možete dignuti kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja po članku 266. KZ-a. U policiji ili na DORH-u. I tražite potvrdu da ste kaznenu prijavu dignuli.

Policija bi trebala doči po Vaše računalo, ili ga vi možete ostaviti u policijskoj postaji gdje ste dignuli kazneni prijavu. Treba im zbog računalne forenzike. Ako vas ne traže računalo znači da slučaj i ne rješavaju.

Osobno vam mogu reći da slučaj neće uspjeti riješiti.

 

Sretno i napišite ovdje ishod, rezultat svega toga.

 

I čuvajte zdravlje. Hakeri nisu vrijedni toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi možete dignuti kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja po članku 266. KZ-a.

...

Osobno vam mogu reći da slučaj neće uspjeti riješiti.

 

To je točno.

 

Međutim, kako je ovo kazneno djelo faktički "egzotika" u našem pravnom sustavu, niti raspolažemo sa "CSI Cyber" kapacitetima za otkrivanje, ishod će biti kako ste napisala. Zato ga nisam ni spominjao, jer davanje lažne nade nema smisla.

 

No, zahvaljujem na dopuni, (očito iskusnoj) Ivani. :majstor:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi možete dignuti kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja po članku 266. KZ-a. U policiji ili na DORH-u. I tražite potvrdu da ste kaznenu prijavu dignuli.

Policija bi trebala doči po Vaše računalo, ili ga vi možete ostaviti u policijskoj postaji gdje ste dignuli kazneni prijavu. Treba im zbog računalne forenzike. Ako vas ne traže računalo znači da slučaj i ne rješavaju.

Osobno vam mogu reći da slučaj neće uspjeti riješiti.

 

Sretno i napišite ovdje ishod, rezultat svega toga.

 

I čuvajte zdravlje. Hakeri nisu vrijedni toga.

 

To je točno.

 

Međutim, kako je ovo kazneno djelo faktički "egzotika" u našem pravnom sustavu, niti raspolažemo sa "CSI Cyber" kapacitetima za otkrivanje, ishod će biti kako ste napisala. Zato ga nisam ni spominjao, jer davanje lažne nade nema smisla.

 

No, zahvaljujem na dopuni, (očito iskusnoj) Ivani. :majstor:

 

Pa ako je policija ta koja to radi, normalno da ga nece uspjeti rijesiti. Zato sam i pitao koje opcije imam. Koliko ja znam, kazna za hakiranje u osobno racunalo je 3 godine bukse. Ako nema nacina za tuziti policiju, dat cu sve u novine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko ja znam, kazna za hakiranje u osobno racunalo je 3 godine bukse.

 

Za vaš slučaj do dvije godine, a moguće je izreći i novčanu kaznu. Do tri godine je kvalificirani oblik.

 

Od medija nećete imati koristi, dapače, ako neosnovano optužite nekoga, mogli biste si navući dodatnih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Je li se što ažuriralo u međuvremenu, po tom pitanju? 

Danas sam dobila neugodan mail, na svoju službenu adresu,  haker traži novce, prijeti objavom nekih eksplicitnih scena, tobože me je snimao.  A koliko znam nemam kameru.😀 Kaže da ima pristup svim mojim podacima. 

Izražava se i kao muško i kao žensko, traži 970 dolara i bitcoin. 

Da to prijavim poslodavcu ili policiji? 

Ja sam totalni analfabet za kompjutere, sad je ludnica oko korone da zovem servisera, a posao mi je takav da dnevno moram otvoriti nekoliko stotina svakakvih stranica. 

 

Što da se radi? Da ne odgovaram?

uređeno: od Harambašica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija