Jump to content

Pokušaj otimačine nekretnina


HitnaPomoć

Preporučene objave

Molila bih Vas savjet za slijedeći slučaj:

 

1947.-me godine zemljišno-knjižni ured u Zadru krivo upisuje nasljedstvo nad nekretninama (zemljište i kuća na otoku Ugljanu) na osobu identičnog imena i prezimena umjesto na mog djeda što saznajem tek Rješenjem o nasljeđivanju od 1971. nakon smrti moga oca. Općinski sud me upućuje na ispravak uknjižbe što i pokušavam sve do sredine 80.-tih godina preko mnogih odvjetnika, ali bez uspjeha. Suvlasnica sam na tim nekretninama sa još 6 braće i sestara (nakon smrti majke) i u dogovoru s njima, a sve zbog iscrpljenosti i nemogućnosti realizacije moje namjere da sebe i njih upišem u gruntovnicu kako bi vanknjižno vlasništvo prešlo u realno stanje stvari.

 

To je dugo vremena bilo u zaboravu, sve dok je moj najmlađi brat pod velikim pritiskom žene i kćeri odlučio da se upiše kao suvlasnik 1/7 nekoliko parcela, nakon čega bi one (a sve preko njega) prodale što više našeg zajedničkog zemljišta i ostavile nas bez ičega.

Šokirana Tužbom opunomoćene odvjetnice pokušavam razumjeti o čemu se tu sve u stvari radi (jako miriše na pljačku) i kontaktiram moju preostalu braću i sestre koji svi žive u inozemstvu, kako bismo u roku zadanom od Općinskog suda u Zadru od 30 dana (već je prošlo 10 od dana primitka Tužbe poštom) dostavili sudu Odgovor na Tužbu i u međuvremenu pokušavam skupiti sve dokumente na temelju kojih bih sastavila Odgovor, a neki bi mi i koristili na pripremnom ročištu zakazanom za 02. studenog 2015. Kako vjerojatno i sami znate sada je većina ljudi koji rade na katastru i gruntovnici na godišnjim odmorima, pa se opravdano bojim da neću stići ishoditi ništa u navedenom roku (20 dana). Bojim se da je timeing upravo zbog toga tempiran za ovo vrijeme, kako bi me se omogućilo da dođem do najosnovnijih dokumenata koji bi mi pomogli u Odgovoru.

 

Sud mi je kao prilog dostavio i posjedovni list gdje po prvi puta vidim da je većina zemljišnih parcela upisana na moje ime (moje braće i sestara tu skoro pa i nema nigdje), no željela bih im pomoći da se svi zajedno obranimo od pohlepe bratove žene i kćeri koje su ovo osmislile kako bi se domogle "kruha bez motike". Poslala sam katastarskom uredu zahtjev za povijest posjeda kako bi se iz njega moglo vidjeti tko je i kada bio upisan na tim nekretninama kao posjednik, a pokušala razumjeti kako je to sve najednom završilo upisano na moje ime.

 

U gruntovnici se te parcele i kuća još uvijek vode na mom djedu, ovog puta pravoj osobi, ne onoj krivoj na kojoj se vodilo do 1973.-će i dalje skoro sve do danas. Logično bi pitanje bilo tko je to, kako i kada uspio upisati na njegovo ime, ako sam ja izgubila 15.-tak godina, živaca i novaca, a nisam u tome mogla uspjeti.

 

 

Još neka od pitanja bi bila: da li na pripremnom ročištu mogu dodati još koji dokaz protiv te Tužbe, ako ih ne stignem navesti u Odgovoru?

Kako bih mogla predstavljati moju braću i sestre (preostalih 5) pred Općinskim sudom u Zadru na tom ročištu, a možda i kasnije? Da li me mogu (ako to budu željeli) opunomoćiti i na koji način, jer ih 4 živi u Australiji, a jedna sestra u Italiji?

 

Pokušala bih naći odvjetnika koji bi nas zastupao u tom postupku, ali se bojim da za to neću imati dovoljno novaca. Živim u Rijeci, pa mi to nije baš blizu.

 

Zato vas lijepo molim za savjet što bih trebala (najprije u Odgovoru na Tužbu, a kasnije na pripremnom ročištu pred Općinskim sudom u Zadru) poduzeti da zaštitim obiteljsko vanknjižno vlasništvo (izazvano krivnjom zemljišno-knjižnog ureda u zadru) od planirane pljačke i otimačine od strane bratove žene i kćeri.

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na odgovoru vezanog uz Odgovor na Tužbu, jer je rok od sada već 18 dana uistinu prekratak da bi se bilo kakav ozbiljniji korisni dokument mogao prikupiti, a koji bi pomogao u tom slučaju.

 

Konkretno, radi se o Tužbi radi utvrđenja prava suvlasništva (pod svim okolnostima navedenim ranije u postu), a tužitelj (moj najmlađi brat opunomoćen od odvjetnice za ovaj postupak) zahtjeva donošenje Presude od strane Općinskog suda u Zadru kojom bi stekao pravo vlasništva odnosno suvlasništva (tako piše, nije strogo definirano) i nakon njene pravomoćnosti ishodio u zemljišnim knjigama upis prava vlasništva ili suvlasništva (opet nije definirano u Tužbi) za određene suvlasničke udjele koji su specificirani u tekstu Tužbe, ali uz istovremeno brisanje postojećih zemljišno-knjižnih upisa tih već navedenih udjela. Logično je pitanje, ako je za sada u zemljišnim knjigama jedini vlasnik moj djed (iako pod čudnik okolnostima, jer je to do sada bilo upisano na osobu istog imena i prezimena, ali ne na njega), što bi uslijedilo sa nama ostalim suvlasnicima koji isto tako imamo 1/7 od svih tih parcela? Da li bismo bili trajno izbrisani, jer smo do sada bili upisani samo u katastar, ne u gruntovnicu? Tu nastaje zabrinutost za daljnji razvoj događaja koji je ovdje uistinu nepredvidljiv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Realno gledajući,vama i svim ostalim nasljednicima na temelju rješenja o nasljeđivanju pripada suvlasnički dio u omjeru 1/7,no kao što ste već opisali nastao je problem prigodom provedbe istog rješenja.

Mišljenja sam da tužba ima manjkavosti u pogledu pasivne legitimacije,kao i u odnosu na rješenje o nasljeđivanjenju svojstvo presuđene stvari,budući da je pravomoćnom odlukom ostavinskog suda utvrđeno tko su nasljednici umrlog i koliki suvlasnički dijelovi pripadaju svakom ponaosob,no druga je stvar što isto rješenje nije provedeno kako treba,pa bi isticanje zahtjeva kroz tužbu da se utvrdi ono što je već pravomoćno utvrđeno dovelo do učinka"res iudicata".

Nadalje,tužbeni zahtjev je uperen protiv sunasljednika koji takođe nisu upisali svoje pravo su-vlasništva(iz razloga već navedenih),pa se postavlja pitanje pasivne legitimacije na strani tuženih budući da isti ničim nisu doprinijeli da do spora dođe,a s druge strane se nalaze u istoj pravnoj situaciji kao i sam tužitelj,jer ako bi sud presudom udovoljio zahtjevu tužitelja i naložio upis njegovog prava suvlasništva,postavlja se pitanje s kim bi on to bio u zemljišno knjižnom suvlasničkom odnosu………sa svojim pravnim prednikom!!!………nedopušteno………da li bi bio u takvom odnosu sa tuženim!!!…Ne,jer oni svoje pravo i nisu upisali.

Iz navedenog sam mišljenja da tužbeni zahtjev tužitelja valja odbiti presudom,te kroz obrazloženje istog poučiti da upis svog prava treba ishoditi zajedno sa ostalim nasljednicima kroz drugi zemljišno knjižni ispravni postupak,a na temelju pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju.

Poštovana,ističem vam da je ovo isključivo moje osobno mišljenje,glede čega se ovim ne možete voditi u ostvarenju svojih prava.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix76, velika Vam hvala na odgovoru i odmah se moram ispričati što se niti sama nisam oglasila na forumu, jer (gle čuda!) poštarica mi je uručila još jednu Tužbu od strane istog tužitelja, koja se odnosi na ostatak zemljišta i kuću. Ovaj put je pripremno ročište zakazano za 01. listopada (?!?) i predmet se nalazi u rukama druge sudkinje, iako se radi gotovo o istoj stvari.

Šok za šokom i ove ljetne vrućine kao i godišnji odmori ljudi uposlenih na Katastru i gruntovnici će uveliko otežati stvari, no kako se kaže, nema predaje do samog kraja.

 

Molim vas lijepo, da li biste mi još mogli odgovoriti na pitanje kako bih mogla predstavljati moju braću i sestre (preostalih 5) pred Općinskim sudom u Zadru na tom ročištu, a možda i kasnije? Da li me mogu (ako to budu željeli) opunomoćiti i na koji način, jer ih 4 živi u Australiji, a jedna sestra u Italiji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako bih mogla predstavljati moju braću isestre (preostalih 5) pred Općinskim sudom u Zadru na tom ročištu, a možda i kasnije? Da li me mogu (ako to budu željeli) opunomoćiti i na koji način,

Nije problem da vas opunomoće,no što bi se zamarali sa tim,budući da ste svi tuženi u biti jedinstveni suparničari,glede čega se u konkretnom slučaju spor može riješiti samo na jednak način prema svim suparničarima ,iz razloga jer se smatrate kao jedna parnična stranka, tako da se u slučaju ako pojedini suparničari propuste koju parničnu radnju učinak parničnih radnji koju poduzmete upravo vi, proteže se i na one koji te radnje nisu poduzeli,saglasno odredbama čl.201.ZPP.

poštarica mi je uručila jošjednu Tužbu od strane istog tužitelja, koja se odnosi na ostatak zemljišta i kuću.

u veci citiranog sam istog mišljenja kao i postu br.4.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije problem da vas opunomoće,no što bi se zamarali sa tim,budući da ste svi tuženi u biti jedinstveni suparničari,glede čega se u konkretnom slučaju spor može riješiti samo na jednak način prema svim suparničarima ,iz razloga jer se smatrate kao jedna parnična stranka, tako da se u slučaju ako pojedini suparničari propuste koju parničnu radnju učinak parničnih radnji koju poduzmete upravo vi, proteže se i na one koji te radnje nisu poduzeli,saglasno odredbama čl.201.ZPP.

 

 

 

 

 

Hvala Vam lijepa još jednom, Matrix76, jer bi postupanje po ovakvom tumačenju puno olakšalo stvari, zbog pojednostavnjenja poduzetih radnji. Konkretno smanjio bi se vremenski rok koji bismo izgubili na mogućim odlascima na veleposlanstva u Australiji i Italiji, a time bi i ukupni troškovi bili manji.

 

u veci citiranog sam istog mišljenja kao i postu br.4.

 

Veliko hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix76, molila bih Vas za još neke odgovore na moja pitanja zbog roka danog od Općinskog suda u Zadru za Odgovor na Tužbu u ranije navedenom slučaju. Naime, rok istječe za 9 dana, a prikupljanje dokumentacije koja bi potkrijepila činjenice u Odgovoru još nije gotovo.

 

a) "...Činjenice i dokaze koje ne dostavite u odgovoru na tužbu može te predočiti na pripremnom ročištu ili posebnim podneskom pozivajući se na poslovni broj predmeta."

 

Da li je rok za slanje posebnog podneska isti kao i za Odgovor na Tužbu ili se isti može poslati i kasnije?

 

b) Koji se zadnji dan uzima u obzir prilikom slanja Odgovora na sud putem pošte? Da li onaj koji se upiše na pošiljci (preporučenom pismu) ili Odgovor već mora stići na sud do zadanog roka? Isto bi me zanimalo i za moju braću i sestre koji žive u Australiji i Italiji. Naime, pismo od njih do Hrvatske putuje najmanje 8 dana.

 

 

c) Završni dio prijedloga za donošene Presude od strane suda, a na zahtjev tužitelja glasi:

 

"...Utvrđuje se da je tužitelj stekao pravo vlasništva odnosno pravo suvlasništva i to:

 

(sada se tu navode brojevi katastarskih čestica nekretnina)

 

 

sve navedene čestice zemlje upisane u zemljišno-knjižni uložak br. XX katastarske općine Ugljan, i to nasljeđivanjem, što su tuženici dužni priznati i trpjeti da se tužitelj temeljem ove presude, a nakon njezine pravomoćnosti, ishodi u zemljišnim knjigama na svoje ime upis prava vlasništva odnosno pravo suvlasništva za navedene suvlasničke udjele na gore navedenim nekretninama, uz istovremeno brisanje postojećih zemljišno-knjižnih upisa za označene suvlasničke udjele, sve u roku od 15 dana."

 

Ne razumijem tko bi se ovdje sve trebao brisati i odakle? Mi smo svi upisani u katastru kao posjednici (većinom ja osobno ne mojom krivnjom i namjerom) kao suvlasnici 1/7 svih nekretnina (zemljišta i kuće), a jedina osoba upisana u gruntovnici je moj djed na cijelom vlasništvu. U slučaju da sud pozitivno odgovori na tužbu moga brata i donese traženu presudu, on bi bio upisan kao vlasnik 1/7 svake od pojedinih čestica što mu ne donosi mogućnost prodaje bilo kojeg takvog djela ikome. Jedino ako se iza toga ne očekuje neki slijedeći potez smišljen u glavi njegove supruge i kćeri koje su idejni začetnici svega ovoga i jedini im je cilj prodaja što više nekretnina koje bi nam željele oteti služeći se mojim bratom kao marionetom u svojim mračnim namjerama. I gdje bi nakon toga završio moj djed? Da li bi bio zauvijek izbrisan iz gruntovnice? Gdje bismo u tom slučaju bili upisani nas preostalih 6?

 

d) Da li bih mogla u slučaju lošeg zdravstvenog stanja opunomoćiti kćer ili sina da me zastupaju na pripremnom ročištu i glavnoj raspravi na Općinskom sudu u Zadru? Znam da u ZPP-u piše da to mogu biti samo brat ili sestra, ili bračni drug, no možda postoji neka mogućnost da me oni zastupaju u ovom slučaju. Piše da to može biti i osoba koja je sa strankom u radnom odnosu (odvjetnika za sada ne spominjem dok ne vidim cijelu sliku i procjenu slučaja).

 

e) Da li se u slučaju lošeg zdravstvenog stanja pripremno ročište i glavna rasprava mogu odgoditi za neki drugi vremenski termin i na koji način?

 

 

Ispričavam se zbog brojnih pitanja, no slučaj je takav kakav je, a rok za Odgovor na Tužbu se je opasno približio (9 dana).

 

Unaprijed Vam se zahvaljujem i nadam se korisnim odgovorima i savjetima vezanih uz ovaj slučaj.

 

Lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

U gruntovnici se te parcele i kuća još uvijek vode na mom djedu, ovog puta pravoj osobi, ne onoj krivoj na kojoj se vodilo do 1973.-će i dalje skoro sve do danas. Logično bi pitanje bilo tko je to, kako i kada uspio upisati na njegovo ime, ako sam ja izgubila 15.-tak godina, živaca i novaca, a nisam u tome mogla uspjeti.

 

vlasnik nekretnine je osoba upisana u zemljišnim knjigama (gruntovnici).

u katastar se upisuju posjednici.

tužbu za priznavanje suvlasništva trebalo je podnijeti protiv osobe koja je u zemljišnim knjigama upisana kao vlasnik. protiv osobe koja nije živa nemože se pokrenutu sudski postupak. vaš brat kao sunasljednik (ili skupa sa ostalim nasljednicima) djeda trebao je pokrenuti ostavinsku raspravu. ili postoji neki oblik stjecanja vlasništva koji bi vi sunasljednici trebali priznati.

u odgovoru na tužbu navedite promašenu pasivnu legitimaciju (niste kao suvlasnik upisani u zemljišne knjige).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

a) "...Činjenice i dokaze koje ne dostavite u odgovoru na tužbu može te predočiti na pripremnom ročištu ili posebnim podneskom pozivajući se na poslovni broj predmeta."

 

bitno je u ostavljenom roku dostaviti sudu odgovor na tužbu.

u odgovoru na tužbu pozvat se na promašenu pasivnu legitimaciju (dostaviti vlasnički list za predmetnu nekretninu u kom se vidi ko je upisan kao vlasnik. može i sa interneta ako znate kč.br. za predmetnu nekretninu).

 

a)podnesak možete dostaviti i kasnije (obvezno s pozivom na broj prterdmeta).

bitno je da odgovor na tužbu dostavite u ostavljenom roku.

 

b)zadnji dan roka za odgovor na tužbu tužbu morate predati na pošti (preporučena pošiljka sa povratnicom. potvrdu i povratnicu čuvate kao dokaz da je odgovor na tužbu predan pošti u ostavljenom roku). preporučljivo je da se ne čeka zadnji dan. dokaze možete naknadno dostaviti ili na raspravi.

 

c)zastupat vas može član obitelji (muž,djeca) brat, sestra.

trebate dati pismenu punomoć ovjerenu kod javnog bilježnika ( neki suci traže).

 

e) pismeno obavjesti sud o razlogu spriječenosti sudjelovanja na rtaspravi i traži odgodu ili opunomoći člana obitelji da te zastupa..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlasnik nekretnine je osoba upisana u zemljišnim knjigama (gruntovnici).

u katastar se upisuju posjednici.

tužbu za priznavanje suvlasništva trebalo je podnijeti protiv osobe koja je u zemljišnim knjigama upisana kao vlasnik. protiv osobe koja nije živa nemože se pokrenutu sudski postupak. vaš brat kao sunasljednik (ili skupa sa ostalim nasljednicima) djeda trebao je pokrenuti ostavinsku raspravu. ili postoji neki oblik stjecanja vlasništva koji bi vi sunasljednici trebali priznati.

u odgovoru na tužbu navedite promašenu pasivnu legitimaciju (niste kao suvlasnik upisani u zemljišne knjige).

 

 

 

Hvala lijepa na odgovoru. Ostavinska rasprava je izvršena na Općinskom sudu u Zadru 1971. god. nakon smrti mog oca. No, sud je i dalje sve to vodio kao vanknjižno vlasništvo, a nakon bezbroj neuspjelih pokušaja da se braća, sestre i ja upišemo kao stvarni vlasnici u gruntovnici (što je trajalo 10-15 godina), odustali smo kada nam to nije bilo iz tko zna kakvih razloga dozvoljeno.

 

Ažurirano

 

bitno je u ostavljenom roku dostaviti sudu odgovor na tužbu.

u odgovoru na tužbu pozvat se na promašenu pasivnu legitimaciju (dostaviti vlasnički list za predmetnu nekretninu u kom se vidi ko je upisan kao vlasnik. može i sa interneta ako znate kč.br. za predmetnu nekretninu).

 

a)podnesak možete dostaviti i kasnije (obvezno s pozivom na broj prterdmeta).

bitno je da odgovor na tužbu dostavite u ostavljenom roku.

 

b)zadnji dan roka za odgovor na tužbu tužbu morate predati na pošti (preporučena pošiljka sa povratnicom. potvrdu i povratnicu čuvate kao dokaz da je odgovor na tužbu predan pošti u ostavljenom roku). preporučljivo je da se ne čeka zadnji dan. dokaze možete naknadno dostaviti ili na raspravi.

 

c)zastupat vas može član obitelji (muž,djeca) brat, sestra.

trebate dati pismenu punomoć ovjerenu kod javnog bilježnika ( neki suci traže).

 

e) pismeno obavjesti sud o razlogu spriječenosti sudjelovanja na rtaspravi i traži odgodu ili opunomoći člana obitelji da te zastupa..

 

 

 

 

Hvala lijepa i ovdje na iscrpnim odgovorima. Samo me još zanima ovaj od c, da li bih ikako mogla opunomoćiti sina ili kćer da me zastupaju u ovom postupku pred sudom. Braća i sestre su u inozemstvu, a suprug mi je preminuo. Zato mi i ostaju samo sin i kćer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu je dao odgovore,tako da bi ja mogao samo isto ponoviti.

 

 

 

 

Hvala lijepa i njemu i Vama na svim dosadašnjim odgovorima. Još bi me interesiralo samo jedno što sam čula u prolazu od jednog susjeda, a to je ono što bi možda bio kao najzadnji očajnički potez, a odnosi se na moguće podizanje protutužbe na ovu već do sada podignutu protiv svih nas suvlasnika. Da li bi ona mogla biti efikasna i u kom bi se roku morala podnijeti, da li prije održavanja prijemnog ročišta i glavne rasprave ili može biti podnijeta i naknadno? Ponavljam, za tim bi se posegnulo samo u "naletu očaja", ali dobro bi bilo znati koje su sve opcije na raspolaganju.

Veliko hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Član189.ZPP

Tuženik može do zaključenja glavne rasprave pred sudom podnijeti kod istog suda protutužbu, ako je zahtjev protutužbe u vezi s tužbenim zahtjevom, ili ako sa ti zahtjevi mogu prebiti, ili ako se protutužbom traži utvrđenje kakva prava ili pravnog odnosa o čijem postojanju ili nepostojanju ovisi u cijelosti ili djelomično odluka o tužbenom zahtjevu.

Protutužba se ne može podnijeti ako je za zahtjev iz protutužbe stvarno nadležan viši sud ili sud druge vrste.

Protutužba se može podnijeti i kad o zahtjevu iz protutužbe treba da sudi isti sud u drugom sastavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Član189.ZPP

Tuženik može do zaključenja glavne rasprave pred sudom podnijeti kod istog suda protutužbu, ako je zahtjev protutužbe u vezi s tužbenim zahtjevom, ili ako sa ti zahtjevi mogu prebiti, ili ako se protutužbom traži utvrđenje kakva prava ili pravnog odnosa o čijem postojanju ili nepostojanju ovisi u cijelosti ili djelomično odluka o tužbenom zahtjevu.

Protutužba se ne može podnijeti ako je za zahtjev iz protutužbe stvarno nadležan viši sud ili sud druge vrste.

Protutužba se može podnijeti i kad o zahtjevu iz protutužbe treba da sudi isti sud u drugom sastavu.

 

 

Hvala lijepa još jednom na odgovoru, matrix76. Osnova za protutužbu bi bila upis posjeda u posjedovnom listu u katastru većinski na moje ime, kojom bi se pokušalo dokazati da bih u ovom trenutku imam u startu veća prava za upis vlasništva nad tim nekretninama u zemljišne knjige od moga brata koji nas je svih tužio, no time ne pomažem svojoj braći i sestrama. Možda samo privremeno zaustavljam ludilo pohlepe koje je zahvatilo njegovu suprugu i kćer koje na daljinski upravljač njime manipuliraju s krajnjim ciljem otimačine svih nekretnina koje bi što prije prodale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odredbe čl.89/a ZPP određuju između ostalog da stranku kao punomoćnik može zastupati srodnik po krvi u pravoj liniji,a što je u vašem slučaju upravo to.

 

 

Hvala lijepa, Matrix76. Ja sam to pročitala kao:

 

"...Stranku kao punomoćnik može zastupati srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra ili bračni drug."

 

Nisam vidjela da je iza srodnik po krvi u pravoj liniji zarez, nego sam mislila da je dvotočka koja nabraja da su ovdje strogo određeni srodnici po krvi u pravoj liniji samo brat i sestra. Evo što se dogodi od previše umora kada Vam daju kratki rok (iako 30 dana nije baš niti malo), a još ste iznenađeni i šokirani situacijom u kojoj se nađete protiv svoje volje.

Još jednom najljepša Vam hvala, Matrix76.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrix76,

 

unaprijed se ispričavam ako će Vam ovo biti malo neobično pitanje i koje nije često u praksi hrvatskog pravosuđa. Moja sestra koja živi u Italiji zamolila me je da Vas pitam da li ima pravo na dostavu dokumenata (poziv na pripremno ročište, tužba i ostalo) poslanih od strane Općinskog suda u Zadru na talijanskom jeziku. Ona živi u Italiji preko 40 godina, ima talijansko državljanstvo i već se malo slabije služi hrvatskim jezikom, a željela bi u cijelosti razumijeti što u tim dokumentima piše. Pokušala sam joj prevesti neke stranice, no na žalost ne mogu to napraviti tako precizno da bi ona mogla sve razumjeti.

 

Unaprijed Vam veliko hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozivi, odluke i druga pismena upućuju se strankama i drugim sudionicima u postupku na hrvatskom jeziku i latlničnom pismu(čl.103.ZPP).

P.S.nema potrebe da ističete kome postavljate upit,budući da time odvraćate ostale korisnike koji bi vam dali odgovor.

 

 

Još jednom najljepša hvala na korisnom savjetu i odgovoru, Matrix76. Ujedno se iskreno ispričavam što sam Vam postavila upit sa istaknutim korisničkim imenom.

 

Imala bih još jedno pitanje u svezi mog slučaja, ali i svih tuženika uvučenih u njega mimo svoje volje:

 

S obzirom da se radi o istom tužitelju i tuženicima, a i o predmetu utvrđivanja vlasništva nad istim nekretninama (koje su za sada podijeljene u dvije tužbe istog sadržaja, samo su predmeti dodijeljeni dvijema različitim sudkinjama, da li postoji mogućnost da se te dvije tužbe tj. sporovi koji se oko njih vode objedine u jedan zajednički sudski postupak, pripremno ročište, glavnu raspravu itd.? Time bi se znatno uštedjelo na vremenu, a pogotovo na troškovima (evo, već sada u prvoj stvari koja se pokreće moram plaćati sudsku pristojbu za dva Odgovora na Tužbu, a što će tek biti kasnije kada budem morala plaćati sudske pristojbe za svaku parnicu posebno dvostruko, iako se radi o istoj stvari).

Veliko hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može na temelju odredbi čl.313.ZPP.

Naime,ako pred istim sudom teče više parnica između istih osoba ili u kojima je ista osoba protivnik raznih tužitelja ili raznih tuženika, a za koje je predviđena ista vrsta postupka i u kojima sudi sudac pojedinac, sve se te parnice mogu rješenjem suca pojedinca spojiti radi zajedničkoga raspravljanja ako bi se time ubrzalo raspravljanje ili smanjili troškovi. Spojeni se postupak nastavlja pred sucem koji je odlučio o spajanju.

Za sve spojene parnice sud može donijeti zajedničku presudu.

Ako je za sve parnice iz stavka 1. ovoga članka nadležno vijeće, odnosno ako je za koju od tih parnica nadležno vijeće, a za druge sudac pojedinac, rješenje o spajanju može donijeti vijeće.

U tom se slučaju odredbe stavka 1. ovoga članka primjenjuju na odgovarajući način.

Sud može odrediti da se odvojeno raspravlja o pojedinim zahtjevima u istoj tužbi i nakon završetka odvojenoga raspravljanja može donijeti posebne odluke o tim zahtjevima.«

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može na temelju odredbi čl.313.ZPP.

Naime,ako pred istim sudom teče više parnica između istih osoba ili u kojima je ista osoba protivnik raznih tužitelja ili raznih tuženika, a za koje je predviđena ista vrsta postupka i u kojima sudi sudac pojedinac, sve se te parnice mogu rješenjem suca pojedinca spojiti radi zajedničkoga raspravljanja ako bi se time ubrzalo raspravljanje ili smanjili troškovi. Spojeni se postupak nastavlja pred sucem koji je odlučio o spajanju.

Za sve spojene parnice sud može donijeti zajedničku presudu.

Ako je za sve parnice iz stavka 1. ovoga članka nadležno vijeće, odnosno ako je za koju od tih parnica nadležno vijeće, a za druge sudac pojedinac, rješenje o spajanju može donijeti vijeće.

U tom se slučaju odredbe stavka 1. ovoga članka primjenjuju na odgovarajući način.

Sud može odrediti da se odvojeno raspravlja o pojedinim zahtjevima u istoj tužbi i nakon završetka odvojenoga raspravljanja može donijeti posebne odluke o tim zahtjevima.«

 

 

Hvala lijepa još jednom, Matrix76. Već sam poslušala savjet i uputila Općinskom sudu Prijedlog o spajanju postupaka u jedan u obliku podneska. Kako sada dolazimo do plaćanja sudskih pristojbi, zanimalo bi me da li bih u ovom skučaju mogla biti oslobođena njihovog plaćanja (ako bih udovoljavala uvjetima). Naime Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći gdje se opisuje sekundarna pravna pomoć kaže da:

 

 

(2) S obzirom na vrstu postupka, sekundarna pravna pomoć iz članka 12. stavka 1. ovog Zakona može se odobriti u sljedećim postupcima:

 

a) u svezi sa stvarnim pravima, osim zemljišnoknjižnih postupaka

 

Pitanje bi bilo: da li je ovo u što sam upravo ušla pravno gledano zemljišnoknjižni postupak ili ne?

 

Najljepše hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Može na temelju odredbi čl.313.ZPP.

Naime,ako pred istim sudom teče više parnica između istih osoba ili u kojima je ista osoba protivnik raznih tužitelja ili raznih tuženika, a za koje je predviđena ista vrsta postupka i u kojima sudi sudac pojedinac, sve se te parnice mogu rješenjem suca pojedinca spojiti radi zajedničkoga raspravljanja ako bi se time ubrzalo raspravljanje ili smanjili troškovi. Spojeni se postupak nastavlja pred sucem koji je odlučio o spajanju.

Za sve spojene parnice sud može donijeti zajedničku presudu.

Ako je za sve parnice iz stavka 1. ovoga članka nadležno vijeće, odnosno ako je za koju od tih parnica nadležno vijeće, a za druge sudac pojedinac, rješenje o spajanju može donijeti vijeće.

U tom se slučaju odredbe stavka 1. ovoga članka primjenjuju na odgovarajući način.

Sud može odrediti da se odvojeno raspravlja o pojedinim zahtjevima u istoj tužbi i nakon završetka odvojenoga raspravljanja može donijeti posebne odluke o tim zahtjevima.«

 

 

 

Ovih dana mi je kćer pokušala telefonskim putem dobiti informaciju o tome da li su oba postupka sjedinjena u jedan, ali su je odbili uz obrazloženje da nije stranka u postupku i da nema pravo na tu informaciju?!? Pa kako će ona ili sin onda znati na koje pripremno ročište i kada doći ako ne znaju datum i vrijeme njegovog održavanja?

 

U slučaju da sastavim pismenu punomoć kako bih ovlastila jedno od njih da me zastupa u tom postupku pred sudom, zanima me koji bi tekst trebao stajati u njoj? Pretpostavljam: ime i prezime, adresa i OIB opunomoćenika, kao i moji isti podatci....no što još? Čime bi punomoć pokrila cjelovitost njenog ili njegovog zastupanja u moje ime pred isitm sudom? Bojim se da nešto nedostaje. A vrijeme pripremnog ročišta se je "opasno" približilo....

 

P.S. a danas mi je poštarica "svečano" uručila i treću tužbu (naravno, opet isti tužitelj, isti tuženici, isti predmet tužbe, ali sada je treća sutkinja!?! Ima li kraja ovome ludilu?

 

 

Ispričavam se na ogorčenosti, ali lijepo molim i dalje za savjet i unaprijed se uveliko zahvaljujem....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O datumu pripremnog ročišta bit će te upravo Vi obaviješteni pismenim putem,tako da oko toga netreba da brinete.

Na pripremnom ročištu sin/kćerka,ovisno koga ovlastite predočit će punomoć,otprilike nešto ovako;

.

PUNOMOĆ

Ovim ovlašćujem svog sina/kćerku __________________, iz __________ da može zastupati me u sporu koji se vodi pred Općinskim sudom u _____________ pod poslovnim brojem ________, i da u tom sporu može u moje ime i za moj račun da;

1.sastavlja, podnosi i povlači tužbe,

2.prizna, povuče ili da se odrekne tužbenog zahtjeva,

3.izjavljuje redovne i izvanredne pravne lijekove,

4.traži ponavljanje postupaka,

5.razgleda spise predmeta,

6.zaključuje poravnanja,

7.predlaže izdavanje privremenih mjera obezbjeđenja,

8.preduzima radnje u ovršnom postupku,

9.sve druge pravne radnje za koje nađe da u povjerenim zastupanjem ide u moju korist,

10.pokreće i vodi postupke prinudnog izvršenja, određivanja i naplate sudskih penala,

11.naplaćuje sva moja potraživanja i preduzimati sve radnje u vezi sa naplatom pravomoćnih i ovršnih odluka.

Ovo punomoćje može / ne može prenijeti na drugu ovlaštenu osobu.

Davatelj punomoći: ________________________.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O datumu pripremnog ročišta bit će te upravo Vi obaviješteni pismenim putem,tako da oko toga netreba da brinete.

Na pripremnom ročištu sin/kćerka,ovisno koga ovlastite predočit će punomoć,otprilike nešto ovako;

.

PUNOMOĆ

Ovim ovlašćujem svog sina/kćerku __________________, iz __________ da može zastupati me u sporu koji se vodi pred Općinskim sudom u _____________ pod poslovnim brojem ________, i da u tom sporu može u moje ime i za moj račun da;

1.sastavlja, podnosi i povlači tužbe,

2.prizna, povuče ili da se odrekne tužbenog zahtjeva,

3.izjavljuje redovne i izvanredne pravne lijekove,

4.traži ponavljanje postupaka,

5.razgleda spise predmeta,

6.zaključuje poravnanja,

7.predlaže izdavanje privremenih mjera obezbjeđenja,

8.preduzima radnje u ovršnom postupku,

9.sve druge pravne radnje za koje nađe da u povjerenim zastupanjem ide u moju korist,

10.pokreće i vodi postupke prinudnog izvršenja, određivanja i naplate sudskih penala,

11.naplaćuje sva moja potraživanja i preduzimati sve radnje u vezi sa naplatom pravomoćnih i ovršnih odluka.

Ovo punomoćje može / ne može prenijeti na drugu ovlaštenu osobu.

Davatelj punomoći: ________________________.

 

 

Još jednom Vam veliko hvala na iscrpnom odgovoru.

 

Zamolila bih Vas za još jednu stvar vezanu uz punomoć, a to bi bilo: kako su u pripremi kod tri Tužbe u ovom trenutku tri pripremna ročišta, da li bi za svaki predmet posebno trebala sastaviti punomoć (tri različite zbog poslovnog broja predneta i sutkinje koja je svaka od njih dodijeljena za svaki predmet), ili bi se mogla sastaviti jedna generalna koja bi sa tri upisana poslovna broja predmeta mogla biti korištena u na svim pripremnim ročištima?

 

Veliko hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Još jednom veliko hvala na odgovoru i pomoći.

 

Imala bih još jedno pitanje: kako se približava prvo pripremno ročište na Općinskom sudu u Zadru, a nisam stigla pribaviti svu neophodnu dokumentaciju koja mi je potrebna kao dokaz u postupku, imam li pravo na odgodu pripremnog ročišta, i ako da, na koji načim trebam postupiti da bih je dobila?

 

Problem je što bi možda na tom ročištu sutkinja mogla odlučiti o spajanju sva tri sudska postupka u jedan (pretpostavljam donošenjem Rješenja o spajanju), pa ne znam kako bi se u tom slučaju to moglo izvesti.

 

Veliko hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema dopunjenom članku 291.ZPP(NN 25/13)), sud može odgoditi pripremno ročište i to samo jednom.

U rješenju o odgodi sud će odmah zakazati novo pripremno ročište.

Tijek i sadržaj pripremnog ročišta na kojem sud odlučuje koje će dokaze izvesti na ročištu za glavnu raspravu, detaljno opisuju odredbe članka 292.ZPP.

Imam sad ja jedno pitanje…,da li je vama ili pak osobi koja će vas zastupati općenito poznat tijek parničnog postupka,jer imajte na umu da vam sud neće pomagati i napominjati što trebate poduzimati,budući da bi se to kosilo sa nepristrasnošću suda,što upravo neke stranke shvate kao da je sud bio pristrasan iz razloga što im nije ukazao na greške tijekom parnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Vi svakako trebate imati punomoć od braće .Vi trebate imati odvjetnika .Na tužbu je trebalo već odgovoriti , jer su rokovi kratki . Sa prvog roćišta nesmijete izostati , jer tužitelj može tražiti da sud donese presudu zbog izostanka(ako nije bilo odgovora na tužbu ).

Tužitelj je trebao tužiti sve osobe uknjižene u ZK , a ako sve nisu žive tada je trebao tužiti njihove nasljednike . Tužbu su trebali primiti svi tuženi ,osobe koje nisu žive nisu mogle primiti tužbu i to bi trebalo istaknuti ,tada nastaje prekid postupka i sud treba pozvati nasljednike da preuzmu postupak. Članak 214-215 ZPP-a

 

Ima puno detalja koje osoba koja nije pravno educirana ne može znati i tada ide za sitnicu sve naopako.

 

Vi možete na temelju svoje punomoće u ime braće i sestara nači odvjetnika po izboru .

Kada nađete odvjetnika trebate odmah pitati za cijenu zastupanja i način plaćanja .

Vi osobno bi trebali ići u Zadar na sud u sudsku pisarnicu i tražiti uvid u spis ,te provjeriti:

da li su svi tuženi primili tužbu,jer ako nisu tada bi se trebalo odgoditi ročište.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema dopunjenom članku 291.ZPP(NN 25/13)), sud može odgoditi pripremno ročište i to samo jednom.

U rješenju o odgodi sud će odmah zakazati novo pripremno ročište.

Tijek i sadržaj pripremnog ročišta na kojem sud odlučuje koje će dokaze izvesti na ročištu za glavnu raspravu, detaljno opisuju odredbe članka 292.ZPP.

Imam sad ja jedno pitanje…,da li je vama ili pak osobi koja će vas zastupati općenito poznat tijek parničnog postupka,jer imajte na umu da vam sud neće pomagati i napominjati što trebate poduzimati,budući da bi se to kosilo sa nepristrasnošću suda,što upravo neke stranke shvate kao da je sud bio pristrasan iz razloga što im nije ukazao na greške tijekom parnice.

 

 

Hvala na još jednom od odgovora.

Tijek parničnog postupka je (na žalost) bio poznat kako meni, tako i osobama koje bi me mogle u ovom trenutku zastupati (kćer ili sin), ali se je promijenio 2008. godine i posebno 2013. kada se je tim izmjenama htjelo postići ubrzanje postupaka koji su se do tada nepotrebno predugo vremenski razvlačili. Razgovarala sam sa nekoliko odvjetnika od kojih bih možda mogla angažirati jednog nakon pripremnog ročišta. Zbog toga i tražim njegovu odgodu, da bi se mogla (ponajprije kvalitetnim dokazima) što bolje pripremiti za glavnu raspravu. Do sada za njime nije bilo potrebe, jer sam sve radnje i postupke poduzela sama upravo zahvaljujući Vama, kao i drugim sudionicima foruma legalis.hr ( i naravno, nekim od savjeta odvjetnika osobno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Vi svakako trebate imati punomoć od braće .Vi trebate imati odvjetnika .Na tužbu je trebalo već odgovoriti , jer su rokovi kratki . Sa prvog roćišta nesmijete izostati , jer tužitelj može tražiti da sud donese presudu zbog izostanka(ako nije bilo odgovora na tužbu ).

Tužitelj je trebao tužiti sve osobe uknjižene u ZK , a ako sve nisu žive tada je trebao tužiti njihove nasljednike . Tužbu su trebali primiti svi tuženi ,osobe koje nisu žive nisu mogle primiti tužbu i to bi trebalo istaknuti ,tada nastaje prekid postupka i sud treba pozvati nasljednike da preuzmu postupak. Članak 214-215 ZPP-a

 

Ima puno detalja koje osoba koja nije pravno educirana ne može znati i tada ide za sitnicu sve naopako.

 

Vi možete na temelju svoje punomoće u ime braće i sestara nači odvjetnika po izboru .

Kada nađete odvjetnika trebate odmah pitati za cijenu zastupanja i način plaćanja .

Vi osobno bi trebali ići u Zadar na sud u sudsku pisarnicu i tražiti uvid u spis ,te provjeriti:

da li su svi tuženi primili tužbu,jer ako nisu tada bi se trebalo odgoditi ročište.

Pozdrav!

 

 

Hvala i Vama na prijedlozima i odgovoru.

Punomoć od sestara i braće sam htjela dobiti već nakon ovdje prvog napisanog posta, no neki od njih su mi odgovorili da "...ne može on tu ništa ukrasti", misleći na pokušaj brata koji je izmanipuliran od strane kćeri i supruge obje zaluđene nevjerojatnom pohlepom za otimačinom tuđih materijalnih dobara (u ovom slučaju nekretnina - što i stoji u naslovu posta), a dvoje od njih su angažirali svoje odvjetnike od kojih je jedan podnio Odgovor na tužbu.

 

Sa pripremnog ročišta nisam nikako imala namjeru izostati, ali kao što vidite, radi se o tri tužbe (tko zna, ako ovako nastavi, moglo bi ih biti još - cilje tužiteljevog odvjetnika je iscrpiti sve tuženike, financijski i fizički) koje sam podnescima sudu pokušala spojiti u jednu, ali do sada nisam dobila nikakav konkretni odgovor, odnosno Rješenje o spajanju posupaka u jedan. Mislila sam da je možda upravo to moguće na prvom pripremnom ročištu, ali uz istovremenu njegovu odgodu samo jednom, na što mislim da imam pravo po ZPP-u čl. 291. Odgovor na tužbu sam podnijela u za to od strane suda predviđenom roku osporavajući tužbeni zahtjev u cijelosti.

Jedan od tuženika (ukupno ih je desetak) koji nije član uže rodbine je preminuo. Saznala sam da mu je poziv za pripremno ročište i tužbu zaprimila kćer. Samo ne znam da li je sud pozvao nju kao nasljednicu, iako ona (i njen pokojni otac) nemaju velikog udjela u navedenim nekretninama, mislim da se radi samo o nekim sitnim kvadratima međe, no bilo bi dobro da se zbog toga može barem privremeno odgoditi postupak.

 

Kao što sam napisala Matrix-u 76, odmah po primitku prve tužbe sam zatražila punomoć od sestara i braće, no dogodilo se ovo što piše u prvim redovima ovog posta. Dvoje od njih je našlo svog odvjetnika (svatko od njih zasebno) i moj je prijedlog da se uzme jedan zajednički neslavno propao. Cijena zastupanja je oko 1.000,00 kuna po odlasku odvjetnika na svako ročište (bilo pripremno, bilo u okviru glavne rasprave), što si individualno na žalost za sada ne mogu priuštiti. Osim toga, loše iskustvo od ranije (razdoblje 1971. - 1987.) kada sam se puno naplaćala, a nisam zauzvrat dobila ništa, me odbija od toga. Znam da imate dobre namjere i želite mi pomoći, ali to je ono ćime u ovom trenutku raspolažem. Sva sreća je da sam Odgovor i sve podneske sudu do sada napisala sama uz pomoć pravnih savjeta dobrih ljudi koji ipak nešto znaju o tome.

Odlična ideja bi Vam bila ova za posjet sudskoj pisarnici u Zadru, no troškovi samog putovanja na relaciji Rijeka-Zadar bi bili ogromni ( pogotovo u slučaju ako ostanu tri odvojene tužbe), pa bi me zanimalo da li bi se ta provjera možda mogla obaviti telefonskim putem.

 

Veliko hvala još jednom na svim prijedlozima i odgovorima.

Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tijek parničnog postupkaje (na žalost) bio poznat kako meni, tako i osobama koje bi me mogle u ovom trenutku zastupati (kćer ili sin), ali se je promijenio 2008. godine i posebno 2013.

Ništa strašno,neke se stvari nemijenjaju,bitno je da ste općenito upoznati sa parničnim postupkom.

Dvoje od njih je našlo svog odvjetnika (svatko od njih zasebno)

Ako vam je cilj zajednički,onda ste svi vi jedinstveni suparničari(pisano već u temi)tako da htjeli/nehtjeli,i vaš interes če biti zastupan od strane odvjetnika koji su to dvoje angažirali,jel razumijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Javljam se nakon duže vremena. Prošlo je prvo pripremno ročište (koje je odgođeno, iako se još za sada ne zna za kada), no preda mnom su još slijedeća 2, jer do sada nitko od strane Općinskog suda nije udovoljio mom prijedlogu za spajanje 3 jedinstvena sudska postupka u jedan što bi bilo logično prema sudskoj praksi i ZPP-u.

 

No, u međuvremenu sam dobila Rješenje od strane Općinskog suda u Zadru tj. njegovog zemljišnoknjižnog odjela kojim se dopušta Upis zabilježbe spora koji se već vodi pri navedenom sudu od strane tužitelja, ali samo za jedan sudski spor (za sada o ostala 2 nema niti riječi). Rok za mogući prigovor bio bi 15 dana od dana primitka ovog Rješenja.

 

Pitanje bi bilo: da li u ovom slučaju treba podnijeti prigovor Zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog suda u Zadru i na što bi on (prigovor) mogao utjecati?

 

P.S. za sada se vidi da sutkinje nemaju namjeru donijeti Rješenje o spajanju 3 postupka u jedan, ako se je već otišlo tako daleko da se upisi zabilježbe spora vode svaki zasebno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Ako se vodi spor glede knjižnih prava na nekretnini na kojoj je zabilježen spor,prigovor na rješenje je besmislen.

 

 

Hval lijepa još jednom na odgovoru.

 

Zamolila bih za još jedan: da li u tom slučaju Upis zabilježbe spora mogu zatražiti i tuženici (nas je još uvijek 13, što aktivnih, što pasivnih)?

 

P.S. održana su još 2 preostala pripremna ročišta. Da nije žalosno, bilo bi smiješno. Jedna od sudkinja je odbila Prijedlog za spajanje 3 postupka u 1 uz obrazloženje da bi to usporilo postupak, a ja sam to osobno zatražila i u Prijedlogu izričito napisala da to predlažem zbog ubrzanja istoga. Dobro bi bilo da ljudi ovo čitaju da znaju u kakvom je stanju hrvatsko pravosuđe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija